Καλώδιο ηχείων - ένας "μικρός"αλλά πολύ σημαντικός κρίκος στην αλυσίδα!



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Το καλώδιο με την μεγαλύτερη σημασία σε κλασικά ηχοσυστήματα.
Έχει αναλυθεί διεξοδικά.
Μην ασχολείστε με το 5%, όταν έχετε προβλήματα στο 95%.
Η πάρτε ενεργά που δεν έχουν καλώδια.
Αυτα.
Κλείδωστε το.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το πιο σωστό που μπορεί να κάνει κάποιος που σκοπεύει να επενδύσει σοβαρά στον ήχο, είναι να κάνει μέτρηση του χώρου, να στήσει σωστά το σύστημα στον χώρο και αφού απο αυτόν τον παράγοντα το σύστημα λειτουργεί "σωστά", τότε μπορεί να μικρορυθμίσει το σύστημα με καλώδια και περιφερειακά γενικότερα. Παθών speaking, που είχα χύμα στο κύμα το σύστημα μέσα στον χώρο και προσπαθούσα να βρω τα καλώδια που του ταιριάζουν πιο πολύ. Ευτυχώς, τα καλώδια ταιριάζουν ( τελικά ) με το σύστημα, οπότε αφού τα αγόρασα, τα κρατάω.
Επομένως, πρώτα ασχολούμαστε με τον χώρο ( το 95% που ειπώθηκε παραπάνω ) και μετά με τις μικρολεπτομέρειες. Με απλά λόγια: η βελτίωση που πήρα απο τη πιο ορθή τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο ήταν πολύ πιο αισθητή και ουσιώδης απο αυτή που πήρα όταν έκανα δοκιμή ανάμεσα στο kimber kable 8tc και το audioquest indigo plus ( δύο καλά καλώδια που έχω στη διάθεσή μου με εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα ) ενώ τα ηχεία ήταν αλλού γι'αλλού. Αφού έβαλα (πιο) σωστά τα ηχεία στον χώρο, η διαφορά ανάμεσα στα προαναφερθέντα καλώδια ήταν πιο αισθητή και απλα διάλεξα αυτό που μου άρεσε πιο πολύ ( 8tc ).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
95-5% και αζ αμποβ
και μονο η λουπα τι μπορει να ακουγεται καλητερα.. δε συμφέρει, ο χρονος ειναι χρωμα και χρημα.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ναι αλλα πως θα κανω το κομματι μου ; αν πω οτι εδωσα λεφτα για μπασοπαγιδες θα ψαρωσουν οι φιλοι μου;

τι θα σκεφτουν για μενα;

που θα μεγαλωσουν τα παιδια μας ;
Βάζεις κάλτσα στο mogami και πουλάς τρέλα.
[DOUBLEPOST=1564134744][/DOUBLEPOST]( ούτως ή άλλως, ο φίλος που θα ενθουσιαστεί απο τις τιμές που θα ακούσει και όχι απο αυτό που θα δει και θα ακούσει, δεν θα καταλάβει και πολλά. Παίζει και να χρειαστεί να του βάλεις κανένα τσιριχτό και μπουμπουνιστό καλώδιο για να νιώσει τη μουσική στο πετσί του :p )
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν ένας κρίκος είναι "μικρός", δεν μπορεί να είναι πολύ σημαντικός στην αλυσίδα.-
Αν όμως αυτός ο κρίκος μεταβάλει το τελικό αποτέλεσμα σε βαθμό που γίνεται πιο περιγραφικό στις μικρολεπτομέρειες, τότε δεν νομίζω ότι είναι τόσο ασήμαντη λεπτομέρεια. Αν μη τι άλλο, γι'αυτό το λόγο επενδύουμε σε αναλυτικά συστήματα.
Δεν έχω φτάσει ακόμα στο ιδανικό σημείο που ο χώρος να αλληλεπιδρά αρμονικά με το σύστημα και τούμπαλιν. Όμως, έστω ότι φτάνω σε αυτό το σημείο, στόχος μου θα ήταν στη συνέχεια να έκανα το σύστημα να λειτουργεί τόσο καλά ώστε να δίνει όσο το δυνατόν περισσότερες (προφανώς, ακουστές ) λεπτομέρειες απο το μουσικό πρόγραμμα και μετά υπεισέρχεται και ο παράγοντας του value for money. Δηλαδή, το σκεπτικό μου είναι ότι αντιμετωπίζω το σύστημα σαν ένα όργανο που χρειάζεται κούρδισμα αφού όμως κληθεί να λειτουργήσει σε ένα χώρο που θα του επιτρέπει να λειτουργήσει σωστά.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν όμως αυτός ο κρίκος μεταβάλει το τελικό αποτέλεσμα σε βαθμό που γίνεται πιο περιγραφικό στις μικρολεπτομέρειες, τότε δεν νομίζω ότι είναι τόσο ασήμαντη λεπτομέρεια. Αν μη τι άλλο, γι'αυτό το λόγο επενδύουμε σε αναλυτικά συστήματα.
Δεν έχω φτάσει ακόμα στο ιδανικό σημείο που ο χώρος να αλληλεπιδρά αρμονικά με το σύστημα και τούμπαλιν. Όμως, έστω ότι φτάνω σε αυτό το σημείο, στόχος μου θα ήταν στη συνέχεια να έκανα το σύστημα να λειτουργεί τόσο καλά ώστε να δίνει όσο το δυνατόν περισσότερες (προφανώς, ακουστές ) λεπτομέρειες απο το μουσικό πρόγραμμα και μετά υπεισέρχεται και ο παράγοντας του value for money. Δηλαδή, το σκεπτικό μου είναι ότι αντιμετωπίζω το σύστημα σαν ένα όργανο που χρειάζεται κούρδισμα αφού όμως κληθεί να λειτουργήσει σε ένα χώρο που θα του επιτρέπει να λειτουργήσει σωστά.
Κοιτα,σε ενα "no compromise" συστημα και μια "no bottom" τσεπη, δεν παιζει το value for money.Ειτε το πας μεχρι που παει η οχι !!!
[DOUBLEPOST=1564136044][/DOUBLEPOST]
Υπάρχει δηλαδή καλώδιο που μεγαλώνει την αναλυτικότητα ενός συστήματος; Πολύ ενδιαφέρον.
Οχι υπαρχουν καλωδια που την αλλοιωνουν λιγοτερο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Υπάρχει δηλαδή καλώδιο που μεγαλώνει την αναλυτικότητα ενός συστήματος; Πολύ ενδιαφέρον.
Φυσικά...συνήθως τα ακριβά είναι και τα πχιο analυτικά!
Ρώτα και τον @leandros αν δε με πιστεύεις..:D
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Εφόσον τοποθετήσουμε όσο πιο σωστά γίνεται το σύστημα μας στον διαθέσιμο χώρο, στον όποιο χώρο ... με τα προβλήματα του, δεν έχουμε και "studio" ε? .. και δεν κάνουμε υπερβολές στην επιλογή των μηχανημάτων-ηχείων μας, εφόσον λοιπόν τελειώσουμε με αυτό το θέμα και τα βολέψουμε όσο καλύτερα μπορούμε, τότε μπορούμε να δοκιμάσουμε και 2-3 καλώδια ηχείων να το φέρουμε λίγο ακόμα πιο κοντά στα γούστα μας, έτσι απλά.
Και μην μου πείτε δεν κάνουν διαφορά στον ήχο τα καλώδια ηχείων (στο ίδιο σύστημα , στις ίδιες συνθήκες), δεν γίνεται να μην κάνουν, (υλικά κατασκευής, χωρητικότητες, αντιστάσεις, μονώσεις κτλ), εγώ προσωπικά πάντα άκουγα διαφορές (έως και πολύ μεγάλες), εννοείται ότι πρώτα το σύστημα και ο χώρος! Άλλο αυτό..
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Υπάρχει δηλαδή καλώδιο που μεγαλώνει την αναλυτικότητα ενός συστήματος; Πολύ ενδιαφέρον.
Φυσικά και δεν υπάρχει τέτοιο καλώδιο. Όπως δεν υπάρχει και ελαστικό που αυξάνει τη τελική ταχύτητα ενός αυτοκινήτου. Το σωστό ελαστικό όμως αυξάνει τη πρόσφυση και μπορείς να αναπτύξεις μεγαλύτερη ταχύτητα χωρίς να πάρεις αγκαλιά καμιά κολώνα.

Κοιτα,σε ενα "no compromise" συστημα και μια "no bottom" τσεπη, δεν παιζει το value for money.Ειτε το πας μεχρι που παει η οχι !!!
Ναι, φτάνει όμως να είσαι στη πλευρά του "no compromise all the way". Aν δηλαδή ακούσεις κάτι καλό στα 50€, δεν θα πας στα 1000€ επειδή είναι χαϊ εντ η τιμή.
[DOUBLEPOST=1564136656][/DOUBLEPOST]
Φυσικά...συνήθως τα ακριβά είναι και τα πχιο analυτικά!
Ρώτα και τον @leandros αν δε με πιστεύεις..:D
Ο οποίος Λέανδρος παίζει με mogami στα ηχεία αν δεν κάνω λάθος..
 




PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι, φτάνει όμως να είσαι στη πλευρά του "no compromise all the way". Aν δηλαδή ακούσεις κάτι καλό στα 50€, δεν θα πας στα 1000€ επειδή είναι χαϊ εντ η τιμή.
Δεν ειπα οτι η τιμη θα ειναι κατ'αναγκη πιο ψηλη.Δεν χρειαζεται και δεν δικαιολογειται εκ του αποτελεσματος να ειναι παντα ψηλοτερη.Αν τωρα ενα καλυτερο προιον ειναι και φθηνοτερο,τοτε ναι,ας παρει και τα αναλογα credits για value for money.
Να πω εδω οτι ενα καλο value for money δεν σημαινει επισης αυτοματα οτι ειναι και το καλυτερο αν ψαχνουμε για ενα no compromise αντιστοιχο προιον.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.857.996
Members
37.891
Νεότερο μέλος
Δέσποινα Τσιμπεράκη
Top