Καλά σας κάνουν

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δύο λόγια αν μου επιτρέπεται για αυτή την εταιρεία.
Καταλαβαίνω οτι κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας. Και να πώ την αλήθεια με εντυπωσιάζει και ο τίτλος του θέματος.
"Καλά σας κάνουν"
Δηλαδή οτι τί? Οτι κάποιος είπε να πληρώσει κάτι premium και όχι να πάρει ας πούμε το φθηνό. Και εμείς οι γύρω ας πούμε είμαστε οι έξυπνοι, οι μάγκες που κλέψαμε τον καπιταλισμό και πήραμε το φθηνό και "έλα μωρέ το ίδιο είναι με το ακριβό'. Άρα "καλά του κάνουνε" επειδή ας πούμε επέλεξε να πάρει "το καλό".
Οκ δέν συμφωνώ στη λογική να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα.
Συγνώμη...
Ούτε θα κάτσω στη γωνία και θα γελάω με τον γείτονα που του χάλασε το καλό αυτοκίνητο ενώ εγώ είμαι ο μάγκας με το polo των 3.500 που έχω.
Αυτό για τον τίτλο.

Γιατί όμως θεωρώ οτι κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας.
LG55C8 τυχαίο ΣΗΜΕΡΙΝΟ θέμα φίλου απο το σάιτ. Τιμή γύρω στα 2.000. Περίπου διπλή και τριπλή απο το φθηνό μοντέλο.

Τί είπε? Θέλω οled. Γιατί? Γιατί είναι καλύτερες και σύμφωνα με τα ριβιού και γιατί μου άρεσαν και γιατί οι εταιρείες τις έχουν για καλές. Είναι φυσικά ακριβές. Ε οκ θα το πληρώσω και θέλω το καλό. Διαβάζοντας λοιπόν το θέμα βλέπω βλέπω να φεύγουν οι παρακάτω σωστές ατάκες:

Επαναλαμβάνω. Για τη μεγαλύτερη κατασκευάστρια εταιρεία τηλεοράσεων σήμερα. Και ποιός ξέρει ας πούμε εγώ που δέν ασχολούμαι αν πήρα το μάπα πάνελ ή το καλό.

Είναι αυτό υπεύθυνη εταιρεία? Ή πρέπει να είμαι geek για να αγοράσω σήμερα μία καλή τηλεόραση?

Δηλαδή γιατί δέν βγάζουμε ένα αρθράκι να πούμε οτι "καλά τους κάνουν" αυτούς με τις οled. Είναι ανόητοι που θέλουν να πληρώσουν και να πάρουν "το καλό" ενώ εμείς οι ξύπνιοι που πήραμε το good enough.

Μπορείτε πάντως να διαβάσετε το θέμα και να γελάσετε ή ... να κλάψετε με την αντιμετώπιση της αντιπροσωπείας. Τελικά βρέθηκε λύση. Δέν ξέρω όμως αν ο φίλος δέν είχε το τσαγανό να πιέσει αν θα είχε βρεθεί λύση. Και δέν ξέρω αν η δική μου η oled έχει το καλό πάνελ ή το χαλασμένο.

Και την πήρα αν θυμάμαι καλά πέρυσι. Άντε βγάλε άκρη τώρα...

Καλά μου κάνουνε. Ε?
Καλέ μας teachertza,όποιος θέλει ν'αποκτήσει το βαρβάτο και αναλόγως κοστολογημένο προϊόν χωρίς να διαθέτει περίσσεια χρημάτων ή/και ψυχολογικών αντοχών,θα όφειλε τουλάχιστον να έχει πραγματοποιήσει μια ενδελεχή έρευνα ώστε να καταστεί ενήμερος των πιθανών προβλημάτων δεδομένης συσκευής προτού να προχωρήσει στην...ανέμελη αγορά της.

Δόξα τω διαδικτύω,κανένα από τα σχετικά και απαραίτητα δεδομένα δεν μένει πλέον εν κρυπτώ.;)
Όποιος επιλέγει συνειδητά να τα παρακάμψει ελπίζοντας ότι οι άλλοι παθόντες είναι απλώς...΄΄άτυχοι΄΄,τότε είναι άξιος της μοίρας του κι εκεί κολλάει ο τίτλος του νήματος με τα....σάπια μηλαρόνια.

Και για να μη θεωρηθεί προκατάληψη έναντι της...μηλιάς,αναφέρονται ως έτερον δέος η Dell με την καριέρα των XPS15,ή ο όρος...΄΄Happy Problems΄΄ που έχει αποδοθεί στα αρχικά άλλης γνωστής μάρκας.
 



Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Καλέ μας teachertza,όποιος θέλει ν'αποκτήσει το βαρβάτο και αναλόγως κοστολογημένο προϊόν χωρίς να διαθέτει περίσσεια χρημάτων ή/και ψυχολογικών αντοχών,θα όφειλε τουλάχιστον να έχει πραγματοποιήσει μια ενδελεχή έρευνα ώστε να καταστεί ενήμερος των πιθανών προβλημάτων δεδομένης συσκευής προτού να προχωρήσει στην...ανέμελη αγορά της.
Φίλε μου δέν συμφωνώ.
Δηλαδή οκ κάτι έχει πάρει το αυτί μου για burn in, προσωπικά το ακούω απο τις πλάσμα (που επίσης διαθέτω και είναι εξαιρετική) και το θεωρώ κάτι το οποίο είναι στα όρια του αστείου για ένα μέσο χρήστη. Αδιάφορο βασικά. Κάνουν και κάτι τέστ εκεί με στάσιμες εικόνες για 5 μήνες και ουαοουυυυ!!!Έβγαλε μία θολούρα κάπου κάπως.
Αυτό το ξέρουμε όμως, επιλέγουμε όμως και πάμε παρακάτω.

Δέν γίνεται να μου λές εδώ οτι έχεις μία μεγάλη εταιρεία που σου λέει "σου δίνω ότι να ναι και αν το πιάσει ο καταναλωτής καλώς". Δηλαδή περάσαμε έναν αιώνα βιομηχανικού πολιτισμού με 6σ, με pareto και με just in time λογικές για να λέμε στο τέλος... ας χαλάσει μωρέ πιο φθηνό είναι να του το αλλάξουμε... Ρίξε σαβούρα στον καταναλωτή και μετά μοίραζε power bank...

Σου ξαναλέω ΣΚΕΨΟΥ να το έκανε αυτό η apple τι θα γινόταν εδώ μέσα.

Καλά ξέρω.

Θα πέφταμε απο τα σύννεφα...:lolsign:

Αλλα εγώ δέν πέφτω απο τα σύννεφα όταν βλέπω οτι η apple πάει καλά σε πωλήσεις και όσοι φίλοι μου αγόρασαν είναι ευχαριστημένοι.
Για να κάνω λίγο και τον @Dimifoot

2 macbookpro
4 iphone
1 apple tv
1 apple watch
1 iPod classic
1 mac mini
2 iPad για τους γονείς

όλα καμπάνα. Και μόλις έκλεισαν τον κύκλο τους πουλήθηκαν σε καλές τιμές στα γρήγορα στους επόμενους ευτυχισμένους ιδιοκτήτες.
Αν θέλετε να σας αναφέρω και σκ@τό που έχω αγοράσει στη ζωή μου.

Είναι πολλά. Πιστέψτε με...
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Να ξαναπιάσω το ρημαδοβιντεο εκεί που συζητά με τον «τεχνικό της γειτονιάς» ότι εάν επέλεγε ο πελάτης να του το ισιώσει και να το βάλει μέσα, θα του το προσέφερε ως δωρεάν υπηρεσία ενώ εάν επέλεγε να αλλάξει το συγκεκριμένο ribbon θα του χρέωνε 70 με 150 ντολαρς.
Να το γράψω άλλη μια φορά. 70 με 150 ντολαρς. Για το ribbon που έχει μαζέψει από χαλασμένο MacBook που έχει κάνει βίδες και πουλά για ανταλλακτικά ως «μαντράς». Ποιος είναι ο καλός ο άνθρωπος και ποιος ο δόλιος εδώ δηλαδή;

Μετά από 18 συναπτά έτη χρήσης apple προϊόντων έχω την τύχη να έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά μηχανάκια και πολλά άλλα περιφερειακά και μη. Το μόνο το οποίο παρουσίασε πρόβλημα, κατόπιν δίκης μου υπαιτιότητας, είναι ένα MacBook Air, στο οποίο έγινε αλλαγή top cover. Κόστος 270 ευρώ συμπεριλαμβανομένων των εργατικών. Όταν μετά από 8 μήνες, παρουσίασε ένα πρόβλημα το Power Button, προς τιμήν τους, δεν χρέωσαν επισκευή καθώς ανέφεραν πως έφταιγαν αυτοί που δεν το είχαν τοποθετήσει σωστά. Να μην πω τι θα έκανε ο «τεχνικός της γειτονιάς» αν δεν τον έπαιρνε η κάμερα του ANT1 και ποσο θα χρέωνε.

Το να επιλέγω να αγοράσω apple, το κάνω για το προσφερόμενο πακέτο υλικού και λογισμικού.
Όταν η Microsoft με χρεώνει για το δικό της μηχανάκι 2μιση και 3 χιλιάρικα, όταν η google χρεώνει τους κουβάδες τα Pixel slate όπως τα λέει 600 ντολαρς για να τρέχουν chrome OS, η Apple φαντάζει φτωχός συγγενής μπροστά τους και σχολιαρόπαιδο. Αυτοί άραγε αν χαλάσουν τι κάνουν; Έχει ασχοληθεί κάποιος με δαύτους; Οι Dell και HP για τα μηχανάκια αντίστοιχου κόστους, τι διερεύνηση κάνουν δηλαδή στο πρόβλημα; Προφανώς αλλάζουν μητρική η οθόνη η ολόκληρα μεγάλα κομμάτια.

Εάν έπρεπε το κάθε σέρβις εταιρίας βεληνεκούς των άνωθεν, να ασχολείται 5 έργατοημερες για να ξεκολλά και ξανακολλα ολοκληρωμένα, θα γύριζαν όλες πίσω στα γκαράζ από τα οποία ξεκίνησαν η θα σου χρέωναν την αλλαγή ribbon 500 ευρώ. 50 το ανταλλακτικό και 450 τα εργατικά. Διαλέγετε και παίρνετε.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Δέν γίνεται να μου λές εδώ οτι έχεις μία μεγάλη εταιρεία που σου λέει "σου δίνω ότι να ναι και αν το πιάσει ο καταναλωτής καλώς". Δηλαδή περάσαμε έναν αιώνα βιομηχανικού πολιτισμού με 6σ, με pareto και με just in time λογικές για να λέμε στο τέλος... ας χαλάσει μωρέ πιο φθηνό είναι να του το αλλάξουμε... Ρίξε σαβούρα στον καταναλωτή και μετά μοίραζε power bank...

Σου ξαναλέω ΣΚΕΨΟΥ να το έκανε αυτό η apple τι θα γινόταν εδώ μέσα.
Σιγα την Ιερη Οικογενεια :D

https://www.cnn.gr/tech/story/111535/h-apple-isos-erthei-antimetopi-me-sovares-minyseis
[DOUBLEPOST=1539406289][/DOUBLEPOST]
Καλέ μας teachertza,όποιος θέλει ν'αποκτήσει το βαρβάτο και αναλόγως κοστολογημένο προϊόν χωρίς να διαθέτει περίσσεια χρημάτων ή/και ψυχολογικών αντοχών,θα όφειλε τουλάχιστον να έχει πραγματοποιήσει μια ενδελεχή έρευνα ώστε να καταστεί ενήμερος των πιθανών προβλημάτων δεδομένης συσκευής προτού να προχωρήσει στην...ανέμελη αγορά της.
Και αν προτιμας την αγνοια γιατι φοβασαι οτι θα γκρεμιστει το ...κοινωνικο στατους που απεκτησες υστερα απο συγκεκριμενες αγορες ? :roflmao:
Μερικες φορες ας πουμε , ξερεις οτι ενας..συγγενης σου εχει ελλατωματα, αλλα δεν θελεις να τον βριζουν οι ξενοι.Τρεχεις να τον υπερασπιστεις, ετσι δεν ειναι ρε παιδια ? :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Να πούμε για τα Microsoft Surface laptops που δεν ανοίγουν καν; Πρέπει να πάρεις το configuration που θέλεις από την αρχή γιατί ΔΕΝ αναβαθμίζετε ούτε καν στην μνήμη; Αν δε πάθει κάτι, αν το έχεις πάρει μπλε είσαι τυχερός γιατί δεν χρειάζεται βάψιμο για το Σούνιο. Και για αυτο θέλουν $3500.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
Και ξαναγράφω ότι δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που απλά κατηγορούν και δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσουν προϊόν της Apple. Χαίρονται μόλις διαβάσουν οτιδήποτε αρνητικό αλλά κατά τ' άλλα το πρόβλημά τους είναι οι fanboys. 8-)

Μου θυμίζει τις χοντρές που εξανίστανται με τα κριτήρια στα καλλιστεία αλλά δεν χάνουν εκπομπή. :p:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Φίλε μου δέν συμφωνώ.
Δηλαδή οκ κάτι έχει πάρει το αυτί μου για burn in, προσωπικά το ακούω απο τις πλάσμα (που επίσης διαθέτω και είναι εξαιρετική) και το θεωρώ κάτι το οποίο είναι στα όρια του αστείου για ένα μέσο χρήστη. Αδιάφορο βασικά. Κάνουν και κάτι τέστ εκεί με στάσιμες εικόνες για 5 μήνες και ουαοουυυυ!!!Έβγαλε μία θολούρα κάπου κάπως.
Αυτό το ξέρουμε όμως, επιλέγουμε όμως και πάμε παρακάτω.

Δέν γίνεται να μου λές εδώ οτι έχεις μία μεγάλη εταιρεία που σου λέει "σου δίνω ότι να ναι και αν το πιάσει ο καταναλωτής καλώς". Δηλαδή περάσαμε έναν αιώνα βιομηχανικού πολιτισμού με 6σ, με pareto και με just in time λογικές για να λέμε στο τέλος... ας χαλάσει μωρέ πιο φθηνό είναι να του το αλλάξουμε... Ρίξε σαβούρα στον καταναλωτή και μετά μοίραζε power bank...
Σου ξαναλέω ΣΚΕΨΟΥ να το έκανε αυτό η apple τι θα γινόταν εδώ μέσα.Καλά ξέρω.Θα πέφταμε απο τα σύννεφα...:lolsign:
Θεωρώ ότι κατά την ανταπόκρισή σου συγκρίνονται...μήλα με πορτοκάλια - δηλαδή ανόμοια μεγέθη.

Δεδομένες τεχνολογικές εφαρμογές ενσωματώνουν εγγενή προς τη φύση τους ελαττώματα και ο υποψήφιος καταναλωτής οφείλει να μη δηλώνει αδαής και ανυποψίαστος.

Ή λ.χ. να διαμαρτυρόταν επειδή το oled panel που απέκτησε θα εμφάνιζε μόνιμη αποτύπωση ανταποκρινόμενη προς τα όρια από τις μαύρες μπάρες που θα παρέμεναν επί της οθόνης κατά την παρακολούθηση διαφόρων ταινιών και μολονότι μπορεί να μη το χρησιμοποιούσε σε άλλα ύποπτα για την εμφάνιση τέτοιου φαινομένου προγράμματα...

Σε ανάλογες περιπτώσεις,θεωρώ ότι καμία συνταρακτική επίπτωση δεν θα υπήρχε για τη Μηλιά,αφού υποστηρίζεται αυτή από διάφορα lobbies φέροντα ιδιαίτερη καταναλωτική βαρύτητα.
...
Μερικες φορες ας πουμε , ξερεις οτι ενας..συγγενης σου εχει ελλατωματα, αλλα δεν θελεις να τον βριζουν οι ξενοι.Τρεχεις να τον υπερασπιστεις, ετσι δεν ειναι ρε παιδια ? :D
Ο ίδιος πάντως θα έτρεχα απλώς...μακριά,ούτως ώστε να μη χρειαζόταν ποτέ εμπλοκή σε διαδικασία υπεράσπισης ή ενοχοποίησής του...;)
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
2008 - iPhone 2G
Η συσκευή που άλλαξε το κόσμο των κινητών τηλεφώνων για πάντα. Η συσκευή είναι δικιά μου, και ακόμα δουλεύει.
Η συσκευή που σε μια νύχτα εξαφάνισε κολοσσούς όπως Nokia & Ericsson.
Θα ήθελα να δω ένα Android του 2008 να δουλεύει, και να δουλεύει όπως αυτό.

20180915_194736.jpg
20180915_194907.jpg
20180915_194959.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
2008 - iPhone 2G
Η συσκευή που άλλαξε το κόσμο των κινητών τηλεφώνων για πάντα...
Χωρίς να λογαριάζονται η τεχνολογική ανωτερότητα ή αξιοπιστία,ένα ζήτημα με όλες αυτές τις επαναστατικές και ΄΄παντοτινές΄΄ αλλαγές,είναι ότι δεν οδεύουν υποχρεωτικώς προς έναν κόσμο καλύτερο.:sneaky:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Κανονικα πρεπει να υπαρχει μια ασφαλεια βλαβης.Να πληρωνεις καθε μηνα ενα ποσο και αν ποτε χρειαστει , να επισκευαστει η να αντικασταθει.Ετσι ειναι ο σωστος καπιταλισμος, πρεπει να τον αρμεγει τον καταναλωτη αλλα να του προσφερει , ασφαλεια και ταξη .Τωρα πληρωνουν περισσοτερα σε μαρκετινγκ και νομικα τμηματα για να μην αναφερω τις συγνωμες απο σεβασμο στην τιμη της μετοχης..εχμ στον πιστο καταναλωτη :D
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Να ξαναπιάσω το ρημαδοβιντεο εκεί που συζητά με τον «τεχνικό της γειτονιάς» ότι εάν επέλεγε ο πελάτης να του το ισιώσει και να το βάλει μέσα, θα του το προσέφερε ως δωρεάν υπηρεσία ενώ εάν επέλεγε να αλλάξει το συγκεκριμένο ribbon θα του χρέωνε 70 με 150 ντολαρς.
Να το γράψω άλλη μια φορά. 70 με 150 ντολαρς. Για το ribbon που έχει μαζέψει από χαλασμένο MacBook που έχει κάνει βίδες και πουλά για ανταλλακτικά ως «μαντράς». Ποιος είναι ο καλός ο άνθρωπος και ποιος ο δόλιος εδώ δηλαδή;
Προφανώς εδώ δεν κρίνεται ο "τεχνικός της γειτονιάς" , ο οποίος στο συγκεκριμένο ρεπορτάζ βρήκε μια χρυσή ευκαιρία να διαφημιστεί , αλλά οι πρακτικές εξαπάτησης καταναλωτών του συγκεκριμένου "κολοσσού".
Αν η απάντηση σε αυτό είναι πως δεν τρέχει τίποτα ,γιατί τις ίδιες απατεωνιές που κάνει η Apple , κάνουν και οι τεχνικοί της γειτονιάς, τότε ο τίτλος του Κογια για το θέμα κρίνεται απολύτως επιτυχημένος.
Και να σου πω και κάτι άλλο για να προλάβω πιθανές παρανοήσεις. Θα μπορούσα να γράψω το ίδιο μήνυμα και όπου υπάρχει το όνομα Apple, να γράψω Dell ή HP η ό, τι άλλο θες. Η ένστασή μου για αυτές τις πρακτικές, δεν εστιάζεται στη συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά είναι γενική.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Και να σου πω και κάτι άλλο για να προλάβω πιθανές παρανοήσεις. Θα μπορούσα να γράψω το ίδιο μήνυμα και όπου υπάρχει το όνομα Apple, να γράψω Dell ή HP η ό, τι άλλο θες. Η ένστασή μου για αυτές τις πρακτικές, δεν εστιάζεται στη συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά είναι γενική.
Οκ άρα καλό θα ήταν ο τίτλος είναι "καλά ΜΑΣ κάνουν" και όχι "ΣΑΣ κάνουν". Αν μή τι άλλο το 'ΣΑΣ" σε όλες τις περιπτώσεις κρύβει ομαδοποίηση. Οτι και καλά αυτοί που επέλεξαν το "καλό - ακριβό" είναι οι ανόητοι που ο καπιταλισμός τους τρώει τα λεφτά και τους κοροιδεύει και εμείς είμαστε οι άλλοι, οι έξυπνοι, οι πονηροί, οι διαβαστεροί.

Καλά ΜΑΣ κάνουν λοιπόν.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οκ άρα καλό θα ήταν ο τίτλος είναι "καλά ΜΑΣ κάνουν" και όχι "ΣΑΣ κάνουν". Αν μή τι άλλο το 'ΣΑΣ" σε όλες τις περιπτώσεις κρύβει ομαδοποίηση. Οτι και καλά αυτοί που επέλεξαν το "καλό - ακριβό" είναι οι ανόητοι που ο καπιταλισμός τους τρώει τα λεφτά και τους κοροιδεύει και εμείς είμαστε οι άλλοι, οι έξυπνοι, οι πονηροί, οι διαβαστεροί.

Καλά ΜΑΣ κάνουν λοιπόν.
Σε αυτό ναι, θα συμφωνήσω.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Πείτε μου τώρα πώς θα δοκιμάσω στην oled το φαινόμενο που είπατε με τις σκιάσεις. Υπάρχει κάποιο video στο youtube?

Το οτι θα έπρεπε να παίξω τζόκερ όταν την αγόρασα ούτε που το είχα φανταστεί...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και να πω και κάτι άλλο. Δεν έχω την απαίτηση από την όποια εταιρεία να κάνει την επισκευή με τον λογαριασμό που θα χρεώσει ο μαστρο Γιώργης της γειτονιάς. Θες ως επίσημο σέρβις να επικαλεστείς πως χρησιμοποιείς 100% καινούρια και original ανταλλακτικά; Θες να επικαλεστείς πως η επισκευή θα γίνει από απολύτως εξειδικευμένο τεχνικό; Να το κάνεις και να ζητήσεις για αυτούς τους λόγους και 500 για κάτι που ο μαστρο Γιώργης θα ζήταγε 150.
Έχω όμως την απαίτηση, εφ' όσον υπάρχει η εναλλακτική λύση της επισκευής , να μου την αναφέρεις ως λύση, έστω και με το αλμυρό κόστος και να κρίνω εγώ αν θα προχωρήσω σε αυτή ή αν θα πάω για αγορά νέας συσκευής. Όχι να με εξαναγκασεις για την αγορά της νέας.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top