Και τώρα τι;

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.726
Reaction score
94.833
Απάντηση: Και τώρα τι;

Καλή προσφορά πιστεύω στα 500€. http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902728&sid=1

Επεξεργαστής: Intel Core i5-3210M (2.50 GHz) με 3 MB L3 cache.
Οθόνη: 15.6'' HD TFT LCD με LED backlight, σε ανάλυση 1366 x 768 pixel.
Μνήμη: 8192 MB DDR3, μέγιστη μνήμη 8 GB.
Σκληρός Δίσκος: 750 GB SATA, 5400 rpm.
Οπτικός Δίσκος: DVD-RAM/±R/±RW double-layer.
Κάρτα γραφικών: Intel HD 4000 shared μνήμης.
Κάρτα δικτύου: 10 / 100 / 1000 Mbps Ethernet και Wireless 802.11 b/g/Draft-N.
Θύρες επικοινωνίας: 3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x Ethernet (RJ-45), 1 x headphone out jack, 1 x microphone in jack, 1 x DC-in jack για AC adapter.
Βάρος: 2.45 kg.
Μπαταρία: 6-cell Li-ion, 4400 mAh.
Προεγκατεστημένο λογισμικό: Windows 8, 64-bit, Αγγλικά.
Εγγύηση: 2 χρόνια άμεσης αντικατάστασης με καινούριο ίδιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.003
Απάντηση: Re: Απάντηση: Και τώρα τι;


I took my mid 2007 apple macbook (black) into the Jordan Creek Apple Store in West Des Moines, Iowa, on Saturday, April 25th, because I had been experiencing some issues with it overheating, and figured the fan was bad. After some initial testing, they took the computer in for work under my Applecare plan, which has over a year remaining on it.
Today, April, 28, 2008, the Apple store called and informed me that due to the computer having been used in a house where there was smoking, that has voided the warranty and they refuse to work on the machine, due to “health risks of second hand smoke”.
Not only is this faulty science, attributing non smoking residue to second hand smoke, on Chad’s part, no where in your applecare terms of service can I find anything mentioning being used in a smoking environment as voiding the warranty.​


Ευτυχώς που του Στριφτού δεν του χάλασε στην εγγύηση. Θα τον είχαν στείλει φυλακή με τόσο που καπνίζει. :roflmao:

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Και τώρα τι;

Το δικό μου όταν το είχα πάει πριν 2 χρόνια για αλλαγή κάρτας γραφικών(ήταν εντός εγγύησης το συγκεκριμένο part) δεν μου ανέφεραν τίποτα για το κάπνισμα.Καλά οι Αμερικάνοι είναι και λίγο υστερικοί σε τέτοια θέματα.

Γιώργο η προσφορά ισχύει.Σκέψου το και πες μου μέχρι την Τρίτη.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Και τώρα τι;

Up..:biggrin:
Το λοιπόν,ήρθε να μαζεύω σιγά σιγά(λέμε τώρα) και τα υπόλοιπα κομμάτια.
Μητρική είναι αυτή.Λογικά θέλει κάρτα γραφικών,οπότε ποιά είναι η πιό οικονομική που μπορεί να μπει;
Μνήμες ram,θα βάλω 8giga,σε 2 4αρες στα 1600Mhz δλδ.Τι να προσέξω;Υπάρχει κάποια προτίμηση σε εταιριες;
Και τέλος οι 2 μεγάλοι βραχνάδες,το κουτί και ο σκληρός.
Πάμε για τον σκληρό πρώτα:
Θα έχει μόνο το λειτουργικό και τις εφαρμογές.Να τσιμπήσω αυτόν,αυτόν η να κάνω την αμαρτία;
Αναφορικά με το κουτί,τωρα.Τσιμπάω κάτι οικονομικό (δλδ μέχρι 30-40€)τώρα και από Σεπτέμβρη κοιτάω για τον καϋμό(antec/lian li/fractal desing) ή να καταλήξω σε μία μέση λύση εξ αρχής,πχ αυτό;
Με ενδιαφέρει η ησυχία και να μπορέσει αργότερα να λειτουργήσει και ως home server,οπότε να μπορεί να ανταπεξέλθει σε πλήθος σκληρων δίσκων οι οποίοι είναι πιθανότατο να γίνονται hot swap.Λύση αυτόνομου nas είναι αδύνατον να πλησιαστεί οικονομικά.
Εκτός και αν μείνω στην μέση οδό και απλά μετα προσθέσω ένα jbod.Τα υπερ και κατά αυτής της λύσης ποιά είναι;
Πολλές οι απορίες,αλλά είμαι noobας..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.427
Reaction score
74.806
Κάρτα μπορεί να μη χρειαστεί, έχω να σου δώσω εξάλλου. Θέλεις HDMI out;
Μια χαρά είναι η Sonata και σωστά φιλτραρισμένη, έχω φτιάξει 5-6 πισιά μ' αυτήν. Τα hot swaps σου έλειπαν τρομάρα σου.
Μνήμες Corsair ή Kingston, ό,τι είναι φθηνότερο.
Σκληρό πάρε τον φθηνό, μια χαρά θα είναι. Ειδικά σε σχέση με το παλιό θα πετάει.


OS;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Και τώρα τι;

Δεν με καίει το hdmi αλλά δεν θα στεναχωρηθώ αν υπαρχει.
Το sonata μιας και δεν υπάρχει Ελλάδα(εκτός και αν το βρίσκεί καποιος οπότε ας σφυρίξει) μπορούμε να το παρουμε από το amazon;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.427
Reaction score
74.806
Το έβαλα στο καλάθι μόλις, ισχύουν και τα δωρεάν μεταφορικά. 68.36€! :wink:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Και τώρα τι;

Ok,πότε να σου κατσω;
Προτιμάς ξυρισμένο ass ή naturel;:biggrin:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Re: Και τώρα τι;

Ξεκινάμε με xp και μετά αγορά 8άρια.Γίνεται;Εκτός και αν υπαρχουν πουθενά οικονομικά 8άρια εξ αρχής.Για αγορά και όχι "αγορά".
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.427
Reaction score
74.806


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.992
Reaction score
20.521
Απάντηση: Και τώρα τι;

Δεν με καίει το hdmi αλλά δεν θα στεναχωρηθώ αν υπαρχει.
Το sonata μιας και δεν υπάρχει Ελλάδα(εκτός και αν το βρίσκεί καποιος οπότε ας σφυρίξει) μπορούμε να το παρουμε από το amazon;
Γιώργο, η μητρική που επέλεξες έχει εξόδους VGA και HDMI:

Multi-VGA output support: HDMI, DVI-D, RGB

Supports HDMI with max. resolution 1920 x 1200@60Hz
Supports DVI with max. resolution 1920 x 1200@60Hz
Supports RGB with max. resolution 2048 x 1536@75Hz
Maximum shared memory of 1748 MB

Άρα, εάν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις από την κάρτα γραφικών, νομίζω ότι θα καλύψει η ενσωματωμένη στη μητρική. ΟΚ, θα θέλει RAM από τη RAM του συστήματος, αλλά με 8 GB που σκέφτεσαι να βάλεις (και πολύ καλά κάνεις), δεν νομίζω να "φανεί" κάπου.

Επίσης, εάν βάλεις ΧΡ, θα "βλέπουν" μόνο τα 3.7 GB από τα 8 που θα βάλεις - εκτός κι αν βάλεις τα XP 64 bit (προσωπικά, δεν έχω καλή εμπειρία από αυτά). Η άλλη λύση είναι να βάλεις Win7 ή Win8 64bit εξ αρχής.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.427
Reaction score
74.806
Το motherboard δεν έχει, αλλά μπορεί να μην έχει ούτε το processor graphics Γιώργο, θα το ανάψουμε να δούμε.

Τα XP που έχω είναι 32bit, θα βλέπει αρκετά λιγότερα απο 3.7GB. Τα δικά μου έβλεπαν 3.2-3.3GB.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Και τώρα τι;

Το ξέρω ότι έχει εξόδο αλλά για να δουλέψουν πρέπει να συνεργάζονται με τον επεξεργαστη.Δεν θυμάμαι ποιος i5 είναι επάνω και αν όντως βγαίνει εικόνα.Λογικά όχι,αλλα θα δοκιμάσουμε.

Χμμμ,δλδ απο 32άρια xp δεν γίνεται να μπουν 64αρια win8;
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.427
Reaction score
74.806
Ο Γιώργος έχει επιτέλους αληθινό κομπιούτερ! :smile:





 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.424
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top