Καλώδια και θύματα

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
πρεπει να παραδεχτείς όμως ότι το ίδιο σύστημα με της ιδιες ρυθμίσεις και χώρο αλλιώς το ακούς εσυ και αλλιως ο έαρ.......έτσι?
Αν κάποιος από τους δυο έχει πρόβλημα-πάθηση.

Όπως και με την όραση. Αν βλέπεις το πράσινο ως κόκκινο και ανάποδα έχεις πρόβλημα. Βλέπεις διαφορετικά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ρε bhutia m... τι μετρήσιμα και το πράσινα άλογα??
Στο rew δίνει μια γεννήτρια συχνοτήτων μια συχνότητα μόνο ανά κάποια χιλιοστά του δευτερολέπτου και βάσει αυτού παίρνεις μετρήσεις για τη συγκεκριμένη συχνότητα το πώς αναπαράγεται μόνο αυτή εκείνη τη χρονική στιγμή.
Η δε καμπύλη είναι απλά ένα άθροισμα όλων των επιμέρους μονών σημείων μετρήσης.
Με άλλα λόγια το φουτσο κλαιγανε!
Αυτό που παίρνεις στο τέλος είναι μόνο μια ένδειξη του πως μπορεί το σύστημα να αναπαράγει τον ήχο.
Μια και το scanning δεν εμπεριέχει σύνθετους ήχους όπως μια πραγματική μουσική ακρόαση.
Με άλλα λόγια.. φούτσες μπλε!.
Μπορεί επομένως το σύστημα να μπορεί να "μετράει σχετικά σωστά" στο ιού ιού, αλλά αν του έβαζες ν αναπαράγει το sketches of Spain να άκουγες απ'τα τρία το μακρύτερο.
Θα μπορούσα να δεχθώ οποιαδήποτε μέτρηση που να συγκρινε ένα συμφωνικό έργο και πως αυτό αναπαράγεται.
Τ αλλά που μετράει το οφωνο είναι απλά μια μικρή ένδειξη του πως πιθανά μπορεί να παίξει ένα σύστημα.
Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να δείξει το πώς παίζει ένα σύστημα.
Γκε γκε??
Δεν θέλω να φρενάρω τον οίστρο σου,αλλά το REW περιλαμβάνει και...Real Time Analyzer...Άμα δε έχεις και σύγχρονο επεξεργαστή στον υπολογιστή,μπορεί να εκτελεί ανάλυση και σε 24 bit...

Όπως διαπιστώνεται όμως,εκτός από ΄΄ιου΄΄ οι αναλυτικές μετρήσεις μπορούν να κάνουν και...΄΄τζιζ΄΄. :sneaky:
Αν κάποιος από τους δυο έχει πρόβλημα-πάθηση.

Όπως και με την όραση. Αν βλέπεις το πράσινο ως κόκκινο και ανάποδα έχεις πρόβλημα. Βλέπεις διαφορετικά.
Έλα που κάνεις τον ανήξερο ολόκληρος επιστήμων,΄΄όλοι΄΄ γνωρίζουν ότι όσοι δεν δίνουν την πρέπουσα σημασία σε διαφορές στα καλώδια πρέπει να πάσχουν από ηχητική...αχρωματοψία.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ρε bhutia m... τι μετρήσιμα και το πράσινα άλογα??
(...)
Τ αλλά που μετράει το οφωνο είναι απλά μια μικρή ένδειξη του πως πιθανά μπορεί να παίξει ένα σύστημα.
Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να δείξει το πώς παίζει ένα σύστημα.
Γκε γκε??
Ρε "bhutia m" σου κάνει και μάθημα!! Το κατάλαβες ή να κάνει και κακά;

 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Ρε bhutia m... τι μετρήσιμα και το πράσινα άλογα??
Στο rew δίνει μια γεννήτρια συχνοτήτων μια συχνότητα μόνο ανά κάποια χιλιοστά του δευτερολέπτου και βάσει αυτού παίρνεις μετρήσεις για τη συγκεκριμένη συχνότητα το πώς αναπαράγεται μόνο αυτή εκείνη τη χρονική στιγμή.
Η δε καμπύλη είναι απλά ένα άθροισμα όλων των επιμέρους μονών σημείων μετρήσης.
Με άλλα λόγια το φουτσο κλαιγανε!
Αυτό που παίρνεις στο τέλος είναι μόνο μια ένδειξη του πως μπορεί το σύστημα να αναπαράγει τον ήχο.
Μια και το scanning δεν εμπεριέχει σύνθετους ήχους όπως μια πραγματική μουσική ακρόαση.
Με άλλα λόγια.. φούτσες μπλε!.
Μπορεί επομένως το σύστημα να μπορεί να "μετράει σχετικά σωστά" στο ιού ιού, αλλά αν του έβαζες ν αναπαράγει το sketches of Spain να άκουγες απ'τα τρία το μακρύτερο.
Θα μπορούσα να δεχθώ οποιαδήποτε μέτρηση που να συγκρινε ένα συμφωνικό έργο και πως αυτό αναπαράγεται.
Τ αλλά που μετράει το οφωνο είναι απλά μια μικρή ένδειξη του πως πιθανά μπορεί να παίξει ένα σύστημα.
Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να δείξει το πώς παίζει ένα σύστημα.
Γκε γκε??
Λεανδρε προσπάθησε πάλι σε είχα για δυνατό παίκτη. Διάβασε τα κείμενα στο site για τις μετρήσεις και μην γράφεις ακόμα την άποψη σου για αυτές γιατί μάλλον προκαλείς γέλιο.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Νομίζω το είχε θέσει πολύ εύστοχα παλαιότερα ο @costas EAR που τόσο μου αρέσει να τρολάρω: υπάρχουν οι audiophiles και οι musicphiles. Οι πρώτοι πιστεύω ότι θα ήταν ικανοποιημένοι ακόμα κι αν άκουγαν μία γεννήτρια τυχαίων κυματομορφών, που θα μέτραγαν τέλεια στο χώρο τους, οι δεύτεροι ενδιαφέρονται να ακούν μουσική σε ένα σύστημα που συχνοτικά αποδίδει με τιμιότητα το περιεχόμενο (μακριά από μένα η λέξη πιστότητα).

Νομίζω ότι αν ο καθένας μας ξεκαθαρίσει μέσα του σε ποια μερίδα ανήκει, θα μας λυθούν πολλές απορίες.

Προσωπικά, το παιχνίδι με τα καλώδια, τις βάσεις στήριξης, τις λάμπες κ.λπ. είναι κάτι με το οποίο ασχολούμαι όταν μου περισσεύει χρόνος και χρήμα από την ακρόαση μουσικής. Ξέρω ότι κάνουν κάποια διαφορά, από κει και πέρα ο καθένας σταθμίζει τις προτεραιότητές του και κάνει κουμάντο στο πορτοφόλι του. Αυτό που με προβληματίζει είναι να βλέπω ανθρώπους που δεν έχουν στημένο σωστά σύστημα ή έχουν ένα σύστημα που στήθηκε με βάση υποδείξεις άλλων, χωρίς δικό τους πειραματισμό, ή ακόμα και χωρίς καθόλου σύστημα, να κατακρίνουν με σφοδρότητα τις επιλογές άλλων.
 

P

PMC

Guest
Επίσης, να σου θυμίσω πόσο μαντάρα τα έκανες πειράζοντας οτιδήποτε στον τρινοβ, σύμφωνα με τα "γούστα" σου, τόσο μαντάρα, που δε λέγεται.
αυτο το έχεις ξαναγράψει .....δεν απάντησα .
μη με προκαλείς .
οτι λες θα χρησιμοποιηθει εναντίον σου......
( το θέμα δεν έχει τελειώσει ακόμα με τον τριννοβ )


Μήπως είσαι μεθυσμένος βρε;
οχι Κώστα μου . Δεν είμαι μεθυσμένος . Απλά κάπου και η υπομονή φτάνει στα όρια της .......
φραπαφρουπα Παντογνώστη........

Κι όμως, ακόμα και τις στάθμες πειραξες, με τα "γούστα", χωρίς να μπορείς να καταλάβεις ότι δεν υπάρχουν γούστα στην αναπαραγωγή..
αυτο πως σου ρθε?
ρε ότι ναναι λες?


Αν κάποιος από τους δυο έχει πρόβλημα-πάθηση.

Όπως και με την όραση. Αν βλέπεις το πράσινο ως κόκκινο και ανάποδα έχεις πρόβλημα. Βλέπεις διαφορετικά.
το 99,5 σας περικλείει και τους δυο.....;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Αυτό που με προβληματίζει είναι
Η ελευθερία της άποψης στο σύγχρονο τοπίο του ίντερνετ, όπου οι ηλίθιοι, οι οποίοι αποτελούν αριθμητικά συντριπτική πλειοψηφία, έχουν βήμα.

Τρόμος.
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αλλά πρόσεχε μην στο ξανακάνει.
Εγώ θα τον έστελνα για service
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
To είπες στην Trinnov ότι ο τελικός είχε λάθος. gain στο ένα κανάλι ; Για να μην ψάχνονται χωρίς λόγο
Τί έγινε ρε παιδιά με τον Bryston; Πείτε μας κι εμάς.
Ε ναι, κάποτε θα το έλεγα
Βέβαια ο Tom είχε προειδοποιήσει πως κάτι δεν πάει καλά
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
αυτο το έχεις ξαναγράψει .....δεν απάντησα .
μη με προκαλείς .
οτι λες θα χρησιμοποιηθει εναντίον σου......
Σε προκαλώ.

Και ξεκινάω από τα βασικά.

Όταν έχω γράψει πως προσωπικά κάνω ισοστάθμιση με 15 διαφορετικά σημεία μέτρησης, όταν έχει γράψει ο μπουτχιας και τόσοι μα τόσοι άλλοι πόσο άκυρη είναι μια ισοστάθμιση με μια μόνο μέτρηση, όταν έχει κατατεθεί τόση γνώση σε αυτό το φόρουμ, είσαι αδικαιολόγητος να έχεις ακόμα και τώρα ισοστάθμιση που βασίζεται σε μία θέση μέτρησης.

Σε μια! Έλεος αδέρφια..

Όλα είναι άκυρα.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Με τη δική σου ψύχραιμη προσέγγιση, εύχομαι τουλάχιστον να μην ανοίγετε τα μηχανήματα για να μετράτε με τα αφτιά διαφορές καλωδιων, ή διαφορές μηχανημάτων.
Άσε μας άνθρωπέ μου, θα μου πεις τι θα κάνω με τα δικά μου αυτιά και τα δικά μου μηχανάκια; Δικά μου είναι, τους βάζω φωτιά και τα καίω, άμα λάχει :D
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Δεν ξέρω τι καταλαβαίνει ο "κακόμοιρος" o jiovani και οι υπόλοιποι ,αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι με την αύξηση του αριθμού των διαχειριστών υπάρχει πλέον χρόνος για έλεγχο των λάικς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
έλεγχο των λάικς.
Δεν τίθεται μωρέ τέτοιο θέμα, απλώς όταν βλέπεις να γράφει κάποιος μια εντελώς άκυρη και οφθαλμοφανώς λάθος άποψη, που κατουργιεσαι στα γέλια, και βλέπεις να του κάνουν και λαϊκ μερικοί, λες ε νταξ, δεν υπάρχει σωτηρία! :lol: :lol: :lol:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top