Καλώδια και θύματα




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Ένας μπουτχιας έμεινε, κι αυτόν ακόμα τον κάνουν δήθεν πλάκες οι γνωστοί που δε γεμίζουν ένα πούλμαν, αλλά γεμίζουν εκατοντάδες ποστ καθημερινά...
Μην τους αποθαρρύνεις...:smile:
Πραγματικα καταλαβαίνεις τι γράφεις ή μιλάει το μαλτ, αν καταλαβαίνω καλά οι μόνες απόψεις που χωράνε σε αυτό το φόρουμ είναι οι δικές σου όλοι οι υπόλοιποι στην πυρά, όταν μίλαγα πριν για τσιφλίκι μου την πέσατε και τώρα από τα λόγια σου το επιβαιβεώνεις, συγνώμη ντοκ που έχουμε πιάσει μια ακρουλα λέμε που και που καμμιά μ@λ@κία συγνώμη που υπάρχουμε και εμείς, ίσως και να έχεις μπερδέψει τα Ιατρικά Φόρα που σίγουρα εκεί δεν χωράει ο καθένας γιατί μιλάμε για επιστήμονες του είδους οι οποίοι έχουν πτυχία μεταπτυχιακά κτλ. εδώ ποιος είναι ο επιστήμονας που έχει πτυχίο η πλειοψηφία είναι χομπίστες που κάποιοι από αυτούς έχουν διαβάσει κάτι παραπάνω τίποτα περισσότερο τίποτε λιγότερο.
Όσα περιγράφω ο ίδιος κατά το στήσιμο των setup στην πράξη δεν χρειάζονται πάντως πτυχία...
Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα, και μην κανείς τον Άγιο με εκφράσεις καλωδιάδες ψετοχαιφεντελιστες κτλ κτλ δεν νομίζω ότι προάγει το φόρουμ τεχνολογίας, εγώ γουστάρω έτσι εσύ αλλιώς τι να κάνουμε πρέπει να χωρέσουν και οι δυο απόψεις πράγμα που δεν γίνεται μόνο αφορισμός των πάντων, έχει ισοπεδωθεί το audiophile από haters αυτού, είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι υπάρχει και η άλλη πλευρά και πρέπει να είναι σεβαστή, τα έχουμε ξαναπεί και ξαναπεί, ότι νήμα ανοιχθεί το οποίο δεν αφορά σαμπς ενεργά και ισοστάθμιση είναι καταδικασμένο από τα τρολαρισματα τα οποία τόσο εύκολα καταδικάζεις, είναι ωραίο να κοιτάς μόνο την καμπούρα των άλλων αλλά όχι την δικιά σου.

Όσο αφορά τον μπούχτια δεν έχω παρατηρήσει όταν δίνει τις συμβουλές του για πράγματα που αφορούν την ισοστάθμιση να τον έχει κοροϊδέψει κανείς αντιθέτως τον τρολαρουν όταν χώνεται σε άσχετα νήματα για να κάνει τον ποιητή και το τον αρχαιοέλλην με χρησμούς της Πυθίας.
Συμβουλές δεν δίδονται αποκλειστικώς για έναν τομέα...Ούτε θεώρησα εαυτόν ποιητή...Οι δε σατιρικές διασκευές είναι σαν μια άβυσσος....Όσο πιο πολύ ατενίζεις μέσα στους στίχους,τόσο ατενίζουν κι εκείνοι μέσα σου.:wink::sneaky:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μπορεί κάποιος να μου πει με 2 λόγια τι έχασα στις τελευταίες 10 σελίδες και το σοβαρέψαμε?
οι συζητσησεις ανεκαθεν ετσι ειναι εδω και 16 χρονια και αλλα 4-5 πριν το avsite.....γλυκο - αλμυρο
........ελευθερη συζητηση με την οποια αποψη .

ΑΚ.jpg
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα, και μην κανείς τον Άγιο με εκφράσεις καλωδιάδες ψετοχαιφεντελιστες κτλ κτλ δεν νομίζω ότι προάγει το φόρουμ τεχνολογίας, εγώ γουστάρω έτσι εσύ αλλιώς τι να κάνουμε πρέπει να χωρέσουν και οι δυο απόψεις πράγμα που δεν γίνεται μόνο αφορισμός των πάντων, έχει ισοπεδωθεί το audiophile από haters αυτού, είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι υπάρχει και η άλλη πλευρά και πρέπει να είναι σεβαστή, τα έχουμε ξαναπεί και ξαναπεί, ότι νήμα ανοιχθεί το οποίο δεν αφορά σαμπς ενεργά και ισοστάθμιση είναι καταδικασμένο από τα τρολαρισματα τα οποία τόσο εύκολα καταδικάζεις, είναι ωραίο να κοιτάς μόνο την καμπούρα των άλλων αλλά όχι την δικιά σου.

Όσο αφορά τον μπούχτια δεν έχω παρατηρήσει όταν δίνει τις συμβουλές του για πράγματα που αφορούν την ισοστάθμιση να τον έχει κοροϊδέψει κανείς αντιθέτως τον τρολαρουν όταν χώνεται σε άσχετα νήματα για να κάνει τον ποιητή και το τον αρχαιοέλλην με χρησμούς της Πυθίας.
Εσύ νομίζεις ότι είμαστε haters. Άσε εμένα στην άκρη, εγώ τώρα μαθαίνω. Οι περισσότεροι που εκφέρουν αρνητική άποψη για τα καλώδια και τα καλούδια που ασπάζεσαι και θεοποιείς, έχουν περάσει απο αυτό το στάδιο, οι περισσότεροι με αρκετά καλά μηχανήματα, έχουν κάνει τα ίδια λάθη που κάνεις κι εσύ τώρα και τα επισημαίνουν, μαζί με συμβουλές to the point και πάνω απ'όλα τεκμηριωμένες, για το πως δηλαδή θα επιτύχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη συνεργασία του συστήματος με τον χώρο.
Αυτό που οι "cable lovers" πρεσβεύετε, είναι απλά λάθος. Ανεξάρτητα του τί συμβαίνει με τον χώρο, χώνουμε κάτι χιλιάδες ευρώπουλα σε καλώδια, αρκετές εκατοντάδες σε ρακ και στο τέλος, κοιτάζουμε τί συμβαίνει και με τον χώρο. Λάθος. Πρώτα θα βγάλεις ( ή θα εξασθενίσεις ) τον παράγοντα "χώρος" έξω απο την εξίσωση και τότε θα επιλέξεις το σύστημα σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Αυτό είναι που παλεύουν να "¨διδάξουν" οι δόκτωρες και οι δήθεν audiophile haters και καλά κάνουν. Όχι στα πλαίσια μιας αέναης διαμάχης μεταξύ αυτών και εσάς των Lovers, αλλά μπας και ξεστραβωθούν οι νεοεισερχόμενοι στο forum που το επισκέπτονται θεωρώντας ότι πρόκειται για ένα μέρος που συχνάζουν ψαγμένα άτομα και θα τους πουν ποια είναι τα σωστά βήματα και θα τους δώσουν συμβουλές χωρίς να τα παίρνουν απο κανένα ( όπως συχνά πυκνά φαίνεται ότι γίνεται με τα περιβόητα reviews ).
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Δεν διάβασα 150 σελίδες, ούτε γνωρίζω τίποτα ιδιαίτερο. Πάντως προσωπική μου γνώμη είναι πως αν είχα χρήματα για κάψιμο τότε θα αγόραζα ακριβά καλώδια, έτσι για το γαμώτο, έστω για την εμφάνιση.
Αυτά που αγόρασα είναι μικρές σειρές Kimber, Supra & Inakustik. Διαφορά ξέρω δεν πρόκειται να ακούσω αλλά δεν μαρέσει να βλέπω καλώδια τύπου supermarket.
Αγαπητέ μου το θέμα που άνοιξε το "πρώην" μέλος έχει εξελιχθεί... ;)
Τώρα τη βρίσκουμε αλλιώς!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.785
γεγονος οτι τα θεματα στο φορουμ βρισκουν λυση εντος της πρωτης σελιδας... μετα ειναι αφορμη για συζητηση.. ή για το εθνικο σπορ.. 🐒
τωρα η γνώμη των καλωδιολαγνων καπου γινεται περιττη.. εφοσων (κατα τους ισχυρισμους των) τα καλωδια μιλανε απο μονα τους... 😷
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το σχόλιό σας είναι ακαταλαβίστικο πάλι. :D
Ο zdimis χάθηκε που άνοιξε το νήμα. Όχι η μπάλα .
Κάτι τέτοιες στιγμές σκέπτομαι ότι στη σελίδα εισόδου στο forum,εκτός από το υπόμνημα ΄΄ξεχάσατε τον κωδικό σας;΄΄ θα έπρεπε να μπαίνει κι ένα δεύτερο με τίτλο ΄΄ξεχάσατε τη λογική σας;΄΄ :D

Διότι τα δεδομένα λένε ότι ο νηματοθέτης ξεκίνησε το παρόν νήμα για δικούς του βεβαίως λόγους - που δεν σκοπεύω να θίξω - και παρεκτράπηκε ο ίδιος στην πορεία φοβούμενος ότι οι διαχειριστές θα του κλείδωναν - υποτίθεται - το νήμα.

Γι αυτό λοιπόν απορρίπτω και ο ίδιος γενικώς ως ακαταλαβίστικες σε οποιοδήποτε νήμα τις επιχειρηματολογίες τύπου...΄΄τρεις τον νηματοθέτη κλαίγανε΄΄.:sneaky:
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Αν υπάρχει χ ποσότητα γνώσης συσσωρευμενη εδώ, είμαι σίγουρος πως έχει 'χαθεί' 3-5χ ποσότητα γνώσης λόγω του πως έχει εξελιχθεί καθώς αποτρέπει αρκετούς να συμμετέχουν ενεργά σε δημόσιες συζητήσεις. Προσωπικά έχω λάβει αρκετά προσωπικά μυνήματα από ανθρώπους που ήθελαν να με ρωτήσουν κάτι ή ανθρώπους που με συμβούλεψαν κάτι άλλο και αποφεύγουν να τοποθετηθούν δημόσια. Και όλα αυτά επείδή είδαν ένα μύνημά/απάντησή μου σε κάποιο υπάρχον θέμα.

Έτσι, εξακολουθώ να ελπίζω να σταματήσουν τα εξής:
- Δογματισμοί και απόλυτες θέσεις. Φορουμ είναι που μέλη ανταλλάσσουν γνώμες, γνώση και εμπειρίες. Το να κάνουν κάποιοι ή όποιοι τη πυθία απορρίπτοντας οτιδήποτε άλλο είναι απλά αστείο. Ιδίως όταν γίνεται με προσβλητικό τρόπο.
- Επανάληψη των ίδιων θέσεων και απόψεων στη πλειονότητα των νέων και παλαιών θεμάτων - σχετικών ή άσχετων με το θέμα.

Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι η παρούσα μορφή (καφενείου) εξυπηρετεί σκοπούς ψυχοθεραπείας και εκτόνωσης μερικών αλλά δεν προάγει αυτό το οποίο αναφέρθηκε οτι είναι 'φόρουμ τεχνολογίας'. Οι ανάγκες για moderation και διαχείριση ώστε να εφαρμοστεί ένας βασικός κώδικας δεοντολογίας δεν είναι δα τόσο labor-intensive. Πειθαρχεία χρειάζεται με αναμενόμενο κόστος κάποια μέλη να χαθούν ή να σκοπίμως να απομακρυνθούν.

My 2 cents
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367
έχετε πλάκα μερικοί....
κλαίγεστε και
βάζετε τον εαυτό σας και τις εντελώς αντιπεπιστημονικές και μεταφυσικές τεχνικές του αυτιού και του εντέρου σας .....απέναντι από απόψεις ατόμων που διαβάζουν επιστήμονες του χώρου και έχουν να σου εξηγήσουν το κάθε φαινόμενο....

και το βαφτίζετε αντίθετη άποψη....

και μετά αναρωτιέμαι πως εκείνος ο ψευτογιατρός-αεροπόρος είχε πελατεία
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.336
έχετε πλάκα μερικοί....
κλαίγεστε και
βάζετε τον εαυτό σας και τις εντελώς αντιπεπιστημονικές και μεταφυσικές τεχνικές του αυτιού και του εντέρου σας .....απέναντι από απόψεις ατόμων που διαβάζουν επιστήμονες του χώρου και έχουν να σου εξηγήσουν το κάθε φαινόμενο....

και το βαφτίζετε αντίθετη άποψη....

και μετά αναρωτιέμαι πως εκείνος ο ψευτογιατρός-αεροπόρος είχε πελατεία
Ρε νταχαρη τι ψάχνεις να βρεις; αν υπήρχε τεκμηριωμένη προσέγγιση της καθημερινότητας στον γενικό πληθυσμό δεν θα τρέχαμε τώρα με τον COVID-19
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367
Ρε νταχαρη τι ψάχνεις να βρεις; αν υπήρχε τεκμηριωμένη προσέγγιση της καθημερινότητας στον γενικό πληθυσμό δεν θα τρέχαμε τώρα με τον COVID-19
dimi είναι τραγικό το φαινόμενο....και μας την λένε κιόλας γιατί τους τη λένε που δεν μπορούν να τεκμηριώσουν τα σκ@τοαυτιά τους σε 2-3 σειρές με ντοκουμέντα

όλοι έχουν δικαίωμα στην άποψη...ακούμε όμως εκείνους που έχουν γνώση

στα πεταχτά που διάβασα κάποιες απόψεις σε προηγούμενα ποστς κάποιοι έχουν αποθρασυνθεί

ξεκίνησε από ανοχή και πλάκα...και κατέληξε χρησικτησία

η κατηγορία audio πρέπει να καθαρίσει από τσαρλατάνους και ψυχοπαθείς κατσιβελοχαιενδάδες

υπάρχουν και άλλα θέματα για μλακισμό
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
..προσωπικά θα προτιμούσα να ακούω σε ένα σωστό χώρο , ένα σύστημα των 1500-2000€, παρά ένα των 6000-8000€ σε προβληματικό χώρο.( θα έβαζα και παραπάνω τιμή..)
Μe too...

Αν υπάρχει χ ποσότητα γνώσης συσσωρευμενη εδώ, είμαι σίγουρος πως έχει 'χαθεί' 3-5χ ποσότητα γνώσης λόγω του πως έχει εξελιχθεί καθώς αποτρέπει αρκετούς να συμμετέχουν ενεργά σε δημόσιες συζητήσεις. Προσωπικά έχω λάβει αρκετά προσωπικά μυνήματα από ανθρώπους που ήθελαν να με ρωτήσουν κάτι ή ανθρώπους που με συμβούλεψαν κάτι άλλο και αποφεύγουν να τοποθετηθούν δημόσια. Και όλα αυτά επείδή είδαν ένα μύνημά/απάντησή μου σε κάποιο υπάρχον θέμα.

Έτσι, εξακολουθώ να ελπίζω να σταματήσουν τα εξής:
- Δογματισμοί και απόλυτες θέσεις. Φορουμ είναι που μέλη ανταλλάσσουν γνώμες, γνώση και εμπειρίες. Το να κάνουν κάποιοι ή όποιοι τη πυθία απορρίπτοντας οτιδήποτε άλλο είναι απλά αστείο. Ιδίως όταν γίνεται με προσβλητικό τρόπο.
- Επανάληψη των ίδιων θέσεων και απόψεων στη πλειονότητα των νέων και παλαιών θεμάτων - σχετικών ή άσχετων με το θέμα.

Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι η παρούσα μορφή (καφενείου) εξυπηρετεί σκοπούς ψυχοθεραπείας και εκτόνωσης μερικών αλλά δεν προάγει αυτό το οποίο αναφέρθηκε οτι είναι 'φόρουμ τεχνολογίας'. Οι ανάγκες για moderation και διαχείριση ώστε να εφαρμοστεί ένας βασικός κώδικας δεοντολογίας δεν είναι δα τόσο labor-intensive. Πειθαρχεία χρειάζεται με αναμενόμενο κόστος κάποια μέλη να χαθούν ή να σκοπίμως να απομακρυνθούν.

My 2 cents
Καλά τα λες, αλλά υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα: η μια πλευρά υποστηρίζει και τονίζει τεκμηριωμένες επιστημονικά απόψεις και μάλιστα, αν κάποιος τις ακολουθήσει, θα γλυτώσει ΠΟΛΛΑ χρήματα ( ή έστω, δεν θα τα πετάξει στα σκουπίδια ). Καλή η δημοκρατία και η ελευθερία του λόγου, αλλά αυτό που λες είναι σαν να ζητάς να έχουν ίση βαρύτητα ο λόγος της κυρά μαμής ( βλ. Γεωργία Βασιλειάδου ) με ενός κορυφαίου μαιευτήρα και να μπορεί μάλιστα η μαμή να λέει τις απόψεις της ελεύθερα μέσα σε ένα νοσοκομείο.
 

T

Tadakis

Guest
αλή η δημοκρατία και η ελευθερία του λόγου, αλλά αυτό που λες είναι σαν να ζητάς να έχουν ίση βαρύτητα ο λόγος της κυρά μαμής ( βλ. Γεωργία Βασιλειάδου ) με ενός κορυφαίου μαιευτήρα και να μπορεί μάλιστα η μαμή να λέει τις απόψεις της ελεύθερα μέσα σε ένα νοσοκομείο.
Δυστυχως ή ευτυχώς αυτή είναι η έννοια αυτόυ που ονομάζουμε φορουμ. Να ακουστούν πολλές και διαφορετικές γνώμες, απόψεις και εμπειρίες σε ένα πνεύμα που προάγει αυτήν την ανταλλαγή. Μην υποτιμάς τους συμμετέχοντες. Πίστεψέ με, οι πλειονότητα εντός και εκτός είναι νοήμονες άνθρωποι να κρίνουν ποια είναι η μαμή και ποιός έχει εμπεριστατωμένη άποψη. Αυτό που λές ή προτιμάς να βλέπεις παραπέμπει σε πάνελ επιστημόνων (και μάλιστα διαπιστευμένων ώστε να εξασφαλίσουμε ότι κανένας φερόμενος επιστήμονας δεν είναι 'επιστήμονας'). Απέχει όμως.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.336

Όχι, δεν μπήκε σε λάθος θρεντ :biggrin:
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367

Όχι, δεν μπήκε δε λάθος θρεντ :biggrin:
μόλις με πρόλαβες
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.053
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top