Καθαρισμός πόσιμου νερού

Κάνετε χρήση συσκευής καθαρισμού νερού;

  • όχι το πινω όπως έρχεται απο την ΕΥΔΑΠ

    Votes: 32 34,8%
  • ναι, με συσκευή καθαρισμού νερού

    Votes: 47 51,1%
  • κάνω χρήση εμφιαλωμένου νερου

    Votes: 15 16,3%
  • έχω πηγή νερού δίπλα στο σπίτι μου

    Votes: 2 2,2%

  • Total voters
    92
Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Για τα ATLAS που μπαίνουν στην παροχή με γάζα και μετά ενεργό άνθρακα σε ξεχωριστά κάνιστρα καμιά ιδέα?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Για τα ATLAS που μπαίνουν στην παροχή με γάζα και μετά ενεργό άνθρακα σε ξεχωριστά κάνιστρα καμιά ιδέα?
εσύ πάρε μια κανατίτσα ψοράλ να τα έχεις σετ....κ πολύ σου είναι :roflmao:

 

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
Για τα ATLAS που μπαίνουν στην παροχή με γάζα και μετά ενεργό άνθρακα σε ξεχωριστά κάνιστρα καμιά ιδέα?
Χρησιμοποιώ τα συγκεκριμένα στην ώσμωση που εχω ενα μικροσωματιδιων στα 3 micron και ενα ενεργου ανθρακα μετα για τα χημικα.Καλα δουλευει και εχουν και πιστοποιησεις Nsf κλπ απλα το μικροσωματιδιων αναφερει αλλαγη καθε τρεις μηνες.
 


Μηνύματα
4
Reaction score
1
Οι ερωτησεις σου 1) και 2) για ποιο λογο εγιναν ?
Μάλλον διέκριναν επιθετικό τόνο, άπλωσες το ζωνάρι για καυγά, και σου λέει άστο, με αυτόν δεν θα βγάλουμε άκρη, κάνας περίεργος θα είναι, delete.
...ρε φίλε για ποιο ζωνάρι του καυγά μου λες??? μια ερώτηση τους έκανα... τι ήταν λοιπόν αυτό που δεν τους άρεσε??? δλδ θα σκάσω τα ωραία μου ευρουλάκια και θα είμαι υποχρεωμένος να μη ρωτώ??? αν είναι αυτό καλή συμπεριφορά τότε το να πω....
 

Μηνύματα
6.554
Reaction score
5.126
...ρε φίλε για ποιο ζωνάρι του καυγά μου λες??? μια ερώτηση τους έκανα... τι ήταν λοιπόν αυτό που δεν τους άρεσε??? δλδ θα σκάσω τα ωραία μου ευρουλάκια και θα είμαι υποχρεωμένος να μη ρωτώ??? αν είναι αυτό καλή συμπεριφορά τότε το να πω....
Ο τόνος σου δεν τους άρεσε. Ακόμα και τώρα επιθετικά γράφεις.

Στο διαφημιστικό τους προφίλ προβολής της επιχείρησής τους μπήκες, όχι στην υποστήριξη, για να ανεχτούν να τους κουνάς επιδεικτικά το δάχτυλο σαν να ανακάλυψες μια απατεωνιά.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Ο τόνος σου δεν τους άρεσε. Ακόμα και τώρα επιθετικά γράφεις.

Στο διαφημιστικό τους προφίλ προβολής της επιχείρησής τους μπήκες, όχι στην υποστήριξη, για να ανεχτούν να τους κουνάς επιδεικτικά το δάχτυλο σαν να ανακάλυψες μια απατεωνιά.
....αυτοί «αυτοξευτιλίζονται» που όχι ότι δεν θέλουν να απαντήσουν δημοσίως, αλλά μάλλον δεν έχουν απάντηση που να τους βολεύει... εγώ φίλε μου τους έκανα με ευπρέπεια ερώτηση για τα Camelot φίλτρα τους... και αν τους κούραζε για να με απαντήσουν ας μου έδιναν το site του κατασκευαστή για να εύρισκα αυτό που θέλω... είμαι φιλοξενούμενος εδώ στο avsite πράγμα που σέβομαι... διαφορετικά...
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Συνεχίζω να έχω το setup που έγραψα εδώ πριν 5 χρόνια. Το μόνο που άλλαξε είναι η τιμή του ανταλλακτικού φίλτρου (προς τα πάνω).
Κι εγώ έχω κάτι αντίστοιχο με το δικό σου από το ίδιο μαγαζί που γνωρίζω τον Στάθη εδώ και 20 χρόνια, αλλά με δύο φίλτρα σε σειρά.

Το πρώτο είναι Pentek EP-10 των 5 micron σαν το δικό σου και το δεύτερο Pentek CBR2-10 του 0.5 micron .

Με αυτό το συνδυασμό βγάζω ένα χρόνο περίπου, οπότε τα αλλάζω και τα δύο μαζί.

Το πρώτο που πιάνει τα χοντρά βγαίνει καφέ. Το δεύτερο κι αυτό αλλάζει χρώμα αλλά πάει προς το κίτρινο. Και μένω σε καινούργια σχετικά πολυκατοικία και σε περιοχή με καινούργιο δίκτυο, κοντά σε δεξαμενή της ΕΥΔΑΠ.

Εμείς το συνηθίσαμε και όταν πίνουμε απο βρύση χωρίς φίλτρο σε σπίτια γειτόνων το καταλαβαίνουμε, ιδιαίτερα τα παιδιά για κάποιο λόγο. Απλά επειδή αφαιρείται το χλώριο πρέπει να συνηθίσεις μερικές κινήσεις, π.χ. να αδειάσεις το παγούρι του ψυγείου άμα λείπεις πολλές ημέρες κλπ.

Ο κουμπάρος μου είχε για χρόνια προβλήματα με άμμο και πέτρες στα νεφρά.
Εδώ και 3-4 χρόνια που έβαλε ακριβώς τον ίδιο συνδυασμό φίλτρων, κάνει το Σταυρό του που λέμε.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.957


 

Μηνύματα
1.483
Reaction score
1.748
Εδώ και τρία χρόνια περίπου έχω το Primato , άριστοι επαγγελματίες καθώς όταν τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω ποιο από όλα τα φίλτρα έπρεπε να πάρω μιας και τα σχέδια είναι πολλά , μου είπαν να ζητήσω ανάλυση νερού από την ΔΕΥΑ της περιοχής μου (μου την έστειλαν με mail μετά από τηλέφωνο που έκανα στην υπηρεσία) και να τους την στείλω για να μου προτείνουν το κατάλληλο . Μέχρι και ίχνος (ευτυχώς κάτω από τα όρια όμως) φυτοφαρμάκων υπήρχε .
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Eαν καποιος επιθυμει μειωση του χλωριου μονο μπορει και σε κανατα απλα παραμονη 3+ ωρες .
Σιγουρα θα εχετε δοκιμασει ποτηρι νερου την επομενη μερα εαν το εχετε αφησει απτο βραδυ στο κομωδινο.
 

Μηνύματα
1.483
Reaction score
1.748
Στην περιοχή μου μπορώ να πιω νερό βρύσης αμέσως μόλις μπει στο ποτήρι , δεν μου μυρίζει καθόλου , δέκα λεπτά αργότερα μου βγάζει οσμή χλωρίου και δεν μπορώ να το πιω . Τώρα εάν εξατμιστεί μετά από ώρες δεν γνωρίζω .
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Τα αέρια διαλύονται ευκολότερα όταν το υγρό στο οποίο μπαίνουν είναι κρύο. Γι' αυτό το νερό του ψυγείου μυρίζει λιγότερο από τον νερό της βρύσης, και γι' αυτό τον λόγο αν το έχεις αφήσει στο ποτήρι φεύγει το χλώριο και μυρίζει περισσότερο.
Το ανάποδο γίνεται με τα στερεά, γι' αυτό το νερό από τον ψύκτη και τα παγάκια μπορεί να έχουν ίζημα από τα άλατα ενώ της βρύσης όχι.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Εγώ είμαι του εμφιαλωμένου γενικά, αλλά επειδή δεν είμαι και τόσο τακτικός στο κουβάλημα, έχω και στο δίκτυο σε συγκεκριμένη βρύση ένα φίλτρο μηχανικό και ένα φίλτρο άνθρακα. Αλλαγή κάθε 6 μήνες, άλλο νερό απλά.

Εκεί που πραγματικά θα φρίξει ο κόσμος με το νερο βρύσης, είναι αν έχεις θαλλασινό ενυδρείο με Κοραλια, τύπου reef-υφάλου. Βάλε λοιπόν εκεί νερό βρύσης αντί για νερό όσμωσης και είναι θέμα χρόνου να πάρεις το ενυδρείο στο χέρι. Τα Κοραλία είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ευαίσθητα στο κακό νερό. Μια αλλαγή από βρύση και την άλλη μέρα το ενυδρείο είναι «θαμπό» σε χρώματα και υγεία σε σχέση με πριν.

Ε, φαντάστειτε σε εμάς τι κάνει χωρίς κάποια βασικά πραγματα να έχουν αφαιρεθεί πριν. Και στην Αθήνα έχουμε εξαιρετικό νερό. Κάτι που για τις περισοτερες περιοχές τις επαρχίας δεν μπορώ να πω..
Νερό βρύσης σε reef; ==> ψαροπαράδεισος..
Το γλυκό δεν είναι κακό νερό, απλά άλλο περιβάλλον. Σαν να είσαι εσύ στη Σελήνη χωρίς στολή αστροναύτη.
 

Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
Το χλώριο όντως εξατμίζεται και αν χρησιμοποιείς την ντουζιέρα για να αφρίζει το νερό επιτυγχάνεται ποιο γρηγορα η εξάτμιση.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μιας και μου ήρθε μόλις (ξανά) το mail από την karcher πάρτε και το σχετικό :) , ίσως να ενδιαφέρει κάποιον.

 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
159
Αυτα τα φιλτρα που διαφημιζουν "προεδροι" σε ατελειωτες διαφημισεις
και σε ζωνες υψηλης τηλεθεασης ειναι αληθινα?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Αυτα τα φιλτρα που διαφημιζουν "προεδροι" σε ατελειωτες διαφημισεις
και σε ζωνες υψηλης τηλεθεασης ειναι αληθινα?
Έχω πάνω από 6 χρόνια αυτά που διαφημίζει αυτός ο μπάρμπας με το μουστάκι, olympous, είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχω βάλει στη δλειά, στο χωριό και στο σπίτι στο Κερατσίνι Αττικής όπου το νερό βρύσης είναι βούρκους. Στη περίπτωση του βούρκου έχω βάλει 2 σε σειρά και καθαρίζω πολύ συχνά το πρώτο στη σειρά, έχουν κεραμικό απ'όξω και ο καθαρισμός είναι πολύ εύκολος.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top