Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
27.377
Reaction score
25.425
Δε με λες? το ξύλινο πλακάκι το αφαίρεσες πριν την σύνδεση και το παίξιμο ή το άφηκες ετσά?
Αν το άφηκες , δεν παίζει καλά , να το βγάλεις.
 

Μηνύματα
7.278
Reaction score
11.829
Δε με λες? το ξύλινο πλακάκι το αφαίρεσες πριν την σύνδεση και το παίξιμο ή το άφηκες ετσά?
Αν το άφηκες , δεν παίζει καλά , να το βγάλεις.
Δεν είναι πλακάκι βρε. Μέσα απο αυτό περνάνε τα καλώδια και δείχνει το σίγκναλ φλόου. Δεν βγαίνει!
 


Μηνύματα
7.278
Reaction score
11.829
Τι λε ρε παιδάκι μου ? έχει σίγκναλ φλόου το εναλλασόμενο ? Για κοίτα ρε τι μαθαίνουμε εδώ είς τας εξοχάς.! :lolsign:
Α! Να το ξεκαθαρίσουμε και αυτό. Πάντα το καλώδιο έπαιζε σύμφωνα με το signal flow, δεν είναι να παίζουμε μ'αυτά! ( σοβαρά έχω τηρήσει αυτή την οδηγία, μη νομίζει κανείς ότι έκανα ταρζανιές με το καλώδιο, είναι πραγματικά προσεγμένο ). Για κοπιάστε, για κοπιάστε!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.457
Reaction score
125.962
Το placebo placebo αλλα τα Mogami και τα Belden εξαιρουνται του placebo,σωστα:;):tongue:
Ισως γιατι τα χρησιμοποιουν αυτοι που επικαλουνται το placebo.;):laugh:
Πω πω, πολύ έξυπνο αυτό.

Κάτσε να το σημειώσω.


ΥΓ. Θα σας το λέω και γω άμα μου λέτε τίποτα εξυπνάδες. Πολύ με άρεσε.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Είσαι λίγο άσχιετος αγαπητέ τυμβωρύχε. Τα select της Kimber έρχονται στο pelican case τους, το οποίο παρέχω και φυσικά, σε άριστη κατάσταση κι αυτό. Με τον σειριακό αριθμό του καλωδίου, με τα όλα του! Ρίξε μια ματιά στην αγγελία μου και θα καταλάβεις!
Πω πω, δεν σε περίμενα τόσο ψάρι. :p
 




Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Εξαρτάται...
Έβαλες hdmi καλωδίωση ή ακόμα ο προβολέας σου παίζει με component ;
Αν όχι, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από αυτό και άσε τα ηχεία για την επόμενη εικοσαετία!
εχει και τα δυο τουρτα μας και αναλογα τι θελω να δω και πως θελω να το δω επιλεγω...;)
 


N

nickmitro

Guest
Ας καταθεσω και την προσωπικη μου εμπειρια για το ¨στρωσιμο¨των καλωδιων:Πριν απο πολλα χρονια,αγορασα καινουρια 2 ζευγη του μισου μετρου Kimber KCAG.Οχι,αυτα δεν ηταν μεσα σε ξυλινο κουτακι αλλα σε βελουδινο.Το ενα περασε απο το "στρωτηρι"της Nordost ενω το αλλο δε συνδεθηκε μεχρι να "στρωσει" το πρωτο.Υστερα τα συνεκρινα μεταξυ τους.Ιδια καλωδια, διαφορετικος ηχος.Το "στρωμενο" πουληθηκε την αλλη μερα σε γνωστο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Ας μιλήσουμε και λίγο ωμά...Σε επίπεδο διαλόγου εντός fora θεωρώ πως δεν απαντούν ουσιαστικές δυσκολίες,αφού τα πάντα μπορούν να εκτυλίσσονται σε εικονικό πεδίο.Επειδή οι πραγματικές δυσκολίες εδρεύουν στην καθημερινότητα ,ας αναλογιστούμε δύο ενδεικτικές περιπτώσεις στην επιχειρηματική πρακτική :

Στην περίπτωση των JBL Everest,πόσο κύρος θα μπορούσε να εδραιώσει μια εταιρεία στη διαμορφωμένη από άλλους φορείς συνείδηση υποψήφιων πελατών της άμα υποστήριζε φόρα παρτίδα ότι τα κορυφαία της προϊόντα δεν θα απαιτούσαν και τόσο αβανταδόρικες καλωδιώσεις για τη μέγιστη ανάδειξη στην απόδοση...Διότι θα είναι ηχειακές υλοποιήσεις με το κύρος των Everest κανονικά εκείνες που θα όριζαν το βεληνεκές των συνδεδεμένων καλωδίων και όχι αντιστρόφως... :sneaky:

Περνάμε τώρα σε μια αντιπαραβολή υπό όρους ST...Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσο χλευασμό σε υποψήφιους πελάτες ανά την υφήλιο θα είχε συγκεντρώσει πάνω της όποια εταιρεία λογισμικού θα συνόδευε τα προϊόντα της με επισημάνσεις του στυλ ΄΄μην περιμένετε ν'ακουστεί αξιοπρεπώς μόλις θα έχετε ολοκληρώσει τις ρυθμίσεις χωρίς όμως να έχει στρωθεί για καμιά διακοσαριά και βάλε ώρες΄΄ ,όπως και το άλλο αμίμητο ΄΄το προϊόν μας είναι το καλύτερο στο είδος του,αλλά μην περιμένετε να συνεργήσει ευνοϊκά με οποιοδήποτε setup΄΄...🤡

Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά...Γιατί γνωρίζει πού βρίσκονται οι πραγματικές δυσκολίες.
Όχι βέβαια, είναι ιερό, σα την καιόμενη βάτο, και μάλιστα πρέπει να βγάζεις τις παντόφλες όταν διαβάζεις στέρεο τάιμς:

Ο ΜΩΥΣΗΣ είχε φτάσει στο βουνό Χωρήβ για να βρει χορτάρι για τα πρόβατά του. Εκεί είδε έναν θάμνο που είχε πιάσει φωτιά, αλλά δεν καιγόταν!

“Περίεργο”, σκέφτηκε ο Μωυσής. “Θα πάω πιο κοντά να δω καλύτερα”. Όταν πλησίασε, ακούστηκε μια φωνή από το θάμνο που έλεγε: “Μην πλησιάσεις περισσότερο. Βγάλε τα σανδάλια σου, γιατί στέκεσαι σε άγιο έδαφος”.

Τη βγάζεις την παντόφλα;
Αν υπήρχε η παραμικρή δόση αλήθειας στα παραπάνω, καμία εταιρία καλωδίων δεν θα ρίσκαρε να βγάλει στην αγορά άστρωτη παρτίδα καλωδίων και να χάσει τις εντυπώσεις στην απόδοση (αφού μπορεί να οργανώσει πάμφθηνα το μαζικό "στρώσιμο" με τις εκατοντάδες ή με τις κουλούρες πριν τον τεμαχισμό). Το "στρώσιμο" είναι η απάντηση στην ερώτηση "γιατί δεν ακούω βελτίωση". Και τραγανίζει το χρόνο για να μη μπορεί να γίνει πια επιστροφή προϊόντος (στις μεγάλες αγορές όπου η επιστροφή προϊόντος που δεν ικανοποιεί είναι θεσμός).
Το εμπόριο είναι ...εμπόριο. Χωρίς τεχνάσματα βγαίνεις εκτός αγοράς.
Από λαδάκι άλλο τίποτα το... "καλό περιοδικό" :taunt:
Γεμάτο τέτχια είναι...



Μα μόνο και μόνο απο τον τίτλο, καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για φιδέμπορες και θύματα.
stereotimes, the audiophile's magazine.
Οχι μόνο θύματα ολκής, αλλά και φιδέμποροι ολκής.
Εγω θα τα έπαιρνα άστρωτα για να είχα την μοναδική εμπειρία στρωσίματος καλωδίων και να ζούσα την μεταμόρφωσή τους , όχι του Σωτήρος, με την πάροδο του χρόνου. Να την ζήσω την εμπειρία ρε παιδάκι μου.
54202404_2155737327878464_7676069618468782080_n.jpg
 

Μηνύματα
27.377
Reaction score
25.425
διαβαστε τι λεει η JBL και αφηστε τα υπολοιπα....ΤΕΛΟΣ :dance2:
Κοίτα να δείς Κωστάκη μου , όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως έχουν το δικαίωμα στην ανοησία.
Ε JBL χρησιμποίησε το δικό της όταν έλεγε αυτά που έλεγε περί καλωδίων και ισομηκών αγωγών στα woofers του DD65000.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Έχουμε βάλει εκατοντάδες σύγχρονα κι έγκυρα λινκς, τόσο με μετρήσεις όσο και με ακουστικές εντυπώσεις, και μηδέν ανταπόκριση.

Έχουμε εξηγήσει τα συμπεράσματα της ψυχοακουστικής, τίποτα.

Και στο αγκίστρι, να η χαρά στα σκέλια μας... :lol:
Άσε τον κόσμο να ονειρεύεται,εφιάλτης έχεις γίνει :p
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Σχετικό άσχετο, πριν από ένα χρόνο είχα πάρει ένα ζευγάρι ακουστικά AKG και τα χρησιμοποίησα δύο φορές και τα είχα φυλαγμένα σε ένα συρτάρι μέχρι χτες που τα ξαναφόρεσα, στην πρώτη ώρα δεν μου άρεσε καθόλου ο ήχος τους γιατί ήταν αρκετά μουντός ε τα έβαζα τα έβγαζα αλλά πάντα τα άφηνα να παίζουν μουσική και μετά από 5-6 ώρες λες και κάτι καθάρισε... ο ήχος ακουγόταν πολύ πιο ωραίος και λεπτομερής και σαν να άνοιξε πολύ η στερεοφωνική εικόνα ενώ στην αρχή ερχόταν από μπροστά και λίγο στο πλάι, τι ήταν αυτό πλασέμπο η έστρωσαν τα ακουστικά;;
 


Μηνύματα
27.377
Reaction score
25.425
Σχετικό άσχετο, πριν από ένα χρόνο είχα πάρει ένα ζευγάρι ακουστικά AKG και τα χρησιμοποίησα δύο φορές και τα είχα φυλαγμένα σε ένα συρτάρι μέχρι χτες που τα ξαναφόρεσα, στην πρώτη ώρα δεν μου άρεσε καθόλου ο ήχος τους γιατί ήταν αρκετά μουντός ε τα έβαζα τα έβγαζα αλλά πάντα τα άφηνα να παίζουν μουσική και μετά από 5-6 ώρες λες και κάτι καθάρισε... ο ήχος ακουγόταν πολύ πιο ωραίος και λεπτομερής και σαν να άνοιξε πολύ η στερεοφωνική εικόνα ενώ στην αρχή ερχόταν από μπροστά και λίγο στο πλάι, τι ήταν αυτό πλασέμπο η έστρωσαν τα ακουστικά;;
Ξεκόλησε η τυρόπιτα από τον εγκέφαλο , και γύρισαν τα γρανάζια, δούλεψε το ακουστικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.457
Reaction score
125.962
Ξεκόλησε η τυρόπιτα από τον εγκέφαλο , και γύρισαν τα γρανάζια, δούλεψε το ακουστικό.
Το placebo placebo αλλα τα Mogami δε placebo.
όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως έχουν το δικαίωμα στο μογκαμι
Το placebo placebo αλλα τα Mogami δε placebo.
Όχι όχι όχι.
Το μογκαμι πλασεμπο ρε, πλασεμπο.
Πλασεμπο πλασεμπο πλασεμπο.
(Μπιτλτζους)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Σχετικό άσχετο, πριν από ένα χρόνο είχα πάρει ένα ζευγάρι ακουστικά AKG και τα χρησιμοποίησα δύο φορές και τα είχα φυλαγμένα σε ένα συρτάρι μέχρι χτες που τα ξαναφόρεσα, στην πρώτη ώρα δεν μου άρεσε καθόλου ο ήχος τους γιατί ήταν αρκετά μουντός ε τα έβαζα τα έβγαζα αλλά πάντα τα άφηνα να παίζουν μουσική και μετά από 5-6 ώρες λες και κάτι καθάρισε... ο ήχος ακουγόταν πολύ πιο ωραίος και λεπτομερής και σαν να άνοιξε πολύ η στερεοφωνική εικόνα ενώ στην αρχή ερχόταν από μπροστά και λίγο στο πλάι, τι ήταν αυτό πλασέμπο η έστρωσαν τα ακουστικά;;
Συνδυασμός και τω δύο,το ένα συμπληρώνει το άλλο,πλασεμποστρωσιδοκατάσταση,ο δόκιμος όρος :D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.596
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top