Καλώδια και θύματα

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ακούμε!
Χωρίς απογειώσεις,προσνηώσεις,κρυστάλλινα πρίμα,υγρές μεσαίες και στραγαλάτο μπάσο.
Πολύ λάδι κι από τηγανίτα τίποτα...
View attachment 176141
Καλώδια...Wonderbra...:roflmao:
δεν νομιζω ναχουν πει κατι τετοιο....
...εχεις καποιο λινκ ?
Για να μην αφήνουμε τον Κεφάλα εντελώς ΄΄στεγνό΄΄,έστω και αν δεν κάνω τον κόπο ν'ανιχνεύσω λινκ,θυμάμαι χαρακτηριστικά ο ίδιος κάτι αναφορές για καλωδιώσεις interconnect που οδήγησαν σε...απονηώσεις - έτσι θα ήταν το ενδεδειγμένο με τόση υγρασία που υποτίθεται υπήρχε στο setup - χωρίς άλλες (πιο ουσιαστικές) επεμβάσεις και κάτι καλώδια τροφοδοσίας που με τη σύνδεσή τους σε φωνογραφικό στάδιο έκαναν τις ερμηνεύτριες να φοράνε... τακούνια,ν'ανεβαίνουν σε σκάλα - όχι του...Μιλάνου - και τα συναφή...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλώδια...Wonderbra...:roflmao:

Για να μην αφήνουμε τον Κεφάλα εντελώς ΄΄στεγνό΄΄,έστω και αν δεν κάνω τον κόπο ν'ανιχνεύσω λινκ,θυμάμαι χαρακτηριστικά ο ίδιος κάτι αναφορές για καλωδιώσεις interconnect που οδήγησαν σε...απονηώσεις - έτσι θα ήταν το ενδεδειγμένο με τόση υγρασία που υποτίθεται υπήρχε στο setup - χωρίς άλλες (πιο ουσιαστικές) επεμβάσεις και κάτι καλώδια τροφοδοσίας που με τη σύνδεσή τους σε φωνογραφικό στάδιο έκαναν τις ερμηνεύτριες να φοράνε...τακούνια,ν'ανεβαίνουν σε σκάλα - όχι του...Μιλάνου - και τα συναφή...
Ναι βρε bhutia m..., αλλά και σύ..το "φοράς το supraκι σου...το κουμπωνεις το furutechακι σου"...κι όλα αυτά μόνο για τα..σαμπιδια σου !!:whistling: :whistling:
..στον ενισχυτή και τις πηγές σου, απλά αφήνεις τη φαντασία μας να οργιάζει!!:wink::wink:
..το κουμπωνεις το Ρόδιο, το γουστάρεις το παλλάδιο..:smile::smile:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Για να μην αφήνουμε τον Κεφάλα εντελώς ΄΄στεγνό΄΄,έστω και αν δεν κάνω τον κόπο ν'ανιχνεύσω λινκ,θυμάμαι χαρακτηριστικά ο ίδιος κάτι αναφορές για καλωδιώσεις interconnect που οδήγησαν σε...απονηώσεις - έτσι θα ήταν το ενδεδειγμένο με τόση υγρασία που υποτίθεται υπήρχε στο setup - χωρίς άλλες (πιο ουσιαστικές) επεμβάσεις και κάτι καλώδια τροφοδοσίας που με τη σύνδεσή τους σε φωνογραφικό στάδιο έκαναν τις ερμηνεύτριες να φοράνε... τακούνια,ν'ανεβαίνουν σε σκάλα - όχι του...Μιλάνου - και τα συναφή...

ναι, εχουμε και καποιες υπερβολες, οπως σε ολα....
.....το αλλο με τον τοτο που πειραζει 0.5 db eq και αστραψαν οι υψηλες, το ξερεις ; :p

Αφηστε τον κοσμο να γραψει αυτο που ακουει, παντα θα υπαρχει η καποια υπερβολη....

Κοιτα να βρεις τι target curve πρεπει να εχεις στο εκαστοτε setup που εχεις και ασε τους καλωδιαδες να γραφουν τα δικα τους και ας λενε και κατι παραπανω, δεν χαθηκε ο κοσμος...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάτσε ρε συ Χάρη, λες ότι άκουσες σίγουρα διαφορές μεταξύ καλωδίων ηχείων, κάτι που όμως βάσει των κουαταρισμενων γραπτών σου δεν ισχύει, και θα πρέπει όπως λες χαρακτηριστικά:
"τότε και κριτική θα ακούσει και δούλεμα θα φάει και τα σχολιανα του θα ακούσει. Και σε όποιον αρέσει..."
Εντέλει τι απ'τα δύο ισχύει??
Υπάρχουν διάφορες μεταξύ καλωδίων που όμως δεν έχουν μετρηθεί με κάποιου είδους όργανο ή δεν υπάρχουν και δεν ισχύουν??
Στα έχουνε γράψει δεκάδες φορές, άνθρωποι με πραγματικές γνώσεις στο όντιο. Δεν έχει νόημα να σου επαναλάβω τα ίδια, εγώ που δεν ξέρω την τύφλα μου. Θα σου απαντήσω όμως με βάση την απλή λογική. Το ότι δύο καλώδια ηχείων η ιντερκοννεκτ, ή και ρεύματος (σε πολύ μικρότερο βαθμό θεωρώ), δύνανται να ακούγονται χαρακτηριστικά διαφορετικά, είναι κάτι που δεν αμφισβητειται. Και δεν υπάρχει κάτι το μαγικό σε αυτό. Τα διαφορετικά ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους (αντίσταση, χωρητικότητα κλπ) αλλά και διαφορετικά μήκη που επηρεάζουν την αντίσταση, ενδέχεται, σε συνδυασμό με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών που διασυνδεουν, να έχουν σαν αποτέλεσμα αντιληπτές διάφορες.
Υπάρχει όμως σε αυτό κάποιο κέρδος για εμάς; ακόμα και αν είμαστε σίγουροι πως το ένα από τα δύο καλώδια μας "αρέσει" περισσότερο, λύσαμε τα προβλήματά μας και απογειωσαμε το σύστημα;
Μα τα προβλήματα ενός συστήματος /χώρου, που δε μας αφήνουν να απολαύσουμε μουσική και μας δημιουργούν συνεχώς την αίσθηση του ανικανοποιητου, δεν οφείλονται στα καλώδια, συνεπώς καμία αλλαγή αυτών, έστω και αν ακουστούν λίγο διαφορετικά, δεν θα τα λύσει.
Αν στον χώρο μου γίνεται της αντηχησης το κάγκελο, θα φταίνε τα καλώδια; αν τα ενισχυτικά μου είναι ανεπαρκή για την οδήγηση των ηχείων θα φταίνε τα καλώδια; αν τα ηχεία μου είναι ακατάλληλα για τον χώρο και τοποθετημένα λάθος, θα φταίνε τα καλώδια;
Αφού λοιπόν τα καλώδια δε θα είναι η αιτία των προβλημάτων, πώς η αντικατάσταση τους με άλλα, ακόμα και δεκαπλασιας τιμής θα λύσει τα προβλήματα; Ναι, μπορεί να ακουστούν διαφορετικά. So fucking what, θα εχω λύσει τα θέματά μου; Οι άνθρωποι που γνωρίζουν δέκα πράγματα (προφανώς δε μιλάω για μένα), με τους οποίους έρχεσαι συνεχώς σε αντιπαράθεση, δε λένε κάτι διαφορετικό... Κάντε λένε τα βασικά και στοιχειώδη και μετά άμα γουστάρετε παίξτε και με τα καλώδια.
Αλλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε πως χωρίς να έχετε κάνει τα βασικά και έχοντας χώρους και συστήματα που καταστρατηγουν βασικές αρχές του οντιο, βάλατε ένα καλώδιο των δύο χιλιάδων και γίνατε ω του θαύματος Abbey Road!
Mα με φαντάζεσαι τώρα εμένα, σε έναν χώρο που δεν έχω μετρήσει ποτέ, χωρίς το παραμικρό room treatment, με τα 6αρακια γουφερς στα τρία μέτρα, να πειραματιζομαι με καλωδια για να πετύχω το σωστό το μπάσσο, το πρόστυχο, το αντρικό; εεε θα με παίρναν με τις ντομάτες και θα είχαν και απόλυτο δίκιο!
Υπάρχει ένα παλιό θρεντ με έναν τύπο που είχε στήσει κάτι γιγαντιαίες κόρνες σε έναν χώρο 15τμ και κάτι του έφταιγε. Ολοι, μα όλοι, του αντιπροσώπου των ηχείων συμπεριλαμβανομένου, του έγραφαν πως ο χώρος είναι ακατάλληλος. Και αυτός τους έβγαζε όλους τρελούς και επέμενε πως αυτό που έφταιγε ήταν τα καλώδια του γιατί ήταν λέει κατάλληλα για μεγάλους τραντζιστορατους ενισχυτες και όχι για ολιγοβαττους λαμπατους που είχε στο σύστημα..
Θα βρω το λινκ να το διαβάσεις, είναι διδακτικό.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Υπάρχει όμως σε αυτό κάποιο κέρδος για εμάς;
Εγώ διασκεδάζω πολύ διαβάζοντας τα εδώ (και όχι μόνο). Μετράει;

Θα βρω το λινκ να το διαβάσεις, είναι διασκεδαστικό.
Fixed.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στα έχουνε γράψει δεκάδες φορές, άνθρωποι με πραγματικές γνώσεις στο όντιο. Δεν έχει νόημα να σου επαναλάβω τα ίδια, εγώ που δεν ξέρω την τύφλα μου. Θα σου απαντήσω όμως με βάση την απλή λογική. Το ότι δύο καλώδια ηχείων η ιντερκοννεκτ, ή και ρεύματος (σε πολύ μικρότερο βαθμό θεωρώ), δύνανται να ακούγονται χαρακτηριστικά διαφορετικά, είναι κάτι που δεν αμφισβητειται. Και δεν υπάρχει κάτι το μαγικό σε αυτό. Τα διαφορετικά ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους (αντίσταση, χωρητικότητα κλπ) αλλά και διαφορετικά μήκη που επηρεάζουν την αντίσταση, ενδέχεται, σε συνδυασμό με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών που διασυνδεουν, να έχουν σαν αποτέλεσμα αντιληπτές διάφορες.
Υπάρχει όμως σε αυτό κάποιο κέρδος για εμάς; ακόμα και αν είμαστε σίγουροι πως το ένα από τα δύο καλώδια μας "αρέσει" περισσότερο, λύσαμε τα προβλήματά μας και απογειωσαμε το σύστημα;
Μα τα προβλήματα ενός συστήματος /χώρου, που δε μας αφήνουν να απολαύσουμε μουσική και μας δημιουργούν συνεχώς την αίσθηση του ανικανοποιητου, δεν οφείλονται στα καλώδια, συνεπώς καμία αλλαγή αυτών, έστω και αν ακουστούν λίγο διαφορετικά, δεν θα τα λύσει.
Αν στον χώρο μου γίνεται της αντηχησης το κάγκελο, θα φταίνε τα καλώδια; αν τα ενισχυτικά μου είναι ανεπαρκή για την οδήγηση των ηχείων θα φταίνε τα καλώδια; αν τα ηχεία μου είναι ακατάλληλα για τον χώρο και τοποθετημένα λάθος, θα φταίνε τα καλώδια;
Αφού λοιπόν τα καλώδια δε θα είναι η αιτία των προβλημάτων, πώς η αντικατάσταση τους με άλλα, ακόμα και δεκαπλασιας τιμής θα λύσει τα προβλήματα; Ναι, μπορεί να ακουστούν διαφορετικά. So fucking what, θα εχω λύσει τα θέματά μου; Οι άνθρωποι που γνωρίζουν δέκα πράγματα (προφανώς δε μιλάω για μένα), με τους οποίους έρχεσαι συνεχώς σε αντιπαράθεση, δε λένε κάτι διαφορετικό... Κάντε λένε τα βασικά και στοιχειώδη και μετά άμα γουστάρετε παίξτε και με τα καλώδια.
Αλλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε πως χωρίς να έχετε κάνει τα βασικά και έχοντας χώρους και συστήματα που καταστρατηγουν βασικές αρχές του οντιο, βάλατε ένα καλώδιο των δύο χιλιάδων και γίνατε ω του θαύματος Abbey Road!
Mα με φαντάζεσαι τώρα εμένα, σε έναν χώρο που δεν έχω μετρήσει ποτέ, χωρίς το παραμικρό room treatment, με τα 6αρακια γουφερς στα τρία μέτρα, να πειραματιζομαι με καλωδια για να πετύχω το σωστό το μπάσσο, το πρόστυχο, το αντρικό; εεε θα με παίρναν με τις ντομάτες και θα είχαν και απόλυτο δίκιο!
Υπάρχει ένα παλιό θρεντ με έναν τύπο που είχε στήσει κάτι γιγαντιαίες κόρνες σε έναν χώρο 15τμ και κάτι του έφταιγε. Ολοι, μα όλοι, του αντιπροσώπου των ηχείων συμπεριλαμβανομένου, του έγραφαν πως ο χώρος είναι ακατάλληλος. Και αυτός τους έβγαζε όλους τρελούς και επέμενε πως αυτό που έφταιγε ήταν τα καλώδια του γιατί ήταν λέει κατάλληλα για μεγάλους τραντζιστορατους ενισχυτες και όχι για ολιγοβαττους λαμπατους που είχε στο σύστημα..
Θα βρω το λινκ να το διαβάσεις, είναι διδακτικό.
Εχουν εξηγηθεί εκατοντάδες φορές, και δεν έγιναν αντιληπτά. Γιατί προσπαθείς μάταια;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι βρε bhutia m..., αλλά και σύ..το "φοράς το supraκι σου...το κουμπωνεις το furutechακι σου"...κι όλα αυτά μόνο για τα..σαμπιδια σου !!:whistling: :whistling:
..στον ενισχυτή και τις πηγές σου, απλά αφήνεις τη φαντασία μας να οργιάζει!!:wink::wink:
..το κουμπωνεις το Ρόδιο, το γουστάρεις το παλλάδιο..:smile::smile:
Λέανδρε,έχουν φανεί εμμέσως όσα σου κεντρίζουν την περιέργεια σε φωτογραφίες...Van Den Hul Mainsstream στον Passion Integre όπως και σε φωνογραφικό στάδιο,προ και διάφορα DAC,Belden στα SVS,Powerburst Silver Audio στο πολύπριζο...Από εκεί και πέρα ιδιοκατασκευές με διαφορετικές γεωμετρίες και αγωγούς προερχόμενους από καλώδια ηχείων...

Πρόκειται για τεμάχια που έχουν έλθει στην κατοχή μου εδώ και αρκετά χρόνια και τα χρησιμοποιώ αφού τα έχω και δεν ενοχλούν...Για την ακρίβεια διατηρώ στον τρέχοντα τόπο διαμονής ολόκληρη αποθήκη με διαχυτικά και αυτοσχέδια απορροφητικά πάνελ,διάφορες καλωδιώσεις interconnect-ηχείων-ρεύματος από όλα τα χρόνια,εφεδρικά DAC,sub,ράφια από ικριώματα ιδιοκατασκευές και υλικά στήριξης,βραχυκυκλωτήρες (μέχρι και τους περιβόητους Nordost Valhalla κρατάω εκεί...) , βάσεις ηχείων αυτοσχέδιες και μη κ.ο.κ.Μόνο λάμπες δεν βρίσκονται πλέον.:wink:

ναι, εχουμε και καποιες υπερβολες, οπως σε ολα....
.....το αλλο με τον τοτο που πειραζει 0.5 db eq και αστραψαν οι υψηλες, το ξερεις ; :p

Αφηστε τον κοσμο να γραψει αυτο που ακουει, παντα θα υπαρχει η καποια υπερβολη....

Κοιτα να βρεις τι target curve πρεπει να εχεις στο εκαστοτε setup που εχεις και ασε τους καλωδιαδες να γραφουν τα δικα τους και ας λενε και κατι παραπανω, δεν χαθηκε ο κοσμος...
Μαζί σου,μόνο που το ΄΄νταβαντούρι΄΄ δεν το κάνει ο υποφαινόμενος,ούτε και περιέγραψα ποτέ ο ίδιος αποτελέσματα διορθωτικών επεμβάσεων με εξωπραγματικές εντυπώσεις...
...
Υπάρχει ένα παλιό θρεντ με έναν τύπο που είχε στήσει κάτι γιγαντιαίες κόρνες σε έναν χώρο 15τμ και κάτι του έφταιγε. Ολοι, μα όλοι, του αντιπροσώπου των ηχείων συμπεριλαμβανομένου, του έγραφαν πως ο χώρος είναι ακατάλληλος. Και αυτός τους έβγαζε όλους τρελούς και επέμενε πως αυτό που έφταιγε ήταν τα καλώδια του γιατί ήταν λέει κατάλληλα για μεγάλους τραντζιστορατους ενισχυτες και όχι για ολιγοβαττους λαμπατους που είχε στο σύστημα..
Θα βρω το λινκ να το διαβάσεις, είναι διδακτικό.
Τι υπενθύμισες τώρα...το μέλος με τα καμπανάκια του Chang...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εχουν εξηγηθεί εκατοντάδες φορές, και δεν έγιναν αντιληπτά. Γιατί προσπαθείς μάταια;
Ίσως γιατί ανήκω στο κομμάτι αυτών που προσπαθούν ακόμα να κατανοήσουν και όχι στο κομμάτι αυτών που είναι σε θέση να εξηγήσουν, οπότε είμαι πιο ξεκούραστος!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στα έχουνε γράψει δεκάδες φορές, άνθρωποι με πραγματικές γνώσεις στο όντιο. Δεν έχει νόημα να σου επαναλάβω τα ίδια, εγώ που δεν ξέρω την τύφλα μου. Θα σου απαντήσω όμως με βάση την απλή λογική. Το ότι δύο καλώδια ηχείων η ιντερκοννεκτ, ή και ρεύματος (σε πολύ μικρότερο βαθμό θεωρώ), δύνανται να ακούγονται χαρακτηριστικά διαφορετικά, είναι κάτι που δεν αμφισβητειται. Και δεν υπάρχει κάτι το μαγικό σε αυτό. Τα διαφορετικά ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους (αντίσταση, χωρητικότητα κλπ) αλλά και διαφορετικά μήκη που επηρεάζουν την αντίσταση, ενδέχεται, σε συνδυασμό με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών που διασυνδεουν, να έχουν σαν αποτέλεσμα αντιληπτές διάφορες.
Υπάρχει όμως σε αυτό κάποιο κέρδος για εμάς; ακόμα και αν είμαστε σίγουροι πως το ένα από τα δύο καλώδια μας "αρέσει" περισσότερο, λύσαμε τα προβλήματά μας και απογειωσαμε το σύστημα;
Μα τα προβλήματα ενός συστήματος /χώρου, που δε μας αφήνουν να απολαύσουμε μουσική και μας δημιουργούν συνεχώς την αίσθηση του ανικανοποιητου, δεν οφείλονται στα καλώδια, συνεπώς καμία αλλαγή αυτών, έστω και αν ακουστούν λίγο διαφορετικά, δεν θα τα λύσει.
Αν στον χώρο μου γίνεται της αντηχησης το κάγκελο, θα φταίνε τα καλώδια; αν τα ενισχυτικά μου είναι ανεπαρκή για την οδήγηση των ηχείων θα φταίνε τα καλώδια; αν τα ηχεία μου είναι ακατάλληλα για τον χώρο και τοποθετημένα λάθος, θα φταίνε τα καλώδια;
Αφού λοιπόν τα καλώδια δε θα είναι η αιτία των προβλημάτων, πώς η αντικατάσταση τους με άλλα, ακόμα και δεκαπλασιας τιμής θα λύσει τα προβλήματα; Ναι, μπορεί να ακουστούν διαφορετικά. So fucking what, θα εχω λύσει τα θέματά μου; Οι άνθρωποι που γνωρίζουν δέκα πράγματα (προφανώς δε μιλάω για μένα), με τους οποίους έρχεσαι συνεχώς σε αντιπαράθεση, δε λένε κάτι διαφορετικό... Κάντε λένε τα βασικά και στοιχειώδη και μετά άμα γουστάρετε παίξτε και με τα καλώδια.
Αλλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε πως χωρίς να έχετε κάνει τα βασικά και έχοντας χώρους και συστήματα που καταστρατηγουν βασικές αρχές του οντιο, βάλατε ένα καλώδιο των δύο χιλιάδων και γίνατε ω του θαύματος Abbey Road!
Mα με φαντάζεσαι τώρα εμένα, σε έναν χώρο που δεν έχω μετρήσει ποτέ, χωρίς το παραμικρό room treatment, με τα 6αρακια γουφερς στα τρία μέτρα, να πειραματιζομαι με καλωδια για να πετύχω το σωστό το μπάσσο, το πρόστυχο, το αντρικό; εεε θα με παίρναν με τις ντομάτες και θα είχαν και απόλυτο δίκιο!
Υπάρχει ένα παλιό θρεντ με έναν τύπο που είχε στήσει κάτι γιγαντιαίες κόρνες σε έναν χώρο 15τμ και κάτι του έφταιγε. Ολοι, μα όλοι, του αντιπροσώπου των ηχείων συμπεριλαμβανομένου, του έγραφαν πως ο χώρος είναι ακατάλληλος. Και αυτός τους έβγαζε όλους τρελούς και επέμενε πως αυτό που έφταιγε ήταν τα καλώδια του γιατί ήταν λέει κατάλληλα για μεγάλους τραντζιστορατους ενισχυτες και όχι για ολιγοβαττους λαμπατους που είχε στο σύστημα..
Θα βρω το λινκ να το διαβάσεις, είναι διδακτικό.
Είναι η πρώτη φορά που θα συμφωνήσω στο..80% των γραφομενων σου.
Σαφώς τα καλώδια από μόνα τους δε μπορούν να διορθώσουν ανωμαλίες ενός συστήματος.
Σαφώς επίσης δε μπορούν να κάνουν τη κόρνα που περιεγραψες να παίξει σωστά στα 15τμ..
Μπορούν όμως να βελτιώσουν από λίγο έως πολύ το τελικό αποτέλεσμα.
Έχω επανηλλημενα πει ότι στο audio, τα πάντα ακούγονται!
Κάποιος λοιπόν που δε μπορεί ή δε θέλει να παρέμβει στο χώρο για αισθητικούς λόγους θα επωφεληθεί απ'τη χρήση των ανάλογων καλωδίων στο σύστημα.
Ομοίως δε μπορεί να έχει επενδύσει κάποιος στον ήχο του σε ακριβά συστήματα και να .. επιμένει ότι ο ήχος του είναι οκ..με μογκαμομπελντενακια και μαύρα καλώδια ρεύματος!
Έχει απλά "χαντακωσει" το σύστημα του.
Επειδή τώρα οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν dedicated χώρο, η χρήση σωστών καλωδίων είναι τουλάχιστον επιτακτική και με τον απόλυτο waf.
Ποτέ δεν είπα ότι "πάρτε καλώδια και μην ασχολείστε με τα υπόλοιπα".
Αντιθέτως, εσύ και πολλοί άλλοι λέτε "μήν ασχολείστε με τα καλώδια" δεν ακούγονται!!
Μέγα λάθος..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αντιθέτως, εσύ και πολλοί άλλοι λέτε "μήν ασχολείστε με τα καλώδια" δεν ακούγονται!!
Μέγα λάθος..
Είναι τραγικά δυσανάλογο το κόστος σε σχέση με τη βελτίωση που μπορούν να επιφέρουν Λεανδρε, ως εκ τούτου είναι μια πολύ καλή συμβουλή, ιδιαίτερα για τους νεοεισερχομενους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
Για την ακρίβεια διατηρώ στον τρέχοντα τόπο διαμονής ολόκληρη αποθήκη με διαχυτικά και αυτοσχέδια απορροφητικά πάνελ,διάφορες καλωδιώσεις interconnect-ηχείων-ρεύματος από όλα τα χρόνια,εφεδρικά DAC,sub,ράφια από ικριώματα ιδιοκατασκευές και υλικά στήριξης,βραχυκυκλωτήρες (μέχρι και τους περιβόητους Nordost Valhalla κρατάω εκεί...) , βάσεις ηχείων αυτοσχέδιες και μη κ.ο.κ.Μόνο λάμπες δεν βρίσκονται πλέον
Και αφού έχεις τόση ποσότητα υλικών που παθαίνει ονείρωξη ο μέσος Λέανδρος, ο τυπικός χαϊεντάς και πιθανώς μέχρι κι ο Κεφαλας, γιατί δε τα χρησιμοποιείς όλα αυτά για να "φτιάξεις τον ήχο σου" και αντιθέτως παίζεις με dsp και ρυθμίσεις στο πεδίο του χρόνου και του πλάτους;

Ήμαρτον κύριε, θες να μας τρελάνεις;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Και αφού έχεις τόση ποσότητα υλικών που παθαίνει ονείρωξη ο μέσος Λέανδρος, ο τυπικός χαϊεντάς και πιθανώς μέχρι κι ο Κεφαλας, γιατί δε τα χρησιμοποιείς όλα αυτά για να "φτιάξεις τον ήχο σου" και αντιθέτως παίζεις με dsp και ρυθμίσεις στο πεδίο του χρόνου και του πλάτους;

Ήμαρτον κύριε, θες να μας τρελάνεις;
Γιατί μου λείπουν τα καμπανάκια του Chang για να έκανα ολοκληρωμένο παιχνίδι...:lolsign:
(Οι μπίλιες με τα τορναρισμένα πατάκια δεν αρκούν...)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Στα έχουνε γράψει δεκάδες φορές, άνθρωποι με πραγματικές γνώσεις στο όντιο. Δεν έχει νόημα να σου επαναλάβω τα ίδια, εγώ που δεν ξέρω την τύφλα μου. Θα σου απαντήσω όμως με βάση την απλή λογική. Το ότι δύο καλώδια ηχείων η ιντερκοννεκτ, ή και ρεύματος (σε πολύ μικρότερο βαθμό θεωρώ), δύνανται να ακούγονται χαρακτηριστικά διαφορετικά, είναι κάτι που δεν αμφισβητειται. Και δεν υπάρχει κάτι το μαγικό σε αυτό. Τα διαφορετικά ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους (αντίσταση, χωρητικότητα κλπ) αλλά και διαφορετικά μήκη που επηρεάζουν την αντίσταση, ενδέχεται, σε συνδυασμό με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών που διασυνδεουν, να έχουν σαν αποτέλεσμα αντιληπτές διάφορες.
Υπάρχει όμως σε αυτό κάποιο κέρδος για εμάς; ακόμα και αν είμαστε σίγουροι πως το ένα από τα δύο καλώδια μας "αρέσει" περισσότερο, λύσαμε τα προβλήματά μας και απογειωσαμε το σύστημα;
Μα τα προβλήματα ενός συστήματος /χώρου, που δε μας αφήνουν να απολαύσουμε μουσική και μας δημιουργούν συνεχώς την αίσθηση του ανικανοποιητου, δεν οφείλονται στα καλώδια, συνεπώς καμία αλλαγή αυτών, έστω και αν ακουστούν λίγο διαφορετικά, δεν θα τα λύσει.
Αν στον χώρο μου γίνεται της αντηχησης το κάγκελο, θα φταίνε τα καλώδια; αν τα ενισχυτικά μου είναι ανεπαρκή για την οδήγηση των ηχείων θα φταίνε τα καλώδια; αν τα ηχεία μου είναι ακατάλληλα για τον χώρο και τοποθετημένα λάθος, θα φταίνε τα καλώδια;
Αφού λοιπόν τα καλώδια δε θα είναι η αιτία των προβλημάτων, πώς η αντικατάσταση τους με άλλα, ακόμα και δεκαπλασιας τιμής θα λύσει τα προβλήματα; Ναι, μπορεί να ακουστούν διαφορετικά. So fucking what, θα εχω λύσει τα θέματά μου; Οι άνθρωποι που γνωρίζουν δέκα πράγματα (προφανώς δε μιλάω για μένα), με τους οποίους έρχεσαι συνεχώς σε αντιπαράθεση, δε λένε κάτι διαφορετικό... Κάντε λένε τα βασικά και στοιχειώδη και μετά άμα γουστάρετε παίξτε και με τα καλώδια.
Αλλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε πως χωρίς να έχετε κάνει τα βασικά και έχοντας χώρους και συστήματα που καταστρατηγουν βασικές αρχές του οντιο, βάλατε ένα καλώδιο των δύο χιλιάδων και γίνατε ω του θαύματος Abbey Road!
Mα με φαντάζεσαι τώρα εμένα, σε έναν χώρο που δεν έχω μετρήσει ποτέ, χωρίς το παραμικρό room treatment, με τα 6αρακια γουφερς στα τρία μέτρα, να πειραματιζομαι με καλωδια για να πετύχω το σωστό το μπάσσο, το πρόστυχο, το αντρικό; εεε θα με παίρναν με τις ντομάτες και θα είχαν και απόλυτο δίκιο!
Υπάρχει ένα παλιό θρεντ με έναν τύπο που είχε στήσει κάτι γιγαντιαίες κόρνες σε έναν χώρο 15τμ και κάτι του έφταιγε. Ολοι, μα όλοι, του αντιπροσώπου των ηχείων συμπεριλαμβανομένου, του έγραφαν πως ο χώρος είναι ακατάλληλος. Και αυτός τους έβγαζε όλους τρελούς και επέμενε πως αυτό που έφταιγε ήταν τα καλώδια του γιατί ήταν λέει κατάλληλα για μεγάλους τραντζιστορατους ενισχυτες και όχι για ολιγοβαττους λαμπατους που είχε στο σύστημα..
Θα βρω το λινκ να το διαβάσεις, είναι διδακτικό.
Abbey Road! 😍

μα νομιζω οτι οι καλωδιαδες συμφωνουν στα βασικα στησιματος setup και room treatment, οπως και στις μετρησεις χωρου...
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Abbey Road! 😍

μα νομιζω οτι οι καλωδιαδες συμφωνουν στα βασικα στησιματος setup και room treatment, οπως και στις μετρησεις χωρου...
Σε ένα παράλληλο Σύμπαν που θα έλεγε και ο ημιεμφανισθείς γκουρού, ναι θα συμφωνούσαν!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.656
Δυστυχώς, οι περισσότεροι καλωδιολάγνοι σε αυτό το φόρουμ, καταστρατηγούν κάθε βασική αρχή στο οντιο, και το μόνο που σχολιάζουν με υπερθετικό βαθμό κολακευτικά, είναι τη διαφορά που άκουσαν με κάποιο ας πούμε καλώδιο ρεύματος, ενώ ισχύουν τα περισσότερα από τα κάτωθεν:

1. Έχουν τρίγωνο ακρόασης πανοράματος, κι όχι ισόπλευρο όπως προβλέπεται

2. Έχουν κακούς χρόνους αντήχησης, ακατάλληλους για σοβαρό ήχο

3. Έχουν ακατάλληλα ηχεία για την απόσταση ακρόασης που χρησιμοποιούν, τυπικά με 5,5-6,5"-αρια στα 3 γ@μημένα μέτρα και περισσότερο..

4. Δεν έχουν πιάσει ποτέ μικρόφωνο..

5. Δεν έχουν σαμπ.

6. Προτιμούν το πικάπ... :gotcha:


Κλπ κλπ κλπ

Ε, Άϊ...
 

C

chrispo

Guest
Είναι η πρώτη φορά που θα συμφωνήσω στο..80% των γραφομενων σου.
Σαφώς τα καλώδια από μόνα τους δε μπορούν να διορθώσουν ανωμαλίες ενός συστήματος.
Σαφώς επίσης δε μπορούν να κάνουν τη κόρνα που περιεγραψες να παίξει σωστά στα 15τμ..
Μπορούν όμως να βελτιώσουν από λίγο έως πολύ το τελικό αποτέλεσμα.
Έχω επανηλλημενα πει ότι στο audio, τα πάντα ακούγονται!
Κάποιος λοιπόν που δε μπορεί ή δε θέλει να παρέμβει στο χώρο για αισθητικούς λόγους θα επωφεληθεί απ'τη χρήση των ανάλογων καλωδίων στο σύστημα.
Ομοίως δε μπορεί να έχει επενδύσει κάποιος στον ήχο του σε ακριβά συστήματα και να .. επιμένει ότι ο ήχος του είναι οκ..με μογκαμομπελντενακια και μαύρα καλώδια ρεύματος!
Έχει απλά "χαντακωσει" το σύστημα του.
Επειδή τώρα οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν dedicated χώρο, η χρήση σωστών καλωδίων είναι τουλάχιστον επιτακτική και με τον απόλυτο waf.
Ποτέ δεν είπα ότι "πάρτε καλώδια και μην ασχολείστε με τα υπόλοιπα".
Αντιθέτως, εσύ και πολλοί άλλοι λέτε "μήν ασχολείστε με τα καλώδια" δεν ακούγονται!!
Μέγα λάθος..
Λέανδρε, το ¨πρόβλημά ¨ σου είναι ότι χρησιμοποιείς μαθηματικό τρόπο σκέψης, τον οποίο μεταφέρεις στα κείμενά σου με επιχειρήματά που βρίθουν από αμφιμονοσήμαντες αντιστοιχίες και ¨έννοιες°.
Και επειδή δε το κόβω να το ¨πάνε ¨ καλά με τα μαθηματικά πολλοί , μάλλον γίαυτό σε παρεξηγούν και περιθωριοποιούν τα λεγόμενά σου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δυστυχώς, οι περισσότεροι καλωδιολάγνοι σε αυτό το φόρουμ, καταστρατηγούν κάθε βασική αρχή στο οντιο, και το μόνο που σχολιάζουν με υπερθετικό βαθμό κολακευτικά, είναι τη διαφορά που άκουσαν με κάποιο ας πούμε καλώδιο ρεύματος, ενώ ισχύουν τα περισσότερα από τα κάτωθεν:

1. Έχουν τρίγωνο ακρόασης πανοράματος, κι όχι ισόπλευρο όπως προβλέπεται

2. Έχουν κακούς χρόνους αντήχησης, ακατάλληλους για σοβαρό ήχο

3. Έχουν ακατάλληλα ηχεία για την απόσταση ακρόασης που χρησιμοποιούν, τυπικά με 5,5-6,5"-αρια στα 3 γ@μημένα μέτρα και περισσότερο..

4. Δεν έχουν πιάσει ποτέ μικρόφωνο..

5. Δεν έχουν σαμπ.

6. Προτιμούν το πικάπ... :gotcha:


Κλπ κλπ κλπ

Ε, Άϊ...
Και στο καπάκι παραμένουν οι περισσότεροι στάσιμοι σε εναλλαγές καλωδίων αντί να έκαναν - το εκ των ουκ άνευ για παραδοσιακά setup - παιχνίδι με τη γεωμετρία και ακόμα περισσότερο να κανόνιζαν τρωτές ιδιότητες σε αφρόντιστους οικιακούς χώρους να δούλευαν σε κάποιον βαθμό υπέρ αντί εναντίον τους...

Είναι πραγματικά κρίμα που δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι το νήμα με την ολοκληρωμένη διαχείριση - παρά απλή διόρθωση - δικαναλικών setup - εντός τυπικού οικιακού περιβάλλοντος κιόλας - δεν έγινε για χάρη των ΄΄ψαγμένων΄΄ πολυκαναλικών,αλλά για δική τους.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και αφού έχεις τόση ποσότητα υλικών που παθαίνει ονείρωξη ο μέσος Λέανδρος, ο τυπικός χαϊεντάς και πιθανώς μέχρι κι ο Κεφαλας, γιατί δε τα χρησιμοποιείς όλα αυτά για να "φτιάξεις τον ήχο σου" και αντιθέτως παίζεις με dsp και ρυθμίσεις στο πεδίο του χρόνου και του πλάτους;

Ήμαρτον κύριε, θες να μας τρελάνεις;
Είσαι βαθιά νυχτωμενος Ντοκ..
Υπάρχουν και φωτογραφίες του συστήματος του bhutia με καλώδια ρεύματος της furutech και της Supra!
...ο άνθρωπος πληρεί τα ελάχιστα βασικά χαρακτηριστικά τουλάχιστον στα καλώδια του, δεν είναι .. ουγκανο! :wink: :wink:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top