Καλη ταινια, καλη εικονα


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
The man from U.N.C.L.E.(2015)



Θυμαμαι αμυδρα , απο τα πολυ παιδικα μου χρονια, την ομωνυμη σειρα στην, νεαρη τοτε, ελληνικη τηλεοραση.
Αμυδρα ομολογουμενως διοτι δεν ηταν απο τις πολυ αγαπημενες μου οπως π.χ. το Star Trek η το Lost in space η ακομα και τον περιφημο "Αγιο" αλλα και τους Εκδικητες.

Ευτυχως, και αντιθετα απο οσα φοβομουν, οι δημιουργοι της κινηματογραφικης μεταφορας διατηρησαν τις χρονολογιες των 60'ς και συγχρονως το ψυχροπολεμικο κλιμα της εποχης.
Επισης εδωσαν μια αριστη μεταφορα του ολου κλιματος οπου αφορα τις Ιταλικες σκηνες, απο κοστουμια εως αυτοκινητα ακομα και στην επιπλωση ξενοδοχειων η οικιων.
Αντιθετα, απογοητευτηκα λιγο απο αντιστοιχη μεταφορα του Ανατολικου Βερολινου. Δεν ξερω εαν μπορω να το εκφρασω με λογια αλλα να, το περιμενα καπως πιο....κομμουνιστικο. Με οτι και αν συνεπαγεται αυτο.

Εχουμε λοιπον στα χερια μας εναν νεο Bond?
Υποθετω πως μονο ο χρονος θα το δειξει.
Και σαφως ο κοσμοπολιτικος χαρακτηρας του κου Σολο θα "εγραφε" περισσοτερο εαν ηταν Βρετανος.
Απο την αλλη ομως ποσες συνεργασιες Αμερικανων και Σοβιετικων θυμαστε να ελαβαν χωρα στα καυτα 60΄ς?

Ταινια home cinema για ολα τα γουστα, ευκολοχωνευτη, θα σας κανει να περασετε ενα ομορφο βραδυ
Και για να μην σπαζοκεφαλιαζετε ιδιαιτερα απο την στιγμη που οι Σοβιετικοι ειναι και αυτοι "καλοι" οι υπευθυνοι φροντισαν και μας εδωσαν τον ρολο του κακου, προσεξτε θα επαναληφθω με κινδυνο να γινω κουραστικος μιλαμε ομως παντα για 60΄ς , στο προσωπο των...Ναζι
Ηρθε και εδεσε!

Απιστευτο soundtrack.
H σκηνη ενω ο Ρωσος προσπαθει να ξεφυγει απο το σκαφος των κακων και ο Αμερικανος μεσα σε ενα φορτηγο το ριχνει στο φαγοποτι ολα τα λεφτα. Θυμαστε το τραγουδι?

IMDB βαθμολογια:7,5 http://www.imdb.com/title/tt1638355/
 



Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Ταινία απο το YouTube θα δούμε βρε Σωτηράκη; :D
Μου φανεται πιο αποτελεσματικο απο το να μαθω ιαπωνικα σε συντομο χρονικο διαστημα.

Αλλη μια εξαιρετικη ιαπωνικη ταινια του 1968 ειναι η Black Lizard.

Μαυρη Σαυρα Κuro Tokage

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
παντως οταν βλεπω τ ονομα του Σωτου - Σωτηρακη σε ποστ, ειναι σα να ξερω απο πριν τι προκειται να γραψει...

μα μαντης ειμαι???
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
The wind rises(2013)


To ξεραμε, το φοβομασταν, οτι καποτε θα γινονταν και αυτο. Ετσι δεν ειναι?
Απο την μια η ηλικια του, απο την αλλη ολες εκεινες οι "προειδοποιησεις" που μας ειχε δωσει...
Και ετσι φτασαμε , καθολου αισιως, στην τελευταια ταινια του Hayo Miyazaki.
Τελευταια, οριστικα τελευταια, παει και τελειωσε.
Λιγο μετα την εκδοση της τα studio Ghibli εκλεισαν τις πορτες τους και ετσι μειναμε με την ελπιδα πως καποιος απο τους "απογονους" του μεγαλου Ιαπωνα καλλιτεχνη(δεν μπορω να τον ονομασω παραμυθα πλεον) θα μας δωσει κατι που θα μας θυμιζει εστω κατι απο το εξοδο παρελθον.
Και σε εμας, σε τουτες δω τις ηλεκτρονικες σελιδες, μενει μονο να στρεψουμε τα ματια μας στο παρελθον.
Ξερω, θα μου πειτε πως ο Miyazaki ειναι ο δημιουργος που εχουμε παρουσιασει τις περισσοτερες ταινιες του σε αυτο το νημα. Ε λοιπον ναι, για οσους απο εσας τον εκτιμησατε....δυστυχως μελλοντικα ισως ασχοληθουμε με καποιους παλαιοτερους τιτλους που εχουμε παραλειψει.
Ποσο λυπαμαι....

Βλεπετε οτι γραφω αυτο το κειμενο σχετικα νωρις το πρωι.
Καθολου παραξενο, δεν καταφερα να κλεισω ματι αμεσως μετα την θεαση του.
Σκεφτομουν...
Τι θεμα νομιζετε οτι διαλεξε ο μεγιστος για να κλεισει την καρριερα του?
Ενα, σχεδον, βιογραφικο στην ζωη του Jiro Horikoshi.
Δικαιολογημενα τωρα θα ρωτησητε "μα καλα, θα μας τρελλανεις?Και ποιος ειναι αυτος ο....πως τον ειπες?"
Και καλουμαι εδω να παιξω τον αχαρο ρολο της βικιπαιδιας και να σας απαντησω πως ο Jiro Horikoshi ηταν ο σχεδιαστης και δημιουργος, εκτος πολλων αλλων, του Mitsubishi A6M.
"Εφτιαχνε δηλαδη αυτοκινητα?" θα ρωτησετε παλι δικαιολογημενα.
"Το Mitsubishi A6M ηταν αεροπλανο" θα σας απαντησω με υφος χιλιων καρδιναλιων." Μπορει να το ξερετε και με τον κωδικο του που ηταν....zero. Ξερετε εκεινο που εκανε το Pearl Harbor ρημαδιο. Ταχυτατο, ευελικτο, με απιστευτο ευρος πτησης. Με δυο λογια το καλυτερο μαχητικο στον κοσμο της εποχης.
Αγαπητοι μου, η επιλογη δεν ειναι διολου τυχαια.
Σε μια περιοδο οπου η παγκοσμια δυναμη ηταν η Αγγλια, η τεχνολογικη υπερδυναμη η Γερμανια, ο κολοσσος που ακολουθουσε η Αμερικη με το τεραστιο οπλοστασιο, και οι υπολοιπες Ευρωπαικες δυναμεις να ακολουθουν κατα ποδας τις παραπανω, η Ιαπωνια φανταζε στα ματια των περισσοτερων Ευρωπαιων ως μια τεχνολογικα υποαναπτυκτη χωρα. Πολεμικα δε, ο φτωχος συγγενης.
Η δημιουργια του zero, σε συνδυασμο με καποια αλλα υπεροπλα αυτοματως τοποθετησε την Ιαπωνια στο club των ισχυρων της εποχης.
Εδωσε στους κατοικους της, ακομα και στους φιλειρηνιστες, αλλη αιγλη.
Τοποθετησε δε αυτην ασυζητητι στην κορυφη των ασιατικων δυναμεων.

Στην ταινια μας λοιπον μεσα απο την ζωη του Jiro Horikoshi, και σε ενα φασμα που καλυπτει την παιδικη εως και την ενηλικη ζωη του, ανακαλυπτουμε ολες τις αλλαγες που συνεβησαν στην Ιαπωνια απο τις αρχες , σχεδον , του 20ου αιωνα εως και την εναρξη του ΒΠΠ.
Και καθως η ματια μας χανετε σε γραφικα εσωτερικα η εξωτερικα, σε εθιμα αγνωστα σε εμας, σε ζωες διαφορετικες απο οτι εχουμε συνηθισει, το ονειρο εναλλασεται με την πραγματικοτητα και ενω υπαρχει συγκεκριμενος τροπος να τα διακρινουμε αφηνουμε την πλεξουδα φαντασιας και ρεαλισμου που επλεξε ο Miyazaki ειδικα για εμας, να ειχωρησει μεσα μας και να ταξιδεψουμε.
Μεγιστος αρωγος στο ταξιδι αυτο, για πολλοστη φορα , η κορυφαια μουσικη του Joe Hisaishi σε ενα επικο soundtrack. Ακομα και εαν υποθεσουμε πως για καποιους δικους σας λογους δεν σας αρεσει η ταινια αξιζει να την δειτε μονο και μονο για την μουσικη υποκρουση και πως αυτη δενει με την πλοκη.
Παρακαλουσα να μην τελειωσει ποτε!

Δυστυχως ομως τελειωσε. Τελειωσαν αυτες οι απιστευτες εικονες οι δεμενες με την εκπληκτικη μελωδια μολις δυο ωρες και δεκα λεπτα απο την στιγμη που ξεκινησαν.
Και τελειωσαν σχετικα αποτομα.
Δεν μου αρεσε οπως τελειωσαν.
Η απλα ειχα περασει σε ενα συνδρομο αρνησης αψηφωντας την επιλογη του Miyazaki να τελειωσει καπου εδω?
Ακομα δεν μπορω να αποφασισω .
Ισως ενδομυχα θα προτιμουσα μια πιο "παιδικη" η ισως μια περισσοτερο αδιαφορη ταινια.
Να κλεισει ετσι.
Να τον ξεχασουμε ευκολοτερα.
Ομως επρεπε ετσι?

Αντιο Hayo!
Θα σε θυμομαστε παντα.
Πλεον κατατασσω το "Wind rises" στις τρεις κορυφαιες ταινιες του και του δινω προσωπικη βαθμολογια 9 στα 10.

Βαθμολογια IMDB:7,8 http://www.imdb.com/title/tt2013293/

Διακρισεις(θα βαρεθειτε να διαβαζετε) http://www.imdb.com/title/tt2013293/awards?ref_=tt_awd

Το παραπανω κειμενο ειναι αφιερωμενο στον zizik(εγω δεν αναγνωριζω τα ψευτογυναικεια παρατσουκλια που εχετε δωσει) Ξερει αυτος τον λογο.
 




ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Assassination(2015)



1933
Κορεα υπο Ιαπωνικη κατοχη
Καποιοι Κορεατες αντιστασιακοι σχεδιαζουν μια δολοφονια μεγαλου Ιαπωνα αξιωματουχου.
Θα τα καταφερουν?
Κατασκοπευτικη ταινια εποχης η οποια μου κινησε το ενδιαφερον και την ειδα χθες βραδυ.
Δυστυχως την ειδα με τον τροπο εκεινο για τον οποιο κατηγορω τον xfader οτι δεν πρεπει να βλεπουμε ποτε ταινια. Με διακοπες δηλαδη.
Απο την μια ομως επρεπε να μεταφερω τις διαδοχες καταστασεις στους τοπους της Σαββατιατικης διασκεδασης τους και απο την αλλη κατι τηλεφωνα....και να θελεις να αγιασεις δεν σε αφηνουν

Υπερ
-Απιστευτα κοστουμια και σκηνικα.
Δεν ξερω τι εκαναν οι ανθρωποι αλλα ουτε για μια στιγμη δεν πιστευεις οτι βρισκεσαι εκτος των χρονικων οριων απο εκεινα που περιγραφονται στην ταινια.
Για αυτον και μονο τον λογο, και την αισθηση την οποια αναδυουν τα ως ανω αξιζει να την δειτε και να της δωσετε και υψηλη, σχετικα, βαθμολογια.
-Αξεπεραστη ποιοτητα εικονας. Τα εχουμε πει για τους Κορεατες. Μεγαλα αλματα στην παραγωγη ταινιων και εξαιρετικες παραγωγες τα τελευταια δεκα χρονια τουλαχιστον
-Γλωσσες αντιστοιχες της περιοχης. Κορεατικα στην Κορεα, Ιαπωνεζικα απο τον στρατο κατοχης, Καντονεζικα στην Κινα. Οχι ολοι οι εξωγηινοι να μιλουν αγγλικα οπως στο Star Trek :p
-Εντελως αληθοφανεις σκηνες δρασης. Και παλι δεν ξερω τι εχουν κανει. θυμηθειτε να προσεξετε στην σκηνη της καταδιωξης με τα αστυνομικα καμιονια και να δειτε την πολη που φαινεται απο μακρια στην ακρη του γκρεμου. Τωρα θελω να θυμηθειτε τον Σαιμον Τεμπλαρ (Ροτζερ Μουρ) να οδηγει αυτοκινητο και τον δρομο πισω απο το πισω παραθυρο του αυτοκινητου. Ε λοιπον, τιποτα τετοιο....

Kατα
-Καποια μικρη κοιλια στο σεναριο και καποιο μικρο μπερδεμα στον σχεδιασμο των επιθεσεων. Οπως ειπα και πριν ομως διεκοψα την ταινια τουλαχιστον 5-6 φορες οποτε ισως να φταιει και αυτο η επισης και η μεταφραση των υποτιτλων. Ποιος ξερει?

Βαθμολογια IMBD:7,3 http://www.imdb.com/title/tt3501416/

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Τωρα θελω να θυμηθειτε τον Σαιμον Τεμπλαρ (Ροτζερ Μουρ) να οδηγει αυτοκινητο και τον δρομο πισω απο το πισω παραθυρο του αυτοκινητου. Ε λοιπον, τιποτα τετοιο....
Χαχαχα! Το rear projection εφέ ήταν πολύ αστείο στις παλιές ταινίες.

QuaiduMontBlanc.jpg
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Θες να θυμηθουμε και τις ταινιες James Bond με πρωταγωνιστη παλι τον Ροτζερ Μουρ που μετα απο μαχες, σφαιρες, χτυπηματα καρατε, πτωσεις απο αεροπλανο, πτωσεις απο το φεγγαρι κλπ κλπ
σηκωνοταν παντα ατσαλακωτος και κυριως.....λες και μολις ειχε βγει απο το κομμωτηριο :p
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Θες να θυμηθουμε και τις ταινιες James Bond με πρωταγωνιστη παλι τον Ροτζερ Μουρ που μετα απο μαχες, σφαιρες, χτυπηματα καρατε, πτωσεις απο αεροπλανο, πτωσεις απο το φεγγαρι κλπ κλπ
σηκωνοταν παντα ατσαλακωτος και κυριως.....λες και μολις ειχε βγει απο το κομμωτηριο :p
Και ο συνδυασμός με το ύφος του ήταν όλα τα λεφτά. :D
 



ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Goodnight Mommy(2014)

Νομιζω πως θα ειναι η πρωτη φορα που θα σας πω κατι για μια ταινια με τοσο χαμηλη βαθμολογια στο IMDB (6,7)
Το παραξενο ομως ειναι πως αφενος αυτη η βαθμολογια αυξανεται δραματικα και απο την αλλη οι διακρισεις που ακολουθουν την ως ανω
Περα φυσικα απο το γεγονος οτι προκειται για την Αυστριακη εισαγωγη για Οσκαρ καλυτερης ξενογλωσσης 2015
Κρατειστε ομως μια πισινη σε ολα αυτα διοτι ακομα και εγω που την εχω δει δεν μπορω να σας πω με σιγουρια εαν ξετρελλαθηκα η οχι.
Σιγουρα εχει κατι
Σιγουρα εχει συγκλονιστικο τελος (αποφυγετε καθε μορφης spoiler που μπορει να χαλασει τα οσα χτιζει ο σκηνοθετης ομλογουμενως καλα αλλα αργα)
Εαν σας αρεσουν τα horror movies με ενα αγγιγμα μυστηριου, give it a try!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
The Martian(2015)


Ξεκινας να δεις μια ταινια οσο πιο αντικειμενικα γινεται.
Οταν ομως εισαι λατρης του sci fi, του Ridley Scott, οι βαθμολογιες εχουν χτυπησει ταβανι, λες μεσα σου "τωρα θα δω την αποκαλυψη του αιωνα"
Αμ δε!
Οκ, εχει γινει σπουδαια δουλεια, δεν λεω.
Υποθετω πως οι τομεις της ερευνας θα δουλεψαν υπερωριες για να βγει ο "Αρειανος"
Και η κινηματογραφιση, πολυ καλη.Δεν περιμενα κατι λιγοτερο.
Που ειναι ομως το βαρυ συναισθημα της απομονωσης?Νοιωσατε κατι?
Εγω το μονο που ενοιωσα ηταν μια λιγουρα για γλυκο και μπαινοβγαινα στην κουζινα ως αφορμη,υποθετω, για να διακοψω την προβολη της θεασης.
Μονο εκει καπου προς το τελος μια μικρη αγωνια για την εκβαση της διασωσης. Αν και ετσι οπως επαιξε ο αγαπημενος Matt(του εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια και σε αυτον αλλα και στον κολητο του Ben Aflec), ισως να ηταν καλυτερα να τον εστελναν στο πυρ το εξωτερον :)
Την σκηνη με τον μουσαμα στην "σεληνακατο" αντι οροφης, δεν θα την συζητησω. Με ξεπερναει!
Ναι, ξερω. Θα την δειτε οπωσδηποτε.
Και καλα θα κανετε.
Τετοιες ταινιες πρεπει να τις βλεπουμε, ασχετα με αυτο που μας βγαζουν.
Βαθμολογια IMBD:8,1
Διακρισεις http://www.imdb.com/title/tt3659388/awards?ref_=tt_awd

Καλες θεασεις!
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Η γενικη ελλειψη συναισθηματων νομιζω ειναι κατι απο το οποιο πασχουν πολλες καινουριες ταινιες. Εχω παρακολουθησει πολλες ταινιες που περιμενα να μου βγαλουν καποιο συναισθημα, οποιοδηποτε, εχοντας διαβασει την υποθεση πριν τις δω, και απλα δεν υπηρχε πουθενα.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Η γενικη ελλειψη συναισθηματων νομιζω ειναι κατι απο το οποιο πασχουν πολλες καινουριες ταινιες. Εχω παρακολουθησει πολλες ταινιες που περιμενα να μου βγαλουν καποιο συναισθημα, οποιοδηποτε, εχοντας διαβασει την υποθεση πριν τις δω, και απλα δεν υπηρχε πουθενα.
Θα με βρεις απολυτα συμφωνο!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top