Καλώδια ηχείων και καλώδιο κεραίας

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Καλημέρα παιδιά,

Έχω μία απορία για όποιον γνωρίζει. Θέλω να περάσω καινούργια καλώδια για τα ηχεία μου (Audioquest G2) και επειδή θα τα βάλω μέσα σε πλαστικά κανάλια ήθελα να ρωτήσω αν μαζί στα ίδια κανάλια περάσω καλώδιο κεραίας ή καλώδιο ρεύματος θα έχω παρεμβολές?

Ευχαριστώ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Κεραίας μπορείς, ρεύματος όχι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Γιατί καλέ;
Μία χαρά μπορεί.
Στα ιντερκονεκτ μόνο υπάρχει μικρή περίπτωση προβλήματος.
Στα ηχείων, καμία.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Αυτό φαίνεται να έχει καλή θωράκιση, μάλλον δε θα έχει πρόβλημα, αλλά δυστυχώς, υπάρχει μια μικρή περίπτωση να έχει θέμα.

Τα XLR δεν έχουν κανένα θέμα.

Χρειάζεται υψηλή κάλυψη θωράκισης, δηλαδή πολύ δυνατό μπλενταζ, και αυτή είναι μετρήσιμα παράμετρος στα καλώδια, η μπελντεν δίνει στοιχεία.

Αν πάντως βάλεις θωρακισμένο καλώδιο ρεύματος, τότε κανένα καλώδιο δε θα έχει θέμα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν είναι ευκολότερο και φθηνότερο να περάσει δεύτερο κανάλι για τα ρεύματος;
 

ika

News
Μηνύματα
13.773
Reaction score
12.839
Αν είναι δίπλα-δίπλα τα 2 κανάλια, το ίδιο δεν είναι από πιθανές παρεμβολές;
 


ika

News
Μηνύματα
13.773
Reaction score
12.839
Πες το μην μπερδευτεί ο viper550, με το τσιγκέλι θα στα πέρνουμε;
:acute: :drinks:
 



Μηνύματα
387
Reaction score
131
Οπότε για να γίνει και λίγο πιο κατανοητό θέλω να κάνω τα παρακάτω.

Σε ένα κανάλι θέλω να περάσω 2 καλώδια Audioquest G2 + 1 καλώδιο κεραίας.

Και σε ένα άλλο κανάλι, σε άλλο μέρος διαφορετικό από το πρώτο θέλω να περάσω 2 καλώδια Audioquest G2 + Καλώδιο subwoofer Audioquest Irish Red + ένα καλώδιο ρεύματος επέκταση για το subwoofer.

Το καλώδιο ρεύματος μπορώ να μην το βάλω αν υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να έχω κάποιο θέμα καθώς έχω πρίζα κοντά εκεί που θα το τοποθετήσω. Για τα υπόλοιπα πιστεύετε ότι θα είμαι οκ?
 

ika

News
Μηνύματα
13.773
Reaction score
12.839
Έξωτερικά δεν θα είναι τα κανάλια;
Δοκιμάζεις και βλέπεις
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Ναι εξωτερικά καναλάκια θα είναι. Αυτά τα πλαστικά που κολλάς στον τοίχο.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
To ρεύματος αν θέλεις σώνει και καλά να το περάσεις στο κανάλι πρέπει να είναι πλήρως θωρακισμένο μπλενταριζμένο που σου έγραψε και ο ear.
Αν δεν είναι θα έχεις παρεμβολές.
Κατά πάσα πιθανότητα τον θόρυβο των 50 κύκλων του δικτύου τουλάχιστον.
Κοίτα αν μπορείς να βάλεις καλώδιο σήματος balanced, xlr βύσματα.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
To ρεύματος αν θέλεις σώνει και καλά να το περάσεις στο κανάλι πρέπει να είναι πλήρως θωρακισμένο μπλενταριζμένο που σου έγραψε και ο ear.
Αν δεν είναι θα έχεις παρεμβολές.
Κατά πάσα πιθανότητα τον θόρυβο των 50 κύκλων του δικτύου τουλάχιστον.
Κοίτα αν μπορείς να βάλεις καλώδιο σήματος balanced, xlr βύσματα.
Οπότε για μία απλή επέκταση ρεύματος που συνήθως αυτές δεν έχουν θωράκιση το ξεχνάμε. ΟΚ, μάλλον θα το αφήσω απέξω του ρεύματος μιας και έχω πρίζα κοντά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Θα περάσω μόνο το καλώδιο της κεραίας στο ένα κανάλι αφού αυτό δεν προβληματίζει. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Οι απαντήσεις ήταν άκρως κατατοπιστικές.👍👍👍👍👍
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Να κάνω μιαν ερώτηση εδώ, για να μην ανοίγω άλλο νήμα.

Σε κάποια (παλιά συνήθως) ΡΑ ηχεία (παθητικά) η σύνδεση γίνεται με βυσμα jack 6.3 mm. Ως εκ τούτου, πολλοί χρησιμοποιούν ομοαξονικά καλώδια (προοριζόμενα για όργανα, άρα line/instrument σήμα). Δεδομένου ότι το καλώδιο δεν ενδείκνυται για τέτοια χρήση, μπορεί να προξενηθεί ζημιά (υπερθέρμανση ισως) σε ηχείο ή ενισχυτή; Ο ήχος σε ποιους τομείς υποβιβάζεται περισσότερο (υποθέτω στις χαμηλές;);

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Να κάνω μιαν ερώτηση εδώ, για να μην ανοίγω άλλο νήμα.

Σε κάποια (παλιά συνήθως) ΡΑ ηχεία (παθητικά) η σύνδεση γίνεται με βυσμα jack 6.3 mm. Ως εκ τούτου, πολλοί χρησιμοποιούν ομοαξονικά καλώδια (προοριζόμενα για όργανα, άρα line/instrument σήμα). Δεδομένου ότι το καλώδιο δεν ενδείκνυται για τέτοια χρήση, μπορεί να προξενηθεί ζημιά (υπερθέρμανση ισως) σε ηχείο ή ενισχυτή; Ο ήχος σε ποιους τομείς υποβιβάζεται περισσότερο (υποθέτω στις χαμηλές;);

Ευχαριστώ
[/

Τα καλώδια που συνηθως βάζουν στα παθητικά PA είναι ηλεκτρολογικό 2Χ1,5mm σε μαυρο χρώμα, αν κάποιος χρησιμοποιεί ομοαξονικό μπλενταζ αυτό είναι έγκλημα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top