Καλώδια ηχειων

N

nickmitro

Guest
Δεν γίνεται κατανοητό το ότι τα μπέλντεν και μογκάμι είναι η φόρμουλα 1 και τα υπόλοιπα είναι ζάσταβα.
Γιατί δε γίνεται κατανοητό;
Γιατι δεν ισχυει.Τα Μπελντεν και τα Μογκαμι δεν ειναι ουτε Φορμουλα 1 ουτε Ζασταβα.Ειναι Φοκους η Γκολφ,οποιο απο τα δυο προτιματε.
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Πάρε κάτι όμορφο για σένα, και τεχνολογικά ψαγμενο που θεωρείς ότι κάτι θα δώσει παραπάνω στο σύστημα σου ,δεν δέχομαι ότι όλα είναι ίδια καλώδια, cd, κτλ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Δεν αντιπαρατίθεμαι ( ελπίζω να γίνεται αντιληπτό ), θέλω απλά τη πληροφορία και να το ψάξω.
Ίσως δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι προσωπικά αντιπαρατίθεμαι κυρίως στην τακτική της διερεύνησης μέσω των "ακροάσεων" για κάθε συσκευή ξεχωριστά, πόσο μάλλον για τα καλώδια. :D

Από την άλλη, δεν αντιπαρατίθεμαι και γω στην επιλογή οποιουδήποτε για οποιαδήποτε συσκευή, ακόμα και καλωδίου, ακόμα κι αν μόνο η εμφάνιση αποτελεί την κύρια παράμετρο αγοράς, ή το όνομα στην ούγια.8-)

Όσον αφορά συγκεκριμένη επιλογή καλωδίου ηχείων από τις βιομηχανίες που λέμε, δε χρειάζεται κάποιο ψάξιμο, πας σε ένα μαγαζί και ζητάς καλώδιο ηχείων από αυτές τις μάρκες. Ούτε ιδιαίτερα χοντρό δε χρειάζεται, ούτε τίποτα. Εκτιμώ ότι η πραγματική ουδετερότητα αυτών των καλωδίων, δεν αποτελεί ακουστικό προτέρημα στις δοκιμές που θα κάνεις.8-)

Αντιθέτως, η τυχαία απόκλιση από το ουδέτερο κάποιου καλωδίου, που μπορεί να σου κάνει κλικ σε συνδυασμό με την τυχαία απόκλιση από την ουδετερότητα του συνδυασμού των μηχανημάτων σου και της συμπεριφοράς του χώρου σου, είναι πιθανώς το ζητούμενο, ιδίως σε συνδυασμό με την έλλειψη δυνατότητας ισοσταθμισης, και η καλύτερη αγορά για σένα. :drinks:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Όχι, αντίθετα. Τα rca της πηγής στη κατάληξη.
Εάν καταφέρει κάποιος σε τυφλό ΑΒΧ τεστ, στο σύστημά του, να εντοπίσει 18 στις 20 φορές σωστή/λάθος κατευθυντικότητα καλωδίων, θα με πείσει. Μέχρι τότε:
:lolsign:

Και ρε παιδί μου, έστω πως ισχύει :p.
Ο κατασκευαστής τους είναι τόσο άχρηστος που δεν κατόρθωσε το καλώδιο να λειτουργεί πανομοιότυπα, εξίσου σωστά και στις δυο κατευθύνσεις;

Καλά σας κάνουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Εάν καταφέρει κάποιος σε τυφλό ΑΒΧ τεστ, στο σύστημά του, να εντοπίσει 18 στις 20 φορές σωστή/λάθος κατευθυντικότητα καλωδίων, θα με πείσει. Μέχρι τότε:
:lolsign:

Και ρε παιδί μου, έστω πως ισχύει :p.
Ο κατασκευαστής τους είναι τόσο άχρηστος που δεν κατόρθωσε το καλώδιο να λειτουργεί πανομοιότυπα και στις δυο κατευθύνσεις;

Καλά σας κάνουν.
Στο hero έχω 100% επιτυχία. Ενώ είναι ένα καλώδιο με απαλό ήχο, όσες φορές κατά λάθος το σύνδεσα ανάποδα έβγαζε μια ξεκάθαρη σκληράδα. Δεν παίρνω και όρκο, αλλά αν βλέπω σωστά μέσα στο wbt το συγκεκριμένο καλώδιο πρέπει να ακολουθεί τη τεχνική σύνδεσης ενός επιπλέον αγωγού γείωσης που συνδέεται στη πηγή και όχι στη κατάληξη του σήματος.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Δεν γίνεται κατανοητό το ότι τα μπέλντεν και μογκάμι είναι η φόρμουλα 1 και τα υπόλοιπα είναι ζάσταβα.
Γιατί δε γίνεται κατανοητό;
Επειδή πουλιούνται σχετικά φτηνά τα πρώτα και ακριβά τα δεύτερα, και ο καταναλωτής έχει στο μυαλό του πως το ακριβότερο είναι καλύτερο, και επειδή ταυτόχρονα τα πρώτα δεν δίνουν έμφαση στην εμφάνιση, ενώ τα δεύτερα δίνουν.

Οι αντικειμενικές αλήθειες είναι ότι τα πρώτα βγαίνουν από βιομηχανίες άπειρης τεχνογνωσίας και τρομακτικού εξοπλισμού, με πλήρη κατασκευή όλου του προϊόντος από τις πρώτες ύλες με φουλ εξοπλισμό επεξεργασίας, με όλες τις διασφαλίσεις ποιότητας ασφάλειας και αντοχής, και με πλήρη σετ μετρήσεων, ενώ τα δεύτερα βγαίνουν από βιοτεχνίες του πωπού με πτωχό εξοπλισμό και συχνά δανεικό, με ύλες από τρίτους κατασκευαστές και χωρίς διασφαλίσεις ασφαλείας, ποιότητας και αντοχής, αλλά με όμορφες κάλτσες και ψηλή τιμή.

Αν δε το βλέπετε αυτό, το ηλίου φαεινότερο, αλήθεια δηλαδή, πάτε σε οφθαλμίατρο.:D

Η μπέλντεν κι η μογκάμι δίνουν προδιαγραφές και μετρήσεις πχ για ψηφιακά καλώδια σε χιλιομετρικές αποστάσεις, και με δικά τους καλώδια καλύπτονται επιτυχώς αυτές οι χιλιομετρικές αποστάσεις και εντός προδιαγραφών. Καμία βιοτεχνιουλα του πωπού δεν μπορεί να κάνει τέτοιες δουλειές, δεν έχει ούτε την τεχνολογία, ούτε την τεχνογνωσία, ούτε την έρευνα, ούτε τον εξοπλισμό, ούτε το επιστημονικό προσωπικό, ούτε τον μετρητικό εξοπλισμό, ούτε τίποτα. Μόνο πελάτες που δίνουν λεφτά για μισό μέτρο καβλώδιο έχουν οι δεύτεροι.:gotcha:
συμφωνώ ..
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Δεν γίνεται κατανοητό το ότι τα μπέλντεν και μογκάμι είναι η φόρμουλα 1 και τα υπόλοιπα είναι ζάσταβα.
Γιατί δε γίνεται κατανοητό;
Επειδή πουλιούνται σχετικά φτηνά τα πρώτα και ακριβά τα δεύτερα, και ο καταναλωτής έχει στο μυαλό του πως το ακριβότερο είναι καλύτερο, και επειδή ταυτόχρονα τα πρώτα δεν δίνουν έμφαση στην εμφάνιση, ενώ τα δεύτερα δίνουν.

Οι αντικειμενικές αλήθειες είναι ότι τα πρώτα βγαίνουν από βιομηχανίες άπειρης τεχνογνωσίας και τρομακτικού εξοπλισμού, με πλήρη κατασκευή όλου του προϊόντος από τις πρώτες ύλες με φουλ εξοπλισμό επεξεργασίας, με όλες τις διασφαλίσεις ποιότητας ασφάλειας και αντοχής, και με πλήρη σετ μετρήσεων, ενώ τα δεύτερα βγαίνουν από βιοτεχνίες του πωπού με πτωχό εξοπλισμό και συχνά δανεικό, με ύλες από τρίτους κατασκευαστές και χωρίς διασφαλίσεις ασφαλείας, ποιότητας και αντοχής, αλλά με όμορφες κάλτσες και ψηλή τιμή.

Αν δε το βλέπετε αυτό, το ηλίου φαεινότερο, αλήθεια δηλαδή, πάτε σε οφθαλμίατρο.:D

Η μπέλντεν κι η μογκάμι δίνουν προδιαγραφές και μετρήσεις πχ για ψηφιακά καλώδια σε χιλιομετρικές αποστάσεις, και με δικά τους καλώδια καλύπτονται επιτυχώς αυτές οι χιλιομετρικές αποστάσεις και εντός προδιαγραφών. Καμία βιοτεχνιουλα του πωπού δεν μπορεί να κάνει τέτοιες δουλειές, δεν έχει ούτε την τεχνολογία, ούτε την τεχνογνωσία, ούτε την έρευνα, ούτε τον εξοπλισμό, ούτε το επιστημονικό προσωπικό, ούτε τον μετρητικό εξοπλισμό, ούτε τίποτα. Μόνο πελάτες που δίνουν λεφτά για μισό μέτρο καβλώδιο έχουν οι δεύτεροι.:gotcha:
Πριν λίγους μήνες,ανοίξαμε με φίλο τεχνικό,ένα καλώδιο ρεύματος των 700 ευρών.Γερμανικό και καλά.Πέσαμε από τα σύννεφα,όταν διαπιστώσαμε ότι μέσα στο ωραίο φούξια περιτύλιγμα,βρισκόταν αγωγοί,που ο Καύκας τους πουλά για κάτι σεντς
[DOUBLEPOST=1555169517][/DOUBLEPOST]
Κάποτε σε σπίτι έγινε συγκριτικό μεταξύ CD players. Το ένα ήταν φορητό αξίας 40-50 ευρώ και το δεύτερο hiend αξίας πολλών ευρώ. Σκεπασμένα με πανί για να μην φαίνεται πιο παίζει κάθε φορά. Το ίδιο κλωνοποιημένο δισκάκι και στα δύο ώστε να παίζουν ακριβώς το ίδιο κομάτι κάθε στιγμή. Λοιπόν να σου πω ότι από τους παρευρισκόμενους, που ήταν φυσικά άτομα έμπειρα από αυτά που ακούνε διαφορές στα καλώδια ρεύματος και στα πολύμπριζα και στα ποδαράκια στήριξης, κανένας δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει πιο ήταν πιο! Μάλιστα πολλοί είπαν ότι καλύτερα έπαιζε το φτηνιάρικο! Οπότε φίλε μου καταλαβαίνεις τώρα τι σημαίνει η γνώμη του καθενός μας (και εγώ μέσα), όπως και το πόσες και τι διαφορές ακούμε με διάφορα καλώδια.
Εμένα στο σπίτι μου,ήρθε χαϊεντάς και καλά με διάφορα ιντερκονεκτ,που εγω στη θέση του θα αγόραζα ducati.Του έκανα χοντρή πλάκα,γιατί χωρίς να αλλάζω τα καλώδια,αυτός πιστεύοντας ότι τ'αλλάζω,άκουγε διαφορές..........τα σχ'ολια δικά σας!!!!
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Πριν λίγους μήνες,ανοίξαμε με φίλο τεχνικό,ένα καλώδιο ρεύματος των 700 ευρών.Γερμανικό και καλά.Πέσαμε από τα σύννεφα,όταν διαπιστώσαμε ότι μέσα στο ωραίο φούξια περιτύλιγμα,βρισκόταν αγωγοί,που ο Καύκας τους πουλά για κάτι σεντς
[DOUBLEPOST=1555169517][/DOUBLEPOST]
Εμένα στο σπίτι μου,ήρθε χαϊεντάς και καλά με διάφορα ιντερκονεκτ,που εγω στη θέση του θα αγόραζα ducati.Του έκανα χοντρή πλάκα,γιατί χωρίς να αλλάζω τα καλώδια,αυτός πιστεύοντας ότι τ'αλλάζω,άκουγε διαφορές..........τα σχ'ολια δικά σας!!!!

Μήπως ήταν κρυολογημένοι;
[DOUBLEPOST=1555169970][/DOUBLEPOST]
Πριν λίγους μήνες,ανοίξαμε με φίλο τεχνικό,ένα καλώδιο ρεύματος των 700 ευρών.Γερμανικό και καλά.Πέσαμε από τα σύννεφα,όταν διαπιστώσαμε ότι μέσα στο ωραίο φούξια περιτύλιγμα,βρισκόταν αγωγοί,που ο Καύκας τους πουλά για κάτι σεντς
[DOUBLEPOST=1555169517][/DOUBLEPOST]
Εμένα στο σπίτι μου,ήρθε χαϊεντάς και καλά με διάφορα ιντερκονεκτ,που εγω στη θέση του θα αγόραζα ducati.Του έκανα χοντρή πλάκα,γιατί χωρίς να αλλάζω τα καλώδια,αυτός πιστεύοντας ότι τ'αλλάζω,άκουγε διαφορές..........τα σχ'ολια δικά σας!!!!
Άκουγε την επιρροή που είχες στα καλώδια, δεν έχεις ακούσει τίποτα για μαγνητικό πεδίο και vibes??
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Μακάρι να ήξερε τι άκουγε....όσο υψηλότερη τιμή,τόσο καλύτερα ακουγόταν
[DOUBLEPOST=1555170262][/DOUBLEPOST]
Μακάρι να ήξερε τι άκουγε....όσο υψηλότερη τιμή,τόσο καλύτερα ακουγόταν
Σκέφτομαι να πάρω mogami,να το βάλω σε ένα πορφυρό περιτύλιγμα και να το πουλώ 1000 το μέτρο!!!
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Πριν λίγους μήνες,ανοίξαμε με φίλο τεχνικό,ένα καλώδιο ρεύματος των 700 ευρών.Γερμανικό και καλά.Πέσαμε από τα σύννεφα,όταν διαπιστώσαμε ότι μέσα στο ωραίο φούξια περιτύλιγμα,βρισκόταν αγωγοί,που ο Καύκας τους πουλά για κάτι σεντς
[DOUBLEPOST=1555169517][/DOUBLEPOST]

Εμένα στο σπίτι μου,ήρθε χαϊεντάς και καλά με διάφορα ιντερκονεκτ,που εγω στη θέση του θα αγόραζα ducati.Του έκανα χοντρή πλάκα,γιατί χωρίς να αλλάζω τα καλώδια,αυτός πιστεύοντας ότι τ'αλλάζω,άκουγε διαφορές..........τα σχ'ολια δικά σας!!!!

Οταν το ανοίξατε είχε προηγηθεί γενική αναισθησία ή τοπική ?
Θα ήθελα... αν μπορεί ο τεχνικός σου κι εγώ κάποιες δειγματοληπτικές τομές. :)

Παντως δεν τους αφήνεις σε χλωρο κλαρί.... και καλά τους κάνεις.
 
Last edited:

I

iason

Guest
Μακάρι να ήξερε τι άκουγε....όσο υψηλότερη τιμή,τόσο καλύτερα ακουγόταν
[DOUBLEPOST=1555170262][/DOUBLEPOST]
Σκέφτομαι να πάρω mogami,να το βάλω σε ένα πορφυρό περιτύλιγμα και να το πουλώ 1000 το μέτρο!!!
Για δοκίμασε το να δούμε πόσα θα πουλήσεις .
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Για δοκίμασε το να δούμε πόσα θα πουλήσεις .
Όταν θα είμαι έτοιμος,θα κάνω την κατάλληλη διαφήμιση,θα γράψουν και πέντε ριβιούερ με βιονικά αυτια,ότι είναι σούπερ ντούπερ και σε βλέπω υποψήφιο αγοραστή
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Μακάρι να ήξερε τι άκουγε....όσο υψηλότερη τιμή,τόσο καλύτερα ακουγόταν
[DOUBLEPOST=1555170262][/DOUBLEPOST]
Σκέφτομαι να πάρω mogami,να το βάλω σε ένα πορφυρό περιτύλιγμα και να το πουλώ 1000 το μέτρο!!!
Μπορεί να μη χρειαστεί να κάνεις ούτε αυτό.
Γνωρίζω εκ του εργοστασίου ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της παραγωγής τους παράγεται για λογαριασμό και με τυπωμένο επάνω το όνομα τρίτων "κατασκευαστών".

Κάτι ανάλογο θα ισχύει και για τη Belden.
[DOUBLEPOST=1555180722][/DOUBLEPOST]
Όταν θα είμαι έτοιμος,θα κάνω την κατάλληλη διαφήμιση,θα γράψουν και πέντε ριβιούερ με βιονικά αυτια,ότι είναι σούπερ ντούπερ και σε βλέπω υποψήφιο αγοραστή
Μπορεί να είναι ήδη αγοραστής χωρίς να το ξέρει (και θα είναι και τυχερός αν είναι).
Γιατί για σκέψου, λέω εγώ τώρα, να έχεις πληρώσει ένα "Σκανδιναβό θεό" ένα σκασμό λεφτά, και ο θεός να είναι στην πραγματικότητα Κινέζος... :p
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Δεν έχει να κάνει μόνο με την εταιρία. Όλα έχουν την σημασία τους, και η τοπολογία και όλα. Προσωπικά το 3082 της Mogami - 8 ευρώ το μέτρο - το θεωρώ πολύ καλό value for money παρ'όλο που νομίζω πως στην Ελλάδα είναι γενικά τα Mogami λίγο τσιμπημένα αν θυμάμαι καλά από παλιά.

Όταν είχα τα ATC τα 40άρια είχα βάλει τριπλοκαλωδίωση το 2919 της Mogami για να μην έχω βραχυκυκλωτήρες. Το είχα φέρει από Γαλλία γιατί δεν υπήρχε εδώ και είχα σκάσει κάπου 25-30 ευρώ το μέτρο. Επειδή στηρίχθηκα στην λογική δεν ασχολήθηκα καθόλου με καλώδια ηχείων. Μία μέρα που δοκίμασα τα 3082 κατάλαβα τί ζημιά μου έκανε το άλλο καλώδιο. Το σύστημα πραγματικά σερνότανε. Με το 3082 λες και η ταχύτητα πήγε χ2. Σίγουρα υπάρχει τεχνική εξήγηση αλλά κατάλαβατε τί θέλω να πω.
 

A

amoustakas

Guest
Δεν έχει να κάνει μόνο με την εταιρία. Όλα έχουν την σημασία τους, και η τοπολογία και όλα. Προσωπικά το 3082 της Mogami - 8 ευρώ το μέτρο - το θεωρώ πολύ καλό value for money παρ'όλο που νομίζω πως στην Ελλάδα είναι γενικά τα Mogami λίγο τσιμπημένα αν θυμάμαι καλά από παλιά.
Το απόλυτο value for money είναι αυτό.
 

TGD

Μηνύματα
7.190
Reaction score
7.216
Από τα Kimber το 4TC είναι η καλύτερη επιλογή. Το 8TC έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και είναι πιο δύσκολο στο ματσάρισμα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top