Καλώδια και θύματα

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
... κάνεις μια φιλότιμη & ενδιαφέρουσα προσπάθεια εδώ μέσα (είναι γεγονός) και μπράβο σου γι αυτό.
Αντιλαμβάνεσαι τον λόγο που η συντριπτική πλειοψηφία αγνοεί τις προσπάθειές σου ?

.
Βεβαίως,διότι...έπιασα το στόχο μου.:sneaky:
:):)
..σαφώς και μπορούμε να "απολάυσουμε" ότι μας χαρίζει αυτό το συναίσθημα. Σαφώς επίσης μπορούμε να εκφέρουμε αυτή μας την απόλαυση περιγράφοντας τι ειναι απορριπτέο για τον καθ' ένα από μας, και τι όχι. Υπο την προϋπόθεση όμως ότι αφορά αυτή καθ' αυτή την περιγραφή, και όχι τη δημιουργία κλίματος διχασμού. Δυστυχώς αυτή ήταν η στόχευσή, όσο και αν υπερασπίζεσαι την επιλογή σου.

Καλό καλοκαιρινό βράδι σου εύχομαι. :):)
Παρομοίως...Καλό καλοκαιρινό βράδυ σου έρχομαι...:)
Αφού όμως σου έχει εντυπωθεί τόσο ανεξίτηλα,πρέπει ο ΄΄διχασμένος΄΄ να είσαι...εσύ.:sneaky:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αφού όμως σου έχει εντυπωθεί τόσο ανεξίτηλα,πρέπει ο ΄΄διχασμένος΄΄ να είσαι...εσύ.:sneaky:
...μην ανησυχείς! Γνωριζω πολύ καλά (από τη βιβλιογραφία), τι σημαίνει διχασμός, ατομικός, ή συλλογικός, και τι δεινά έχει συσσωρεύσει στον τόπο μας. Συνεπώς δε θα επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου αναπτύξει αυτό το σύνδρομο.

Αυτά εν τη γενικότητι. Στην περίπτωσή μας υπάρχει και ένας άλλος πολύ συγκεκριμένος λόγος: δεν είμαι κάτοχος ουδενός τετοιου μηχανημτος, άρα δεν ελλοχεύει ο κίνδυνος του διχασμού από τέτοιες αναρτήσεις!!
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
ΥΓ : Από τη δική μου σκοπιά μπορεί να θεωρούσα προβοκατόρικο ΄΄βιασμό΄΄ στη νοημοσύνη κάθε εκτίμηση ότι καλός και λαχταριστός ήχος εξασφαλίζεται μονάχα με ΄΄τσουχτερές΄΄ εκταμιεύσεις - ιδίως σε λάμπες και καλώδια.Επειδή όμως ο ιδεαλιστής εαυτός μου δεν θα υποτιμούσε καμία γνώμη,εφόσον εκτίθεμαι σε απόψεις που δεν αποφεύγονται,προσπαθώ τουλάχιστον να τις ΄΄απολαμβάνω΄΄ με όποιον τρόπο κρίνω δόκιμο...:sneaky:
Κι όμως, αγαπητέ, η ρήση "με πορδές δεν βάφονται αυγά" χρησιμοποιείται συχνά και από θιασώτες του "επιστημονικού" στρατοπέδου. Επομένως, όλοι συμφωνούν ότι ο λαχταριστός ήχος εξασφαλίζεται με γενναίες εκταμιεύσεις, αυτό που ανάβει τα λαμπάκια (no pun intended) και των μεν και των δε είναι το πού διοχετεύονται οι εν λόγω εκταμιεύσεις. Και έτσι επιστρέφουμε στο γνωστό φαινόμενο, όπου κάποιος για να δικαιολογήσει στον εαυτό του τα ποσά που δαπανά, μπαίνει στη διαδικασία να πείσει όλους τους άλλους για την ορθότητα των επιλογών του.

Γι' αυτό δηλώνω φύσει και θέσει lo-fi, και κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια 8-)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Κι όμως, αγαπητέ, η ρήση "με πορδές δεν βάφονται αυγά" χρησιμοποιείται συχνά και από θιασώτες του "επιστημονικού" στρατοπέδου. Επομένως, όλοι συμφωνούν ότι ο λαχταριστός ήχος εξασφαλίζεται με γενναίες εκταμιεύσεις, αυτό που ανάβει τα λαμπάκια (no pun intended) και των μεν και των δε είναι το πού διοχετεύονται οι εν λόγω εκταμιεύσεις. Και έτσι επιστρέφουμε στο γνωστό φαινόμενο, όπου κάποιος για να δικαιολογήσει στον εαυτό του τα ποσά που δαπανά, μπαίνει στη διαδικασία να πείσει όλους τους άλλους για την ορθότητα των επιλογών του.

Γι' αυτό δηλώνω φύσει και θέσει lo-fi, και κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια 8-)
Επέτρεψέ μου να εκφέρω μία διαφορετική αντίληψη εδώ.
Το πως εκταμιεύουμε και χρησιμοποιούμε ένα ποσό , για κάθε τι , δεδομένο ή όχι.
Στην δική μου περίπτωση , ήθελα να ξεκινήσω ένα ενεργό σύστημα , κάτω και από άλλες πιεστικές καταστάσεις που απλά το υποδαύλιζαν.'
Ηξερα ότι έμπαινα σε βαθιά νερά , αλλά είχα τα backups. Τελικά ευωδόθηκε η προσπάθεια , όχι αρκούντως , αλλά έστω , πήρα μία μυρωδιά που λέμε. Εν συνεχεία , χρειάστηκαν και κάποιες άλλες προσπαθειες , ώστε να στεφθεί με επιτυχία η όλη προσπάθεια , και μετά από πολλές ατραπούς.
Κάποιος μου έλεγε , κάτσε στον απλο δρόμο φιάξε ένα παθητικό κρος θα σε βοηθήσω , μπλά μπλά μπλά.
Είχε όλη την καλή διάθεση , αλλά δεν είχε τον χρόνο , την ευχέρια να το κάνει. Αρα καλά έκανα και προχώρησα όπως προχώρησα.

Η συνέχεια αργότερα.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ισως να μπορεσει να γραψει καποιος την αποψη του σωστη η λαθος και να μην τον κραξουνε...
Θυμαμαι πως αυτό το τηρούσες με θρησκευτική ευλάβεια κάθε φορά που διαφωνούσες με τον Αρτζι.....
Τι; όχι;;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
.......αμα σταματησουν τα πειραγματα απο τους ξερολες κατι θα γινει.
Ισως να μπορεσει να γραψει καποιος την αποψη του σωστη η λαθος και να μην τον κραξουνε...
.....η ελπιδα πεθαινει τελευταια...
Κωστή δεν έχω δει κάποιος να τρώει κράξιμο για την άποψη του...
το κράξιμο και το δούλεμα έρχεται για το εξωφρενικό περιεχόμενο αυτής....όταν αυτά που λέει δεν ισχύουν


δηλ. αν εγώ σου έλεγα με ύφος ότι έβαψα μπλε το σπίτι και έφυγε η ακύρωση που είχα στα 100hz θα το θεωρούσες άποψη ή μλάκινση?
και αν με βάση αυτό παρότρυνα και άλλους με την ίδια ακύρωση να βάψουν τα σπίτια τους μπλε....
θα είχε θέση αυτή η άποψη σε ένα τέτοιο φόρουμ χωρίς συνέπειες?


είσαι από τους παλιούς...
έχεις διαβάσει-συμμετάσχει σε συζητήσεις με ιστορικά μέλη (όχι κομπάρσους)που διάβαζαν,άκουγαν και πειραματίζονταν....
(γιατί τότε δεν υπήρχε η αντίστοιχη βιβλιογραφία,η ενημέρωση,όργανα μετρήσεων-μεθοδολογία και το ενδιαφέρον για αυτά τα πράγματα ήταν για λίγους)
...είτε σε περιοδικά...είτε σε συναντήσεις αντάλλαζαν απόψεις...είτε με αγορές-δοκιμές κλπ κλπ
πάνω σε αντίστοιχα θέματα....που τότε είχαν σχεδόν λυθεί-καταρριφθεί...

και σήμερα τα βλέπεις να νεκραναστένονται με τις ίδιες τεχνικές του τότε(αυτί κατά προτίμηση)...αλλά με διαφορετικά αποτελέσματα από τότε...να πατάνε σαν κατσαρίδες τα σημερινά δεδομένα και ότι έχει μετρηθεί-αποδειχτεί....

σαν να μην προχώρησε η τεχνολογία και η επιστήμη όλα αυτά τα χρόνια....επιστροφή στο απόλυτο 0

θα καθόσουν να τα ξαναδιαπραγματευτείς?
Η συνέχεια αργότερα.
ΟΧΙ...ΜΗΗΗΗ ΟΙΚΤΟ!!! :p :lol:
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ποτε δεν ξεκιναω....
Έλα ρε Κώστα, μεγάλα παιδιά είμαστε!

Και εν πάσει περιπτώσει τι ζητάς και εσύ και όλοι οι άλλοι που μιλάτε για σεβασμό στην άποψη;
Να βάλω στην ίδια ζυγαριά τα γραφόμενα του Κογια, με αυτά κάποιου που αποδίδει τις διαφορές που ακούει στα καλώδια στην διαφορετική χημικη σύσταση αυτών;
Να σεβαστώ το ίδιο τον Μπούτια, με αυτόν που άκουσε χαοτικές διάφορες όταν άλλαξε τη φορά της ασφάλειας στον προενισχυτή του;
Να πάρω το ίδιο στα σοβαρά τη δουλειά που έκανε ο Αφτχιάς στον χώρο του, με τη δουλειά αυτού που έβαψε το ταβάνι του σαγρε;
Μα δεν καταλαβαίνεις πως ο "σεβασμός στην άποψη" είναι στην πράξη μια γνωστική ισοπέδωση προς τα κάτω;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Βεβαίως,διότι...έπιασα το στόχο μου.:sneaky:
Αν αυτό δεν ίσχυε, πώς θα μπορούσες ο ίδιος να το εξακριβώσεις; Ιδού η απορία...

2 πράγματα είναι αδιαμφισβήτητα:
α) Το μέλος @Bhutia προσφέρει απλόχερα (και δωρεάν) θησαυρό γνώσεων.
β) Το θεματικό αντικείμενο το οποίο "διδάσκει" εδώ είναι εξόχως περίπλοκο και, για τους περισσότερους από εμάς, δυσνόητο.

Γι'αυτό και πολλοί από εμάς προσπαθούν (και "ιδρώνουν") να καταλάβουν έστω μέρος όσων λέει.

Τα παραπάνω σημαίνουν αυτομάτως πως η διδαχή γίνεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο; Φυσικά και όχι και, κατά τη γνώμη μου, δεν γίνεται.

Φυσικά, κάποιος σαν τον @costas EAR θα πει "μια χαρά κατανοητά είναι και θα τα καταλαβαίνατε κι εσείς αν διαβάζατε λίγο". Και θα είχε δίκιο. Αυτό όμως δεν θα έκανε τον Bhutia καλύτερο δάσκαλο. Θα ήταν σαν να συνδιαλέγεται ο πρώτος με έναν μεγάλο γιατρό και να αντιλαμβάνεται μια χαρά τι λέει. Αν έβαζες όμως τον ίδιο γιατρό σε μια αίθουσα με φοιτητές να διδάξει, δεν σημαίνει πως θα ήταν καλός δάσκαλος. Ούτε νομίζω θα μπορούσε κανείς να κατηγορήσει τους φοιτητές που δεν ξέρουν (ακόμα) αρκετά καλά αυτά για τα οποία μιλάει.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι υποχρέωση κανενός να λέει τα πράγματα έτσι ή αλλιώς, πχ να τα κάνει πιο κατανοητά. Εξάλλου η διδασκαλία είναι εν πολλοίς ταλέντο που το έχουν λίγοι. Επειδή όμως η προσπάθεια γίνεται που γίνεται, τα παραπάνω τα λέω απλά ως "feedback" ενός από τους "φοιτητές", επειδή βλέπω πως ίσως δεν υπάρχει σωστή αίσθηση. Δεν σημαίνει πως πρέπει ή μπορεί να αλλάξει κάτι.

Υ.Γ. Θα έλεγα sorry για το off-topic αλλά προφανώς όλο το θέμα είναι ένα τεράστιο off-topic. Συνεχίστε το ξεκατίνιασμα!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κωστή δεν έχω δει κάποιος να τρώει κράξιμο για την άποψη του...
το κράξιμο και το δούλεμα έρχεται για το εξωφρενικό περιεχόμενο αυτής....όταν αυτά που λέει δεν ισχύουν


δηλ. αν εγώ σου έλεγα με ύφος ότι έβαψα μπλε το σπίτι και έφυγε η ακύρωση που είχα στα 100hz θα το θεωρούσες άποψη ή μλάκινση?
και αν με βάση αυτό παρότρυνα και άλλους με την ίδια ακύρωση να βάψουν τα σπίτια τους μπλε....
θα είχε θέση αυτή η άποψη σε ένα τέτοιο φόρουμ χωρίς συνέπειες?


είσαι από τους παλιούς...
έχεις διαβάσει-συμμετάσχει σε συζητήσεις με ιστορικά μέλη (όχι κομπάρσους)που διάβαζαν,άκουγαν και πειραματίζονταν....
(γιατί τότε δεν υπήρχε η αντίστοιχη βιβλιογραφία,η ενημέρωση,όργανα μετρήσεων-μεθοδολογία και το ενδιαφέρον για αυτά τα πράγματα ήταν για λίγους)
...είτε σε περιοδικά...είτε σε συναντήσεις αντάλλαζαν απόψεις...είτε με αγορές-δοκιμές κλπ κλπ
πάνω σε αντίστοιχα θέματα....που τότε είχαν σχεδόν λυθεί-καταρριφθεί...

και σήμερα τα βλέπεις να νεκραναστένονται με τις ίδιες τεχνικές του τότε(αυτί κατά προτίμηση)...αλλά με διαφορετικά αποτελέσματα από τότε...να πατάνε σαν κατσαρίδες τα σημερινά δεδομένα και ότι έχει μετρηθεί-αποδειχτεί....

σαν να μην προχώρησε η τεχνολογία και η επιστήμη όλα αυτά τα χρόνια....επιστροφή στο απόλυτο 0

θα καθόσουν να τα ξαναδιαπραγματευτείς?


ΟΧΙ...ΜΗΗΗΗ ΟΙΚΤΟ!!! :p :lol:
επειδη εχω ζησει και το avforum(απο την αρχη του)και το avsite εγραψα πιο πριν σε καποια σελιδα οτι δεν εχει αλλαξει κατι ολα αυτα τα χρονια......υπαρχουν καποια στανταρ στην εικονα και στον ηχο ....απο εκει και περα παζιε το περι ορεξεως....

μην κατσουμε να αναλυσουμε το περι ορεξεως .....ειναι πολλα.

εγω θεωρω οτι ολα παιζουν στον ηχο και υπαρχουν διαφορες σε ολα......λιγο η πολυ δεν εχει σημσια.....
.....σημσια εχει οτι υπαρχει διαφορα και ι καθενας την βρισκει οπως θελει αυτη την διαφορα μικρη η μεγαλη για ΧΨ λογους...........μεγαλα παιδια ειναι ολοι και μπορουν να κανουν αυτο που θελουν.....
Σιγουρα υπαρχουν και οι υπερβολες απολες τις μεριες ...

στον ηχο το τελειο γραφημα δεν ακουγεται σε σχεση με το λιγοτερο τελειο.....
..ομως ψαχνουν γιαυτο και νομιζουν οτι το ακουνε ......το ιδιο και για την εικονα......😉

δεν υπαρχει τελος σε αυτες τις διαφορες....οποιος λοιπον θελει ψαχνει και βρισκει αυτο που θελει.

Έλα ρε Κώστα, μεγάλα παιδιά είμαστε!

Και εν πάσει περιπτώσει τι ζητάς και εσύ και όλοι οι άλλοι που μιλάτε για σεβασμό στην άποψη;
Να βάλω στην ίδια ζυγαριά τα γραφόμενα του Κογια, με αυτά κάποιου που αποδίδει τις διαφορές που ακούει στα καλώδια στην διαφορετική χημικη σύσταση αυτών;
Να σεβαστώ το ίδιο τον Μπούτια, με αυτόν που άκουσε χαοτικές διάφορες όταν άλλαξε τη φορά της ασφάλειας στον προενισχυτή του;
Να πάρω το ίδιο στα σοβαρά τη δουλειά που έκανε ο Αφτχιάς στον χώρο του, με τη δουλειά αυτού που έβαψε το ταβάνι του σαγρε;
Μα δεν καταλαβαίνεις πως ο "σεβασμός στην άποψη" είναι στην πράξη μια γνωστική ισοπέδωση προς τα κάτω;
επιδη ειμαστε μεγαλα παιδια αφηνεις τον αλλον να διαλεξει .......
......διαβαζει, βγαζει το συμπερασμα του και κανει αυτο που γουσταρει....
Μ ε το πειραγμα θα κανεις δουλεια ; οχι
......τον αφηνεις να διαβασει και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα......και αν δεν καταλαβαινει ρωταει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αντιλαμβάνεσαι τον λόγο που η συντριπτική πλειοψηφία αγνοεί τις προσπάθειές σου ?
Ποτέ δεν απευθύνεται στην συντριπτική πλειοψηφία ένα κείμενο "υψηλής εξειδίκευσης και γνώσης", είναι εκ των πραγμάτων για τους "λίγους και εκλεκτούς", που μόχθησαν για να μπορούν να το αφομοιώσουν.

Αυτό, ουδέποτε ήταν διαφορετικά, και ουδέποτε δεν προβλημάτισε κανέναν, είναι ένα από τα "δεδομένα της ζωής", και ισχύει σε όλα τα παρακλάδια της επιστήμης και της γνώσης, όπου ως γνωστόν, το χάσμα γνώσης μεταξύ του γνώστη και του ανίδεου, δεν τους επιτρέπει να κοινωνούν μεταξύ τους, ούτε καν να συννενοούνται.

Η αδυναμία συνεννόησης μεταξύ αυτών, είναι δεδομένη, και ο κάθε άνθρωπος που έχει μοχθήσει για να αφομοιώσει σημαντική γνώση και εξειδίκευση σε κάποιο τομέα, είναι καταδικασμένος να αδυνατεί να συνεννοηθεί στην καθημερινότητά του πάνω σε αυτόν τον τομέα με όλους τους άλλους που όχι μόνο δε γνωρίζουν, αλλά (ακόμα χειρότερα) δε γνωρίζουν ότι δε γνωρίζουν, και νομίζοντας ότι γνωρίζουν, έχουν "άποψη".

Αυτό ποτέ άλλοτε δεν δημιουργούσε προβλήματα αναγνώρισης της γνώσης, πλην της εποχής που διανύουμε, όπου η δύναμη της ανοησίας έχει εκτοξευθεί, κυρίως λόγω της δυνατότητας πρόσβασης στο δημόσιο και ανώνυμο βήμα του διαδικτύου, όπως πολύ σωστά μας έδειξε ο Κογιας, κατά παραλληλισμό με την εποχή διάδοσης του γραπτού λόγου.

Η αμφισβήτηση και τελικά η άρνηση της αποδεδειγμένης γνώσης από πλήθος ανθρώπων με διαστρεβλωμένη και αβάσιμη άποψη, είναι σημείο των καιρών μας, ενώ αντιθέτως, προ 20-ετιας ας πούμε, υπήρχε δίψα για κάθε ψήγμα γνώσης.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
επειδη εχω ζησει και το avforum(απο την αρχη του)και το avsite εγραψα πιο πριν σε καποια σελιδα οτι δεν εχει αλλαξει κατι ολα αυτα τα χρονια......υπαρχουν καποια στανταρ στην εικονα και στον ηχο ....απο εκει και περα παζιε το περι ορεξεως....

μην κατσουμε να αναλυσουμε το περι ορεξεως .....ειναι πολλα.

εγω θεωρω οτι ολα παιζουν στον ηχο και υπαρχουν διαφορες σε ολα......λιγο η πολυ δεν εχει σημσια.....
.....σημσια εχει οτι υπαρχει διαφορα και ι καθενας την βρισκει οπως θελει αυτη την διαφορα μικρη η μεγαλη για ΧΨ λογους...........μεγαλα παιδια ειναι ολοι και μπορουν να κανουν αυτο που θελουν.....
Σιγουρα υπαρχουν και οι υπερβολες απολες τις μεριες ...

στον ηχο το τελειο γραφημα δεν ακουγεται σε σχεση με το λιγοτερο τελειο.....
..ομως ψαχνουν γιαυτο και νομιζουν οτι το ακουνε ......το ιδιο και για την εικονα......😉

δεν υπαρχει τελος σε αυτες τις διαφορες....οποιος λοιπον θελει ψαχνει και βρισκει αυτο που θελει.
Κωστή δεν αναφέρομαι στα περι ορέξεως και το πως γουστάρει να ακούει ο καθένας σπίτι του.....

αλλά στο ότι το μπλε χρώμα μπαζώνει τα 100hz....
το λέω εγώ που ξέρω.... συμφωνούν οι likeάδες μου....άρα έτσι είναι...διαδώστε το

είναι σαν το σύνδρομο της Γκρέτα....16 χρονών αγράμματο,χωρίς καν την βασική εκπαίδευση, με νοητικό πρόβλημα, την έκαναν ειδική στην πλανητική οικολογία να μας βιάζει την σκέψη παπαγαλίζοντας ότι της λένε οι χορηγοί...

τα ίδια με τους αντικορονοιούς,τους αντιεμβολιαστές,φλατερθερς κλπ κλπ

κανένας δεν πολεμάει την άποψη κανενός....αλλά τις αποδεδειγμένα επιπέδου worldcon μπούρδες που λέγονται

και παρ όλο που λειαίνεις τις γωνίες...ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν θα έβαφες ποτέ το σπίτι σου μπλε:wink:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
εχεις καποιο λινκ περι "μπλε χρώμα μπαζώνει τα 100hz "
το παράδειγμα με το ''χρώμα'' δεν σου πήγε το μυαλό?
ή να το πάμε πιο ξεκάθαρα στις χημικές αντιδράσεις αγωγών με το ρεύμα :p
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...μην ανησυχείς! Γνωριζω πολύ καλά (από τη βιβλιογραφία), τι σημαίνει διχασμός, ατομικός, ή συλλογικός, και τι δεινά έχει συσσωρεύσει στον τόπο μας. Συνεπώς δε θα επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου αναπτύξει αυτό το σύνδρομο.

Αυτά εν τη γενικότητι. Στην περίπτωσή μας υπάρχει και ένας άλλος πολύ συγκεκριμένος λόγος: δεν είμαι κάτοχος ουδενός τετοιου μηχανημτος, άρα δεν ελλοχεύει ο κίνδυνος του διχασμού από τέτοιες αναρτήσεις!!
Κανένα πρόβλημα,αλλά είναι μερικές γραμμές πολύ λεπτές για να τις ξεχωρίζουμε...Πάραδείγματος χάριν,έχεις στην κατοχή σου αν δεν απατώμαι ενισχυτή Macintosh,υλοποίηση μεν στερεάς κατάστασης,αλλά σχεδιασμένος να συμπεριφερόταν σαν...λυχνιακός...:wink:
Αν αυτό δεν ίσχυε, πώς θα μπορούσες ο ίδιος να το εξακριβώσεις; Ιδού η απορία...

2 πράγματα είναι αδιαμφισβήτητα:
α) Το μέλος @Bhutia προσφέρει απλόχερα (και δωρεάν) θησαυρό γνώσεων.
β) Το θεματικό αντικείμενο το οποίο "διδάσκει" εδώ είναι εξόχως περίπλοκο και, για τους περισσότερους από εμάς, δυσνόητο.

Γι'αυτό και πολλοί από εμάς προσπαθούν (και "ιδρώνουν") να καταλάβουν έστω μέρος όσων λέει.

Τα παραπάνω σημαίνουν αυτομάτως πως η διδαχή γίνεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο; Φυσικά και όχι και, κατά τη γνώμη μου, δεν γίνεται.

Φυσικά, κάποιος σαν τον @costas EAR θα πει "μια χαρά κατανοητά είναι και θα τα καταλαβαίνατε κι εσείς αν διαβάζατε λίγο". Και θα είχε δίκιο. Αυτό όμως δεν θα έκανε τον Bhutia καλύτερο δάσκαλο. Θα ήταν σαν να συνδιαλέγεται ο πρώτος με έναν μεγάλο γιατρό και να αντιλαμβάνεται μια χαρά τι λέει. Αν έβαζες όμως τον ίδιο γιατρό σε μια αίθουσα με φοιτητές να διδάξει, δεν σημαίνει πως θα ήταν καλός δάσκαλος. Ούτε νομίζω θα μπορούσε κανείς να κατηγορήσει τους φοιτητές που δεν ξέρουν (ακόμα) αρκετά καλά αυτά για τα οποία μιλάει.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι υποχρέωση κανενός να λέει τα πράγματα έτσι ή αλλιώς, πχ να τα κάνει πιο κατανοητά. Εξάλλου η διδασκαλία είναι εν πολλοίς ταλέντο που το έχουν λίγοι. Επειδή όμως η προσπάθεια γίνεται που γίνεται, τα παραπάνω τα λέω απλά ως "feedback" ενός από τους "φοιτητές", επειδή βλέπω πως ίσως δεν υπάρχει σωστή αίσθηση. Δεν σημαίνει πως πρέπει ή μπορεί να αλλάξει κάτι.

Υ.Γ. Θα έλεγα sorry για το off-topic αλλά προφανώς όλο το θέμα είναι ένα τεράστιο off-topic. Συνεχίστε το ξεκατίνιασμα!
Διότι θα ήταν ουτοπικό αν είχα στόχο και απαίτηση να καταλάβαιναν ΄΄όλοι΄΄ με την πρώτη.Σκοπός ήταν όλα όσα έχω βιώσει σε ακροαματικό επίπεδο με διάφορα setup που έχω διαχειριστεί να παρουσιάζονταν με τη δέουσα αξιοπιστία και τεκμηρίωση,μένοντας πλέον καταγεγραμμένα ώστε να μην αγνοούνταν ως...αναφορά για κάθε ενδιαφερόμενο.

Ιδίως από τη στιγμή που οι συγκεκριμένες πρακτικές εφαρμογές και τα αναλυτικά στοιχεία που τις συνοδεύουν δεν βρίσκονται δημοσιευμένα πουθενά αλλού στο διαδίκτυο...

Κάθε στοιχείο και setup δεν λογαριάζεται σαν διδασκαλία,αλλά περισσότερο σαν παιχνίδι.Θα ήταν δε παράλογο όποιος μοιράζει να μην έθετε και δικούς του κανόνες.Καμία γνώση δεν έρχεται εντελώς δωρεάν,η διαφορά είναι ότι εκεί όπου δεν ζητούνται χρήματα,απαιτείται αντ'αυτών...χρόνος.:wink:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
κοιτα.......εχουμε ανθρωπους εδω μεσα που καταλαβαινουν χωρις μετρηση οτι εχουν προβλημα 20-30hz 2 db διαφορα και συγκεκριμενα στα 25hz .......τι λες γιαυτο ;
στο δικό τους σύστημα ή γενικά? :p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top