Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

Εχω μια ερωτηση σκεφτομουν και εγω να τραβηξω μια γραμμη απο το πινακα και ελεγα να την κανω εξωτερικα,ειναι παλια πολυκατοικια και στο ταβανι υπαρχει κενο αναμεσα στο διακοσμητικο γυψο και την ακρη του τοιχου και μπορει να παει γυρω γυρω μεχρι το συστημα χωρις να φαινεται ενοειται το καλωδιο θα ειναι μεσα σε λεπτο πλαστικο σωληνα.Αλλα φανταζομαι θα θελει μερεμετια στο πινακα για το καλωδιο,δεν ξερω θα ηθελα τα φωτα σας.
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

γιαννη το καλο με την hft ειναι οτι σε μια ασφαλειοθηκη (απο την στιμγη που εχεις διατομες ικανες) μπορεις να αλλαζεις απλα ασφαλειουλα.Σιγουρα δεν κανει την σουπερ ουαου διαφορα , αλλα για τα λιγα ευρω , αξιζει μαι δοκιμη.
Εγω παιζω με 3.2,5 και 25αρα ασφαλεια.Δεν τα τραβω ουτε σε γκρεμο αυτα τα ρευματα.........
Σε 3χ2,5 καλώδιο έβαλες 25άρα ασφάλεια? αντε και καλό φωκο.Ξέρεις η σαφάλεια μπαίνει στον πίνακα για συγκεκριμένη δουλειά και οχι ως διακοσμητικό στοιχείο. Η 25άρα στο 2,5άρι καλώδιο δεν θα καεί ποτέ . Θα καεί όμως το καλώδιο , αν το παρακάνεις με τα ρεύματα .Κοίτα μην πάρεις κανά φώκο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

γιαννη πανω απο 1000 βατ δεν τραβαω.....................
 

Μηνύματα
317
Reaction score
12
Γι αυτο ειπα για την υπερβολη...
Προσωπικα αν ασφαλιζα τετοιου ειδους πινακα ολες οι γραμμες του θα ηταν
με 16αρα

Οσο για τον argi δεν καταλαβαινω γιατι να εχει 25αρα σε γραμμη 2.5mm^2
απο τη στιγμη που η συγκεκριμενη ασφαλεια προοριζεται για γραμμες μεγαλυτερης
θερμικης/μηχανικη αντοχης
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

γιαννη πανω απο 1000 βατ δεν τραβαω.....................

ΔΛΔ 4.347Αμπερ.Να τα διπλασιάσουμε? 8,695 . Να τα στρογγυλέψουμε? 10Α.

Την 25άρα ασφάλεια τι την θέλεις? επαναλαμβάνω σε 2,5άρι καλώδιο.


Βέβαια με 5 σαμπ , εκεί μέσα , ε, μάλλον πιο πολλά θα τραβάς απο 1000w, αλλά τεσπά.

Πάντως τα 25Α αντισοιχούν σε 5750 watts.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

γιαν η ασφαλειοθηκη δεχεται οτι της χωσεις
οσο για τα σαμπ παιζουν κομενα , τι να γκαζωσω ?
ο τελικος τραβα με το ζορι 200 βατ σε τεζα γκαζια + 250 το προβολι, και αλλα 100 πλουσια η πηγη και το audy.......
1000 δεν τα φτανουν, η ασφαλεια ειναι απο <αλλη>παλια γραμμη , και απλα εμεινε.
Αν τραβαγα ΧΟΝΤΡΟ ρευμα θα ειχα αλλο καλωδιο..........το καλωδιο αμερικα δεν τελικαζει ουτε με νεκρα στο γκρεμο..............
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

Καλά , να σου πω, βάλε καμιά αμπεροτσιμπίδα να δεις τι τραβάς, γιατί οσο και κομμένα να είναι τα σαμπς ολο και κάτι τραβάνε.Ο μπενεκιού απο μόνος του είναι 320 βατ.
Σύμφωνοι η ασφαλειοθήκη δέχεται οτι της βάλεις. Γιατί 25Α ????
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

επειδη δεν τα πιανεις με την πρωτη σου ειπα ,
η ασφαλεια εμεινε ,
,ευκολα αλλαζεται
παμε
1 320 ο μπενκ
2 30 πηγη
3 30 audy
4 τελικος 300 (υπερπλουσια)(αμα ειναι 200 ειναι ζητημα) (σου ειπα χοντρα γκαζια στα Lr τραβα 40 βατ στο καναλι)(πολυμετρημενα)
5 μενουν ποσα μεχρι τα υπολοιπα
διαιρεσε και τα 5 σαμπ που παιζουν με 0 db στο 93,
και - στον ενισχυτη τους........
Ποσα θες πες .................
660 ειναι τα πιο πανω , να τραβανε αλλα 500 .........
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

Δεν καταλαβαίνεις η κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις.
Τα 25 Α ασφάλεια θα μου πείς ποτέ γιατί τα έβαλες?
Το οτι έμεινε δε λέει κάτι.
 

Μηνύματα
317
Reaction score
12
Aν καταλαβαινω καλα ο argi λογικα πρεπει να εννοει οτι και κατι να παει
στραβα ασχετα για το αν εχει 25αρα ασφαλεια το καλωδιο εστω και 2.5αρι δε θα τα κακαρωσει
λογω του οτι δεν τραβανε μεγαλα ρευματα οι συσκευες που ειναι πανω στη γραμμη?

Καταλαβαινω σωστα?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ασφάλειες και διατομές...

Καλημέρα κι από μένα

Βρε παλικάρια μου, ο Γιάννης έχει δίκιο στη βασική ιδέα του θέματος. Την ασφάλεια τη βάζεις στον πίνακα για να προστατέψεις το καλώδιο, όχι τις συσκευές. Που σημαίνει ότι κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, το ρεύμα που θα περάσει από αυτήν θα πρέπει να είναι λιγότερο από αυτό που θα κάψει το ίδιο το καλώδιο. Και αυτό το "οποιεσδήποτε συνθήκες" συμπεριλαμβάνει και το - πιθανό - βραχυκύκλωμα.

Επί του προκειμένου πάντως, το 2.5άρι καλώδιο μπορείς να το ασφαλίσεις και με 20άρα ασφάλεια - ως μέγιστο όριο - αφού σε μονοπολική μορφή μπορεί να επιτρέψει να περάσει ρεύμα μέχρι και 28Α, σε διπολική μέχρι και 24Α και σε τριπολική μέχρι και 20Α. Όμως στις οικιακές εγκαταστάσεις, οι ηλεκτρολόγοι το ασφαλίζουν με 16άρα ασφάλεια για να τηρούνται οι κανονισμοί - και καλά κάνουν.
-
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

Δεν καταλαβαίνεις η κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις.
και τα δυο
Τα 25 Α ασφάλεια θα μου πείς ποτέ γιατί τα έβαλες?
ειχα τον θερμοσυφωνα
Το οτι έμεινε δε λέει κάτι.
λεει πολλα , η ασφαλεια κοστιζει........................
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

ανοιγοντας τον πινακα για να περασω μια δευτερη γραμμη , τα καλωδια ειναι <ακαφτα> , οσο αφορα την 25αρα
οπως σου εχω ξαναπει εισαι ακομα στο βου και α βα
αν ποτε βαλεις ασφαλεια hft και σε τεσταρω οτι πραγματι εισαι σε θεση να ακους διαφορες τοτε θα σε παω πιο κατω
= γιατι εχω 25αρα .....
μεχρι τοτε βου και α βα............................
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

οπως σου εχω ξαναπει εισαι ακομα στο βου και α βα
αν ποτε βαλεις ασφαλεια hft και σε τεσταρω οτι πραγματι εισαι σε θεση να ακους διαφορες τοτε θα σε παω πιο κατω
= γιατι εχω 25αρα .....
μεχρι τοτε βου και α βα............................

Κοίτα μην βρεθείς εσύ ...στο Π -υροσβεστική :116:


http://www.mrelectro.gr/site/wp-content/uploads/2012/02/diatomeskalwdiwn.pdf



Δες τις 3 πρώτες στήλες...

Στο σπίτι σου μπορείς να κάνεις ότι θέλεις...???? :116: (παράνομο όμως και επικίνδυνο)

....αλλά μας διαβάζουν και άλλοι και πρέπει να ξέρουν πάνω κάτω την αντιστοιχία διατομής καλωδίου με προτεινόμενη ασφάλεια (Στήλες 1 και 3 του παραπάνω πίνακα) για οικιακές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ....ώστε να μπορούν να ελέγξουν την ορθότητά της...

....δεν θα πρότεινα την εκ νέου μελέτη από μηχανικό για μια νέα γραμμή από τον πίνακα ....(που είναι και η νομότυπη διαδικασία) αλλά όχι να βάζουμε ότι ασφάλειες να 'ναι...

στα λέει και ο John, και ο Παναγιώτης....αλλά είσαι ξεροκέφαλος!!! :116:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

Κοίτα μην βρεθείς εσύ ...στο Π -υροσβεστική :
κακο του κεφαλιου ξερεις , αλλα για να παιζω ετσι εδω και 3 χρονια μαλλον κατι σου ξεφευγει


http://www.mrelectro.gr/site/wp-content/uploads/2012/02/diatomeskalwdiwn.pdf

http://www.zougla.gr/blog/article/550580


Δες τις 3 πρώτες στήλες...
βλεπω οτι 3 χρονια το παλευω για φωτια και δεν περνει το αυτομενο.....

Στο σπίτι σου μπορείς να κάνεις ότι θέλεις...???? :116: (παράνομο όμως και επικίνδυνο)
στο σπιτι μου κανω οτι θελω (εννοηται ) δεν πρωτεινω σε κανενα να κανει το ιδιο

....αλλά μας διαβάζουν και άλλοι και πρέπει να ξέρουν πάνω κάτω την αντιστοιχία διατομής καλωδίου με προτεινόμενη ασφάλεια (Στήλες 1 και 3 του παραπάνω πίνακα) για οικιακές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ....ώστε να μπορούν να ελέγξουν την ορθότητά της...
πανω κατω , και πιο πανω ξαναειπα οτι ΓΙΑΤΙ δεν καιγεται ???? γιατι γιατι γιατι ?

....δεν θα πρότεινα την εκ νέου μελέτη από μηχανικό για μια νέα γραμμή από τον πίνακα ....(που είναι και η νομότυπη διαδικασία) αλλά όχι να βάζουμε ότι ασφάλειες να 'ναι...
δεν εβαλα οτι ναναι εβαλα χαιφαιτιουνιγκ :143: αυτο θαλειπε να βαλω του κιλου

στα λέει και ο John, και ο Παναγιώτης....αλλά είσαι ξεροκέφαλος!!! :116:
δεν ειμαι ξεροκεφαλος , απλα δεν μπορω να βαλω φωτια γμτ......λογικα δεν θαπρεπε ?
Η ΜΗΠΩς ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΩ ΤΟΣΟ ΡΕΒΜΑ ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΦΩΤΙΑ ΠΣΑΧΤΕ ΑΛΛΟΥ



Εδω αρτζι ρουλζ και φωτια δεν μπαινει με τιποτα.....οποιο καλο παιδακι τρωγεται και τσεπικως εδω ειμεθα...
βελτιωσεις σηκωνει και αλλες το σετ μου , λεφτα δεν υπαρχουν για να υλοποιησω τις σκεψεις μου.....
αντε ρε παιδια μονος μου και ολοι σας........
Και οπως λεει ο οποστολης πρωτα τα λευτα για τα στοιχηματα και μετα μιλαμε.............
:201:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

οπως πολυ σωστα ειπε πιο πανω ο κυρ παναγιωτης την ασφαλεια την βαζουμε για να καει αυτη και οχι τα καλωδια ,
οταν καει η ασφαλεια σωνεις τα καλωδια
αλλα για να καει πρεπει να περασει καυστικο ρευμα
Σε εμενα που δεν περναει πρεπει sony και καλα να καουν επειδη ετσι θετε ?
αμ δε .........
το 3 2,5 θελει καποιο ρευμα για να καει , καποια στιγμη ισως καταλαβετε οτι τοσο ρευμα δεν το τραβαω
αλλιως θα ειχα βαλει μπουρλοτο
ειτε τωρα (τοσες συσκευες που λεει και ο μαρκου)
ειτε τα χρονια τα παλια (που λεει και ο νταλαρας)
αλλα και 45αρα ασφαλεια να ειχα , παλι το καλωδιο δεν θα το καιγα...........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

για παρτι μου , που δεν μπορω να βαλω ουτε μια ωραια φωτια ο αχρηστοξεροκεφαλος


βοηθατε ωρε:143:
φερτε ακομα 2-3 τελικους και αναλογα ηχεια , και κανα προβολι εξτρα μπας και την δω νερωνας
 
Last edited by a moderator:

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

στην πυρά στην πυρά με τις ξενέρωτες
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

...βρε Αργύρη, μην τα παίρνεις......:116:

...γιατί να μην είσαι σωστός και ταυτόχρονα να παίζεις με ό,τι μάρκα ασφάλεια θες?

...το ότι ασφάλεια να 'ναι που έγραψα, πάει στην ονομαστική της ένταση, όχι στον κατασκευαστή....

...η hifituning δεν έχει ασφάλεια 16Α?

...και αν σου ακούγεται καλύτερα η 25ρα, βάλε 6ρι καλώδιο να έχεις και άλλα πλεονεκτήματα...


....αλλά και να κάνεις ότι θέλεις, είναι ο.κ για μένα αρκεί εγώ να έχω γράψει σ' αυτό το νήμα τι θεωρώ ηλεκτρολογικά σωστό (και δεν το λέω μόνο εγώ...το λέει και ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Κώστας ο Γκοτζίλας, ο Πέτρος ο Μπαλτάς, ο Πεταλούδας ο Νίκος...και ο Κανονισμός Εσωτερικών Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων.....)

Τουλάχιστον χρειάστηκαν τόσα posts για να πεις κάτι που ΔΕΝ είναι αυτονόητο…

«στο σπιτι μου κανω οτι θελω (εννοηται ) δεν πρωτεινω σε κανενα να κανει το ιδιο»


«αντε ρε παιδια μονος μου και ολοι σας........»

θέλω να βρω το βιντεάκι με τον Βέγγο στο ανάποδο ρεύμα..... αλλά δεν...ποια ταινία ήταν? :116:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

...βρε Αργύρη, μην τα παίρνεις......
εγω τα παιρνω ? αμα τα παιρνα θαχα και ακριβα καλωδια :126:

...γιατί να μην είσαι σωστός και ταυτόχρονα να παίζεις με ό,τι μάρκα ασφάλεια θες?
πιστεψε με πιο σωστος δεν γινεται

...το ότι ασφάλεια να 'ναι που έγραψα, πάει στην ονομαστική της ένταση, όχι στον κατασκευαστή....
σωστο , αρκει να την εχεις αναγκη .....

...η hifituning δεν έχει ασφάλεια 16Α?
βεβαιως , τετοια εχω στην δευτερη γραμμη

...και αν σου ακούγεται καλύτερα η 25ρα, βάλε 6ρι καλώδιο να έχεις και άλλα πλεονεκτήματα...
η 25 σωστα ειπες ακουγεται ελαφρα καλυτερα (λογο παχου στο συρματακι, αλλα τα 6αρια καλωδια τα ακουω ολιγο κουλα


....αλλά και να κάνεις ότι θέλεις, είναι ο.κ για μένα αρκεί εγώ να έχω γράψει σ' αυτό το νήμα τι θεωρώ ηλεκτρολογικά σωστό (και δεν το λέω μόνο εγώ...το λέει και ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Κώστας ο Γκοτζίλας, ο Πέτρος ο Μπαλτάς, ο Πεταλούδας ο Νίκος...και ο Κανονισμός Εσωτερικών Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων.....)

Τουλάχιστον χρειάστηκαν τόσα posts για να πεις κάτι που ΔΕΝ είναι αυτονόητο…

«στο σπιτι μου κανω οτι θελω (εννοηται ) δεν πρωτεινω σε κανενα να κανει το ιδιο»


«αντε ρε παιδια μονος μου και ολοι σας........»

θέλω να βρω το βιντεάκι με τον Βέγγο στο ανάποδο ρεύμα..... αλλά δεν...ποια ταινία ήταν? :116:
μας διωξαν απο το γαμο,
πιστευω να καταλαβες οτι το καλωδιο δεν εχει την 16αρα αντε 20αρα , γιατι δεν τραβαω ουτε τοσο ρευμα.
Ουτε την 16αρα χρειαζομαι , σε τεζα γκαζια τραβαω 1180 βατ , πιστευω οτι τοσα δεν φτανουν για να καψουν ενα 3 2,5 ανασφαλιστο
ετσι δεν ειναι ?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top