Καλώδια και θύματα



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άκουγες, δεν τις ακούς πια. Τώρα που ξέρεις ότι δεν υπάρχουν δεν τις ακούς. Δοκίμασέ το αν δεν βαριέσαι.
Το έχω δοκιμάσει. Και στην περίπτωση μου μάλιστα, (όπως έχω πεί) .... απο την πρώτη κιόλας ημέρα, ενώ δεν ήμουν απο αυτούς που περίμενε να ακούσει. Το ακριβώς αντίθετο μάλιστα.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Το έχω δοκιμάσει. Και στην περίπτωση μου μάλιστα, (όπως έχω πεί) .... απο την πρώτη κιόλας ημέρα, ενώ δεν ήμουν απο αυτούς που περίμενε να ακούσει. Το ακριβώς αντίθετο μάλιστα.
Ξαναδοκίμασέ το, μέχρι να μην ακούς! (Διαφορές, εννοείται.) 😁
Άσε τι έκανες παλιά! Τώρα, με τα νέα "φώτα" και μετά τους καυγάδες! 🤔😆
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ξαναδοκίμασέ το, μέχρι να μην ακούς! (Διαφορές, εννοείται.) 😁
Άσε τι έκανες παλιά! Τώρα, με τα νέα "φώτα" και μετά τους καυγάδες! 🤔😆
Εγω δεν καβγαδίζω με κανέναν. Έτσι "παρουσιάζεται" απο άλλους ή έτσι αισθάνονται γιατί εκφράζω μια εμπειρία που αυτοί με τίποτε δεν αποδέχονται. Έγω δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτόν που δεν ακούει διαφορές. Αυτός που δεν ακούει έχει πρόβλημα μαζί μου γιατί θεωρεί ότι λέω κάτι εξωφρενικό. Εξάλλου πέρα απο πλάκα δεν έχω ασχοληθεί πολύ σοβαρά ποτε με το θέμα αυτο καθαυτό, παρά μόνο με την αντιμετώπιση που έχουν αυτοί που εκφράζουν ανάλογες απόψεις απο τους έχοντες άλλη εμπειρία. Λάθος λόγοι που μπορεί να ακούει ή και να μην ακούει κάποιος διαφορές και να βγάζει λάθος συμπεράσματα και απο τα δυο .... είναι πολλοί.
Μόλις γλύτωσα φίλο από έξοδο 160€ που ήταν έτοιμος να ρίξει σε "σούπερ" καλώδιο USB. Το μαγαζί τον βεβαίωνε ότι θα έχει καλύτερο ήχο. :lol:
Τον χαντάκωσες πες τον άνθρωπο. :D

Εδιτ: Α, τωρα είδα για USB .... δεν έχω ιδέα, εκεί δεν ακούω διαφορές.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Μόλις γλύτωσα φίλο από έξοδο 160€ που ήταν έτοιμος να ρίξει σε "σούπερ" καλώδιο USB. Το μαγαζί τον βεβαίωνε ότι θα έχει καλύτερο ήχο. :lol:
Και πως ξέρεις ότι δεν τον χαντάκωσες δηλαδή; Το άκουσες το καλώδιο;

Αν και, ίσως τελικά έκανε τη σωστή επιλογή. Κι εγώ στη θέση του δεν θα ασχολιόμουν με το USB αν δεν είχα αναβαθμίσει πρώτα το power supply του router και τα καλώδια Ethernet. Αν και εφόσον το κάνει αυτό, μετά βλέπουμε για το USB. Οπότε σωστά τον κατηύθηνες.
 

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.321
Και πως ξέρεις ότι δεν τον χαντάκωσες δηλαδή;
Αντιγράφω από τα έγκατα του ίντερνετς:

This is because USB cables, used between a computer and a DAC for example, don’t transmit any audio – they transmit data. Consequently, any variations in the electrical aspects of the USB cable will have no impact on audio quality, dynamics, or any other aspect.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Εγω δεν καβγαδίζω με κανέναν. Έτσι "παρουσιάζεται" απο άλλους ή έτσι αισθάνονται γιατί εκφράζω μια εμπειρία που αυτοί με τίποτε δεν αποδέχονται. Έγω δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτόν που δεν ακούει διαφορές. Αυτός που δεν ακούει έχει πρόβλημα μαζί μου γιατί θεωρεί ότι λέω κάτι εξωφρενικό. Εξάλλου πέρα απο πλάκα δεν έχω ασχοληθεί πολύ σοβαρά ποτε με το θέμα αυτο καθαυτό, παρά μόνο με την αντιμετώπιση που έχουν αυτοί που εκφράζουν ανάλογες απόψεις απο τους έχοντες άλλη εμπειρία. Λάθος λόγοι που μπορεί να ακούει ή και να μην ακούει κάποιος διαφορές και να βγάζει λάθος συμπεράσματα και απο τα δυο .... είναι πολλοί.
Τι δηλαδή... τσάμπα τσακωνόμαστε;;; Αυτό σηκώνει καυγά!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αντιγράφω από τα έγκατα του ίντερνετς:

This is because USB cables, used between a computer and a DAC for example, don’t transmit any audio – they transmit data. Consequently, any variations in the electrical aspects of the USB cable will have no impact on audio quality, dynamics, or any other aspect.
Ναι αλλά στην έξοδο του μηχανήματος και στην εισοδο του άλλου , που συνδέει το καλώδιο είναι audio, όχι data. Τα καλώδια δεν έχουν επίπτωση στα data, συνδέουν όμως διαφορετικές εμπεδήσεις. :D

Εδιτ , α πάλι μπερδευτηκα, μιλάμε μόνο για usb :D
 

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.321
Ναι αλλά στην έξοδο του μηχανήματος και στην εισοδο του άλλου , που συνδέει το καλώδιο είναι audio, όχι data. Τα καλώδια δεν έχουν επίπτωση στα data, συνδέουν όμως διαφορετικές εμπεδήσεις.
ΟΧΙ. Από το dac και μετά είναι το audio. Μέχρι το dac είναι data. FFS man.

Εδιτ , α πάλι μπερδευτηκα, μιλάμε μόνο για usb :D
Α γειά ς.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι αλλά στην έξοδο του μηχανήματος και στην εισοδο του άλλου , που συνδέει το καλώδιο είναι audio, όχι data. Τα καλώδια δεν έχουν επίπτωση στα data, συνδέουν όμως διαφορετικές εμπεδήσεις.
Audio απο που κι ως που βρε; Βρε, μπας και μπέρδεψες τη usb με τις κασέτες στις αποθηκεύαμε δεδομένα στη δεκαετία του 80??
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Audio απο που κι ως που βρε; Βρε, μπας και μπέρδεψες τη usb με τις κασέτες στις αποθηκεύαμε δεδομένα στη δεκαετία του 80??
Έκανα edit xa xa.

Νόμιζα μιλούσαμε γενικά για καλώδια. Έχω κάψει εγκεφαλικά κύτταρα κάργα χα χα, γεράματα , κακη διατροφή, κλπ απορω που ζω κιόλας χα χα.
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Αντιγράφω από τα έγκατα του ίντερνετς:

This is because USB cables, used between a computer and a DAC for example, don’t transmit any audio – they transmit data. Consequently, any variations in the electrical aspects of the USB cable will have no impact on audio quality, dynamics, or any other aspect.
- μηδέν και μετά ένα
- 0 και δίπλα 1
- μεδέν κι άσσος λέμε...
- κουλούρα και μπαστούνα ρεεε!
- ωμέγα κεφαλαίο μοντέρνο, ξαπλωμένο αριστερά

όσο και να ταλαιπωρηθεί η ψηφιακή πληροφορία, αν δεν χαθεί, δίνει ακριβώς το ίδιο: "01"
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν είσαι ο μόνος!!
Άσε δραματική κατάσταση. Προσπαθούσα χθές να θυμηθώ, για να την πω σε έναν φίλο, την τραγουδίστρια που έμπλεξε με ναρκωτικά και μετά βγήκαν η Αλεξίου, Γαλάνη και Γλυκερία και είπαν όλη της την δισκογραφία και τα οποία πολύ κόσμος νόμιζει ότι ήταν οι αρχικές τραγουδίστριες και δεν την θυμόμουν. Ακόμα δεν την θυμάμαι. :D Αυτή που έχειένα γιο μπασίστα και τραγουδάει ακόμη για να βοηθήσει κιόλας ? Μιλάμε τώρα για μεγάλο όνομα , όχι αστεία. ¨Εχω και δίσκους της , βαριέμαι να ψάξω που είναι. Μιλάμε είναι σαν να ξέχασα τον Καζαντζίδη ή τον Μπιθικώτση τώρα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Πέρα από το τρολάρισμα πάντως, μια μικρή διαφορά ίσως και να μπορεί να την κάνει.

Ένα καλώδιο USB που δεν έχει καμία απολύτως μόνωση/προστασία, ίσως να "τσιμπήσει" περισσότερες ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές και να τις μεταφέρει στο DAC ή και στην πηγή. Αυτός ο θόρυβος πολύ δύσκολα θα αλλοιώσει εννοείται το ψηφιακό σήμα που μεταφέρεται (και ακόμα και να το κάνει, δεν θα υποβαθμίσει την ποιότητα του ήχου με την έννοια που το εννοούν οι περισσότεροι), αλλά μπορεί, ανάλογα και τον σχεδιασμό του DAC, να επηρεάσει τα αναλογικά του κομμάτια.

Φυσικά, όπως και με τα υπόλοιπα καλώδια, ένα ποιοτικό καλώδιο λογικής τιμής είναι υπερ-επαρκές και πέραν αυτού δεν μπορούν να υπάρξουν άλλες διαφορές.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Άσε δραματική κατάσταση. Προσπαθούσα χθές να θυμηθώ, για να την πω σε έναν φίλο, την τραγουδίστρια που έμπλεξε με ναρκωτικά και μετά βγήκαν η Αλεξίου, Γαλάνη και Γλυκερία και είπαν όλη της την δισκογραφία και τα οποία πολύ κόσμος νόμιζει ότι ήταν οι αρχικές τραγουδίστριες και δεν την θυμόμουν. Ακόμα δεν την θυμάμαι. :D Αυτή που έχειένα γιο μπασίστα και τραγουδάει ακόμη για να βοηθήσει κιόλας ? Μιλάμε τώρα για μεγάλο όνομα , όχι αστεία. ¨Εχω και δίσκους της , βαριέμαι να ψάξω που είναι. Μιλάμε είναι σαν να ξέχασα τον Καζαντζίδη ή τον Μπιθικώτση τώρα.
Η Björk !
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Έλα βρε άχρηστοι και εσεις χα χα. Την Ελένη Βιτάλη ξέχασα. Το θυμήθηκα με τα 1000 ζόρια χα χα.

Το εμβόλιο θα φταίει. :D Πρέπει να πάω για μια μαγνητική εγκεφάλου να δω για τίποτε μικροισχαιμικές αλλοιώσεις στα 1.2.3 στάδια της λευκής εγκεφαλικής ουσίας μου (έαν έχει μείνει και καθόλου).:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top