Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αφιερωμένο σε Κο Χρήστο @christos77 και @Bhutia το πρώτο κάπως επιστημονικό paper για το εαν ακούγονται τα καλώδια.



Και μάλιστα ιντερκονέκτ που είναι και το πιο δύσκολο να ακούσεις διαφορές.

Καλά εγω δεν χρειάζεται καν να το διαβάσω καθότι χρυσαυτιάς. :D
Θέλεις να μας πεις ότι είσαι σε θέση να ακούσεις τις αποκλισεις που υπάρχουν στη κλίμακα των millivolt και microvolt...? Ή το θόρυβο που ρουφάει ένα καλώδιο στη μπάντα των MHz? Τί είσαι βρε thva? Νυχτερίδα;
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Δεν ξερω Αγγλικα μρε thva ;) γκαμοτο Αλλα θα πω στον κ. Τζονυ που ειναι η μητρικη του γλωσσα να με πει τι λεν τα pdf ελπιζω να το κανει;) μερικες φορες ειναι αντιριξιας αγνωσται αι βουλαι
Του SANSUI DE CORAL;)
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Διαβάστε καλά το "paper" για να έχετε προσωπική άποψη για το τι είναι και τι γράφει. Γιατί μόνο για επιστημονική έρευνα δεν πρόκειται.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Δεν ξερω Αγγλικα μρε thva ;) γκαμοτο Αλλα θα πω στον κ. Τζονυ που ειναι η μητρικη του γλωσσα να με πει τι λεν τα pdf ελπιζω να το κανει;) μερικες φορες ειναι αντιριξιας αγνωσται αι βουλαι
Του SANSUI DE CORAL;)
Ούτε εγω ξέρω τι λέει Κε Χρήστο, για να σου έκανα μια περίληψη. Όπως είπα, δεν το διάβασα. Όταν το διαβάσω θα σου στείλω p.m.

Κακό να εξαρτάσαι απο κάποιον για να οου το ερμηνεύσει. Πήγαινε στο κείμενο κάνε copy κομμάτια του (λογικού μεγέθους κάθε φορά) και μετά πήγαινε στο google translate και κάνε τα paste (επικόλληση). Μετά διάλεξε μετάφραση σε Γερμανικά ή Ελληνικά. Μια χαρά θα το καταλάβεις.

 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Θέλεις να μας πεις ότι είσαι σε θέση να ακούσεις τις αποκλισεις που υπάρχουν στη κλίμακα των millivolt και microvolt...? Ή το θόρυβο που ρουφάει ένα καλώδιο στη μπάντα των MHz? Τί είσαι βρε thva? Νυχτερίδα;
Όπως είπα παραπάνω στον Κο Χρήστο, αλλά γράφω και στο αρχικό μου πόστ, δεν το διάβασα. Οπότε τι ρωτάς ?

Αλλά λίγο που καταλαβαίνω το ερώτημα σου δεν έχει κάποια λογική. "Αποκλίσεις" σε τι ακριβώς (FR, TD etc) ? και "ρουφάει" τι αμριβώς ? τσάι ή καφέ. Ούτε τα άλλα επιστημονικά ερωτήματα που ετέθησαν για κροταλίες, νυχτερίδες και κάτι lol του wnet. :D

Εμένα τι με ρωτάς εξάλλου ? Εγω απλώς παρέθεσα ενα πόστ για οποιον ενδιαφέρεται, όχι για να το ερμηνεύσω ή επειδή μου είναι κατανοητό.

Απο ότι όμως άκουσα μια "εισαγωγή" του, απο άλλον αναφέρεται σε αποκλίσεις στο time Domain και όχι σε όλα αυτά που καιρό αναλύετε εσεις εδω και άλλου για αποκλίσεις σε FR.

Απο ότι έχω ακούσει (μέχρι τώρα) και μπορώ να σου πω, δεν υπάρχουν μελέτες για τα variations στο time domain του αυτιού και κατώτερο όριο αυτών, αλλά λένε ότι εξαρτάται κατευθείαν απο τον εγκέφαλο (και όχι απο το αυτί καθαυτό) και είναι της τάξης των 4-5 μικροσεκόντ, όσο δηλαδή κάνουν οι νευρώνες να κάνουν firing.

Όσον αφορά την επιστημονικότητα εαν και δεν την διάβασα αυτή, την κρίνω με την ίδια άποψη που έχω για αυτες τους Τούλ κλπ που έχω εκφραστείι ανάλογα χα χα.Δεν έχω διπλά στανταρντ εγω. Ιϊσως σε ποιό καλή μοίρα ? καθως δεν υπάρχει πολύπλοκο ερωτηματολόγιο και η πληροφορία που αναζητείται δεν είναι προτίμηση αλλά απλώς εύρεση διαφοράς (πράγμα που δικαιώνομαι επιστημονικά λέγοντας σε ανύποπτο χρόνο ότι ενας επιστήμονας θα έψαχνε απλώς διαφορά και πληροφορία και όχι προτίμηση.)
 
Last edited:



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όπως είπα παραπάνω στον Κο Χρήστο, αλλά γράφω και στο αρχικό μου πόστ, δεν το διάβασα. Οπότε τι ρωτάς ?

Αλλά λίγο που καταλαβαίνω το ερώτημα σου δεν έχει κάποια λογική. "Αποκλίσεις" σε τι ακριβώς (FR, TD etc) ? και "ρουφάει" τι αμριβώς ? τσάι ή καφέ. Ούτε τα άλλα επιστημονικά ερωτήματα που ετέθησαν για κροταλίες, νυχτερίδες και κάτι lol του wnet. :D

Εμένα τι με ρωτάς εξάλλου ? Εγω απλώς παρέθεσα ενα πόστ για οποιον ενδιαφέρεται, όχι για να το ερμηνεύσω ή επειδή μου είναι κατανοητό.

Απο ότι όμως άκουσα μια "εισαγωγή" του, απο άλλον αναφέρεται σε αποκλίσεις στο time Domain και όχι σε όλα αυτά που καιρό αναλύετε εσεις εδω και άλλου για αποκλίσεις σε FR.

Απο ότι έχω ακούσει (μέχρι τώρα) και μπορώ να σου πω, δεν υπάρχουν μελέτες για τα variations στο time domain του αυτιού και κατώτερο όριο αυτών, αλλά λένε ότι εξαρτάται κατευθείαν απο τον εγκέφαλο (και όχι απο το αυτί καθαυτό) και είναι της τάξης των 4-5 μικροσεκόντ, όσο δηλαδή κάνουν οι νευρώνες να κάνουν firing.

Όσον αφορά την επιστημονικότητα εαν και δεν την διάβασα αυτή, την κρίνω με την ίδια άποψη που έχω για αυτες τους Τούλ κλπ που έχω εκφραστείι ανάλογα χα χα.Δεν έχω διπλά στανταρντ εγω. Ιϊσως σε ποιό καλή μοίρα ? καθως δεν υπάρχει πολύπλοκο ερωτηματολόγιο και η πληροφορία που αναζητείται δεν είναι προτίμηση αλλά απλώς εύρεση διαφοράς (πράγμα που δικαιώνομαι επιστημονικά λέγοντας σε ανύποπτο χρόνο ότι ενας επιστήμονας θα έψαχνε απλώς διαφορά και πληροφορία και όχι προτίμηση.)
Εγώ σχολίασα πριν ξεκαθαρίσεις ότι δεν τα έχεις διαβάσει (ενώ το ύφος σου παραπέμπει σε κάποια μεγάλη ανακάλυψη, αυτούς που σου έβαλαν καρδούλες λυπάμαι, με τη χαρά έμειναν). Αυτά που υποστηρίζει ο τύπος ότι "ακούγονται " άντε να τα ακούσει καμία νυχτερίδα. Όσο για τα τυφλά τεστ του, έχει απαντήσει ο Τουλ. Διπλό blind test όπου ο ακροατής όχι μόνο καταδείξει την αλλαγή, αλλά είναι υποχρεωμένος να πει και ποια του άρεσε.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Εγώ σχολίασα πριν ξεκαθαρίσεις ότι δεν τα έχεις διαβάσει (ενώ το ύφος σου παραπέμπει σε κάποια μεγάλη ανακάλυψη, αυτούς που σου έβαλαν καρδούλες λυπάμαι, με τη χαρά έμειναν). Αυτά που υποστηρίζει ο τύπος ότι "ακούγονται " άντε να τα ακούσει καμία νυχτερίδα. Όσο για τα τυφλά τεστ του, έχει απαντήσει ο Τουλ. Διπλό blind test όπου ο ακροατής όχι μόνο καταδείξει την αλλαγή, αλλά είναι υποχρεωμένος να πει και ποια του άρεσε.
Αφού έγραψα " Καλά εγω δεν χρειάζεται καν να το διαβάσω" .

Επίσης καμια δουλειά (και λογική) δεν έχεις να με ρωτάς και μάλιστα με υφος περίεργο και κάνοντας υποθέσεις ότι εγω αυτό το αποδέχομαι ή όχι και μάλιστα ρωτώντας ακατανότα πράγματα... απλώς επειδή πόσταρα κάτι.

Εσυ που το δι΄βασες κάνε του ενα peer review του φυσικού απο το Columbia και πες μας και τι λέει και σε εμάς, που δεν το έχουμε διαβάσει αλλά και εαν το διβάσουμε στο μέλλον, μπορεί και να μην το κατανοήσουμε.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αφού έγραψα " Καλά εγω δεν χρειάζεται καν να το διαβάσω" .

Επίσης καμια δουλειά (και λογική) δεν έχεις να με ρωτάς και μάλιστα με υφος περίεργο και κάνοντας υποθέσεις ότι εγω αυτό το αποδέχομαι ή όχι και μάλιστα ρωτώντας ακατανότα πράγματα... απλώς επειδή πόσταρα κάτι.

Εσυ που το δι΄βασες κάνε του ενα peer review του φυσικού απο το Columbia και πες μας και τι λέει και σε εμάς, που δεν το έχουμε διαβάσει αλλά και εαν το διβάσουμε στο μέλλον, μπορεί και να μην το κατανοήσουμε.
Δεν σε ρώτησα με ύφος περίεργο. Με ύφος χιουμοριστικο σε ρώτησα. Φυσικός από το Columbia μπορεί να είναι και αυτά που λέει προφανώς έχουν σχέση με τη φυσική. Όμως αυτά που υποστηρίζει ότι ακούγονται στα καλώδια, εμείς οι άνθρωποι δεν μπορούμε να τα ακούσουμε.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Δεν σε ρώτησα με ύφος περίεργο. Με ύφος χιουμοριστικο σε ρώτησα. Φυσικός από το Columbia μπορεί να είναι και αυτά που λέει προφανώς έχουν σχέση με τη φυσική. Όμως αυτά που υποστηρίζει ότι ακούγονται στα καλώδια, εμείς οι άνθρωποι δεν μπορούμε να τα ακούσουμε.
Καλά, κάτσε να παρέμβει ο @kanakiani , εμείς συνεννοούμαστε καλύτερα μέσω αυτού. :D Θα γελάσουμε κιόλας σαν bonus. Που χάθηκε αυτο το παιδί ? χα χα.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά, κάτσε να παρέμβει ο @kanakiani , εμείς συνεννοούμαστε καλύτερα μέσω αυτού. :D Θα γελάσουμε κιόλας σαν bonus. Που χάθηκε αυτο το παιδί ? χα χα.
Πιστεύω ότι ήταν μια δύσκολη στιγμή σου, κουρασμένος κατά πάσα πιθανότητα θεώρησες ότι σου έκανα επίθεση. Ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν ήταν τέτοια η πρόθεσή μου. Αλλά βρε thva, αρχικά ποστάρεις τα συγκεκριμένα pdf σαν να ανακαλύφθηκε κάτι το συνταρακτικό και πέραν του ότι δεν το έχεις διαβάσει ο ίδιος ( για να δεις πόσο μπούρδα είναι ο συσχετισμός των όσων επιστημονικά αποδεικνύονται με το "high end audio" ), τα ίδια τα κείμενα δεν αλλάζουν κάτι ουσιαστικά. Κάτι σαν το skin effect ένα πράγμα που όντως υφίσταται και αποδεικνύεται επιστημονικά και με μετρήσεις, αλλά βρε φίλε, αφορά σε ένα φάσμα που ο άνθρωπος δεν ακούει, πως να το κάνουμε.

Άμα το φας αυτό στην κεφάλα αστροναύτη μου θ'ακούσεις γιγαχέρτζ :roflmao:

View attachment 259454
Μη μου ποστάρεις τέτοια και ερεθίζομαι!!!!!! Πλάκα πλάκα, κάποια στιγμή θα πλέξω κανένα καλώδιο ρεύματος, έτσι για τον χαβαλέ και το πουλ μουρ. Τι στο δι@ολο, high end μηχανήματα έχω, να μην έχω και τα αντίστοιχου Pull mour factor καλώδια???
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αλλά βρε thva, αρχικά ποστάρεις τα συγκεκριμένα pdf σαν να ανακαλύφθηκε κάτι το συνταρακτικό
Δεν το πόσταρα σαν κάτι τρομερά συνταρακτικό, απλώς το πόσταρα (αλλά κυρίως επειδή είναι το πρωτο στο είδος του και απο ανεξάρτητη πηγή -μη κατσκευαστή). . Αυτά είναι δικές σου υποθέσεις, και πολυ περίεργες, μάλιστα υπερβολικές.

Μάλιστα μόλις με πέτυχες να τα έχω διαβάσει και αναλογικά πάντα και μη συγκρινόμενο με επιστημονικές εργασίες σε άλλους κλάδους, αλλά συγκρινόμενο με αυτά του audio είναι πολυ καλό κατά τη γνώμη μου. Ήταν μια αρχή και φαντάζομαι όλοι ευελπιστούν να ακολουθήσουν και άλλα. ¨Ερευνες και μετρήσεις κάνουν οι κατασκευαστές (όχι μόνο καλωδίων αλλά όλων των μηχανημάτων) που δεν τις κοινοποιούν, εκτός του γεγονότος που εαν το κάνανε δεν θεωρούνται ανεξάρτητες.

Μπούρδα δεν είναι παντως και ότι το χαρκτηρίζεις έτσι με τόσο ευκολία, εμένα μου ακούγεσαι πλήρως άσχετος. (χωρίς παρεξήγηση). Οπότε καλύτερα οι αναγνώστες να το διαβάσουν μόνοι τους χωρίς να τους προκαταλαμβάνεις εσύ και να κρίνουν ανάλογα με τις πρότερες γνώσεις τους και πληροφόρηση τους. Τους συνιστώ να ερευνήσουν πιο βαθιά τι γίνεται στο time domain και ειδικά στα dac.

Παραπέρα ανταλλαγή πόστ σαν αυτά που ακολούθησαν του ποσταρίσματος, είναι ανούσια και κάνουν κακό χωρίς κάποια συγκεκριμένη κριτική στην μεθοδολογία, στατιστική ανάλυση, εκτέλεση μετρήσεων, δείγμα, κλπ που αναφέρονται στο paper και ακολούθησε ο αρθρογράφος του.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν το πόσταρα σαν κάτι τρομερά συνταρακτικό, απλώς το πόσταρα (αλλά κυρίως επειδή είναι το πρωτο στο είδος του και απο ανεξάρτητη πηγή -μη κατσκευαστή). . Αυτά είναι δικές σου υποθέσεις, και πολυ περίεργες, μάλιστα υπερβολικές.

Μάλιστα μόλις με πέτυχες να τα έχω διαβάσει και αναλογικά πάντα και μη συγκρινόμενο με επιστημονικές εργασίες σε άλλους κλάδους, αλλά συγκρινόμενο με αυτά του audio είναι πολυ καλό κατά τη γνώμη μου. Ήταν μια αρχή και φαντάζομαι όλοι ευελπιστούν να ακολουθήσουν και άλλα. ¨Ερευνες και μετρήσεις κάνουν οι κατασκευαστές (όχι μόνο καλωδίων αλλά όλων των μηχανημάτων) που δεν τις κοινοποιούν, εκτός του γεγονότος που εαν το κάνανε δεν θεωρούνται ανεξάρτητες.

Μπούρδα δεν είναι παντως και ότι το χαρκτηρίζεις έτσι με τόσο ευκολία, εμένα μου ακούγεσαι πλήρως άσχετος. (χωρίς παρεξήγηση). Οπότε καλύτερα οι αναγνώστες να το διαβάσουν μόνοι τους χωρίς να τους προκαταλαμβάνεις εσύ και να κρίνουν ανάλογα με τις πρότερες γνώσεις τους και πληροφόρηση τους. Τους συνιστώ να ερευνήσουν πιο βαθιά τι γίνεται στο time domain και ειδικά στα dac.

Παραπέρα ανταλλαγή πόστ σαν αυτά που ακολούθησαν του ποσταρίσματος, είναι ανούσια και κάνουν κακό χωρίς κάποια συγκεκριμένη κριτική στην μεθοδολογία, στατιστική ανάλυση, εκτέλεση μετρήσεων, δείγμα, κλπ που αναφέρονται στο paper και ακολούθησε ο αρθρογράφος του.
Μα, είπα αυτό που λέει ο Τουλ. Τυφλό ABX τεστ ή δεν συνέβη ποτέ. Τόσο απλά. Γιατί όλοι οι χαϊεντάδες το τρέμουν σα το διάολο το λιβάνι, άραγε; Ποιος φοβάται τον μεγάλο, κακό λύκο; Αν μη τι άλλο, υπάρχουν τεκμηριωμένες μελέτες που υποστηρίζουν ότι δεν διαθέτουμε ακουστική μνήμη, άρα το αφήγημα του mr Columbia πάει περίπατο. Είναι γνωστό ότι δεν ακούμε διακυμάνσεις της τάξης κλάσματος του db ( δεν θυμάμαι απο πόσο και πάνω διακρίνουμε την αλλαγή, αλλά σίγουρα δεν ακούμε αυτά που υποστηρίζει ότι υπάρχουν σαν διαφορές, πέραν του ότι αφορούν σε φάσμα εκτός αυτού που ακούει ο άνθρωπος ). Τέλος, υπάρχει και αυτός ο δύσμοιρος ο Ethan που έβγαλε τον null tester και ξεβράκωσε στη ψύχρα όλα τα χαλιεντοκαλώδια. Αλήθεια, ποια η άποψή σου για τα αποτελέσματα των δοκιμών του Ethan...?
Τώρα, στα περί ασχετοσύνης μου, παλιότερα που γνώριζα σαφώς λιγότερα ( ή, άντε να το θέσω πιο σωστά, ήμουν λιγότερο ευαισθητοποιημένος και αφόριζα ως γνήσιος οντιοφίλ χα(λ)ιεντάς έννοιες όπως χώρος, ισοστάθμιση, φροντίδα χώρου, dirac, subs και εκθείαζα το less is more, τα καλώδια και λοιπά μαντζούνια ) είχα τη στάση του "γνώστη". Ήταν εκείνη η εποχή που κι εγώ έπαιρνα Likes αντί για ειρωνικά χαμόγελα, επειδή έλεγα πράγματα που άρεσαν στους χαχανούληδες. Μετά τα σπάσαμε με τους χαχανούληδες, γιατί άρχισα να τους πηγαίνω κόντρα διαχωρίζοντας τη θέση μου επειδή έβρισκα λογικά ( και τα επιβεβαίωνα μέσω μετρήσεων αρχικά και μέσω ακροάσεων στη συνέχεια ) αυτά που έλεγαν οι δόκτωρες.
Άσε με να είμαι άσχετος. Εγώ παίζω με 1 μέτρο ιντερκονέκτ ( ανά δρόμο ) και 1.2 μέτρα καλώδια ηχείων ( όλα mogami, ενώ είχα αρκετά ακριβά Kimber ), χωρίς κανένα παθητικό εξάρτημα μετά τη τελική ενίσχυση. Όταν ακούσεις κάτι τέτοιο, τότε θα αρχίσεις να δέχεσαι κι εσύ ειρωνικά χαμόγελα, γιατί πολύ απλά θα γελάς κι εσύ με την έννοια των χα(λ)ιεντοκαλωδίων, των διαφόρων μαντζουνίων, καθώς και με τους δήθεν χρυσαυτιάδες.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εγώ σκέφτομαι να ρίξω λίγο την ποιότητα στις υψηλές , με την προσθήκη ενός MKT πυκνωτή 10μφ /50v , μόνο και μόνο για τον φόβο των ιουδαίων που λέμε , σε περίπτωση που δυσλειτουργήσει , ή δεν λειτουργήσει καθόλου το protector του ενισχυτή και πάρω κανά τουίτερ στο χέρι .
Άσε με να είμαι άσχετος. Εγώ παίζω με 1 μέτρο ιντερκονέκτ ( ανά δρόμο )
Καλά είτε με 1 μ είτε με 12 μ , το ίδιο θα παίξουν .
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top