Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

(Ανοίγω παρένθεση…)
A, ρε Δαμιανέ..!!
Ευτυχώς που είσαι κι εσύ και μου τα θυμίζεις. Αυτά τα έκανα πέρισυ στη Β' Λυκείου.... :137:
Ευτυχώς κάτι θυμάμαι....



Και δε μου λες ρε δαμιανέ.... Η ηλεκτρόλυση τώρα κάνει αυτό το πράμα..?? Παίρνει τα συνεισφερόμενα ηλεκτρόνια απο το οξυγόνο και τα δίνει στο υδρογόνο, ώστε:
για το οξυγόνο να ισχύει.: K=2, L=8, M=6
και για το υδρογόνο να ισχύει: K=2
????
Στη φυσική τους κατάσταση δηλαδή..?
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Ζήση μου, η ηλεκτρόλυση φαινομενικά δεν σπάνει τους δεσμούς (Van der Waals) υδρογόνου, ούτε παίρνει τα συνεισφερόμενα ηλεκτρόνια για να τα δώσει στο υδρογόνο.

Όταν εφαρμόσουμε με ηλεκτρικό πεδίο θα έλεγα (και όχι ρεύμα που μας έλεγαν στο σχολείο, διότι το ρεύμα είναι αυτό που προκύπτει) στο νερό, τότε προκαλούμε βίαιη έλξη των ηλεκτροθετικών στοιχείων προς τον αρνητικό (-) πόλο της καθόδου και ομοίως,
προκαλούμε βίαιη έλξη των ηλεκτραρνητικών στοιχείων προς τον θετικό (+) πόλο της ανόδου.

Ως γνωστόν το άτομο του υδρογόνου (πρώτιο) αποτελείται από ένα πρωτόνιο και ένα ηλεκτρόνιο. Άρα εάν για κάποιο λόγο φύγει ένα ηλεκτρόνιο από το άτομο του υδρογόνου, τότε αυτό που θα μείνει στο θετικά φορτισμένο υδρογόνο, δεν είναι παρά μόνον ένας πυρήνας, ο οποίος μάλιστα είναι μονάχα ένα πρωτόνιο!

Στον ομοιοπολικό δεσμό του νερού Η2Ο τα ηλεκτρόνια του υδρογόνου είναι ήδη «χαλαρά» διότι κινούνται και γύρω από το άτομο του οξυγόνου.

Άρα είναι σχετικά εύκολο υπό την επίδραση του ηλεκτρικού πεδίου μέσα στο νερό, τα πρωτόνια από το υδρογόνο θα πάνε στον (-) πόλο της καθόδου και τα «πλεονάζοντα» ηλεκτραρνητικά στοιχεία (οξυγόνο) θα κατευθυνθούν προς τον (+) πόλο της ανόδου.

Απλά κατά την ηλεκτρόλυση εφόσον συζητάμε σε μοριακό επίπεδο, αυτό που συμβαίνει τελικά είναι η αντίδραση :

2H2O(υγρό) → O2(αέριο) + 2H2(αέριο)

όπου τα υδρογόνο και το οξυγόνο απελευθερώνονται με την μορφή αέριων φυσαλίδων.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα.

Μέσα στο υγρό στοιχείο του νερού όμως , η εφαρμογή του «ηλεκτρικού πεδίου» (αντί της έκφρασης ηλεκτρικού ρεύματος που μας έλεγαν στο σχολείο) έχει σύμφωνα με τα παραπάνω την ιδιότητα του να αποσπά πρωτόνια (από το υδρογόνο) αλλά και ηλεκτρόνια.
Σ’αυτό που θα σταθούμε, είναι το «σπάσιμο» της έλξης των πρωτονίων και των ηλεκτρονίων λόγω της επίδρασης του ηλεκτρικού πεδίου…

Διότι το σπάσιμο αυτό και η δημιουργία ενός ηλεκτροθετικού υδρογόνου και ενός ηλεκτραρνητικού (επιβεβαρυμένου με 2 επιπλέον ηλεκτρόνια) οξυγόνου, έχω την εντύπωση ότι χαλάει προς στιγμήν τη στερεοχημική (και διπολική) εικόνα των μορίων του νερού και επομένως μπορεί προς στιγμή να χαλαρώσει ακόμη και ο δεσμός Van der Waals! (Εδώ είναι το σημείο που στεκόμαστε!)
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Δηλαδή Δαμιανέ μου, χρειαζόμαστε ένα ηλεκτρικό πεδίο.??
Αν όμως κάνουμε αυτό, "τα προϊόντα μας" δεν θα είναι κάποια "αδύναμα" άτομα.?? Και τα ηλεκτρόνια αυτά που την κάνουν και αλλάζουν δρόμο.... τι τα κάνουμε...??
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Αυτό Ζήση μου το σκέφτηκα εκτός από την κατ' ιδίαν συζήτησή μας, σαν ιδέα για να μπορέσουμε να σπάσουμε το δεσμό του Υδρογόνου... (και βασιζόμενοι πάνω στη θεωρία, σύμφωνα με την οποία θα προκληθεί απότομη πίεση από το σπάσιμο του "δεσμού" που ανέπτυξα παραπάνω, την οποίαν και είχα στα υπόψην μου από την αρχή της συζήτησης...)
Τώρα το τί δοκιμές θα κάνουμε στην πράξη μέχρι να βγεί κάτι το αποδοτικό, αυτό είναι άλλο θέμα...

Φαντάζομαι δηλαδή αυτόν τον δεσμό (...) του Η-Ο...Η-Ο...Η-Ο κ.ο.κ. κάτι σαν πιεσμένο ελατήριο το οποίο συγκρατείται από μία ηλεκτροστατική "κλωστή"... εάν βρούμε τον τρόπο να "σπάσουμε" αυτήν την ηλεκτροστατική "κλωστή", τότε το πιστόνι θα κινηθεί προς τα κάτω... λόγω της πίεσης "του αερίου"... φαντάζομαι...

Τώρα εάν η "συντονισμένη" ενέργεια που χρειαζόμαστε για να σπάσουμε αυτούς τους (...) δεσμούς είναι αρκετά μικρότερη απο την ήδη αποθηκευμένη (δυναμικού χαρακτήρα) ενέργεια ("ελατηριακή") την οποία συγκρατεί ο δεσμός, και η οποία θα απελευθερωθεί με το σπάσιμο του δεσμού, τότε η ιδέα μας θα είναι σίγουρα συμφέρουσα και αποδοτική!

Σαν παράδειγμα θα έλεγα, φαντάσου ένα δυνατό ελατήριο το οποίο συγκρατεί δύο σώματα με ένα σκοινί...
Εάν η ενέργεια που δίνουμε στο ψαλίδι με το οποίο θα κόψουμε το σκοινί είναι πολύ μικρότερη από την αποθηκευμένη ενέργεια που έχει το δυνατό, συγκρατημένο και πεπιεσμένο ελατήριο, το οποίο θα εκτονωθεί απότομα... τότε κερδίσαμε...

Η λογική της υπόθεσης τώρα θα μου πείς ποιά θα ήταν... όσον αφορά το θέμα της αρχής της διατήρησης της ενέργειας...
Είναι ότι το νερό, θα ξαναπάρει την αρχική του μορφή λαμβάνοντας ενέργεια από το περιβάλλον...:112:
Άρα στην ουσία με αυτόν τον τρόπο, ψύχουμε το περιβάλλον...
Λες να γίνουμε η αιτία στο να δημιουργηθούν παγετώνες στη Γη;

Υ.Γ.
Το αρχείο δεν αξιώθηκα ακόμη να το διαβάσω όπως θα ήθελα...
Απλά υποθέσεις κάνω...
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

εάν βρούμε τον τρόπο να "σπάσουμε" αυτήν την ηλεκτροστατική "κλωστή", τότε το πιστόνι θα κινηθεί προς τα κάτω... λόγω της πίεσης "του αερίου"... φαντάζομαι...
Με ένα σπινθήρα με πλάσμα ίσως.???

Η λογική της υπόθεσης τώρα θα μου πείς ποιά θα ήταν... όσον αφορά το θέμα της αρχής της διατήρησης της ενέργειας...
Είναι ότι το νερό, θα ξαναπάρει την αρχική του μορφή λαμβάνοντας ενέργεια από το περιβάλλον...:112:
Είδες,... είναι αυτό που μου είχαν πεί τα παιδιά στο michanikos.gr όταν συζητάγαμε για το PDF απο το Cambridge.

Λες να γίνουμε η αιτία στο να δημιουργηθούν παγετώνες στη Γη;
:114:

Υ.Γ.
Το αρχείο δεν αξιώθηκα ακόμη να το διαβάσω όπως θα ήθελα...
Ο Δαμιανός μιλάει για ένα αρχείο που βρήκα στο ίντερνετ και του έστειλα. Έχει μέσα πράματα και θέσεις του Stanley Meyers. Για λόγους copyright δεν μπορώ να το φέρω εδώ....
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Με ένα σπινθήρα με πλάσμα ίσως.???
Ναί Ζήση μου, θα έλεγα... με όλα "αυτά"... που σκεφτόμαστε...:107:
Το θέμα, νομίζω, μετά από αυτούς τους συλλογισμούς, ότι έχει πλέον σαφή και διαμορφωμένη θεωρητική βάση... κάτι το οποίο ήταν μέχρι πρότινος ασαφές και χαόδες μέσα στο μυαλό μας...:126:

Μακάρι να προσεγγίσαμε τουλάχιστον τη θεωρητική εξήγηση του φαινομένου...:107:

Υ.Γ.
Τώρα, αρχίζω να πιστεύω ότι κάποια μέρα, και μέσα από αυτό το φόρουμ μας, θα γράψουμε ιστορία...
Εδώ είμαστε...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Ζήση, μόλις έφτιαξα το "βιβλίο"...:126:

Τελικά είναι αυτό που είχα πεί...
Το νερό "κρύβει" πολλά παράξενα...
Εξάλλου ας μην ξεχνάμε και την επίσης μοναδική και παράξενη συμπεριφορά που παρουσιάζει... στο θέμα της τήξης και της πήξης...
:126:

Ίσως τελικά να μην είναι και τόσο τυχαίο το γεγονός του ότι χαρακτηρίζεται και ως το βασικό συστατικό της ζωής...
:126:
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Ο Νίκος να είναι καλά Ζήση και Δαμιανέ που το έργο Ζωής το έδωσε απλόχερα και μην λέτε ότι τα σκεφτόσαστε εσείς....ποιός τα είπε μετράει και μάλιστα πολλά πράγματα που ανακάλυψα δεν είναι πουθενά γραμμένα.
 



Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Συγνώμην αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτε... ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτε...
Να ξέρετε ότι ό,τι έχω γράψει είναι προϊόντα της δικής μου σκέψης (εννοώ την εκτόνωση μέσω του δεσμού Wan der Waals)
Εδώ δεν ζητάμε από κάποιον να μας πεί κάτι με το ζόρι... προς Θεού...
Ούτε μας δείξατε κάτι... εν αντιθέσει με εμάς... νομίζω...

Υ.Γ.
Προσωπικά τα ψέματα , τα παράσημα και τα εύσημα τα σιχαίνομαι!
Τα φορτία της ζωής μου, έμαθα να τα σηκώνω με τις δικές μου πλάτες.

Πάντα φιλικά
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Και κάτι ακόμη... όποιος εφευρέτης έχει βρεί κάτι αξιόλογο, ας πάει να το κατοχυρώσει αμέσως... ...εφ' όσον φοβάται από εμάς...

Υ.Γ.
Αν και μεταξύ μας... τουλάχιστον από εμένα δεν τρέχει τσάι...
Δεν έχω κατοχυρώσει στη ζωή μου τίποτε... και ούτε κλέφτης ιδεών είμαι...
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι στη ζωή μας...
Αλλά και εμείς , όσο και μπουμπούνες να είμαστε... δεν έχουμε δα και σκόρδα μέσα στο κρανίο μας... ...ούτε κρατούσαμε ομπρέλα όταν έβρεχε ο Θεός...

Υ.Γ.2
Όσοι έχουν δικό τους "φούρνο"... δεν κλέβουν αλλονών ψωμιά...
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Απορία.
Έχει σπουδάσει κάποιος απο εσάς χημικός, φυσικός ή κάτι άμεσα συνδεόμενο?
(βασικά ακόμα και το ΕΜΠ δεν έιναι πολύ ταιριαστό, γιατί το πρόβλημα είναι καταρχάς θεωρητικό και μετά πως υλοποιείται...)
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Νομίζω ότι έχουμε πει ποιοί είμαστε...
Ο Ζήσης είναι ακόμη μαθητής...
Εγώ είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Ζωικής Παραγωγής, αλλά ασχολούμαι σαν χόμπι με πολλά πράγματα. Και μάλιστα μου αρέσουν οι εφευρέσεις από 10 χρονών άνθρωπος.
Μου αρέσει να βρίσκω πάντα κάτι καινούριο...
Γνώσεις θεωρητικές έχω, και τις χρησιμοποιώ σαν εργαλείο, όποτε χρειαστεί.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
(και εγώ αγγλική γλωσσολογία, αλλά διαβάζω αρκετή θεωρητική φυσική απο χόμπι)

Το ερώτημα είναι το εξής.

Εντάξει να δεχθούμε την υπόθεση ότι οι εταιρίες δεν θέλουν να αναπτύξουν κάτι τέτοιο γιατί δεν τους συμφέρει (προσωπικά διαφωνώ αλλά ας το δεχθούμε).

Τους συλλογισμούς που κάνετε, κάποιος φοιτητής ΕΜΠ/Φυσικό/Χημικό κτλ, σε κάποια εργασία, με την παρέα του, μόνος του, με κάποιον τρόπο τέλοσπαντων, δεν θα τις είχε εξαντλήσει? Κάποιος καθηγητής, κάποιος που έχει πολλαπλάσιες γνώσεις σαν υπόβαθρο για αυτά, δεν θα είχε καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα? Με όλο το συμπάθειο, είναι δυνατόν 2-3 σχετικά μη-γνώστες του αντικειμένου να βρούν κάτι που θα φέρει τα πάνω κάτω στην παγκόσμια βιομηχανία.

Καλά κάνετε δλδ και το ψάχνετε, ακονίζετε το μυαλό σας, μαζεύετε γνώσεις και εμπειρίες, και το να αποδείξεις ότι δεν γίνεται στο τέλος είναι και αυτό πολύ θετικό (αποδεικνύεις κάτι απο την ανάποδη, αποκλείοντας το αντίθετο...).

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι το θέμα που μελετάτε οδηγείται σε αδιέξοδο.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Μπορεί... αλλά τότε γιατί θύμωσε τόσο πολύ το άλλο το παληκάρι... και έδειξε τόσο έντονα ότι ενοχλήθηκε για τις ιδέες του... άρα... επιμένω ότι κάτι "παίζεται"...:126:

Υ.Γ.
Και σε φόρουμ μηχανικών κάναμε κουβέντα και ακόμη περισσότερο ο Ζήσης... αλλά δεν έδειξαν να τρελαίνονται γενικά...
Εκεί τους ενδιαφέρουν περισσότερο τα επιδόματα που δικαιούνται κλπ.

Εγώ έγραψα στη γερμανική γλώσσα σε ένα φόρουμ γερμανικό... αλλά ότι έγραψα... έτσι και έμεινε...
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Τσατίστικα γιατί είπα κάτι στον Ζήση κ τελικά το έμαθαν όλοι.
Φίλε Νίκο κάνεις μεγάλο λάθος.

Τιποτα απ' όσα συζητήσαμε μαζί, δεν έχει διαρρεύσει πουθενά.
Εμείς εδώ στο φορουμ συνεχίζουμε την έρευνα κανονικά και αφιλοκερδώς. Κανένα όφελος δεν έχουμε απο αυτό που κάνουμε και προσπαθούμε να φτιάξουμε κάτι για όλους.

Κατι άλλο είναι ότι ό,τι γραφεται εδώ στο φόρουμ είναι καθαρά αναζητήσεις στο ίντερνετ, συνδυαστικά με συνειρμούς δικούς μας, και δουλειά δική μας, καθαρά αφιερωμένη στο χόμπι μας.

Ειλικρινά λυπάμαι για την παρούσα παρεξηγημένη κατάσταση στο thread αυτό. Λυπάμαι.... και ομολογουμένως δεν το περίμενα αυτό....
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Τους συλλογισμούς που κάνετε, κάποιος φοιτητής ΕΜΠ/Φυσικό/Χημικό κτλ, σε κάποια εργασία, με την παρέα του, μόνος του, με κάποιον τρόπο τέλοσπαντων, δεν θα τις είχε εξαντλήσει? Κάποιος καθηγητής, κάποιος που έχει πολλαπλάσιες γνώσεις σαν υπόβαθρο για αυτά, δεν θα είχε καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα? Με όλο το συμπάθειο, είναι δυνατόν 2-3 σχετικά μη-γνώστες του αντικειμένου να βρούν κάτι που θα φέρει τα πάνω κάτω στην παγκόσμια βιομηχανία.

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι το θέμα που μελετάτε οδηγείται σε αδιέξοδο.
Μπορεί... αλλά τότε γιατί θύμωσε τόσο πολύ το άλλο το παληκάρι... και έδειξε τόσο έντονα ότι ενοχλήθηκε για τις ιδέες του... άρα... επιμένω ότι κάτι "παίζεται"...:126:

Υ.Γ.
Και σε φόρουμ μηχανικών κάναμε κουβέντα και ακόμη περισσότερο ο Ζήσης... αλλά δεν έδειξαν να τρελαίνονται γενικά...
Εκεί τους ενδιαφέρουν περισσότερο τα επιδόματα που δικαιούνται κλπ.

Εγώ έγραψα στη γερμανική γλώσσα σε ένα φόρουμ γερμανικό... αλλά ότι έγραψα... έτσι και έμεινε...

Ακριβώς φιλε georgespyros.!!
όπως ακριβώς το είπε ο Δαμιανός.!!!

Έκανα πριν κάτι μήνες κουβέντα με κάτι μηχανολόγους μηχανικούς, ανθρώπους πολυτεχνίου στο www.michanikos.gr όμως δεν είδα και πολύ ενδιαφέρον αν όχι τόσο για την ιδέα, όσο για το ψάξιμο και την έρευνα και ανάπτυξη.
Αυτό είναι κάτι που με απογοήτευσε εκεί πέρα, και μάλιστα τους έκανα και παράπονα για την "προθυμία" και το "μεράκι" τους να ψάξουν και να εξελίξουν το θέμα....

Τι να πώ....
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Re: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Αλλά πολύ φοβάμαι ότι το θέμα που μελετάτε οδηγείται σε αδιέξοδο.
Το ταξίδι αγαπητέ... το ταξίδι έχει σημασία...

Και αν είσαι ταξιδευτής, και το γουστάρεις, φτάνεις καμία φορά σε μέρη που δεν έχει ξαναπάει κανένας! :126:
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Κίνηση με νερό....Τι λέτε????

Καλά μου παιδιά... όσοι από εσάς έχετε κάποιες γνώσεις έστω και θεωρητικές πάνω στη φυσική... και για να μήν ξαναγράψω τα ίδια, σας ενημερώνω ότι έχω γράψει στα πόστ Νο 578 και 582 κάποιες πολύ καλές ιδέες... δεν ξέρω αν είναι λάθος, αλλά δείτε τις και διαβάστε τις προσεκτικά και νομίζω ότι δεν θα χάσετε... αξίζουν...

Υ.Γ.
Νομίζω ότι αξίζουν αρκετά... και μάλλον σ΄αυτές οφείλεται και η σημερινή "έκρηξη"...
Γίνεται εκτόνωση του νερού από τώρα...:126:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.408
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top