Καλώδια και θύματα


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ναι υποξείδιο. σόρρυ, μόλις ξύπνησα, αυτό δεν προκαλεί γέλιο ?
Το υποξειδιο του αζώτου είναι διαχωριστικό αναισθητικό, έχει δηλαδή παρόμοια δράση συμπεριφορικά με την κεταμίνη. Μπορεί να προκαλέσει γέλιο αλλά συνήθως δεν το κάνει. Αναλόγως τις συνθήκες χορήγησης.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εδώ λοιπόν κολλάει το "αν δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις" ;):D:D
Μα η γνώση αφού λένε είναι δωρεάν. Πάλι θύμα παραπληροφόρησης είμαι στη ζωή ? :D :D

Κοίτα αυτά που λες ισχυόυν για αυτούς που δεν είναι φίλοι με τον kanakiani, όχι για εμένα. χα χα
Το υποξειδιο του αζώτου είναι διαχωριστικό αναισθητικό, έχει δηλαδή παρόμοια δράση συμπεριφορικά με την κεταμίνη. Μπορεί να προκαλέσει γέλιο αλλά συνήθως δεν το κάνει. Αναλόγως τις συνθήκες χορήγησης.
Ε, ναι το φαντάζομαι, όλα ανάλογα με τη δοσολογία.

Τι είναι το διαχωριστικό αναισθητικό ?
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άβολη κατάσταση να κάνεις τον ψαρά και αυτά να μην ...τσιμπάνε.

Ας δοθεί λοιπόν μια ΄΄παράλληλη΄΄ διάσταση σ'ένα αγαπημένο κομμάτι με την ενδεδειγμένη θέση στα...κόμματα

No, balanced, no cry
No, fishes, no fry
No, actives, no try
No, fishnets , no pry

'Cause, 'cause, 'cause I remember when we used to lift
the grounding in preamps in loop town
Oba, the moisture of the voices, yeah
Matching with the Kondos we bought, yeah
Good PRaT, oh, good bass we've lost
without the sub-way, yeah
In DSP future, you can't forget valve past
So prick your ears, I say, yeah
No, balanced, no cry
No, actives, no try, eh, yeah
thva darlin', don't spoil your ears
No, class-D, no cry

Eh, said, said, said, I remember when we used to roll
the triode tubes like t-shirts in my gear, yeah
and custom DAC-chips would make the cable lifters sing, I say
raising our hair like pricks through the night, yeah
Then we would cook our interconnects, I say
the nordost burner I can't share with you, yeah

My ears are precision instruments
And so I adjust using my eyes
But even though I'm deaf

Every LP 's gonna sound alright
Every tube is gonna glow alright
Every cable 's gonna differ alright
Every petrol car will drive alright
Every bell 's gonna wander alright
Every cap is gonna change alright
Every DAC is gonna SINAD alright
Even Chang's bells fix RT alright

So no , Feynman , no cry
No, Floyd Toole , no cry
I say, oh little, oh little, nCore, don't prick my ears
No, balanced , no cry, eh
No, Costas, no, Dimi, no, Astronaut , no cry
No, Gethard , no cry, one more time I've got to say
Oh little, little gurus, please don't poke my fears
No, Neumanns , no cry
No, pre/pros, no, Trinnov , no cry



Κάτι τέτοιο έχει γίνει συστηματικά χωρίς ν'ανοίγει ρουθούνι... :sneaky:
Σου έχω και ενα άλλο που προσφέρεται για διασκευή μελλοντικά.

Bye bye D class soundstage, bye bye tonality
bye bye happiness , hello loneliness
I think i'm a -gonna cry -y.
:D
Εσυ βέβαια θα το κάνεις για τριόδους, βινύλια και τα γνωστά, ξέρεις χα χα.

 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Τι είναι το διαχωριστικό αναισθητικό ?
Είναι τα αναισθητικά που προσφέρουν την αίσθηση διαχωρισμού του ατόμου από το σώμα του και το περιβάλλον του. Πιθανότατα λόγω μείωσης της δραστηριότητας ανάμεσα στον φλοιό και το μεταιχμιακό σύστημα.

Τι καθόμαστε και λέμε τώρα, πάω ο άνθρωπος να κάνω ένα διάλειμμα και πέφτω σε κάτι τέτοια. Θα το αφήσω το φόρουμ νομίζω και αρχίζω να κοιτάζω άλλα φόρουμς (για πλέξιμο, ψήσιμο κοκορετσιού κ.α.).
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Όχι με ήλιο, ψύχονται οι μαγνήτες της MRI καλά το είπα. Ο συμπυκνωτής το ξανακάνει υγρό. Πολλά λίτρα , δεν θυμάμαι πόσα.
Απλώς το ήλιο δεν προκαλεί γέλιο αλλά ελαφρά ζαλάδα, ή ασφυξία. Γέλιο προκαλεί το οξείδιο του αζώτου. Το λάθος μου ήταν στην ιατρική διάγνωση. :D
Υποξείδιο.
Το γνωστό και ως "νίτρο", ενισχυτικό απόδοσης κινητήρων.
Το υποξειδιο του αζώτου είναι διαχωριστικό αναισθητικό, έχει δηλαδή παρόμοια δράση συμπεριφορικά με την κεταμίνη. Μπορεί να προκαλέσει γέλιο αλλά συνήθως δεν το κάνει. Αναλόγως τις συνθήκες χορήγησης.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σου έχω και ενα άλλο που προσφέρεται για διασκευή μελλοντικά.

Bye bye D class soundstage, bye bye tonality
bye bye happiness , hello loneliness
I think i'm a -gonna cry -y.
:D
Εσυ βέβαια θα το κάνεις για τριόδους, βινύλια και τα γνωστά, ξέρεις χα χα.

Εν τω μεταξύ έχω να ανοίξω σύστημα κάνα δίμηνο. Γυρίζω σπίτι κάθε μερα στις 3 περίπου μετά από 15 ωρο και κάθομαι βεράντα και βάζω από το κινητό μου στο μαρσαλάκι. Μπλουτουθ ενεργό μαμάει και δέρνει😀😀
Που θα πάει ρε κουφάλες! Δεν θα χειμωνιάσει πάλι😎😎
 




Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Οχι ρε , απλώς δεν μπορούσα να τα βλέπω άλλο στο χρώμα του MDF. '
Παίζει λοιπόν , plastidip , anthracite , ματ , μαζί με κάποια μαζέματα που ήθελα να τους κάνω , και Mogamia , στον δορυφόρο και το bass όκουτο .
Ε ! λίγο να συμμαζευτούν να δείχουν ηχεία και όχι ψαροκασέλες που λέει αυτή η αδερφή ο μανέστρος , παρέα με τον άλλονε τον αρχιτρανσμεταλοφρίουλα τον WNET.
ΗΧΕΊΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΥΤΕΎΩ ΠΟΥΘΕΝΆ , τα αφήνω αυτά για μερικούς μερικούς , που δεν φτάνουν και βάνουν 800 subs , μπας και πάρουν μπάσσο.
Εμείς εδώ έχουμε μπάσσο να φαν και οι κόττες. Περισεύει . Κοιτάμε πως θα το μεώσουμε , όχι πως θα το αυξήσουμε. :tongue:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εγώ έχω κανά 15ήμερο να το ανάψω, βάφω τα ηχεία , και κάνω γενικά μαζέματα , και μου έχουν λείψει .
Εν τω μεταξύ έχω να ανοίξω σύστημα κάνα δίμηνο. Γυρίζω σπίτι κάθε μερα στις 3 περίπου μετά από 15 ωρο και κάθομαι βεράντα και βάζω από το κινητό μου στο μαρσαλάκι. Μπλουτουθ ενεργό μαμάει και δέρνει😀😀
Που θα πάει ρε κουφάλες! Δεν θα χειμωνιάσει πάλι😎😎
Καλό είναι ενα διάλειμμα. Μετά ακούς με πιο ευχαρίστηση και ενσυναίσθηση. Και τον χειμώνα , να κάνεις διαλείμματα 2-3 ημερών, δεν είναι κακό. Το ίδιο και για ημερήσια session, εαν κάποιος ακούει δυνατά. Μπορεί να διαβάζουμε τις μελέτες και νόρμες για την βλάβη αυτιών, αλλά αυτό που δεν αναφέρουν είναι η ώρα που χρειάζεται για επαναφορά του αυτιού όσον αφορά ιδίως δυναμικά, λεπτομέρεια και δεν ξέρω τι άλλο ιατρικό θέμα. :D

I went serious on your asses. :D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οχι ρε , απλώς δεν μπορούσα να τα βλέπω άλλο στο χρώμα του MDF. '
Παίζει λοιπόν , plastidip , anthracite , ματ , μαζί με κάποια μαζέματα που ήθελα να τους κάνω , και Mogamia , στον δορυφόρο και το bass όκουτο .
Ε ! λίγο να συμμαζευτούν να δείχουν ηχεία και όχι ψαροκασέλες που λέει αυτή η αδερφή ο μανέστρος , παρέα με τον άλλονε τον αρχιτρανσμεταλοφρίουλα τον WNET.
ΗΧΕΊΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΦΥΤΕΎΩ ΠΟΥΘΕΝΆ , τα αφήνω αυτά για μερικούς μερικούς , που δεν φτάνουν και βάνουν 800 subs , μπας και πάρουν μπάσσο.
Εμείς εδώ έχουμε μπάσσο να φαν και οι κόττες. Περισεύει . Κοιτάμε πως θα το μεώσουμε , όχι πως θα το αυξήσουμε. :tongue:
Τα sub κανονικά δεν τα χρειαζόμαστε τόσο για την ποσότητα,όσο για την ποιότητα και την εξομάλυνση των χαμηλών σε συνάρτηση με την ανταπόκριση από κεκλεισμένο χώρο ακρόασης...Εκτός αν αυτόν τον καιρό επιδίδεσαι κι εσύ σε ΄΄μπαλκονάτο΄΄ 'οπως ο ...Άγιος Στυλιανός.:wink:
Από το σχόλιό σου όμως γι ανάγκη μείωσης της ενέργειας στις πρώτες οκτάβες,θα μπορούσε κάποιος να συμπεράνει ότι θα είχες ήδη κάποια ζητήματα με ιδιορρυθμούς δωματίου. :sneaky:
 

K

kimon

Guest
Είναι τα αναισθητικά που προσφέρουν την αίσθηση διαχωρισμού του ατόμου από το σώμα του και το περιβάλλον του. Πιθανότατα λόγω μείωσης της δραστηριότητας ανάμεσα στον φλοιό και το μεταιχμιακό σύστημα.

Τι καθόμαστε και λέμε τώρα, πάω ο άνθρωπος να κάνω ένα διάλειμμα και πέφτω σε κάτι τέτοια. Θα το αφήσω το φόρουμ νομίζω και αρχίζω να κοιτάζω άλλα φόρουμς (για πλέξιμο, ψήσιμο κοκορετσιού κ.α.).
Να μη ρωτήσουμε δηλαδή τι είναι το μεταιχμιακό σύστημα; 🤣
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.007
Τα sub κανονικά δεν τα χρειαζόμαστε τόσο για την ποσότητα,όσο για την ποιότητα και την εξομάλυνση των χαμηλών σε συνάρτηση με την ανταπόκριση από κεκλεισμένο χώρο ακρόασης...Εκτός αν αυτόν τον καιρό επιδίδεσαι κι εσύ σε ΄΄μπαλκονάτο΄΄ 'οπως ο ...Άγιος Στυλιανός.:wink:
Από το σχόλιό σου όμως γι ανάγκη μείωσης της ενέργειας στις πρώτες οκτάβες,θα μπορούσε κάποιος να συμπεράνει ότι θα είχες ήδη κάποια ζητήματα με ιδιορρυθμούς δωματίου. :sneaky:
Λογοπαίγνιο ήταν Guru.
Στην θέση ακρόασης στα 3,20 κάπου εκεί τέλος πάντων , υπάρχει μια ακυρωσούλα που την στρώνω έιτε με τα σαμπς ,είτε με μετακίνηση των κυρίως ηχείων.
Και μπαλκονάτος είμαι και γραφειάτος , ανάλογα τις ανάγκες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλό είναι ενα διάλειμμα. Μετά ακούς με πιο ευχαρίστηση και ενσυναίσθηση. Και τον χειμώνα , να κάνεις διαλείμματα 2-3 ημερών, δεν είναι κακό. Το ίδιο και για ημερήσια session, εαν κάποιος ακούει δυνατά. Μπορεί να διαβάζουμε τις μελέτες και νόρμες για την βλάβη αυτιών, αλλά αυτό που δεν αναφέρουν είναι η ώρα που χρειάζεται για επαναφορά του αυτιού όσον αφορά ιδίως δυναμικά, λεπτομέρεια και δεν ξέρω τι άλλο ιατρικό θέμα. :D

I went serious on your asses. :D
Δύσκολο πολύ το διάλειμμα τον χειμώνα. Είναι εποχή για ακροάσεις και θεάσεις ιμερσιβ ενίοτε!! 😀
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top