Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

.....αν πας με τα watt που καταναλώνεις, γιατί βάζεις ασφάλεια? Κούμπωσε κατευθείαν στην παροχή (προστατεύεται από 32ρα ασφάλεια από το ρολόι της ΔΕΗ....για μονοφασική παροχή...γλιτώνεις και τα έξοδα για hifituning....:116:

....όπως λεν και οι αμερικάνοι, αστειεύομαι....ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

...αν και πλάκα, πλάκα, 10ρι καλώδιο χωρίς ασφάλεια ΜΕΤΑ το ρελέ διαφυγής (είναι αυτό το μπλε με το μπουτόν test)...είναι η καλύτερη λύση....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

ενα ισως ατυχο παραδειγμα (αν εχεις γνωσεις απο ΜΕΚ μηχανες εσωτερικης καυσης)
αν λοιπον σε ενα κινητηρα του χωσεις παραπανω απο οσο αναλογει κατασκευαστικα (αυξητικο οκτανιων)
οταν τον ροπιασεις θα καψεις ανω φλατζα.
Εδω δεν μιλαμω για τεοια περιπτωση , μιλαμε για κοφτη στις 1000 στροφες, μπορεις να καψεις κινητηρα με εξτρα α.ο
με τοσες λιγες στροφες ?
Οχι.
Ουτε και γω μπορω να καψω καλωδιο με λιγοτερη απο την απαιτουμενη προς μπουρλωτο, ειπα οτι δεν συστεινω σε καποιον να βαζει <λαθος> ασφαλεια.Μιλαω παντα σε προσωπικο επιπεδο , και συνηθως συστηνω 2-3-4 16ρες ασφαλειες με 3-2,5 καλωδιο.
Και αυτο για σχετικα νορμαλ καταστασεις, καλωδιο ποτε πανω απο 3 -4 , και αναλογη ασφαλεια.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

..με το τελευταίο μου post συμφωνείς?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

.....αν πας με τα watt που καταναλώνεις, γιατί βάζεις ασφάλεια? Κούμπωσε κατευθείαν στην παροχή (προστατεύεται από 32ρα ασφάλεια από το ρολόι της ΔΕΗ....για μονοφασική παροχή...γλιτώνεις και τα έξοδα για hifituning....:116:

....όπως λεν και οι αμερικάνοι, αστειεύομαι....ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
ζω σε ενα σπιτι πανω απο ρωμαικο νεφκοραφειο (πλακα κανω)
τις (δικες μου γραμμες) (στον πινακα τις εχει κανει πρωην συναδερφο ηλεκτρολογος) και απο εκει και μετα τα τελειωσα μονος μου.
1 για το φουτζιτσου
1 για φωτα
1 για τα μηχανηματα ( 25αρα και τρεχει ενα τελικο{350 βατ σε 132db}+
τον προβολεα{350 watt πλουσια+-
ενα σαμπ{600 βατ πλουσια}).
1 παλι για τα μηχανηματα(16αρα για την πηγη¨35 βατ}+
-audy¨30 βατ} +
- 2 σαμπ 500 υπερπλουσια ).
η ασφαλεια της hft εχει μερικα ευρω , ευτυχως το 05 που την πηρα δεν τα σκεφτομουν καν.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

...αν και πλάκα, πλάκα, 10ρι καλώδιο χωρίς ασφάλεια ΜΕΤΑ το ρελέ διαφυγής (είναι αυτό το μπλε με το μπουτόν test)...είναι η καλύτερη λύση....

δεν το εχω δοκιμασει.....παιζω παντα με ασφαλειες.......και καλωδιο μαυρο μονοκλωνο διπλοθωρακισμενο
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

ενα ισως ατυχο παραδειγμα (αν εχεις γνωσεις απο ΜΕΚ μηχανες εσωτερικης καυσης)
αν λοιπον σε ενα κινητηρα του χωσεις παραπανω απο οσο αναλογει κατασκευαστικα (αυξητικο οκτανιων)
οταν τον ροπιασεις θα καψεις ανω φλατζα.
Εδω δεν μιλαμω για τεοια περιπτωση , μιλαμε για κοφτη στις 1000 στροφες, μπορεις να καψεις κινητηρα με εξτρα α.ο
με τοσες λιγες στροφες ?
Οχι.
Ουτε και γω μπορω να καψω καλωδιο με λιγοτερη απο την απαιτουμενη προς μπουρλωτο, ειπα οτι δεν συστεινω σε καποιον να βαζει <λαθος> ασφαλεια.Μιλαω παντα σε προσωπικο επιπεδο , και συνηθως συστηνω 2-3-4 16ρες ασφαλειες με 3-2,5 καλωδιο.
Και αυτο για σχετικα νορμαλ καταστασεις, καλωδιο ποτε πανω απο 3 -4 , και αναλογη ασφαλεια.

...κάποτε έκαιγα μεθανόλη σε παπί....δεν είναι τόσο απλό....για να πάρεις περισσότερη ισχύ από ένα καύσιμο περισσότερων οκτανίων .....πρέπει να ανεβάσεις την σχέση συμπίεσης.....την οποία είχα καταφέρει να είναι γύρω στο 15:1....
...μην παραμυθιάζεστε με ανώτερα καύσιμα......και τα ζιγκλερ είχαν μια τρύπα ΝΑ!!!....


..εποχές Χοιδά και Μοτοτεχνικής.....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

δεν εγραψα πουθενα για αυξηση ισχυος .....καλυτερη καυση εχεις , οχι αυξηση ισχυος
θες αλλα κολπα ,
σε 2τροχο των 3 χιλ ευρω ειχα χωσει αλλα 15 για να το κανω οπως ηθελα, και αυτα με τα χερια μου, μονος μου.
world record ειχα , καταχωρημενο,
με δευτερο ενα ιαπωνα της Microsoft.........
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

...ωραίες εποχές...είχα ένα monkey που έβγαζε 140 ψαράκι....

...αφού μιλάμε την ίδια γλώσσα.....

....έβαζα μπιέλες κοντές από 6βολτα σε όλα τα φιλαράκια....:116:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

δεν εγραψα πουθενα για αυξηση ισχυος .....καλυτερη καυση εχεις , οχι αυξηση ισχυος
θες αλλα κολπα ,
σε 2τροχο των 3 χιλ ευρω ειχα χωσει αλλα 15 για να το κανω οπως ηθελα, και αυτα με τα χερια μου, μονος μου.
world record ειχα , καταχωρημενο,
με δευτερο ενα ιαπωνα της Microsoft.........
...βάλε καμιά φωτό....:107:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

πλην σκελετου πλαστικων πισω αναρτησης ηλεκρονικης τιμονιου
ολα τα αλλα ηταν ...........αλλα
στο ρευμα της γραμμης δυστυχως δεν εχω την ευκολια να κανω κατι παραπανω (πλην λιγου παιχνιδιου με την γειωση)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

...βάλε καμιά φωτό....:107:

δεν ξερω :122:
και τοτε δεν ηταν απο ψηφιακη αλλα απο φιλματη μηχανη......
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

...γι' αυτό τα μηχανολογικά έχουν μεγαλύτερη πλάκα....τα βλέπεις να κινούντε γ@μ@ την τρέλα μου....και είμαι και ηλεκτρολόγος μηχανικός....

...τουλάχιστον έχω σχέση με ηλεκτρικά μοτέρ...και ρομπότ......και κάτι κινείται....:116:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

..θα προγραμματίσω ένα τέτοιο....και αλλού φαν παρκ και μ@λ@κίες....:116:

 
Last edited by a moderator:

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

....άσε που θα κάθεσαι στην θέση ακρόασης... με το τηλεχειριστήριο στο χέρι ...θα πατάς το κουμπί "δισκοθήκη" ...και θα σε φέρνει μπροστά στην δισκοθήκη .....να βάλεις το αγαπημένο σου βινύλιο ....άμα είσαι κλασικός... αλλιώς θα του δίνεις φωνητικά όνομα δίσκου ...και θα τον παίζει στο πικάπ....(αφού καθαρίσει δίσκο - κεφαλή)...:116:

...krellάθηκα μου φαίνεται !!!!

..γειά σου Βλάση γκεράπα!!!

...δεν ξαναγράφω.. το γ@μ@σ@ το νήμα....:116:

...από μια ασφάλεια ξεκινήσαμε....
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

...


..εποχές Χοιδά και Μοτοτεχνικής.....
Πα πα πα!!

Τι είπες τώρα!!!

Δγιονύσης και ανεπανάληπτα σεντόνια-τρυπάκια!!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Καλώδιο ρευματος από τον πίνακα

Τι σεντόνια? αυτά ήταν κατεβατά ολόκληρα.
Χοιδας uber alles.:116:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.593
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top