Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!


Μηνύματα
30
Reaction score
70
Pas de quoi.

Τα παιδγιά στο φόρουμ είναι παθολογικοί οφθαλμολάγνοι. Alors, allons-y! ;)
Χαχαχαχαχα, κατάλαβα, θα περάσουμε καλά! Très Bien:prankster:
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Άμα δε βάλεις φωτό ... Δε σε βλέπω να περνάς καλά....μπου χαχαχα:p
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
Άμα δε βάλεις φωτό ... Δε σε βλέπω να περνάς καλά....μπου χαχαχα:p
Είναι λίγο σπαστικό που έχει limit στις φωτό, ανέβασα χτές 5 και δεν με αφήνει παραπάνω στο ίδιο ποστ.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.574
Reaction score
30.954
Ε βαλε 4 και μετα σε νεο ποστ αλλες 4!!

Drag and drop τις φωτο ! :thumbsup:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο Αμερικάνος μου πρότεινε ένα ηχείο τούμπανο με
48 to 25,000 Hz, πανάκριβο βέβαια αλλά θα μπεί κουτί στο ERRES καθώς έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις. Αν δεν έχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα θα ψαχτώ περαιτέρω με φίλτρα και άλλα περιφεριακά.
Καλώς όρισες...
Μεγάφωνο που να πλησιάζει, έστω, αυτήν την απόκριση δεν υπάρχει. Για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές σε απόκριση κάτω από τους 250 Hz θα πρέπει να έχει τεράστια καμπίνα, ειδικά διαμορφωμένη.
Αυτό βέβαια δεν είναι εφικτό σε ένα κουτί παλαιού ραδιοφώνου.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
30
Reaction score
70
Ε βαλε 4 και μετα σε νεο ποστ αλλες 4!!

Drag and drop τις φωτο ! :thumbsup:
Απάντηση στο υπάρχων ποστ μου εννοείς? Δεν θέλω να ανοίξω νέο ποστ με το ίδιο θέμα
[DOUBLEPOST=1527267036][/DOUBLEPOST]
[QUOTE="Bat Lab, post: 2301605, member: 42302" Ο Αμερικάνος μου πρότεινε ένα ηχείο τούμπανο με
48 to 25,000 Hz, πανάκριβο βέβαια αλλά θα μπεί κουτί στο ERRES καθώς έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις. Αν δεν έχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα θα ψαχτώ περαιτέρω με φίλτρα και άλλα περιφεριακά.
Καλώς όρισες...
Μεγάφωνο που να πλησιάζει, έστω, αυτήν την απόκριση δεν υπάρχει. Για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές σε απόκριση κάτω από τους 250 Hz θα πρέπει να έχει τεράστια καμπίνα, ειδικά διαμορφωμένη.
Αυτό βέβαια δεν είναι εφικτό σε ένα κουτί παλαιού ραδιοφώνου.[/QUOTE]
Η νεκροψία θα δείξει χεχε. Δεν είμαι ειδικός σε αυτά, απλά ήταν μονόδρομος η επιλογή ενός μόνο ηχείου σε αυτή την περίπτωση και αυτή ήταν η καλύτερη διαθέσιμη επιλογή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η νεκροψία θα δείξει χεχε. Δεν είμαι ειδικός σε αυτά, απλά ήταν μονόδρομος η επιλογή ενός μόνο ηχείου σε αυτή την περίπτωση και αυτή ήταν η καλύτερη διαθέσιμη επιλογή.
Για να έχεις μια ιδέα από <<καλύτερες διαθέσιμες επιλογές>> σε μεγάφωνο πλήρους φάσματος...
Εταιρία Aer.
Το φτηνό της μεγάφωνο 2.300 ευρώ και το ακριβό της 3.900.
https://aer-loudspeakers.com/aer-breitbandchassis-bd/

Για να αποδώσει τα μέγιστα χρειάζεται μια τέτοια καμπίνα (Ελληνική εταιρία):
http://www.arcadianaudio.com/
Συνολικό κόστος ζεύγους 24.000 ευρώ!!!
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
Για να έχεις μια ιδέα από <<καλύτερες διαθέσιμες επιλογές>> σε μεγάφωνο πλήρους φάσματος...
Εταιρία Aer.
Το φτηνό της μεγάφωνο 2.300 ευρώ και το ακριβό της 3.900.
https://aer-loudspeakers.com/aer-breitbandchassis-bd/

Για να αποδώσει τα μέγιστα χρειάζεται μια τέτοια καμπίνα (Ελληνική εταιρία):
http://www.arcadianaudio.com/
Συνολικό κόστος ζεύγους 24.000 ευρώ!!!
Αυτά είναι κομψοτεχνήματα από όλες τις απόψεις. Η καλύτερη δυνατή επιλογή για μένα δεν αφορούσε αγορά διαμερίσματος, αλλά ενός ηχείου:lolsign:
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.574
Reaction score
30.954
Απάντηση στο υπάρχων ποστ μου εννοείς? Δεν θέλω να ανοίξω νέο ποστ με το ίδιο θέμα
Ναι εδω κανε για δοκιμη drag and drop μια φωτο ειναι πολυ ευκολο :thumbsup:
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
το να βαλεις καποια μεγαφωνα σε ενα κουτι ραδιοφωνου,χωρις να λαβεις υποψη τον εσωτερικο ογκο,χωρις καποιο ηχοαπορροφητικο υλικο,σε ενα κουτι με πολλες τρυπες (ειδικα η πισω πλευρα στα περισσοτερα απο αυτα ειναι διατρητη),ειναι κατι που μαλλον δεν θα δωσει καλα αποτελεσματα,οσο καλα και να ειναι ο ενισχυτης ή τα μεγαφωνα.Εγω θα σου προτεινα να φτιαξεις μεσα στο κουτι του ραδιοφωνου,ενα κανονικο κουτι-ηχειο (δεν ειναι κατι δυσκολο,απλα θα πρεπει να βγαλεις τα "σωθικα" του για να εχεις χωρο.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Έβγαλα τα σωθικά από το δικό μου μόλις τώρα.... Το λοιπόν... Το περίβλημα είναι από απλό κόντρα πλακέ το πολυ 4mm κατασκευαστικά ,βολεύει , στο δικό μου , να κολληθούν κομμάτια κόντρα πλακέ 16,18 ή 20 mm για να ενισχυθούν τα τοιχώματα... Σίγουρα το πίσω καπάκι θα χρειαστεί αλλαγή με κάτι πιο χοντρό στο ίδιο ακριβως σχήμα... Καλά η μόνωση εννοείται.. δεν είναι κάτι δύσκολο... Και για μεγάφωνο μάλλον καλή ιδέα θα ήταν το μεγάφωνο και το Τουίτερ από ένα σχετικά φτηνό ηχείο... Με την ελπίδα να βγει κάτι μέτριο που να βγάζει μουσικούλα Κάπως έτσι θα το πάω εγώ τουλάχιστον.. θα πρέπει νομίζω να υπολογιστεί και μια τρουπα για μπας ριφλεξ...
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
το να βαλεις καποια μεγαφωνα σε ενα κουτι ραδιοφωνου,χωρις να λαβεις υποψη τον εσωτερικο ογκο,χωρις καποιο ηχοαπορροφητικο υλικο,σε ενα κουτι με πολλες τρυπες (ειδικα η πισω πλευρα στα περισσοτερα απο αυτα ειναι διατρητη),ειναι κατι που μαλλον δεν θα δωσει καλα αποτελεσματα,οσο καλα και να ειναι ο ενισχυτης ή τα μεγαφωνα.Εγω θα σου προτεινα να φτιαξεις μεσα στο κουτι του ραδιοφωνου,ενα κανονικο κουτι-ηχειο (δεν ειναι κατι δυσκολο,απλα θα πρεπει να βγαλεις τα "σωθικα" του για να εχεις χωρο.
Πολύ σωστή η παρατήρηση. Απλά στόχος μου είναι εκτός από την αναβάθμιση του ραδιοφώνου σε ασύρματη σύγχρονη συσκευή και η διατήρηση του παλιού χαρακτήρα σε όλα. Εννοόντας να κρατήσω τη διάτρητη πλάτη του έτσι ώστε να υπάρχει οπτική επαφή με το εσωτερικό και το βράδυ να φωτίζει έτσι όπως θα φώτιζε αν οι λυχνίες άναβαν. Ο ήχος που έχω πετύχει μέχρι τώρα χωρίς να το κάνω "σωστό" ηχείο είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικός, με ωραίο μπάσο και πρίμα. Φυσικά αν πάς από πίσω ακούγεται επίσης σαν να ήταν η εμπρός πλευρά αλλά το σύνολο δεν θέλω επίτηδες να είναι "άριστο" όπως ένα μοντέρνο ηχείο προδιαγραφών. Θέλω δηλαδή να κρατήσει το χαρακτήρα που είχε όταν κατασκευάστηκε. if that makes sense που λένε και οι Αμερικάνοι :)
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Πολύ σωστή η παρατήρηση. Απλά στόχος μου είναι εκτός από την αναβάθμιση του ραδιοφώνου σε ασύρματη σύγχρονη συσκευή και η διατήρηση του παλιού χαρακτήρα σε όλα. Εννοόντας να κρατήσω τη διάτρητη πλάτη του έτσι ώστε να υπάρχει οπτική επαφή με το εσωτερικό και το βράδυ να φωτίζει έτσι όπως θα φώτιζε αν οι λυχνίες άναβαν. Ο ήχος που έχω πετύχει μέχρι τώρα χωρίς να το κάνω "σωστό" ηχείο είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικός, με ωραίο μπάσο και πρίμα. Φυσικά αν πάς από πίσω ακούγεται επίσης σαν να ήταν η εμπρός πλευρά αλλά το σύνολο δεν θέλω επίτηδες να είναι "άριστο" όπως ένα μοντέρνο ηχείο προδιαγραφών. Θέλω δηλαδή να κρατήσει το χαρακτήρα που είχε όταν κατασκευάστηκε. if that makes sense που λένε και οι Αμερικάνοι :)
καταλαβαινω.....αλλα και για αυτο υπαρχει λυση,σχετικα απλη. Βγαζεις την πλατη,που τις περισσοτερες φορες ειναι απο χαρτονι,την χρησιμοποιεις σαν πατρον για την κοπη του mdf και μετα στο κομματι mdf με σωστη χαραξη και σημαδια εννοειται, ανοιγεις με ενα μικρης διαμετρου ποτηροτρυπανο,πολλες μικρες τρυπες.Στην μια πλευρα (εξωτερικη καλυτερα) κολλας ενα κομματι πλεξιγκλας.Ετσι κα και κλειστη καμπινα εχεις, αλλα και βλεπεις το εσωτερικο του ραδιοφωνου.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
καταλαβαινω.....αλλα και για αυτο υπαρχει λυση,σχετικα απλη. Βγαζεις την πλατη,που τις περισσοτερες φορες ειναι απο χαρτονι,την χρησιμοποιεις σαν πατρον για την κοπη του mdf και μετα στο κομματι mdf με σωστη χαραξη και σημαδια εννοειται, ανοιγεις με ενα μικρης διαμετρου ποτηροτρυπανο,πολλες μικρες τρυπες.Στην μια πλευρα (εξωτερικη καλυτερα) κολλας ενα κομματι πλεξιγκλας.Ετσι κα και κλειστη καμπινα εχεις, αλλα και βλεπεις το εσωτερικο του ραδιοφωνου.
Αμααααν... Σωστά..!!!! Και σκεφτόμουν πως μπορεί να γίνει.... Αυτός ο φωτισμός όμως από πού θα προέρχεται;
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
Αμααααν... Σωστά..!!!! Και σκεφτόμουν πως μπορεί να γίνει.... Αυτός ο φωτισμός όμως από πού θα προέρχεται;
Από τα original λαμπάκια του καντράν;)
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
....ααα μαλιστα οκ σωραιος....:)
Το δικό μου έχει ένα λαμπάκι μόνο που βγήκε μαζί με όλα τα σωθηκα του...
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
καταλαβαινω.....αλλα και για αυτο υπαρχει λυση,σχετικα απλη. Βγαζεις την πλατη,που τις περισσοτερες φορες ειναι απο χαρτονι,την χρησιμοποιεις σαν πατρον για την κοπη του mdf και μετα στο κομματι mdf με σωστη χαραξη και σημαδια εννοειται, ανοιγεις με ενα μικρης διαμετρου ποτηροτρυπανο,πολλες μικρες τρυπες.Στην μια πλευρα (εξωτερικη καλυτερα) κολλας ενα κομματι πλεξιγκλας.Ετσι κα και κλειστη καμπινα εχεις, αλλα και βλεπεις το εσωτερικο του ραδιοφωνου.
Το πιστεύεις ότι ακόμα και στην ιδέα με χαλάει?? Καλή λύση, την έχω σκεφτεί και εγώ αλλά κάτι με σταματάει.... Ψυχαναγκασμός ε? Χεχεχεχε. Επίσης μου είναι εύκολο όλο αυτό καθώς με το laser έχω ακρίβεια σε όλα τα κομμάτια και σε πλέξι και σε ξύλα. Τα σχεδιάζω και τα κόβω επιτόπου. Έτσι φτιάχνω και ότι βάσεις έχω ανάγκη για τα ηχεία, πλακέτες, ταμπελάκια κτλ κτλ. Μεγάλη αναβάθμιση και βοήθεια στο εργαστήριο μου.
[DOUBLEPOST=1527277779][/DOUBLEPOST]
....ααα μαλιστα οκ σωραιος....:)
Το δικό μου έχει ένα λαμπάκι μόνο που βγήκε μαζί με όλα τα σωθηκα του...
μπορείς να το αντικαταστήσεις, δεν είναι πρόβλημα.
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
μπορείς να το αντικαταστήσεις, δεν είναι πρόβλημα.
Ναι ... Και με ένα ledακι χαμηλού φωτισμού μπορεί να γίνει... Νομίζω...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top