Καθαριότητα δίσκων και βελόνων.

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Διαβάζω δεξιά και αριστερά για συνταγές και μαγικά φίλτρα που υπόσχονται θαύματα.
Το μόνο κοινό σημείο που βλέπω σε όλα αυτά τα γιατροσόφια είναι το νερό και η ισοπροπυλική αλκοόλη. Έχει κανείς εμπειρία σχετικά με το αντικείμενο;
Ψάχνοντας βρήκα αυτό το προϊόν. Είναι κατάλληλο άραγε;

https://www.emimikos.gr/26045/

Για πείτε γνώμες.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Εν συντομία:
Στο πλύσιμο γενικά μπαίνουν 5 παράγοντες:
1. Μηχανική τριβή
2. Χρόνος πλυσίματος
3. Θερμοκρασία
4. Χημικός παράγοντας
5. Είδος του ρύπου

Δεδομένου ότι πρόκειται για δίσκο, δεν μπορείς να παίξεις με όλους τους παράγοντες το ίδιο.
Εδώ παίζουμε με το χημικό παράγοντα και μάλιστα θεωρώντας δεδομένο ότι ο δίσκος μας θα έχει κάποια οργανική βρωμιά (δαχτυλιές, ποτά, τσιγάρα, ξενύχτια κτλ.... κατάλαβες!), βάζουμε ισοπροπυλική στο προϊόν.
Η ισοπροπυλική είναι λίγο bi αλκοόλη, της αρέσουν και τα αγοράκια και τα κοριτσάκια, δηλ. αγαπάει και το νερό και το λάδι (ανόργανα και οργανικά αντίστοιχα), οπότε για αυτό είναι πασπαρτού.
Για το νερό δεν χρειάζεται νομίζω να πω τίποτα!
Εγώ πάντως θα το χρησιμοποιούσα αραιωμένο το προϊόν (αρκεί να έβλεπα και τι άλλο έχει μέσα)
Ή ως βάση για να φτιάξω το δικό μου ζουμί καθαρισμού.
:drinks:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- άσε που έχε απίθανο άρωμα ( ατλακολ )

- επί του θέματος , τους πλένω στο χέρι και ότι μείνει από νερό , το τραβάω με την ηλεκτρική σκούπα ( έχω φτιάξει σχετικό ακροφύσιο . . . ταλαιπωρία αλλά δουλεύει
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Εν συντομία:
Στο πλύσιμο γενικά μπαίνουν 5 παράγοντες:
1. Μηχανική τριβή
2. Χρόνος πλυσίματος
3. Θερμοκρασία
4. Χημικός παράγοντας
5. Είδος του ρύπου

Δεδομένου ότι πρόκειται για δίσκο, δεν μπορείς να παίξεις με όλους τους παράγοντες το ίδιο.
Εδώ παίζουμε με το χημικό παράγοντα και μάλιστα θεωρώντας δεδομένο ότι ο δίσκος μας θα έχει κάποια οργανική βρωμιά (δαχτυλιές, ποτά, τσιγάρα, ξενύχτια κτλ.... κατάλαβες!), βάζουμε ισοπροπυλική στο προϊόν.
Η ισοπροπυλική είναι λίγο bi αλκοόλη, της αρέσουν και τα αγοράκια και τα κοριτσάκια, δηλ. αγαπάει και το νερό και το λάδι (ανόργανα και οργανικά αντίστοιχα), οπότε για αυτό είναι πασπαρτού.
Για το νερό δεν χρειάζεται νομίζω να πω τίποτα!
Εγώ πάντως θα το χρησιμοποιούσα αραιωμένο το προϊόν (αρκεί να έβλεπα και τι άλλο έχει μέσα)
Ή ως βάση για να φτιάξω το δικό μου ζουμί καθαρισμού.
:drinks:
Βασικά το ψάξιμο το άρχισα προκειμένου να δω τι μπορώ να χρησιμοποιώ για να καθαρίζω αποτελεσματικά τις βελόνες από τις τρίχες και την βρωμιά γενικότερα. Αλλά λίγο πολύ έχω καταλάβει από αυτά που ψαρεύω στο net ότι μάλλον τα ίδια υγρά (ίσως σε διαφορετική περιεκτικότητα) κάνουν και για δίσκους.
Να το πάω 50-50 με water for injection από το φαρμακείο ή θα είναι too much;

@Mr Spock Αυτό με την σκούπα το έχω κάνει και εγώ. Καθάρισα έναν δίσκο και μετά αποφάσισα πως την βαριέμαι την ιστορία αυτή.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Το καλύτερο πάντως, είναι να χειρίζεται κανείς τον δίσκο με προσοχή (όχι δακτυλιές κ.λ.π) και ακολούθως να τοποθετείται ο δίσκος στην θήκη του με αεροστεγές πλαστικό κάλυμμα από έξω, οπότε δεν χρειάζεται ποτέ πλύσιμο, ούτε μετά από 40 χρόνια.
Για την βελόνα: zerodust
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Για τις βελόνες ο @Κυριακου Γιαννηs χρησιμοποιεί μια πράσινη χλαπάτσα κι είναι ευχαριστημένος.

Προσωπικά , χρησιμοποιώ ένα υγρό που μου χάρισε ο @PURETONE του οποίου αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει η ονομασία.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Το καλύτερο πάντως, είναι να χειρίζεται κανείς τον δίσκο με προσοχή (όχι δακτυλιές κ.λ.π) και ακολούθως να τοποθετείται ο δίσκος στην θήκη του με αεροστεγές πλαστικό κάλυμμα από έξω, οπότε δεν χρειάζεται ποτέ πλύσιμο, ούτε μετά από 40 χρόνια.
Για την βελόνα: zerodust
Ωραίο αυτό το zerodust. Ελλάδα υπάρχει η μόνο παραγγελία από net;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
υπηρχε νημα παλια εδω: https://www.avsite.gr/forum/threads/Τρόποι-καθαρισμού-βελόνας.141761/
γενικα μονο βουρτσακι αν εχει αρκετη σκονη ο δισκος, και την ακιδα μια στο τοσο αν μαζεψει σκονη με φυσιματακι φευγει, και μια στο τοσο ενα υγρο σχετικο..
Μια φορα που ειχε τυχει σε ενα δισκο να καθαρισω υπολειματα αλκοολ?! με απιονισμενο νερο εγινε η δουλεια μια χαρα..
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Βασικά έχω αυτό εδώ και μπορώ να πω ότι κάνει πολύ καλή δουλίτσα. Ο δίσκος γυαλίζει και μόλις παίξει βγαίνουν στην επιφάνεια ένα σωρό βρωμιές. Μετά από το παίξιμο δεν βλέπω να ξερνάνε πάλι οπότε υποθέτω πως η δουλειά γίνεται σωστά. Απλά ψάχνω να δω αν με παίρνει να το χρησιμοποιήσω και για την βελόνα. Το zerodust πάντως μου έκανε κλικ για κάποιο λόγο.
 

Attachments



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Βασικά το ψάξιμο το άρχισα προκειμένου να δω τι μπορώ να χρησιμοποιώ για να καθαρίζω αποτελεσματικά τις βελόνες από τις τρίχες και την βρωμιά γενικότερα. Αλλά λίγο πολύ έχω καταλάβει από αυτά που ψαρεύω στο net ότι μάλλον τα ίδια υγρά (ίσως σε διαφορετική περιεκτικότητα) κάνουν και για δίσκους.
Να το πάω 50-50 με water for injection από το φαρμακείο ή θα είναι too much;

@Mr Spock Αυτό με την σκούπα το έχω κάνει και εγώ. Καθάρισα έναν δίσκο και μετά αποφάσισα πως την βαριέμαι την ιστορία αυτή.
Η αναλογία είναι 5 ως 10% ισοπροπυλικής αλκόολης και το υπόλοιπο, είτε όπως ανέφερες ορός, ή το φθηνότερο αλλά εξίσου αποτελεσματικό απιονισμένο νερό.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Η αναλογία είναι 5 ως 10% ισοπροπυλικής αλκόολης και το υπόλοιπο, είτε όπως ανέφερες ορός, ή το φθηνότερο αλλά εξίσου αποτελεσματικό απιονισμένο νερό.
Μόνο τόσο λίγο; Παντού διαβάζω για 30-40%.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
το διάλυμα αυτό χρησιμοποιείται ευρέως στα πλυντήρια δίσκων, πχ το υγρό των 50ml της oki-noki γράφει ΄τι διαλύεται σε 1 λίτρο απιονιοσμένο νερό, το υγρό της project γράφει από 5-10% αναλογία. Τα συμπεράσματα δικά σου!;);)
Η αποτελεσματικότητα του είναι σίγουρη, απλά τη μεγάλη δουλειά στο καθάρισμα των δίσκων τη κάνει η αναρρόφηση που διαθέτουν τα πλυντήρια(το διαπίστωσα όταν πήρα δικό μου) σε σχέση με το..πλύσιμο στο χέρι!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Έναν άλλο τρόπο που έμαθα εδώ μέσα για την βελόνα, είναι το απαλό άγγιγμα σε σφουγγαράκι-σβήστρα.
Δεν ξέρω βέβαια για τις βελόνες MC αν είναι κατάλληλο λόγω μεγαλύτερης ευασθησίας.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Έναν άλλο τρόπο που έμαθα εδώ μέσα για την βελόνα, είναι το απαλό άγγιγμα σε σφουγγαράκι-σβήστρα.
Δεν ξέρω βέβαια για τις βελόνες MC αν είναι κατάλληλο λόγω μεγαλύτερης ευασθησίας.
Το έκανα. Δεν..
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Ότι λέει ο leandros ακριβώς. Δυστυχώς χρειάζεται πλυντήριο. Χρόνια τους έπλενα στο χέρι με 10% ισοπροπυλική και 90% ενέσιμο νερό. Μια χαρά. Αλά το στέγνωμα κάνει τη διαφορά. Καλό το υγρό της project, καλύτερο το l'art du son. Δίσκοι χιλιοπαιγμένοι ακούγονται σαν καινούργιοι.
Και όταν ψωνίζεις μεταχειρισμένα, μονόδρομος.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Last edited:

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Kαι τα δυο δοκιμασμενα στην βελονα.

https://www.ebay.com/itm/Dust-Clean...h=item1c523d391d:g:F7AAAOSwqu9VRGtV:rk:1:pf:0
View attachment 113460

View attachment 113461

Kαι για τα δισκακια μου αυτο.
https://www.thomann.de/gb/knosti_disco_antistat_generation_ii.htm

View attachment 113463
[DOUBLEPOST=1545262872][/DOUBLEPOST]
:roflmao::laugh:
https://twoboysandhope.blogspot.com/2016/07/Play-with-homemade-slime.html

Με είχαν φάει τα παιδιά πριν από καιρό να τους βρω βόρακα. :)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top