Καμαρούλα μια σταλιά...

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... Θα μπορούσε να στηθεί με πολλούς άλλους συνδυασμούς, πιθανόν και καλύτερους ;).
Όμοιους δορυφόρους,ίσες αποστάσεις τους από την κεντρική θέση ακρόασης κι επεξεργαστή να κουμαντάρει τη χρονική ευθυγράμμιση καθολικά...One to rule them all...

Θα ήταν κρίμα άμα εξακολουθούσαμε να λογαριάζουμε χρηματικά αντίτιμα επιμέρους συσκευών με τρόπο απόδοσης ηχοσυνόλων.
 

Μηνύματα
913
Reaction score
2.565
Ελπίζω πως η χαράδρα 200-400hz (πιθανή ακύρωση απο floor bounce?) να συμμαζεύεται.
Αυτό δε το γνώριζα! Όταν λες "συμμάζεμα" αναφέρεσαι σε θέμα τοποθέτησης - χωροταξίας ή μιλάς για επέμβαση λογισμικού ?
Μίλα Γιάγκο :rolleyes::roflmao: (για τους > 40 ετών)!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Όταν λες "συμμάζεμα" αναφέρεσαι σε θέμα τοποθέτησης - χωροταξίας ή μιλάς για επέμβαση λογισμικού ?
Με την σειρά που τα έγραψες
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Κοίτα, ο χώρος είναι σχετικά μικρός (σιγά ρε μεγάλε κάτι μας είπες τώρα) και θέλει στοργή και προδερμ.

Πρώτα απ'όλα, το δεξί ηχείο είναι πολύ κοντά στον δεξί τοίχο και τρως άμεση αντανάκλαση από κει βάρβαρη.

Πρέπει να έρθουν λίγο πιο μπροστά τα ηχεία, να απομακρυνθούν από τους πλαϊνούς τοίχους, να μειωθεί κάπως η απόσταση ακρόασης, να γίνει ένα πιο "σωστό" τρίγωνο ακρόασης.

Το κεντρικό ηχείο, όπως το βλέπω, δείχνει να είναι πίσω από την εμπρός ακμή του επίπλου, άρα η ακμή του επίπλου αποτελεί δευτερεύουσα πηγή ακτινοβολίας (περίθλαση πες) οπότε πρέπει να προωθήσεις πιο μπροστά το κεντρικό ώστε η εμπρόσθια μπαφλα να προεξέχει των γύρω επιφανειών.

Γενικά, δώσε λίγο παραπάνω προσοχή στις άμεσες ανακλάσεις από τοιχωματικά όρια ή άλλα εμπόδια πέριξ και δίπλα των ηχείων, και κόψε με απορρόφηση ο,τι μπορείς σε αυτά τα σημεία.

Τα ηχεία τα θεωρώ σπουδαία, όπως και την κορυφαία φίρμα στα ψηφιακά, το ξέρουν το σπορ καλά.

Η ενσωμάτωση σαμπ είναι μια διαδικασία που χρειάζεται να εξερευνήσεις πιο αναλυτικά.

Αν τυχόν έχεις κέφια, ανέβαζε μετρήσεις. Σκέτα κάθε ηχείο, κάθε σαμπ, πληροφορίες για κρος λοιπές ρυθμίσεις στο σετάπ.
 

Μηνύματα
913
Reaction score
2.565
Για να το μαζεύω λίγο το θεματάκι, στον τομέα της εικόνας σα πηγές υπάρχουν το γνωστό nVidia Shield και ενα Samsung 4K disc player, που συνδέονται στον προβολέα της Sony VPL-HW40ES (στην ταπεινή Full HD αναλυση). Η προβολή γίνεται σε σταθερή λευκή οθόνη 92" της HiViLux:
www.hivilux.de


Σε πολλές συσκευές το ρεύμα παρέχεται από το πολύπριζο Belkin pf 50 (το ασημί πράγμα σε προηγούμενες φωτό), που με συντροφεύει εδώ και χρόνια. Μουσικότητα, αιθέριες χροιές και εξάλειψη του μικροκοκκικού (όχι μικροσκοπικού, άλλο αυτό) γρεζιού δε μου χάρισε ποτέ όπως ήλπιζα 😆, αλλά προστασία, ευχρηστία και πληροφορίες για το ρεύμα μου σίγουρα!
 


Μηνύματα
913
Reaction score
2.565
Πρώτα απ'όλα, το δεξί ηχείο είναι πολύ κοντά στον δεξί τοίχο και τρως άμεση αντανάκλαση από κει βάρβαρη.
Μπα Κώστα παρόμοιο... ξύλο τρώνε και τα δύο main από τους πλαϊνούς τοίχους! Ισαπέχουν, γεγονός είναι πως βρίσκονται εξαιρετικά κοντά. Δυστυχώς δεν έρχονται πιο μέσα, καθώς θα εμποδίζουν την ορατότητα στην οθόνη :unsure:. Αν θυσίαζα Projector+οθόνη για μια μεγάλη ΤιΒι θα είχα μεγαλύτερη ευχέρεια επιλογής + τοποθέτησης δορυφόρων, αλλά αυτό είναι άλλο στόρυ. Δε ξέρω ακόμα αν το θέλω, ακόμα και η (μικρή "92") μεγάλη οθόνη έχει την πλάκα της!
Πιστεύεις πως αύξηση πάχους - έκτασης απορρόφησης στους πλαϊνούς τοίχους πέριξ της πρώτης ανάκλασης θα ήταμ άξια λόγου ή να 'χαμε να λέγαμε :tongue:;

Πρέπει να έρθουν λίγο πιο μπροστά τα ηχεία, να απομακρυνθούν από τους πλαϊνούς τοίχους, να μειωθεί κάπως η απόσταση ακρόασης, να γίνει ένα πιο "σωστό" τρίγωνο ακρόασης.
Το τρίγωνο δεν είναι τραγικό και τώρα, 220 εκ. περίπου μεταξύ L-R και περί τα 260 εκ από την κύρια πολυθρόνα. Πάντως πραγματικά δε δοκίμασα σοβαρά να τα φέρω μπροστά για περίπου ισόπλευρο, φοβόμουνα μη ξεφύγουν μακρυά απ' την οθόνη, ενώ επικεντρωνόμουν στο να τα φέρω το δυνατόν κοντύτερα στον πίσω τοίχο και στην απορρόφηση που έχω εκεί... Τι να κάνω, αφού οι μονιτοράδες λένε να τα στουμπώσουμε κοντά στο ντουβάρι :idk: :roflmao:. Όταν δε βαριέμαι πάντως αλήθεια θα δοκιμάσω - μετρήσω και θα επανέλθω...

Το κεντρικό ηχείο, όπως το βλέπω, δείχνει να είναι πίσω από την εμπρός ακμή του επίπλου, άρα η ακμή του επίπλου αποτελεί δευτερεύουσα πηγή ακτινοβολίας (περίθλαση πες) οπότε πρέπει να προωθήσεις πιο μπροστά το κεντρικό ώστε η εμπρόσθια μπαφλα να προεξέχει των γύρω επιφανειών.
Α, εδώ σ' έχω γιατρέ μου :acute:. Έχω μεριμνήσει, η φωτό ξεγελάει. Η μούρη του ηχείου είναι μια ευθεία με το έπιπλο και μάλιστα ανάμεσα στα δύο παρεμβάλλεται βάση για sub (auralex ή κάπως έτσι;), ώστε να απομονώνεται ελαφρά το ηχείο και να "κερδίζει" λίγο ύψος για να σημαδεύει αυτάκια και να δένει με τα main. Γι' αυτό το λόγο μάλιστα (αποφυγή της ακμής του επίπλου) το κεντρικό έρχεται λίγο κοντύτερα στη θέση ακρόασης. Το έπιπλο δε πάει πιο πίσω, ενώ το ηχείο πάει πιο πίσω πάνω στο έπιπλο, αλλά τότε θ' ακούω και ξύλινες χροιές:eek:. Bingo!
Όλα είναι θέμα συμβιβασμών...

Αν τυχόν έχεις κέφια, ανέβαζε μετρήσεις. Σκέτα κάθε ηχείο, κάθε σαμπ, πληροφορίες για κρος λοιπές ρυθμίσεις στο σετάπ.
Το κρος το έχω στανταράκι στα 80Hz παντού και όλη η πεντάδα small, κονφορμιστής λέμε :O_o:!
Δεν έχω πειραματιστεί μ' αυτό, λίιιιγο τα βαριέμαι, θέλω να πατάω play και να παίζει :party:
Με το καινούργιο streamer μάλιστα τερμάτισα την τεμπελιά: ακούω Roon σε upmix 5.2 χωρίς καν ν' ακουμπήσω τα μηχανήματα, ούτε για on. Πιάνω tablet ή κινητό, Roon app και play. Ανάβουν όλα μόνα τους, προ, ηχεία , player... Ζήτω :newrussian:!
Κάποιες μετρήσεις ανέβασα στο άλλο θέμα. Αν πιστεύεις οτι κάτι συγκεκριμένο θα με βοηθήσει, παρακαλώ δώσε ιδέα να το έχω υπόψιν μου (εννοώ τι και πως να μετρήσω). Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθώνομαι:redface:
 



Μηνύματα
913
Reaction score
2.565
Μετά την παρουσίαση αυτή σκέφτηκα να ποστάρω το παρακάτω link. Σίγουρα τα προϊόντα της Meridian δεν είναι ιδιαίτερα γνωστά, όπως και η εταιρία (σε σχέση με άλλα ονόματα που κυκλοφορούν πολύ στο φόρουμ). Λοιπόν ο φίλος μας ο Linus κάνει μια ενδιαφέρουσα ξενάγηση στις εγκαταστάσεις της φίρμας, παρέχοντας πληροφορίες, διανθισμένες με το ιδιόρρυθμο χιούμορ του. Εξαιρώντας ένα-δυο λεπτά στην αρχή (διαφήμιση LG, αυτοί πληρώνουν 💰), έχει αρκετό ενδιαφέρον και αξίζει κανένα 10λεπτο χρόνου. Αν μη τι άλλο, βλέπει κανείς ένα μέρος του κόστους 😭😭 αυτών των κατασκευών και μπορεί, έστω έτσι, ν΄ αντιληφθεί τη διαφορά από ορισμένες μαστοροκατασκευές!


Σχολιάστε ελεύθερα! :tongue:
Α, να τονίσω οτι αυτά ΔΕΝ είναι δυστυχώς τα ηχεία που έχω εγώ :unsure:...

Κρίμα γιατί παίζουν και κλασσική μουσική, ακόμα και αν κάτσεις μακρυά τους :biggrin: (pun intended)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.847
Reaction score
10.064
Είναι γνωστή η Meridian, μη σκας. Κι εγώ την ξέρω από τον ειδικό τύπο εδώ και 20+ χρόνια (όπως και άλλοι πιστεύω) αλλά και ο φίλος μας ο καράφλας... :roflmao:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.210
Reaction score
26.957
Στα "χρόνια της αγνότητας", 40+ πίσω, όχι μόνο ήταν ήδη γνωστή στους λίγους έστω που ασχολούνταν στην Ελλάδα, αλλά και τα ενισχυτικά της (αν θυμάμαι σωστά μόνο τέτοια έφτιαχνε τότε) θεωρούνταν τοπ οφ δε τοπς. Ίδια κλάση με (τα τότε) Μαρκ Λέβινσον, τα Θρέσχολντ του Νέλσονα, ΝΑΙΜ, τέτοια.
 

Μηνύματα
913
Reaction score
2.565
Εντάξει, δε το είπα με παράπονο, δικιά μου είναι μήπως :tongue:? Εννοούσα οτι σε σχέση με εμπορικότερες εταιρίες δεν έχει αντίστοιχη φήμη.
Γενικότερα όμως πιστεύω οτι έχει ενδιαφέρον το βιντεάκι για τους φίλου του χώρου...
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Μερικές φωτεινότερες φωτό για να φανεί ο χώρος :

Δεξιά πλευρά
View attachment 186326

Αριστερά
View attachment 186327


View attachment 186328
Καλησπέρα pstergio,
Πολλά συγχαρητήρια για τον καταπληκτικό σου χώρο, για τις επιλογές ηχοσυστημάτων και όχι μόνο .....
δεν έχω λόγια θα στο πω ιταλικά ....
IL Gusto Perfetto !!!
 

Μηνύματα
913
Reaction score
2.565
Καλησπέρα pstergio,
Πολλά συγχαρητήρια για τον καταπληκτικό σου χώρο, για τις επιλογές ηχοσυστημάτων και όχι μόνο .....
δεν έχω λόγια θα στο πω ιταλικά ....
IL Gusto Perfetto !!!
:):):hi:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top