Καθαριότητα δίσκων και βελόνων.

S

sk4t4

Guest
Το καλύτερο πάντως, είναι να χειρίζεται κανείς τον δίσκο με προσοχή (όχι δακτυλιές κ.λ.π) και ακολούθως να τοποθετείται ο δίσκος στην θήκη του με αεροστεγές πλαστικό κάλυμμα από έξω, οπότε δεν χρειάζεται ποτέ πλύσιμο, ούτε μετά από 40 χρόνια.
Για την βελόνα: zerodust
Το like ειναι για το Zerodust,το οποιο,ως κατοχος,συστηνω ενθερμως.Ολοι οι δισκοι χρειαζονται πλυσιμο.Ακομη κι αυτοι που αγοραζονται σφραγισμενοι διοτι περιεχουν καταλοιπα απο την κοπη του βινυλιου.Μετα το πλυσιμο,αντιστατικο εσωφυλλο-ριζοχαρτο,για να μη χαρασσεται ο δισκος απο τα χαρτινα εσωφυλλα,και παχυ εξωφυλλο με σειρητι για να αποφευχθει το "φεγγαρι".Αν ο δισκος,σφραγισμενος η μη,εχει ζελατινα,τοτε δεν την αφαιρουμε πριν περασουμε το εξωφυλλο.Ειναι εξτρα προστασια.Μπελαλιδικο,και κοστοβορο,το "πακετο" αλλα η ικανοποιηση μενει.Μονο μη μας διαβασει ο Costas EAR κι αρχισει παλι τα "τρελλα" του περι βινυλιου γιατι καηκαμε!:D
 




Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
- απ΄ότι διαβάζω , αρκετά τίμιο . . .




Vinyl Cleaner VC-S – Pro-Ject Audio Systems

Project Vinyl Cleaner

..πολύ καλό Mr. Spock, το έχει ένας φίλος. Επίσης πάρα πολύ καλό είναι και αυτό που έχω και εγω: http://www.sotaturntables.com/lpc.htm

Μτχ το βρίσκεις σε πάρα πολύ καλή τιμή, αρκετά κάτω από 500σάρικο. Δουλεύει όμως. Σκυλί. Με εξαίρεση τον θόρυβο, έχει πολύ ισχυρό μοτέρ..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
- thanks Νίκο , ήθελα κάποια γνώμη για το pro-ject , σε αυτό προσανατολίζομαι , υπερδραστήρια εταιρεία τελευταία
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
- thanks Νίκο , ήθελα κάποια γνώμη για το pro-ject , σε αυτό προσανατολίζομαι , υπερδραστήρια εταιρεία τελευταία
Οκ φίλε, απλώς για ενημέρωση το έβαλα. Έχω αγοράσει κάποια προϊόντα στήριξης αυτής της εταιρίας, ωραία σχεδιαστικά, αλλα κυρίως και λειτουργικά. Δεν κοροϊδεύει..
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Αυτό έχω και εγώ. Μια χαρά κάνει τη δουλειά του. Αν αποφασίσεις να πας σε project στείλε μου μήνυμα. Ο θόρυβος που λέει ο Νίκος είναι αναπόφευκτος. Το καλό με το συγκεκριμένο είναι ότι "κλειδώνει " μόνο την επιφάνεια της ετικέτας. Ευκολόχρηστο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αυτό έχω και εγώ. Μια χαρά κάνει τη δουλειά του. Αν αποφασίσεις να πας σε project στείλε μου μήνυμα. Ο θόρυβος που λέει ο Νίκος είναι αναπόφευκτος. Το καλό με το συγκεκριμένο είναι ότι "κλειδώνει " μόνο την επιφάνεια της ετικέτας. Ευκολόχρηστο.
Είναι ενα πολύ καλό μηχάνημα jimman. Σίγουρα απαραίτητο εργαλείο για βινυλιόφιλους. Το μόνο που δε θυμάμαι είναι εάν το πλατώ στο οποίο τοποθετείται ο προς πλύσιμο δίσκος, μπορεί να περιστραφεί και κατά την αντίθετη φορά.

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να γίνει και μια συζήτηση κάποια στιγμή και για το υγρό καθαρισμού. Πώς, και με τι, θα μπορούσαμε να το φτιάχνουμε μόνοι μας.

Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Καλημέρα. Ναι κάνει και αντίθετη περιστροφή. Τώρα για τα υγρά, ο πειραματισμός χρειάζεται χρόνο και δεν υπάρχει. Η φόρμουλα με10% ισοπροπυλική και ενέσιμο λειτούργησε χρόνια τώρα. Αλλά με το project και το l'art du son είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Kαι τα δυο δοκιμασμενα στην βελονα.

https://www.ebay.com/itm/Dust-Clean...h=item1c523d391d:g:F7AAAOSwqu9VRGtV:rk:1:pf:0
View attachment 113460

View attachment 113461

Kαι για τα δισκακια μου αυτο.
https://www.thomann.de/gb/knosti_disco_antistat_generation_ii.htm

View attachment 113463
[DOUBLEPOST=1545262872][/DOUBLEPOST]
:roflmao::laugh:
Λοιπόν,
Βρήκα ένα ξεχασμένο play doh που είχαν τα παιδιά και δοκίμασα να καθαρίσω μια om40. Δεν πίστευα στα μάτια μου με το αποτέλεσμα που έδωσε! Respect!
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Moth RCM το μοναδικό με αναρρόφηση από κάτω και μερικά άλλα πλεονεκτήματα.Τα πλυντήρια δίσκων είναι μονόδρομος ! τα υπόλοιπα απλώς ματζούνια!!
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Το Zerodust δεν το βρήκα διαθέσιμο οπότε δοκίμασα αυτό της φωτογραφίας. Ένα πράγμα θα σας πω. Δεν πάει το μυαλό σας πόσο εύκολα και καλά καθαρίζει την βελόνα αυτό εδώ το προϊόν!

Έχω το υγρό για τους δίσκους το οποίο επίσης είναι εξαιρετικό γιαυτό και το δοκίμασα. Είχα και ένα άλλο της Stanton. Καμία σχέση!

DSC_0311.JPG
 

Μηνύματα
254
Reaction score
53
Καλησπερα συναδελφοι!
Υπαρχει καταστημα που να πλενει δισκους;
Προτιμοτερο Αθηνα αν υπαρχει.
 



Μηνύματα
462
Reaction score
346
Το χαιεντ ειναι η...ατλακολ. Μπορει να αργει λιγο αλλά κανεις δουλεια :beach::D

Το έχω κάνει και μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι ότι καλύτερο. Απλά έχει διαδικασία δηλ. προσεκτικό άπλωμα της ξυλόκολλας σε λεπτή στρώση με παλιά πιστωτική κάρτα, ένα κομματάκι σελοτέιπ ανάποδα δηλ. με τη κόλλα του προς τα πάνω στην άκρη του δίσκου ώστε άμα στεγνώσει η κόλλα να το τραβήξουμε για να σηκωθεί η στεγνή κόλλα, προσοχή στην ετικέτα του δίσκου, υπομονή να στεγνώσει αλλά μετά άμα δεις το πως γίνεται ο δίσκος τα χαμόγελα φτάνουν στα αυτιά σου. Τραβάει τα πάντα από σκόνες, δαχτυλιές, αποφάγια πίτσας κλπ. και ο δίσκος σε γωνία στο φως δείχνει χρώματα σαν το CD. Μόνο οι γρατσουνιές δεν μπορούν να φύγουν (άμα το 'κανε και αυτό...)
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το έχω κάνει και μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι ότι καλύτερο. Απλά έχει διαδικασία δηλ. προσεκτικό άπλωμα της ξυλόκολλας σε λεπτή στρώση με παλιά πιστωτική κάρτα, ένα κομματάκι σελοτέιπ ανάποδα δηλ. με τη κόλλα του προς τα πάνω στην άκρη του δίσκου ώστε άμα στεγνώσει η κόλλα να το τραβήξουμε για να σηκωθεί η στεγνή κόλλα, προσοχή στην ετικέτα του δίσκου, υπομονή να στεγνώσει αλλά μετά άμα δεις το πως γίνεται ο δίσκος τα χαμόγελα φτάνουν στα αυτιά σου. Τραβάει τα πάντα από σκόνες, δαχτυλιές, αποφάγια πίτσας κλπ. και ο δίσκος σε γωνία στο φως δείχνει χρώματα σαν το CD. Μόνο οι γρατσουνιές δεν μπορούν να φύγουν (άμα το 'κανε και αυτό...)
Αυτό να το κάνεις σε 20-30 δίσκους αλλά σε 1000++ μόνο ο ισοβίτης του Αρκά αν ήσουν:laugh:.
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Ακριβώς. Το έκανα σε 10-15 δίσκους και μετά σταμάτησα. Αλλά αποδίδει πολύ-πολύ καλά. Πάντως ξεχώρισα καμιά 50αριά δίσκους που αγόρασα μεταχειρισμένους και έχουν πιο σοβαρό θέμα αλλά δεν πρόλαβα ακόμη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top