Καλώδια ηχειων

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Έχω συμμετάσχει σε αρκετές απο αυτές τις συζητήσεις στο παρελθόν. Αν βγάλεις άκρη, πες μου κι εμένα.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Φίλε μου στείλε ένα μειλ με το ερώτημα σου στον πας και θα λάβεις άμεσα απάντηση
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Έχω συμμετάσχει σε αρκετές απο αυτές τις συζητήσεις στο παρελθόν. Αν βγάλεις άκρη, πες μου κι εμένα.
Ναι αμε, belden 46380
τωρα για τη συμμετοχη στσι συζητησεις να με συχωρεις αλλα θωρω πως γραφτηκες προχτες - εχτος και εισαι διπλος :D
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Ναι αμε, belden 46380
τωρα για τη συμμετοχη στσι συζητησεις να με συχωρεις αλλα θωρω πως γραφτηκες προχτες - εχτος και εισαι διπλος :D
Έχει γίνει συγκριτικό με ακριβότερα καλώδια ή μπα; Αναρωτιέμαι αν μπορώ να το βρω δανεικό για να το δοκιμάσω σε σύγκριση με το 8TC. Aν είναι τόσο καλό, να πουλήσω το 8TC ( μια που θα το βάλω στην αγγελία και μια που θα φύγει ). Όσο για το προφίλ μου, έχεις δίκιο κι άδικο μαζί. ;-)
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Έχει γίνει συγκριτικό με ακριβότερα καλώδια ή μπα; Αναρωτιέμαι αν μπορώ να το βρω δανεικό για να το δοκιμάσω σε σύγκριση με το 8TC. Aν είναι τόσο καλό, να πουλήσω το 8TC ( μια που θα το βάλω στην αγγελία και μια που θα φύγει ). Όσο για το προφίλ μου, έχεις δίκιο κι άδικο μαζί. ;-)
Το 8TC δεν είναι πανάκεια.Εξαρτάται από το σύστημα,αλλού <<κάθεται >>και αλλού <<τρέχει>>
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Το 8TC δεν είναι πανάκεια.Εξαρτάται από το σύστημα,αλλού <<κάθεται >>και αλλού <<τρέχει>>
Δεν διαφωνώ. Το ίδιο βέβαια υποθέτω ότι ισχύει και για τα Belden?
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Εννοείται,από κει και πέρα,μην ξεχνάμε βέβαια και το κόστος των μεν και των δε
ε, το θέμα παίζεται ανεξαρτήτου κόστους. Αν το Belden τα ρίχνει σε ένα πιο ακριβό καλώδιο, π.χ. το 8TC.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
ε, το θέμα παίζεται ανεξαρτήτου κόστους. Αν το Belden τα ρίχνει σε ένα πιο ακριβό καλώδιο, π.χ. το 8TC.
Μπορεί και να ισχύει,το Belden δεν θεωρείται χάιενντ όπως και η mogami.Βάζουν τα γυαλιά όμως σε πολλές αυτοαποκαλούμενες χαιενταδικες,που μόνο η τιμή είναι χάι
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Μπορεί και να ισχύει,το Belden δεν θεωρείται χάιενντ όπως και η mogami.Βάζουν τα γυαλιά όμως σε πολλές αυτοαποκαλούμενες χαιενταδικες,που μόνο η τιμή είναι χάι
Για τα λεφτά τους, είμαι σίγουρος. Έστω όμως ότι είμαι ένα τυπάκι που έχω ένα καλό σύστημα, περιποιημένο χώρο και θέλω να τιουνάρω το σύστημά μου στις λεπτομέρειες. Οι δουλειές μου μάλιστα πάνε πολύ καλά και είμαι διατεθειμένος να επενδύσω μέχρι και 100€ το μέτρο στα καλώδια ηχείων ( αφού συζητάμε γι'αυτά ). Δεν με ενδιαφέρει λοιπόν το value for money, αλλά το τελικό αποτέλεσμα. Να τα σκάσω στη Kimber, στη vdh κι εγώ δεν ξέρω που αλλού βρω το ταίριασμα με το σύστημά μου ή να αράξω με τα belden και τα mogami...? Αυτό είναι το ερώτημα που έχω θέσει πολλάκις, αλλά απάντηση ευθέως και με συγκριτικό δεν έχω πάρει. Τώρα πια δεν με απασχολεί και πολύ βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται.
[DOUBLEPOST=1555094239][/DOUBLEPOST]Α! Και γουστάρω το συστηματάκι μου όπως είναι κομμάτια, με τον προενισχυτούλη και τον τελικούλη του. Επομένως, δεν σκοπεύω να αλλάξω σύστημα και να αγοράσω ενεργά ηχεία. ;)
 

Μηνύματα
18
Reaction score
3
Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον φίλο iason αναλογα με την αξία του συστήματος επενδυεις(με δοκιμή) στα καλώδια.Επόμενο είναι με κοστούμι armani να μην φοράς παντόφλες.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Για τα λεφτά τους, είμαι σίγουρος. Έστω όμως ότι είμαι ένα τυπάκι που έχω ένα καλό σύστημα, περιποιημένο χώρο και θέλω να τιουνάρω το σύστημά μου στις λεπτομέρειες. Οι δουλειές μου μάλιστα πάνε πολύ καλά και είμαι διατεθειμένος να επενδύσω μέχρι και 100€ το μέτρο στα καλώδια ηχείων ( αφού συζητάμε γι'αυτά ). Δεν με ενδιαφέρει λοιπόν το value for money, αλλά το τελικό αποτέλεσμα. Να τα σκάσω στη Kimber, στη vdh κι εγώ δεν ξέρω που αλλού βρω το ταίριασμα με το σύστημά μου ή να αράξω με τα belden και τα mogami...? Αυτό είναι το ερώτημα που έχω θέσει πολλάκις, αλλά απάντηση ευθέως και με συγκριτικό δεν έχω πάρει. Τώρα πια δεν με απασχολεί και πολύ βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται.
[DOUBLEPOST=1555094239][/DOUBLEPOST]Α! Και γουστάρω το συστηματάκι μου όπως είναι κομμάτια, με τον προενισχυτούλη και τον τελικούλη του. Επομένως, δεν σκοπεύω να αλλάξω σύστημα και να αγοράσω ενεργά ηχεία. ;)
Κάποτε σε σπίτι έγινε συγκριτικό μεταξύ CD players. Το ένα ήταν φορητό αξίας 40-50 ευρώ και το δεύτερο hiend αξίας πολλών ευρώ. Σκεπασμένα με πανί για να μην φαίνεται πιο παίζει κάθε φορά. Το ίδιο κλωνοποιημένο δισκάκι και στα δύο ώστε να παίζουν ακριβώς το ίδιο κομάτι κάθε στιγμή. Λοιπόν να σου πω ότι από τους παρευρισκόμενους, που ήταν φυσικά άτομα έμπειρα από αυτά που ακούνε διαφορές στα καλώδια ρεύματος και στα πολύμπριζα και στα ποδαράκια στήριξης, κανένας δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει πιο ήταν πιο! Μάλιστα πολλοί είπαν ότι καλύτερα έπαιζε το φτηνιάρικο! Οπότε φίλε μου καταλαβαίνεις τώρα τι σημαίνει η γνώμη του καθενός μας (και εγώ μέσα), όπως και το πόσες και τι διαφορές ακούμε με διάφορα καλώδια.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Για τα λεφτά τους, είμαι σίγουρος. Έστω όμως ότι είμαι ένα τυπάκι που έχω ένα καλό σύστημα, περιποιημένο χώρο και θέλω να τιουνάρω το σύστημά μου στις λεπτομέρειες. Οι δουλειές μου μάλιστα πάνε πολύ καλά και είμαι διατεθειμένος να επενδύσω μέχρι και 100€ το μέτρο στα καλώδια ηχείων ( αφού συζητάμε γι'αυτά ). Δεν με ενδιαφέρει λοιπόν το value for money, αλλά το τελικό αποτέλεσμα. Να τα σκάσω στη Kimber, στη vdh κι εγώ δεν ξέρω που αλλού βρω το ταίριασμα με το σύστημά μου ή να αράξω με τα belden και τα mogami...? Αυτό είναι το ερώτημα που έχω θέσει πολλάκις, αλλά απάντηση ευθέως και με συγκριτικό δεν έχω πάρει. Τώρα πια δεν με απασχολεί και πολύ βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται.
[DOUBLEPOST=1555094239][/DOUBLEPOST]Α! Και γουστάρω το συστηματάκι μου όπως είναι κομμάτια, με τον προενισχυτούλη και τον τελικούλη του. Επομένως, δεν σκοπεύω να αλλάξω σύστημα και να αγοράσω ενεργά ηχεία. ;)
Η τιμή ενός προιόντος δεν συνοδεύεται απαραίτητα και από την ανάλογη ποιότητα.Ο ψυχαναγκασμός μας παιδεύει.Αν το mogami είχε 200 ευρώ το μέτρο,να είσαι σίγουρος ότι για πολλούς θα ήταν το τέλειο καλώδιο.
Τι προτείνω;Ν'ακούμε με τα ώτα μας αντικειμενικά και να κλείνουμε τα ώτα μας στο μάρκετινγκ
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Η τιμή ενός προιόντος δεν συνοδεύεται απαραίτητα και από την ανάλογη ποιότητα.Ο ψυχαναγκασμός μας παιδεύει.Αν το mogami είχε 200 ευρώ το μέτρο,να είσαι σίγουρος ότι για πολλούς θα ήταν το τέλειο καλώδιο.
Τι προτείνω;Ν'ακούμε με τα ώτα μας αντικειμενικά και να κλείνουμε τα ώτα μας στο μάρκετινγκ
Αυτό που περιγράφω στο παράδειγμά μου θα ήταν αρκετά δύσκολο να πραγματοποιηθεί, δεδομένου ότι εστιάζω στο τελικό αποτέλεσμα και όχι στη τιμή. Το καλύτερο αποτέλεσμα ανεξαρτήτως κόστους. Δεν με ενδιαφέρει το κόστος, έχω να τα δώσω προκειμένου πάρω το καλύτερο ( που λέει ο λόγος ). Δεν πάσχω και απο νεοπλουτισμό και ανάγκη να κάνω εφέ, οπότε δεν έχω κόμπλεξ με το φτηνό. Ίσα ίσα που θα πουλήσω και μούρη σε αυτόν που θα έχει ξηλωθεί και θα έχει πάρει το πανάκριβο ( έεεεεελα Αλέεεεεκοοοοο ). Θα πάρω όμως το καλύτερο απο αυτή τη κατηγορία κατασκευής και τιμής;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Να τα σκάσω στη Kimber, στη vdh κι εγώ δεν ξέρω που αλλού βρω το ταίριασμα με το σύστημά μου ή να αράξω με τα belden και τα mogami...?
Δεν γίνεται κατανοητό το ότι τα μπέλντεν και μογκάμι είναι η φόρμουλα 1 και τα υπόλοιπα είναι ζάσταβα.
Γιατί δε γίνεται κατανοητό;
Επειδή πουλιούνται σχετικά φτηνά τα πρώτα και ακριβά τα δεύτερα, και ο καταναλωτής έχει στο μυαλό του πως το ακριβότερο είναι καλύτερο, και επειδή ταυτόχρονα τα πρώτα δεν δίνουν έμφαση στην εμφάνιση, ενώ τα δεύτερα δίνουν.

Οι αντικειμενικές αλήθειες είναι ότι τα πρώτα βγαίνουν από βιομηχανίες άπειρης τεχνογνωσίας και τρομακτικού εξοπλισμού, με πλήρη κατασκευή όλου του προϊόντος από τις πρώτες ύλες με φουλ εξοπλισμό επεξεργασίας, με όλες τις διασφαλίσεις ποιότητας ασφάλειας και αντοχής, και με πλήρη σετ μετρήσεων, ενώ τα δεύτερα βγαίνουν από βιοτεχνίες του πωπού με πτωχό εξοπλισμό και συχνά δανεικό, με ύλες από τρίτους κατασκευαστές και χωρίς διασφαλίσεις ασφαλείας, ποιότητας και αντοχής, αλλά με όμορφες κάλτσες και ψηλή τιμή.

Αν δε το βλέπετε αυτό, το ηλίου φαεινότερο, αλήθεια δηλαδή, πάτε σε οφθαλμίατρο.:D

Η μπέλντεν κι η μογκάμι δίνουν προδιαγραφές και μετρήσεις πχ για ψηφιακά καλώδια σε χιλιομετρικές αποστάσεις, και με δικά τους καλώδια καλύπτονται επιτυχώς αυτές οι χιλιομετρικές αποστάσεις και εντός προδιαγραφών. Καμία βιοτεχνιουλα του πωπού δεν μπορεί να κάνει τέτοιες δουλειές, δεν έχει ούτε την τεχνολογία, ούτε την τεχνογνωσία, ούτε την έρευνα, ούτε τον εξοπλισμό, ούτε το επιστημονικό προσωπικό, ούτε τον μετρητικό εξοπλισμό, ούτε τίποτα. Μόνο πελάτες που δίνουν λεφτά για μισό μέτρο καβλώδιο έχουν οι δεύτεροι.:gotcha:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι απλές αλήθειες δεν αλλάζουν κατά το δοκούν.

Η εμφάνιση μετράει, σε κάθε συσκευή, στο ηχείο, στον ενισχυτή, παντού, ακόμα και στο καλώδιο.

Και η τιμή μετράει, σε όλα τα καταναλωτικά αγαθά, είτε στο σαλάμι αέρος, είτε στο πουκάμισο είτε στο καλώδιο. Ο καταναλωτής έχει συνυφασμένη την τιμή με την ποιότητα, αυτό είναι δεδομένο.

Και αυτά τα δύο μαζί, είναι η ουσία του Χάι Έντ. Εμφάνιση και τιμή.

Οι επιδόσεις πιστότητας του πραγματικού Χάι Έντ στο όντιο, ανήκουν στα μηχανήματα ακριβείας που χρησιμοποιούνται στις σοβαρές επαγγελματικές εγκαταστάσεις, όπου κάνουν δουλειά, κι η εμφάνιση δε μετράει.

Αυτές οι υψηλές επιδόσεις στην πιστότητα αναπαραγωγής, δεν είναι προαπαιτούμενα στο consumer hi end audio, και αυτή η αλήθεια είναι εύκολο να αποδειχθεί, από μια πληθώρα πανάκριβων μηχανών αντικειμένων πόθου των χαϊεντάδων, που μετράνε άθλια.

Φακτς οφ όντιο...
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι απλές αλήθειες δεν αλλάζουν κατά το δοκούν.

Η εμφάνιση μετράει, σε κάθε συσκευή, στο ηχείο, στον ενισχυτή, παντού, ακόμα και στο καλώδιο.

Και η τιμή μετράει, σε όλα τα καταναλωτικά αγαθά, είτε στο σαλάμι αέρος, είτε στο πουκάμισο είτε στο καλώδιο. Ο καταναλωτής έχει συνυφασμένη την τιμή με την ποιότητα, αυτό είναι δεδομένο.

Και αυτά τα δύο μαζί, είναι η ουσία του Χάι Έντ. Εμφάνιση και τιμή.

Οι επιδόσεις πιστότητας του πραγματικού Χάι Έντ στο όντιο, ανήκουν στα μηχανήματα ακριβείας που χρησιμοποιούνται στις σοβαρές επαγγελματικές εγκαταστάσεις, όπου κάνουν δουλειά, κι η εμφάνιση δε μετράει.

Αυτές οι υψηλές επιδόσεις στην πιστότητα αναπαραγωγής, δεν είναι προαπαιτούμενα στο consumer hi end audio, και αυτή η αλήθεια είναι εύκολο να αποδειχθεί, από μια πληθώρα πανάκριβων μηχανών αντικειμένων πόθου των χαϊεντάδων, που μετράνε άθλια.

Φακτς οφ όντιο...
Κώστα και το βινύλιο μετράει άσχημα, αλλά κάποιοι πίνουν νερό στο όνομά του. Και η λάμπα χάνει (συνήθως) σε μετρήσεις απέναντι στο τρανζίστορ, αλλά κάποιοι χαρακτηρίζουν τον ήχο της σαν ζεστό και τσαμπουκαλίδικο. Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για τη μάρκα ( όχι πια τουλάχιστον ), ακόμα και στα μηχανήματα. Με ενδιαφέρει πιο πολύ πια το τί ακούω και όχι το τί γράφει η ταμπέλα. Σε αυτά τα πλαίσια, μπήκα στη διαδικασία να ξανακούσω κάποια καλώδια που είχα απορρίψει στο παρελθόν ( εξ ου και η αναφορά στα qed xt350 ), αλλά όταν έβαλα πίσω αυτά που έχω κρατήσει, κατάλαβα αμέσως τον χαρακτήρα τους και τις αρετές τους. Αδιαφορώ αν είναι Kimber ή mogami ή belden. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ακουστικά να έχω τις ίδιες αρετές. Ανάλυση, ουδετερότητα, έλεγχο, εστιασμό και πάει λέγοντας. Και αυτή μου η ανησυχία πιστεύω ότι ταιριάζει σε αυτό το θέμα γιατί και ο φίλος με τους pass θα θέλει να μάθει επιτέλους τί είναι καλό για το σύστημά του ( γι'αυτό και συνεχίζω να εκφράζω τους συλλογισμούς μου ). Εγώ λοιπόν έχω τα 8TC ( τη σειρά με το μπλε μαύρο ). Ποιο belden η mogami έχει τα ίδια χαρακτηριστικά ( εδώ τεμπελιάζω γιατί δεν ξέρω που να βρω τις πληροφορίες, το παραδέχομαι ) και θα χτυπήσει τα δικά μου καλώδια; Δεν αντιπαρατίθεμαι ( ελπίζω να γίνεται αντιληπτό ), θέλω απλά τη πληροφορία και να το ψάξω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
ξεκίνησα την αναζήτηση επειδή ένιωθα σκληρό τον ήχο εκείνη τη περίοδο, αλλά τελικά τσίριζε το kimber hero που το είχα βάλει ανάποδα
Το διάβασα ξανά, αλλά δεν το κατάλαβα. Τα είχες εκτός φάσης;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top