Καλώδια και θύματα

T

Tadakis

Guest
Αμάν πχιά με τον Σταμ Ατάκ.
Χαλάει την πιάτσα με μετρήσεις και διαγράμματα.

Θα του τηλ και θα τον βρίσω.
False alarm. Περιγράφει ΚΑΙ τις ακουστικές του εντυπώσεις (και σε σχέση με τα καλώδια αναφοράς). Όλα καλα.
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Αχ πόσο τον αγαπώ αυτόν το τύπο :biggrin:

What is certain is that industry, the media and retailers are cleverly keeping the entire cable topic “boiling” because it is the easiest way to earn a lot of money. As long as everyone involved is constantly preaching the same thing, this “magic” will persist. But it is amazing how easy it is to manipulate individuals and ultimately entire groups of people!
Anyway, people who make a lot of money with cables have every reason to be happy. In no other hi-fi area is it still possible to realize such “dreamy” profit margins, because cables cost almost nothing to manufacture, the most expensive thing about it is the assembly and packaging, as well as the advertising and the sponsored items.
 





Μηνύματα
227
Reaction score
274
Ωραιο θεμα.....εγω σαν αδαης απο μετρησεις και γενικα πανω στο θεμα καλωδια,βαζοντας απλη λογικη πιστευω οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερη κοροιδια σε αυτον τον τομεα. οκ εως μια τιμη ψιλολογικη συμφωνα με το τι ειναι λογικο στο μυαλο μου,ναι θα ακουστουν διαφορες. Αλλα κατι τιμες εξωπραγματικες του τυπου ενα ζευγαρι 3μετρα καλωδια για ηχεια που βλεπεις κατι 10χιλιαρα να ζητανε ...σορρυ αλλα δεν.....δεν θα γραψω κατι πιο χοντρο διοτι μπορει να υπαρχουν συμφορουμιτες που εχουν δωσει τετοια χρηματα. Και βεβαια δεν σταματαει εκει διοτι μετα σου λενε απο το καταστημα και τα ταδε rca και το ταδε καλωδιο ρευματος και παει λεγοντας. Ειμαι σιγουρος οτι το κερδος ειναι τοσο μεγαλο οσο η αποσταση της γης απο τον αρη ξερωγω. Ενα απλο σετακι ηχεια ειχα παρει καποτε αξιας 1100 ευρω και εναν ενισχυτη αλλα τοσα. πηγη ειχα. και οταν φτασαμε στο θεμα καλωδια ηχειων μου προτεινε κατι (δεν θα πω μαρκα γιατι καρφωνω κατευθειαν τον εμπορο) καλωδια .οκ του λεω εγω ο αδαης ποσο κανουν ενα σετ δλδ 2 τριμετρα? Και μου λεει 500 ευρω...παρολιγο να φτυσω τον καφε πανω σε ενα πανακριβο πικαπ που ειχε μπροστα μου.....και μολις του ειπα κατι στο πολυ πιο φτηνο εχουμε? μου λεει ναι αλλα για να αποδωσουν καλα αυτα ειναι τα καταληλα....τεσπα να μην τα πολυλογω πηρα καποια που κοστισαν συνολο με μπανανες γυρω στα 75 ευρω. Τεσπα μην πλατιαζω ισως να ειμαι και εντελως λαθος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452
Κύριε διαχειριστά, moderator της καρδιάς μας, μήπως ξαφνικά αποφάσισες πως θες να αφήσεις ελεύθερα όλα τα μέλη να πουν τι πιστεύουν;















View attachment 188330
δεν κρατάμε χειρουργικά μαχαίρια :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
Προτείνω να ανοίξετε ένα θρεντ πίστης στο οντιο, όπου να γράφετε ελεύθερα ότι πιστεύετε, χωρίς να χρειάζεται αποδείξεις ή οποιασδήποτε μορφής τεκμηρίωση με δεδομένα.

Τι λέτε;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452
Προτείνω να ανοίξετε ένα θρεντ πίστης στο οντιο, όπου να γράφετε ελεύθερα ότι πιστεύετε, χωρίς να χρειάζεται αποδείξεις ή οποιασδήποτε μορφής τεκμηρίωση με δεδομένα.

Τι λέτε;
ενδιαφέρον...αλλά να πεις και τον άλλο...ότι ιγκνορ σε ολόκληρο νήμα δεν μπορεί να κάνει :cry:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452
Και μου λεει 500 ευρω...παρολιγο να φτυσω τον καφε πανω σε ενα πανακριβο πικαπ που ειχε μπροστα μου.....και μολις του ειπα κατι στο πολυ πιο φτηνο εχουμε?
:lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
ενδιαφέρον...αλλά να πεις και τον άλλο...ότι ιγκνορ σε ολόκληρο νήμα δεν μπορεί να γίνει :cry:
Σε νήματα που αφορούν εμπειρίες στη θρησκεία με τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός, δεν εμπλεκομαστε έτσι κι αλλιώς.

Στο γνωστό αντιθρησκευτικό θρεντ περί θρησκείας, φυσικά περνάμε υπέροχα.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Προτείνω να ανοίξετε ένα θρεντ πίστης στο οντιο, όπου να γράφετε ελεύθερα ότι πιστεύετε, χωρίς να χρειάζεται αποδείξεις ή οποιασδήποτε μορφής τεκμηρίωση με δεδομένα.

Τι λέτε;
ρε αν μου εφευγε ο καφες σου λεω αυτος θα παθαινε το εγκεφαλικο και οχι εγω παραλιγο..true story
 

Μηνύματα
64
Reaction score
115
Προτείνω να ανοίξετε ένα θρεντ πίστης στο οντιο, όπου να γράφετε ελεύθερα ότι πιστεύετε, χωρίς να χρειάζεται αποδείξεις ή οποιασδήποτε μορφής τεκμηρίωση με δεδομένα.

Τι λέτε;
Οι διαφορές στις αλλαγές των καλωδίων και ακούγονται και μετριώνται. Άλλος από εδώ. Αφόυ επιφέρουν αλλαγές στο σήμα. Τι δεν καταλαβαίνεις και εσύ; :mad:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452
και μετριώνται. Άλλος από εδώ. Αφόυ επιφέρουν αλλαγές στο σήμα. Τι δεν καταλαβαίνεις και εσύ; :mad:
επιτέλους ! ΝΑ ένας που τολμάει :biggrin:

περιμένουμε μετρήσεις λοιπόν
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
Οι διαφορές στις αλλαγές των καλωδίων και ακούγονται και μετριώνται. Άλλος από εδώ. Αφόυ επιφέρουν αλλαγές στο σήμα. Τι δεν καταλαβαίνεις και εσύ; :mad:
Δεν διαφωνώ, μα δείξε μου πρώτα τις μετρήσεις που λες, για να καταλάβω τι εννοείς.

Χωρίς τεκμηρίωση, θα διαφωνώ επ'αορίστου.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.137
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top