Καλώδια και θύματα



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
έκατσα να ακούσω σε σοβαρές εντάσεις μουσική και ταινίες
σχεδόν 4 ώρες
ειδικά στην μουσική που οι εντάσεις ήταν συνεχόμενες
το συμπέρασμα ήταν ότι τα 2 ατμος που έχω αν μπορούσα...αντί για τα 8320 θα έπρεπε να βάλω και εκεί 8340
και αναφέρομαι ως προς τις εντάσεις...
ώρες ώρες τραβούσαν πολυυυ ζόρι που με ξάφνιασε
Όπως έχω ξαναγράψει, κατά την ακρόαση σε κλαμπίσιες στάθμες του ιμερσιβ δίσκου των κραφτγουερκ, το ηχείο που βλέπω να ανάβουν τα λαμπάκια κλιπαρίσματος, είναι το πάνω εμπρός δεξί, καμιά φορά και το αριστερό πάνω εμπρός.

Δηλαδή, αν ήθελα να βάλω μεγαλύτερα ηχεία (420) για περισσότερο δυναμικό εύρος στην αναπαραγωγή, θα έπρεπε να είναι τα εμπρός άτμος, και όχι τα μέϊν..

Τι να κάνουμε, όλα τα ηχεία στο ιμερσιβ έχουν ίδιες απαιτήσεις και ίδιες προδιαγραφές.

Τα υπόλοιπα που λέγονται, είναι κουσκούς..

ΥΓ. Προφανώς δεν πρόκειται να αλλάξω 2 ηχεία σε καμία περίπτωση. Αν τυχόν θέλω να ελαφρυνω τα μεϊν, που όντως τραβάνε γενικώς περισσότερο φορτίο, θα πρέπει να βάλω front wide και να είναι 9 ηχεία εδάφους.

Αν θέλω σοβαρά περισσότερο δυναμικό εύρος, πρέπει να αλλάξω όλα τα ηχεία. Όλα..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Όπως έχω ξαναγράψει, κατά την ακρόαση σε κλαμπίσιες στάθμες του ιμερσιβ δίσκου των κραφτγουερκ, το ηχείο που βλέπω να ανάβουν τα λαμπάκια κλιπαρίσματος, είναι το πάνω εμπρός δεξί, καμιά φορά και το αριστερό πάνω εμπρός.

Δηλαδή, αν ήθελα να βάλω μεγαλύτερα ηχεία (420) για περισσότερο δυναμικό εύρος στην αναπαραγωγή, θα έπρεπε να είναι τα εμπρός άτμος, και όχι τα μέϊν..

Τι να κάνουμε, όλα τα ηχεία στο ιμερσιβ έχουν ίδιες απαιτήσεις και ίδιες προδιαγραφές.

Τα υπόλοιπα που λέγονται, είναι κουσκούς..
:roflmao:
ομολογώ την Δευτέρα έφτασα την καγκουριά σου...
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
θα σου πω...
την Δευτέρα είχα στείλει τον ασβό στη μάνα μου με διανυκτέρευση
το γωγουλίνι πήγε τατα με τις φιλενάδες και έκατσα να ακούσω σε σοβαρές εντάσεις μουσική και ταινίες
σχεδόν 4 ώρες
ειδικά στην μουσική που οι εντάσεις ήταν συνεχόμενες
το συμπέρασμα ήταν ότι τα 2 ατμος που έχω αν μπορούσα...αντί για τα 8320 θα έπρεπε να βάλω και εκεί 8340
και αναφέρομαι ως προς τις εντάσεις...
ώρες ώρες τραβούσαν πολυυυ ζόρι που με ξάφνιασε

οπότε θέλει προσοχή η επιλογή μικρότερου δορυφόρου της ίδιας σειράς
γιατί αν οι αποστάσεις είναι ίδιες σε όλα τα ηχεία....τα μικρά θα μείνουν πίσω
Στον Μιχάλη τον @TERMATOGAZI μια χαρά ακολουθούσαν τα scs8 τα 3677. Με τα m2 δεν τα έχω ακούσει αλλά πιστεύω και πάλι μια χαρά θα παίζουν.
Όπως έχω ξαναγράψει, κατά την ακρόαση σε κλαμπίσιες στάθμες του ιμερσιβ δίσκου των κραφτγουερκ, το ηχείο που βλέπω να ανάβουν τα λαμπάκια κλιπαρίσματος, είναι το πάνω εμπρός δεξί, καμιά φορά και το αριστερό πάνω εμπρός.

Δηλαδή, αν ήθελα να βάλω μεγαλύτερα ηχεία (420) για περισσότερο δυναμικό εύρος στην αναπαραγωγή, θα έπρεπε να είναι τα εμπρός άτμος, και όχι τα μέϊν..

Τι να κάνουμε, όλα τα ηχεία στο ιμερσιβ έχουν ίδιες απαιτήσεις και ίδιες προδιαγραφές.

Τα υπόλοιπα που λέγονται, είναι κουσκούς..

ΥΓ. Προφανώς δεν πρόκειται να αλλάξω 2 ηχεία σε καμία περίπτωση. Αν τυχόν θέλω να ελαφρυνω τα μεϊν, που όντως τραβάνε γενικώς περισσότερο φορτίο, θα πρέπει να βάλω front wide και να είναι 9 ηχεία εδάφους.

Αν θέλω σοβαρά περισσότερο δυναμικό εύρος, πρέπει να αλλάξω όλα τα ηχεία. Όλα..
Έχει μια ρύθμιση ο trinnov για το πόση πληροφορία περνουν τα πάνω atmos από τα main σωστά; Επίσης η ισοστάθμιση πόσο τα έχει ζορισει τα atmos; Μήπως έχει σχέση με κάτι από αυτά;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Στον Μιχάλη τον @TERMATOGAZI μια χαρά ακολουθούσαν τα scs8 τα 3677. Με τα m2 δεν τα έχω ακούσει αλλά πιστεύω και πάλι μια χαρά θα παίζουν.
νταξ μη συγκρίνεις
εντελώς άλλο σεταπ και χώρος άλλες παραμορφώσεις
+ το rt60 του Μιχάλη είναι μηδενικό

πάνω κάτω σε τι αποστάσεις-διαγώνιο ήταν τα atmos από την θέση ακρόασης?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Επίσης η ισοστάθμιση πόσο τα έχει ζορισει τα atmos;
Καθόλου.
Έχουν πολύ καλή απόκριση αδιόρθωτα, πίσω τους είναι ολόκληρη η επενδεδυμένη οροφή.
Απλώς ο συγκεκριμένος δίσκος έχει πολύ φορτωμένη πληροφορία εκεί πάνω.
Εντός των προβλεπόμενων..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όπως έχω ξαναγράψει, κατά την ακρόαση σε κλαμπίσιες στάθμες του ιμερσιβ δίσκου των κραφτγουερκ, το ηχείο που βλέπω να ανάβουν τα λαμπάκια κλιπαρίσματος, είναι το πάνω εμπρός δεξί, καμιά φορά και το αριστερό πάνω εμπρός.

Δηλαδή, αν ήθελα να βάλω μεγαλύτερα ηχεία (420) για περισσότερο δυναμικό εύρος στην αναπαραγωγή, θα έπρεπε να είναι τα εμπρός άτμος, και όχι τα μέϊν..

Τι να κάνουμε, όλα τα ηχεία στο ιμερσιβ έχουν ίδιες απαιτήσεις και ίδιες προδιαγραφές.

Τα υπόλοιπα που λέγονται, είναι κουσκούς..

ΥΓ. Προφανώς δεν πρόκειται να αλλάξω 2 ηχεία σε καμία περίπτωση. Αν τυχόν θέλω να ελαφρυνω τα μεϊν, που όντως τραβάνε γενικώς περισσότερο φορτίο, θα πρέπει να βάλω front wide και να είναι 9 ηχεία εδάφους.

Αν θέλω σοβαρά περισσότερο δυναμικό εύρος, πρέπει να αλλάξω όλα τα ηχεία. Όλα..
τα ηχεία πίσω από την οθόνη θέλουν αλλαγή ως προς τον τρόπο τοποθέτησης

θα ξηλώσω όλη την πολυουρεθάνη που τα μπούκωσα....
θα ξεκρεμαστεί το κόντρα πλακέ (που είχα σαν οθόνη παλιά και τα είχα στερεωμένα όλα εκεί για να μην λερώσω τον τοίχο με τον αφρό)για να κερδίσω 2 εκατοστά.....και τελικά θα μπουν σε τσιμεντοκαλούπια...βρήκα μάστορα που φτιάχνει γύψινα και θα μου τα κάνει εκείνος 60χ65 το καθένα σχεδόν με 30cm βάθος...δηλαδή η τσιμεντένια πλάτη του καλουπιού θα πρέπει να έχει πάχος το πολύ 2cm(με οπλισμό φυσικά)

το μεγάλο πρόβλημα είναι στην σιδεριά που θα πατάει όλο αυτό το βάρος μαζί με το sub που έχω από πάνω τους
περιμένω τον σιδερά μέχρι τέλος του μήνα να μου βρει λύση χωρίς να πέσει να μας πλακώσει

πρέπει να έχει λεπτά πόδια για να χωράει στο άνοιγμα ανάμεσα στο κενό που αφήνει ο μπουφές με την βιβλιοθήκη Π....
να μην εξέχει από την βιβλιοθήκη σε βάθος (δηλαδή περίπου 30cm).....
να είναι μονοκόμματο στην μεταφορά ώστε να μην χρειαστεί καμιά ηλεκτροκόλληση στο σαλόνι:o
και να έχει γερό δέσιμο για να μην καταρρεύσει

αυτά:p
Με έχετε πείσει και οι δύο,καθένας με τον τρόπο του...Δεν πρόκειται...σύντομα να στήσω immersive.:sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Με έχετε πείσει και οι δύο,καθένας με τον τρόπο του...Δεν πρόκειται...σύντομα να στήσω immersive.:sneaky:
Α, βέβαια.
Θα ήταν τρομερά δυσκολότερο να τερματίζει το ηχείο σε δικάναλο σεταπ.
Ακούς πιο πολύ χώρο μετά από κάποιο σημείο στάθμης, γίνεται ενοχλητικό, χαμηλώνεις το βολιουμ.
Στα 11 ηχεία γύρω σου, όσο κι αν σηκώσεις το βολιουμ, εξακολουθεί η άμεση να πατά κάτω τον χώρο, και δεν ενοχλεί καθόλου, και θες κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο...
Άσε, μεγάλο βάσανο...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Α, βέβαια.
Θα ήταν τρομερά δυσκολότερο να τερματίζει το ηχείο σε δικάναλο σεταπ.
Ακούς πιο πολύ χώρο μετά από κάποιο σημείο στάθμης, γίνεται ενοχλητικό, χαμηλώνεις το βολιουμ.
Στα 11 ηχεία γύρω σου, όσο κι αν σηκώσεις το βολιουμ, εξακολουθεί η άμεση να πατά κάτω τον χώρο, και δεν ενοχλεί καθόλου, και θες κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο...
Άσε, μεγάλο βάσανο...
Άσε μας πουλάκι μου που για να μπορώ να ανεβάσω το Volume θα πρέπει να το ρίξω στα Valium...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Α, βέβαια.
Θα ήταν τρομερά δυσκολότερο να τερματίζει το ηχείο σε δικάναλο σεταπ.
Ακούς πιο πολύ χώρο μετά από κάποιο σημείο στάθμης, γίνεται ενοχλητικό, χαμηλώνεις το βολιουμ.
Στα 11 ηχεία γύρω σου, όσο κι αν σηκώσεις το βολιουμ, εξακολουθεί η άμεση να πατά κάτω τον χώρο, και δεν ενοχλεί καθόλου, και θες κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο...
Άσε, μεγάλο βάσανο...
Μένω ικανοποιημένος με λιγότερα.Δεν χρειάζομαι πολλαπλά κανάλια γι απόλαυση εντός των ορίων που έχω θέσει και υπό τη διαχείριση που κάνω...Όσο μεγαλώνει δε το πλήθος των εμπλεκόμενων καναλιών,μεγαλώνουν και οι ΄΄φουρτούνες΄΄ στη δέουσα διαρρύθμιση του setup,ενώ στο δικαναλικό εκτελούνται όσες αλλαγές διαρρύθμισης θα χρειαζόμουν σε ρυθμό ΄΄τσακ μπαμ΄΄ όπως θα διαπιστώσεις στη συνέχεια του νήματος για τη διόρθωση...Και μην ξεχνάς το βασικότερο όλων,γίνεται να διαθέσω ΄΄στην ψύχρα΄΄ ένα 12άρι για δύο μονάχα από τα αγαπημένα σου Geithein...Εσύ θα χρειαζόσουν 66 Κ γι αναβάθμιση... :sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Μένω ικανοποιημένος με λιγότερα.Δεν χρειάζομαι πολλαπλά κανάλια γι απόλαυση εντός των ορίων που έχω θέσει και υπό τη διαχείριση που κάνω...Όσο μεγαλώνει δε το πλήθος των εμπλεκόμενων καναλιών,μεγαλώνουν και οι ΄΄φουρτούνες΄΄ στη δέουσα διαρρύθμιση του setup,ενώ στο δικαναλικό εκτελούνται όσες αλλαγές διαρρύθμισης θα χρειαζόμουν σε ρυθμό ΄΄τσακ μπαμ΄΄ όπως θα διαπιστώσεις στη συνέχεια του νήματος για τη διόρθωση...Και μην ξεχνάς το βασικότερο όλων,γίνεται να διαθέσω ΄΄στην ψύχρα΄΄ ένα 12άρι για δύο μονάχα από τα αγαπημένα σου Geithein...Εσύ θα χρειαζόσουν 66 Κ γι αναβάθμιση... :sneaky:
Σωστά. ;)

Ωστόσο, όπως έχεις σίγουρα υποψιαστεί, η συνδυαστική και αθροιστική κρουστική της 11-αδας, ακόμα και σε χαλαρές στάθμες, χαρίζει απλόχερα στιγμιαία δυναμικά τέτοιας στάθμης και εύρους, που πρακτικά δεν μπορούν αλλιώς να παραχθούν. ;)

Τα πολλαπλά μεγάφωνα, διατηρούν πάντα ένα προβάδισμα σε αυτόν τον τομέα, της δυναμικής συμπίεσης, ακόμα και εκ της ισχύος.

Ακόμα και τα me που άκουσα, τα οποία όντως εμφάνιζαν τρομακτικά στιγμιαία δυναμικά, ήταν ...πολλαπλά. 8-)

Αντιθέτως, τα ανά δυάδες me που ήταν στον διάδρομο, δεν είχαν κάτι ενδιαφέρον να μου πουν, τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα. Βεβαίως, ήταν μικρού μεγέθους..
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και μην ξεχνάς το βασικότερο όλων,γίνεται να διαθέσω ΄΄στην ψύχρα΄΄ ένα 12άρι για δύο μονάχα από τα αγαπημένα σου Geithein...Εσύ θα χρειαζόσουν 66 Κ γι αναβάθμιση... :sneaky:
Αουτςςςςς.. πόνεσε αυτό! :biggrin:
Και μην ξεχνάς το βασικότερο όλων,γίνεται να διαθέσω ΄΄στην ψύχρα΄΄ ένα 12άρι για δύο μονάχα από τα αγαπημένα σου Geithein...Εσύ θα χρειαζόσουν 66 Κ γι αναβάθμιση... :sneaky:
Βεβαια στην πρώτη περίπτωση θα ήταν Get Hard, ενώ στη δεύτερη As Hard As It Gets...!
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Α, βέβαια.
Θα ήταν τρομερά δυσκολότερο να τερματίζει το ηχείο σε δικάναλο σεταπ.
Ακούς πιο πολύ χώρο μετά από κάποιο σημείο στάθμης, γίνεται ενοχλητικό, χαμηλώνεις το βολιουμ.
Στα 11 ηχεία γύρω σου, όσο κι αν σηκώσεις το βολιουμ, εξακολουθεί η άμεση να πατά κάτω τον χώρο, και δεν ενοχλεί καθόλου, και θες κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο...
Άσε, μεγάλο βάσανο...
στα 115 συν ντιμπια στο θκομ δωματιο κατα iec σιαγμενο ΝΟ προπλεμα που λεν οι φιλοι μου οι αλβανοι ναι χερ ντοκτορ :drinks:
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Μέχρι τώρα γνωριζα ότι το καλοστημενο σύστημα ήταν αρμοδιότητας των ιατρων.

Τώρα πληροφορούμαι ότι είναι αρμοδιότητας και του πολιτικού μηχανικού.
Να ειναι καλά αυτό το φόρουμ..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Μέχρι τώρα γνωριζα ότι το καλοστημενο σύστημα ήταν αρμοδιότητας των ιατρων.

Τώρα πληροφορούμαι ότι είναι αρμοδιότητας και του πολιτικού μηχανικού.
Να ειναι καλά αυτό το φόρουμ..
Πολύ ενδιαφέρουσες "απόψεις", για όσους είναι, και θα συνεχίσουν να είναι, θύματα αυτών. 8-)

Όσον αφορά την πραγματικότητα, όλοι οι σοβαροί χώροι, ξεκινάνε από μελέτες "πολιτικών μηχανικών" που λες, οι οποίοι έχουν σπουδάσει το θέμα της κατασκευής, αλλά και της ηχητικής συμπεριφοράς της κάθε κατασκευής.

Ακόμα και οι χρόνοι αντήχησης μέσα στο οικιακό ή επαγγελματικό περιβάλλον εργασίας, είναι αντικείμενο που οφείλει να επιλύσει ο "πολιτικός μηχανικός", ο οποίος έχει διδαχθεί επαρκώς αυτό το αντικείμενο και μπορεί να το υλοποιήσει σωστά.

Ωστόσο, τζάμπα το ιντερνετικό μου σάλιο, όσον αφορά τα θύματα των διαφόρων "απόψεων", καθώς, ως έχει ειπωθεί, ο Λάκης ο καβλωδιάς, ο Τάκης ο λαμπάκιας και ο Λούλης ο ροδιομπριζάς, σας έχουν περάσει έντεχνα κάποιες ..διαφορετικές "απόψεις".
 




Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.190
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top