Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Τι ακουσες κι εσυ ρε Κωστακη μεχρι να δεις το φως! Αντε να ακουσεις Μομπυ με ιαρ ενισχυτικα και μαγκνεπαν ηχεια, δεν παιζει μαναμ!!!
Αντε καλη συνεχεια συντροφοι
 





Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.040

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τα κολληματα σχετικα με την τεχνολογια απαγορευονται.
Η συγκρουση φερνει εξελιξη.
Απο το να δωσω κανα 10χιλιαρο για σοφτγουεαρ, ισοσταθμιστες και γουφερ προτιμω να δωσω 300 για καλωδια. Απλο.
Καθε αποψη δεκτη.
*Η μανια της αντικαλωδιωσης ειναι ιδια και χειροτερη με την καλωδιωση την ιδια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα κολληματα σχετικα με την τεχνολογια απαγορευονται.
Η συγκρουση φερνει εξελιξη.
Απο το να δωσω κανα 10χιλιαρο για σοφτγουεαρ, ισοσταθμιστες και γουφερ προτιμω να δωσω 300 για καλωδια. Απλο.
Καθε αποψη δεκτη.
*Η μανια της αντικαλωδιωσης ειναι ιδια και χειροτερη με την καλωδιωση την ιδια.
H ΄΄μόνη΄΄ διαφορά είναι ότι τα έξοδα για sub κι επεξεργαστές (όχι ισοσταθμιστές που αναφέρεται άκυρα και άστοχα) έχουν ουσιώδες αντίκρυσμα,χωρίς φαύλο κύκλο συνεχών εναλλαγών...Και δεν ξέρω άμα το πήρες χαμπάρι,αλλά σε γειτονικό νήμα επιτεύχθηκε ικανοποιητική καμπύλη-στόχος και χωρίς...΄΄ισοσταθμιστές΄΄ και αποκλειστικώς με PC καλώδια και προσιτά στουντιακά XLR interconnects...Άσε δε το καλύτερο,δεν ενεπλάκησαν καν ...καλωδιογατόνια πενταγιώτικα (CAT5),αφού γινόταν αποκλειστικά χρήση CD και αρχείων ήδη αποθηκευμένων σε SSD...Για όποιον λοιπόν έχει ανησυχίες πάνω στην απόδοση διαφορετικών πενταγιώτικων,το ΄΄καλύτερο΄΄ CAT5 θα ήταν το...απόν από την αλυσίδα αναπαραγωγής. :Α

Ασφαλώς και κάθε γόρδιος δεσμός μπορεί να λυθεί,με οποιαδήποτε λύση να μην είναι υποχρεωτικά εκείνη που οι περισσότεροι θα φαντάζονταν.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Τι ακουσες κι εσυ ρε Κωστακη μεχρι να δεις το φως! Αντε να ακουσεις Μομπυ με ιαρ ενισχυτικα και μαγκνεπαν ηχεια, δεν παιζει μαναμ!!!
Θες να'ρθω κυρ-ανώνυμη μουσίτσα να βάλω σε νορμάλ στάθμες λίγο Μόμπι στο δικό σου σεταπ; Ή μήπως δε μπορεί τέτοια πράγματα να παίξει;
:fuckyou:

Όσο για δοκιμές καβλωδίων, αφήνω σας τα σαΐνια μανα'μ να μας ενημερώνετε για κάθε αηδία που ακούτε. Πάντα περνάω καλά με τα πολύτιμα γραπτά σας! :lol:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.473
Τα κολληματα σχετικα με την τεχνολογια απαγορευονται.
Η συγκρουση φερνει εξελιξη.
Απο το να δωσω κανα 10χιλιαρο για σοφτγουεαρ, ισοσταθμιστες και γουφερ προτιμω να δωσω 300 για καλωδια. Απλο.
Καθε αποψη δεκτη.
*Η μανια της αντικαλωδιωσης ειναι ιδια και χειροτερη με την καλωδιωση την ιδια.

η σύγκρουση πρέπει να έχει κάποια βάση δεδομένων όμως (και δεν θα πω επιστημονική για να κάνω και το χατίρι σε κάποιους)


δεν γίνεται με την υποκειμενική ακουστική καμπύλη του αυτιού του καθενός να διατυπώνουμε εξειδικευμένα συμπεράσματα-κανόνες προς μέλη

άπειρα μπλαιντ τεστς καλωδίων έχουν αποδείξει αυτό το ακουστικοεγκεφαλικό μπαχαλο

άλλωστε αν υπήρχε μετρήσιμη απόδοση καλωδίων....θα υπήρχαν και κατηγορίες
αυτό για μπάσα
αυτό για μεσαία
κλπ κλπ

από εκεί και πέρα κανένας δεν κατακρίνει το δικαίωμα κανενός να τοποθετήσει τα χρήματά του όπως νομίζει αυτός καλύτερα για την πάρτη του


τον βαθμό βελτίωσης ενός καλωδίου καταλήγουμε να κατακρίνουμε πάντα.... σε σύγκριση με όλα τα υπόλοιπα μέσα που διαθέτουμε σήμερα
όπως και το vfm μεταξύ ενός καλωδίου 300 ευρώ (αν πάρω το παράδειγμα σου) και ενός Minidsp των 150

το τι κάνει ο κάθε αγωγός, σε τι βαθμό και γιατί έχει αναλυθεί...όπως και ότι σίγουρα δεν αντιδρά χημικά με το ηλεκτρικό φορτίο που το διαπερνά:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Απο το να δωσω κανα 10χιλιαρο για σοφτγουεαρ, ισοσταθμιστες και γουφερ προτιμω να δωσω 300 για καλωδια.
Προφανώς, όπως εύστοχα το θέτεις, το πρόβλημα είναι οικονομικό.

Δεκτό.

Πάντως για κάθε πρόβλημα, μάλλον υπάρχουν περισσότερες από μία λύσεις, και το ερώτημα που θα χρειαστεί κάποτε να απαντήσεις έστω και στον εαυτό σου, είναι αν επέλεξες την σωστή. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θες να'ρθω κυρ-ανώνυμη μουσίτσα να βάλω σε νορμάλ στάθμες λίγο Μόμπι στο δικό σου σεταπ; Ή μήπως δε μπορεί τέτοια πράγματα να παίξει;
:fuckyou:

Όσο για δοκιμές καβλωδίων, αφήνω σας τα σαΐνια μανα'μ να μας ενημερώνετε για κάθε αηδία που ακούτε. Πάντα περνάω καλά με τα πολύτιμα γραπτά σας! :lol:
Καλωδιοεναλλαγές και απάνω...τούβλα. :Α
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Εγώ συμφωνώ με τον ντάχαρη. Διότι για να υπάρχει αυτό:
91.JPG

Θα υπάρχει και αυτό:
9.JPG


Αλλά μισό λεπτό.. το νεράκι στο περίπτερο κάνει 50λεπτά και ξεδιψάει το ίδιο..
Λετε να ισχύει το ίδιο και για τα καλώδια; :errwhat: :whistling:
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Θες να'ρθω κυρ-ανώνυμη μουσίτσα να βάλω σε νορμάλ στάθμες λίγο Μόμπι στο δικό σου σεταπ; Ή μήπως δε μπορεί τέτοια πράγματα να παίξει;
:fuckyou:

Όσο για δοκιμές καβλωδίων, αφήνω σας τα σαΐνια μανα'μ να μας ενημερώνετε για κάθε αηδία που ακούτε. Πάντα περνάω καλά με τα πολύτιμα γραπτά σας! :lol:
Κωσταμ, ειχες την ευκαιρια να αποδειξεις την ανωτεροτητα των επιλογων σου αλλα αρνηθηκες γιατι δεν ησουν ακομα " ετοιμος". Τωρα που εισαι θα χαρουμε να ακουσουμε το συστημα σου κι εσυ τα δικα μας. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
*Η μανια της αντικαλωδιωσης
Προσωπικά δεν έχω καμία μανία αντικαλωδιωσης, ίσα ίσα δίνω μεγάλη αξία στη χρήση του σωστού καλωδίου για κάθε εφαρμογή, και δυστυχώς στα περισσότερα σεταπ που θα δω σε σπίτια γνωστών, τα καλώδιά τους είναι ακατάλληλα, χάνουν σημαντικά πράγματα μόνο από αυτά, διότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν χρησιμοποιεί XLR τόσο στο αναλογικό όσο και στο ψηφιακό πεδίο, αλλά τα ελεεινά RCA που εκ των πραγμάτων θεωρώ ελαττωματικά και ακατάλληλα, ενώ ταυτόχρονα οι προδιαγραφές των XLR καλωδίων (όσοι έχουν) συχνά πυκνά είναι ασαφείς και ομιχλώδεις, διότι δεν προέρχονται από σοβαρούς κατασκευαστές με πλήρη στοιχεία χαρακτηριστικών και μετρήσεων, αλλά αντιθέτως συνοδεύονται από ανυπόστατες αντιεπιστημονικές μπουρδοφιλοσοφίες.

Βεβαίως το τι θεωρώ προσωπικά σωστό στις καλωδιώσεις, δεν είναι θέμα συζήτησης αλλά τεχνικών προδιαγραφών, κι αυτό είναι ομολογουμένως ένα πρόβλημα σε ένα χόμπι που θέλετε όλα να είναι θέμα συζήτησης.
Κωσταμ, ειχες την ευκαιρια να αποδειξεις την ανωτεροτητα των επιλογων σου αλλα αρνηθηκες γιατι δεν ησουν ακομα " ετοιμος". Τωρα που εισαι θα χαρουμε να ακουσουμε το συστημα σου κι εσυ τα δικα μας. ;)
Εντάξει, μόλις δεν υπάρχει θέμα κορονοϊού, πες μου να έρθω να ακούσω τα δικά σας, με τις δικές μου μουσικές πάντα, και σε στάθμες τουλάχιστον αναφοράς (πιο κάτω δεν δέχομαι, για ευνόητους λόγους).

Και φυσικά μετά να έρθετε να δείτε πως πρέπει (και πως μπορούν) αυτές οι μουσικές να ακούγονται, είναι δωρεάν το μάθημα. ;)
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Πιτσιρίκος όταν ήμουν καθόμουν κ έφτιαχνα πάπιες για να πηγαίνω γρήγορα.
Μετά από λίγο καιρό πήρα dt200 απλά. τα άλλα παιδάκια όμως δεν με έπαιζαν .
Ξαναγυρισα στα παπια για να παίζω Μάζι τους .
Μετά από χρόνια κάτι γνωστοί μου έχουν γανώσει το μυαλό να πάω βόλτα μαζί τους με Beverly.
Αρνούμαι και δεν ασχολούμαι καν γιατί έχω ktm .
Μα θα περάσουμε καλά , είναι όλο στροφές , θα έρθεις κ εσύ με beverly κλπ κλπ.
Τους λέω δεν αξίζει ....
Το ίδιο και με τα καλώδια .
Μα ακριβώς το ίδιο ?
Όποιος λέει ότι δεν έχει διαφορά ας κρατάει και μια πισινή .
Είτε καλώδιο cat ειτα καλώδιο hdmi .
Αρκεί να έχεις λύσει όλα τα άλλα προβλήματα του χώρου .
Ναι τότε έχει νόημα και μεγάλο μάλιστα
Προσωπικά δεν έχω καμία μανία αντικαλωδιωσης, ίσα ίσα δίνω μεγάλη αξία στη χρήση του σωστού καλωδίου για κάθε εφαρμογή, και δυστυχώς στα περισσότερα σεταπ που θα δω σε σπίτια γνωστών, τα καλώδιά τους είναι ακατάλληλα, χάνουν σημαντικά πράγματα μόνο από αυτά, διότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν χρησιμοποιεί XLR τόσο στο αναλογικό όσο και στο ψηφιακό πεδίο, αλλά τα ελεεινά RCA που εκ των πραγμάτων θεωρώ ελαττωματικά και ακατάλληλα, ενώ ταυτόχρονα οι προδιαγραφές των XLR καλωδίων (όσοι έχουν) συχνά πυκνά είναι ασαφείς και ομιχλώδεις, διότι δεν προέρχονται από σοβαρούς κατασκευαστές με πλήρη στοιχεία χαρακτηριστικών και μετρήσεων, αλλά αντιθέτως συνοδεύονται από ανυπόστατες αντιεπιστημονικές μπουρδοφιλοσοφίες.

Βεβαίως το τι θεωρώ προσωπικά σωστό στις καλωδιώσεις, δεν είναι θέμα συζήτησης αλλά τεχνικών προδιαγραφών, κι αυτό είναι ομολογουμένως ένα πρόβλημα σε ένα χόμπι που θέλετε όλα να είναι θέμα συζήτησης.

Εντάξει, μόλις δεν υπάρχει θέμα κορονοϊού, πες μου να έρθω να ακούσω τα δικά σας, με τις δικές μου μουσικές πάντα, και σε στάθμες τουλάχιστον αναφοράς (πιο κάτω δεν δέχομαι, για ευνόητους λόγους).

Και φυσικά μετά να έρθετε να δείτε πως πρέπει (και πως μπορούν) αυτές οι μουσικές να ακούγονται, είναι δωρεάν το μάθημα. ;)
Πρόσεχε τι τάζεις ....
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Προσωπικά δεν έχω καμία μανία αντικαλωδιωσης, ίσα ίσα δίνω μεγάλη αξία στη χρήση του σωστού καλωδίου για κάθε εφαρμογή, και δυστυχώς στα περισσότερα σεταπ που θα δω σε σπίτια γνωστών, τα καλώδιά τους είναι ακατάλληλα, χάνουν σημαντικά πράγματα μόνο από αυτά, διότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν χρησιμοποιεί XLR τόσο στο αναλογικό όσο και στο ψηφιακό πεδίο, αλλά τα ελεεινά RCA που εκ των πραγμάτων θεωρώ ελαττωματικά και ακατάλληλα, ενώ ταυτόχρονα οι προδιαγραφές των XLR καλωδίων (όσοι έχουν) συχνά πυκνά είναι ασαφείς και ομιχλώδεις, διότι δεν προέρχονται από σοβαρούς κατασκευαστές με πλήρη στοιχεία χαρακτηριστικών και μετρήσεων, αλλά αντιθέτως συνοδεύονται από ανυπόστατες αντιεπιστημονικές μπουρδοφιλοσοφίες.

Βεβαίως το τι θεωρώ προσωπικά σωστό στις καλωδιώσεις, δεν είναι θέμα συζήτησης αλλά τεχνικών προδιαγραφών, κι αυτό είναι ομολογουμένως ένα πρόβλημα σε ένα χόμπι που θέλετε όλα να είναι θέμα συζήτησης.

Εντάξει, μόλις δεν υπάρχει θέμα κορονοϊού, πες μου να έρθω να ακούσω τα δικά σας, με τις δικές μου μουσικές πάντα, και σε στάθμες τουλάχιστον αναφοράς (πιο κάτω δεν δέχομαι, για ευνόητους λόγους).

Και φυσικά μετά να έρθετε να δείτε πως πρέπει (και πως μπορούν) αυτές οι μουσικές να ακούγονται, είναι δωρεάν το μάθημα. ;)
Αρκει να ακουσουμε και φυσικα οργανα περα απο τα ηλεκτρονικα. Πως να το πω βρε παιδι μου,,....πραγματικη μουσικη, και οχι μονο club music.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.335
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top