Καλώδια και θύματα

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το χόμπι δεν έχει λογική, αλλά το αντικείμενο αυτού του χόμπι που λέγεται High Fidelity, και λογική έχει και από επιστημονικές αρχές διέπεται.
Κοινώς, αν κάποιος θέλει να δώσει 3 χιλιάρικα για ένα καλώδιο ρεύματος για την καβλα του, γιατί έτσι γουστάρει ρε αδερφέ, κανείς δε μπορεί να του πει τίποτα. Όταν όμως αρχίζει την προσπάθεια να εκλογικευσει την επιλογή του και να της δώσει αντικειμενική υπόσταση, επιστρατευοντας ατεκμηριωτους ισχυρισμούς και αβάσιμες γενικεύσεις, όταν αρχίζει τις ατάκες του τύπου "το σύστημα απογειώθηκε" ή "παίζει κατά 50% καλύτερα", και όλα αυτά χωρίς αποδείξεις και μετρήσεις αλλά μόνο με βάση την ακουστική του εκτίμηση, την οποία απαιτεί όλοι οι άλλοι να τη σεβαστουν και να την αντιμετωπίσουν ως θεσφατο, τότε και κριτική θα ακούσει και δούλεμα θα φάει και τα σχολιανα του θα ακούσει. Και σε όποιον αρέσει...
Κάτσε ρε συ Χάρη, λες ότι άκουσες σίγουρα διαφορές μεταξύ καλωδίων ηχείων, κάτι που όμως βάσει των κουαταρισμενων γραπτών σου δεν ισχύει, και θα πρέπει όπως λες χαρακτηριστικά:
"τότε και κριτική θα ακούσει και δούλεμα θα φάει και τα σχολιανα του θα ακούσει. Και σε όποιον αρέσει..."
Εντέλει τι απ'τα δύο ισχύει??
Υπάρχουν διάφορες μεταξύ καλωδίων που όμως δεν έχουν μετρηθεί με κάποιου είδους όργανο ή δεν υπάρχουν και δεν ισχύουν??
 



Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Σε καλώδια ηχείων είναι δυνατόν και εύκολο να ακουστεί διαφορά, διότι τα διαφορετικά τεχνικά και μετρήσιμα χαρακτηριστικά τους επιρρεάζουν το σήμα που τα διαπερνά, άρα και τον ήχο. Λίγο ή περισσότερο. Αυτό δεν το αμφισβητεί κάνεις.
Όπως κανείς δεν αμφισβητεί την πάγια τακτική του Λέανδρου να στρέφει τα κείμενα κάποιου κατά πως θέλει.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
σε σωλήνες να δεις τι ακούει :cry: :lolsign:
Βρε συ, δε σου είπα να μην πεις ότι έχω βάλει 2 χαλκοσωλήνες μαλακές μονοκόμματες φυσικά, φ16

σε κάθε ηχείο για καλώδιο;

plastic_coated_copper_tubes-1000x1000.jpg

:biggrin:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε καλώδια ηχείων είναι δυνατόν και εύκολο να ακουστεί διαφορά, διότι τα διαφορετικά τεχνικά και μετρήσιμα χαρακτηριστικά τους επιρρεάζουν το σήμα που τα διαπερνά, άρα και τον ήχο. Λίγο ή περισσότερο. Αυτό δεν το αμφισβητεί κάνεις.
Όπως κανείς δεν αμφισβητεί την πάγια τακτική του Λέανδρου να στρέφει τα κείμενα κάποιου κατά πως θέλει.
Δηλαδή τώρα ρε συ Πέτρο θες να πεις ότι μου απάντησες ε??
Αυτή λοιπόν είναι μια ακόμη "επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση" ε?? :wink: :wink:
Για εξήγησε μου λοιπόν... επιστημονικά πάντα...τι διαστρεβλωσα ακριβώς??
Τι έγραψα ως απάντηση στο χάρη που να μην είχε γράψει ο ίδιος???:whistling::whistling:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σε καλώδια ηχείων είναι δυνατόν και εύκολο να ακουστεί διαφορά, διότι τα διαφορετικά τεχνικά και μετρήσιμα χαρακτηριστικά τους επιρρεάζουν το σήμα που τα διαπερνά, άρα και τον ήχο. Λίγο ή περισσότερο. Αυτό δεν το αμφισβητεί κάνεις.
Όπως κανείς δεν αμφισβητεί την πάγια τακτική του Λέανδρου να στρέφει τα κείμενα κάποιου κατά πως θέλει.
αφου τον βγαζετε κουφο τον ανθρωπο .......

αφου λοιπον ολοι ακουτε διαφορες αφηστε να γραφουν και οι καλωδιαδες τα δικα τους .....
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
αφηστε να γραφουν και οι καλωδιαδες τα δικα τους .
Ποιός τους εμπόδισε?
Όμως δεν μπορούν να λένε πως ένα καλώδιο θεραπεύει ''πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν'' του συστήματος.
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Βρε συ, δε σου είπα να μην πεις ότι έχω βάλει 2 χαλκοσωλήνες μαλακές μονοκόμματες φυσικά, φ16

σε κάθε ηχείο για καλώδιο;

View attachment 176147
:biggrin:
ρε άσε τα καλώδια νυχτιάτκα και πες μου πως να διώξω
το πόκεμον από τον καναπέ 😂 :lol:


48351.jpg
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Έχω ακόμα ο μαύρος 🤓 ένα reef με τα ίδια ζωντανά εδώ και πολλά χρόνια. Μόνο κλάδεμα κοραλλιών και πέταμα σε ότι περισσεύει κάνω ανα χρόνο να αναπνεύσει το ενυδρείο. Εχεις και εσυ?
Εγώ βασικά ρώτησα γιατί θυμήθηκα μια σχετική συζήτηση...

 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Είναι δεδομένο πως τα καλώδια επιφέρουν διάφορες.
Ειναι δεδομένος πως όταν προτείνεις σε κάποιον καλώδιο για να λύσει πρόβλημα στον ήχο λες π@π@ριες.
Με αυτά τα δυο δεδομένα μπορείτε να συνεχίσετε.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top