Καλη ταινια, καλη εικονα


ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Έχω την εντύπωσή πως ο Waltz μαζί με τον Giamatti είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια, σε βαθμό που ανεβάζουν μόνοι τους επίπεδο σε ταινίες που ειδάλλως δύσκολα θα αντεχες να ολοκληρώσεις.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα



tyrannosaur(2011)

Ενα παλαιο τραγουδι των Genesis ξεκινα με τους παρακατω στιχους "Dark and grey, an english film..."
Αυτο ακριβως μου ηρθε στο μυαλο ξεκινωντας την θεαση του "Τυραννοσαυρου"
Μιζερια, καταθλιψη, ασχημια, ελεος, βια..
Οτι απεμεινε σε μια αυτοκρατορεια που καποτε ο ηλιος δεν εδυε ποτε.
Ρωτηστε με, ημουν εκει την περασμενη εβδομαδα.

Η ταινια απο μονη της ζεει την μποχα της αποσυνθεσης των παλαι ποτε κραταιων διανθισμενη με αφθονα ξεσπασματα βιας
αλλα και ακραιων πραξεων, πραγμα που αυτοματως την καθιστα οχι την καταλληλοτερη για την πλειονοητα των θεατων.
Ενα αριστουργημα εκρηξεων των χαμηλοτερων ανθρωπινων συναισθηματων αλλα και μετανοιας και ανθρωπιας, στα ματια των λιγων.
Με ενα υπεροχο, ασχημο αλλα υπεροχο, διδυμο ερμηνευτων που θα αξιζε πολυ περισσοτερα απο αυτα που θα διαβασετε στις "διακρισεις".
Δεν ειναι ταινια για να περασετε καλα!
Δεν ειναι ταινια για να φωναξετε τους φιλους σας!
Δεν ειναι ταινια Σαββατοβραδου!
Ειναι ταινια απωθημενων, σκεψης, και ψαχουλεματος εσωτερικων πληγων.
Ειναι η καλυτερη Βρετανικη ταινια της χρονιας!

Διακρισεις


IMDB βαθμολογια:7,7

Σε μια τετοια υλοποιηση το τελευταιο που μπορει να κοιταξει κανεις ειναι η ποιοτητα της εικονας και του ηχου.
Αν και ειναι σε καλα πλαισια και τα δυο νομιζω πως προεχει η εκτιμηση των προσωπικων σας εφιαλτων....
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.833
Reaction score
83.887
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

J. Edgar (2011)



Οι κριτικές ήταν αμφιλεγόμενες. Όσοι μισούν τον Hoover θα προτιμούσαν μεγαλύτερη έμφαση στις αρνητικές πτυχές της ζωής του. Δεν ξέρω πάντως αν ήταν δυνατόν να χωρέσουν καλύτερα σε μία ταινία ~50 χρόνια σκοτεινών και μη υποθέσεων.

Προσωπική άποψη (o Hoover είναι ένα από τα αγαπημένα μου ιστορικά πρόσωπα :105:):

Η ταινία είναι πολύ καλή. Είναι η δεύτερη ταινία της "μεταμοντέρνας" περιόδου του Clint Eastwood ως σκηνοθέτη που μου αρέσει (μετά τη διπλή για την Iwo Jima). Όταν μιλάμε για τον Hoover τα πράγματα είναι ή άσπρα ή μαύρα. Δεν είναι δυνατόν να έχεις ουδέτερη άποψη για την ιδιαίτερη αυτή προσωπικότητα. Εδώ ήταν και η παγίδα για τον Clint Eastwood. Πώς μπορείς να παρουσιάσεις στο πανί έναν χαρακτήρα που δίχασε την κοινή γνώμη για πάνω από μισό αιώνα; Σίγουρα κάποιοι θα μείνουν δυσαρεστημένοι. Το θέμα είναι πως για κάποιον που δεν έχει ιδέα για το ποιόν και τα έργα του Hoover, η ταινία είναι μια σύντομη οπτική Wikipedia. O DiCaprio άψογος, όπως και ο Armie Hammer στον ρόλο του κολλητού Tolson.

Κατά τη γνώμη μου, το μεγάλο μείον της ταινίας είναι το makeup. Είναι "ψεύτικο" και υπερβολικό, καταστρέφοντας την όποια προσπάθεια των ηθοποιών για ρεαλισμό. Ο 25χρονος Armie Hammer έδειχνε αστείος σε ρόλο 70χρονου. Το πρόσωπό του θύμιζε αποκριάτικη μάσκα.

Η Naomi Watts αδιάφορη στο ρόλο της γραμματέας του Hoover και η Judi Dench ικανοποιητική ως μαμά.

Οπτικά η ταινία είναι πολύ καλή, παρά τα λάθη(;) στον φωτισμό ορισμένων πλάνων. Προσέξτε επίσης την ένταση των ηχείων τη στιγμή της έκρηξης στην αρχή της ταινίας.

Βαθμολογία IMDB : 7.0
 

Μηνύματα
7.232
Reaction score
1.218
Πιστεύω ότι αφού σου αρέσει τόσο ο Χούβερ, πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο του Μαρκ Ντούγκερ "η κατάρα του Έντγκαρ" (Δεν ξέρω καν που είναι βασισμένη η ταινία, μπορεί να είναι και το ίδιο).

Η υπόθεση αφορά ένα δημοσιογράφο που ανακαλύπτει επιστολές του Χούβερ, και παρουσιάζει την πορεία του σχεδόν από πρώτο πρόσωπο.

Η προσωπική μου άποψη για το Χούβερ (τον οποίο ήξερα ως όνομα, και ότι ήταν διευθυντής του FBI για χρόνια, τίποτα άλλο) διαμορφώθηκε ως εξής. Ένα αδίστακτο κάθαρμα, του οποίου εντέλει, δικαιολόγησα σχεδόν κάθε πράξη, ως πράξη αγάπης για την πατρίδα. Αυτό εγώ το ερμηνεύω ως μια καλή απόπειρα για πράγματα ούτε άσπρα ούτε μαύρα.

Θα σπεύσω να δω την ταινία, για να μπορέσω να συνεχίσω. Αδημονώ πάντως, γιατί αν και διάβασα το βιβλίο πριν τόσα χρόνια που μου είναι αδύνατο να το θυμάμαι ακριβώς, θυμάμαι πάρα πολύ καλά πόσο μου πήρε να το τελειώσω και τι ένιωσα διαβάζοντάς το.

Ε όχι και "κολλητός" του ο Τόλσον...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Καλη ταινια, καλη εικονα

Ε όχι και "κολλητός" του ο Τόλσον...
Δεν κρατιέμαι, δεν κρατιέμαι....

Δεν μπορούσε να γράψει το «πίσω» ως πρόθεμα :116:
Είναι καλό παιδί ο xfader :105:


Θα την δω οπωσδήποτε.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

tyrannosaur(2011)

...................
Σε μια τετοια υλοποιηση το τελευταιο που μπορει να κοιταξει κανεις ειναι η ποιοτητα της εικονας και του ηχου.
Αν και ειναι σε καλα πλαισια και τα δυο νομιζω πως προεχει η εκτιμηση των προσωπικων σας εφιαλτων....

Ήσουν σαφής........




:116:
 


Μηνύματα
738
Reaction score
8
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα



tyrannosaur(2011)

Ενα παλαιο τραγουδι των Genesis ξεκινα με τους παρακατω στιχους "Dark and grey, an english film..."
Αυτο ακριβως μου ηρθε στο μυαλο ξεκινωντας την θεαση του "Τυραννοσαυρου"
Μιζερια, καταθλιψη, ασχημια, ελεος, βια..
Οτι απεμεινε σε μια αυτοκρατορεια που καποτε ο ηλιος δεν εδυε ποτε.
Ρωτηστε με, ημουν εκει την περασμενη εβδομαδα.

Η ταινια απο μονη της ζεει την μποχα της αποσυνθεσης των παλαι ποτε κραταιων διανθισμενη με αφθονα ξεσπασματα βιας
αλλα και ακραιων πραξεων, πραγμα που αυτοματως την καθιστα οχι την καταλληλοτερη για την πλειονοητα των θεατων.
Ενα αριστουργημα εκρηξεων των χαμηλοτερων ανθρωπινων συναισθηματων αλλα και μετανοιας και ανθρωπιας, στα ματια των λιγων.
Με ενα υπεροχο, ασχημο αλλα υπεροχο, διδυμο ερμηνευτων που θα αξιζε πολυ περισσοτερα απο αυτα που θα διαβασετε στις "διακρισεις".
Δεν ειναι ταινια για να περασετε καλα!
Δεν ειναι ταινια για να φωναξετε τους φιλους σας!
Δεν ειναι ταινια Σαββατοβραδου!
Ειναι ταινια απωθημενων, σκεψης, και ψαχουλεματος εσωτερικων πληγων.
Ειναι η καλυτερη Βρετανικη ταινια της χρονιας!

Διακρισεις


IMDB βαθμολογια:7,7

Σε μια τετοια υλοποιηση το τελευταιο που μπορει να κοιταξει κανεις ειναι η ποιοτητα της εικονας και του ηχου.
Αν και ειναι σε καλα πλαισια και τα δυο νομιζω πως προεχει η εκτιμηση των προσωπικων σας εφιαλτων....
To είδα προχθές,πραγματικά είναι εξαιρετική η ερμηνεία του καλού ηθοποιού Peter Mullan σε αυτήν την
ταινία που θυμίζει έντονα Κεν Λόουτς.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.833
Reaction score
83.887
Απάντηση: Re: Καλη ταινια, καλη εικονα

Η προσωπική μου άποψη για το Χούβερ (τον οποίο ήξερα ως όνομα, και ότι ήταν διευθυντής του FBI για χρόνια, τίποτα άλλο) διαμορφώθηκε ως εξής. Ένα αδίστακτο κάθαρμα, του οποίου εντέλει, δικαιολόγησα σχεδόν κάθε πράξη, ως πράξη αγάπης για την πατρίδα. Αυτό εγώ το ερμηνεύω ως μια καλή απόπειρα για πράγματα ούτε άσπρα ούτε μαύρα.
Καταλαβαίνω πώς το εννοείς αλλά υπάρχει ένα catch. O Hoover ήταν φανατικός πολέμιος του κομμουνισμού και του ακτιβισμού γενικότερα. Αυτό από μόνο του ακυρώνει τις όποιες θετικές συνέπειες των πράξεών του για την πατρίδα σε ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού. Γιατί, ως γνωστόν, ο αριστερός μαχητής είναι σχεδόν πάντα υποψήφιος ήρωας, ενώ ο μη αριστερός "δυνατός" είναι ο κακός της υπόθεσης, ανεξαρτήτως επιτυχίας.

Το άλλο του πρόβλημα ήταν η ιδιορρυθμία του χαρακτήρα του που δεν τον άφηνε να κάνει τα σωστά PR για να γίνει πιο αρεστός. Ακόμα και πολλοί που συμφωνούσαν με τη λογική των ενεργειών του τον έβλεπαν εχθρικά. Γιατί το κενό στην επικοινωνία του το κάλυπτε με φακέλωμα των πιθανών αντιπάλων του. Γι' αυτό άλλωστε είχε και αρχηγική θέση για σχεδόν 50 χρόνια.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
8
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

We Need to Talk About Kevin (2011)



Αλλο ένα εγκεφαλικό δραματικό έργο εδώ, με μία από τις καλύτερες
γυναικείες ερμηνείες του 2011 για τήν Tilda Swinton.
Ευρηματικό σενάριο & δυνατά σκηνοθετικά πλάνα από την L.Ramsay γιά αυτήν
την αρκετά σκληρή ταινία,που σε κρατάει σε εγρήγορση καθόλη την διάρκεια
της & μένει στη μνήμη αρκετά μετά από τους τίτλους τέλους.

imdb 7,7
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
118
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Δε μου αρεσε η εικονα του J.Εdgar.
Mονοτονα σκοτεινη, χωρις να δημιουργει αναλογη ατμοσφαιρα και χωρις λεπτομερεια ή ιδιαιτερη ευκρινεια. Και το μακιγιαζ του Τολσον μονο εγω το βρηκα γελοιο;

Χθες ειδα το
Τhe Way



Eχω και εδω παραπονα απο την εικονα αλλα οχι απο την ταινια.
Πραγματικο ταξιδι...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.936
Reaction score
3.747
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Ήσουν σαφής........

Νάσαι καλά, ήταν πετυχημένο το combo των 2 posts :p

Για να μείνω εντός θέματος, το Three Musketeers παρά την καλή εικόνα και τις πετυχημένες σκηνές δράσης, τις είχε τόσο αραιές και πλαισιωμένες από τεράστια διαλλείματα βαρετού και ανούσιου διαλόγου, που δεν δικαιολογεί ούτε καν το 5.9 που συγκεντρώνει στο imdb.
Προς υπεράσπισή τους, άφησαν ορθάνοιχτη την πόρτα για τη συνέχεια, ίσως την επόμενη φορά να τους πετύχει η συνταγή...
 


Μηνύματα
738
Reaction score
8
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

A Better Life (2011)



Είναι μια απλή, ρεαλιστική ιστορία που έχει να κάνει με την σχέση πατέρα-γιου
αλλά & με το φλέγον ζήτημα της μετανάστευσης.
Πραγματικά αξίζει να δεί κανείς αυτήν την δυνατή κοινωνική ταινία οχι μόνο
για την καλή σκηνοθεσία του Chris Weitz που αποφεύγει σωστά τα πολλά κλισέ
αλλά & για την έξοχη ερμηνεία του D.Bichir πού τον έφερε
άξια στίς υποψηφιότητες για τα όσκαρ.

imdb 7
 



Μηνύματα
27.356
Reaction score
25.385
Απάντηση: Καλη ταινια, καλη εικονα

Ε αφού δεν βλέπετε κάτι άλλο , τουλαχιστον δείτε αυτό :116:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.870.657
Members
37.927
Νεότερο μέλος
Jim D.
Top