Καμιά καλή κόλλα στιγμής για ενισχυτή ρε παιδιά;





Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Ε! αφού σου δείχνει κι εσύ.
Τίποτα φίλε , παραγγέλνεις νέο plexiglass.
Αστειευόμουνα. Προφανώς πάμε για νέο faceplate.
Α! σόρυ, δεν είδα την φωτό.


Αυτό φίλε δεν κολλάει.
Το βγάζεις όπως είναι και το πας σε κάποιον με Laser κοπής πλεξιγκλας και στο φτιάχνει ολόϊδιο.
Δε γινεται, έχει επάνω τα γράμματα, τόσες τρύπες... Δεν είμαστε για πατέντες. Σε άλλα φόρουμ γράφουν ότι όσοι το προσπάθησαν κατέληξαν σε μέτριο αποτέλεσμα , δεν είναι διαφανές το τζαμί, έχει κάποιο βαθμό και χρωμα tint.
Το ανταλλακτικό κοστίζει 225 ευρώ στην Αμερική και η εταιρεία το στέλνει μόνο με Fedex. Μα δασμούς, ΦΠΑ κλπ ούτε ξέρω που θα φτάσει.
Και βαρδα να μην έχει γίνει ζημιά στην πλακέτα από μέσα.....
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Απόχρωση μπορεί να έχει , γράμματα όμως δεν έχει.
Είναι όλα επάνω στην μαύρη πρόσοψη. Είναι λίγο τσίπηδες εκεί στην Mc .
Πέραν λοιπόν της απόχρωσης , το πάχος και το σχήμα των οπών είναι το επόμενο ζήτημα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Το ανταλλακτικό κοστίζει 225 ευρώ στην Αμερική και η εταιρεία το στέλνει μόνο με Fedex. Μα δασμούς, ΦΠΑ κλπ ούτε ξέρω που θα φτάσει.
Πού είναι το σπάσιμο, δε το βλέπω! 8-)
 


Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Αστο ετσι
Ούτε καν τον ανάβω. Με την κλωτσιά που έφαγε από τον μικρό , δεν ξέρω τι έχει σπάσει από πίσω και φοβάμαι βραχυκύκλωμα. Θα επισκευαστεί και μέχρι τότε τη θέση του θα πάρει κανένας παλιός accuphase η B&K από το υπόγειο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αστειευόμουνα. Προφανώς πάμε για νέο faceplate.

Δε γινεται, έχει επάνω τα γράμματα, τόσες τρύπες... Δεν είμαστε για πατέντες. Σε άλλα φόρουμ γράφουν ότι όσοι το προσπάθησαν κατέληξαν σε μέτριο αποτέλεσμα , δεν είναι διαφανές το τζαμί, έχει κάποιο βαθμό και χρωμα tint.
Το ανταλλακτικό κοστίζει 225 ευρώ στην Αμερική και η εταιρεία το στέλνει μόνο με Fedex. Μα δασμούς, ΦΠΑ κλπ ούτε ξέρω που θα φτάσει.
Και βαρδα να μην έχει γίνει ζημιά στην πλακέτα από μέσα.....
Τα γράμματα κι εγώ ξέρω ότι είναι στο μαύρο πλαίσιο.
Οι τρύπες δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να σχεδιαστούν σωστά και κόβονται με μεγάλη ακρίβεια.
Έχω φτιάξει τέτοια αρκετά. Γίνονται τέλεια.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Αν ειναι γυαλινο και βγαινει χωρις να σπασει, μπορεις να το πας στην Car Glass και να στο επισκευασουν.
Αν οχι, ειναι παρα πολυ ευκολο να γινει αντιγραφο απο πλεξιγκλας.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Δεν είναι γυάλινες αυτές οι προσόψεις.
Είναι πλεξιγκλας.
Ένα γυαλί με τόσες τρύπες είναι πολύ πιο δύσκολο να φτιαχτεί σε σχέση με ένα πλεξιγκλας.
Συν το ότι το γυαλί πρέπει να γίνει securit (έξτρα κόστος) αλλιώς σπάει πανεύκολα.
Γυαλί με τρύπα ψοφάει για παρεξήγηση.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Δεν είναι γυάλινες αυτές οι προσόψεις.
Είναι πλεξιγκλας.
Ένα γυαλί με τόσες τρύπες είναι πολύ πιο δύσκολο να φτιαχτεί σε σχέση με ένα πλεξιγκλας.
Συν το ότι το γυαλί πρέπει να γίνει securit (έξτρα κόστος) αλλιώς σπάει πανεύκολα.
Γυαλί με τρύπα ψοφάει για παρεξήγηση.
Ε τότε να κάνω μια προσπάθεια για αντιγραφή.....
Σε φωτογραφίες όμως της διαδικασίας στο ίντερνετ, η πίσω πλευρά της πρόσοψης δείχνει ότι πλέξιγκλας και μαύρο πλαίσιο είναι κολλητά. Άμα δεν αποσυναρμολογηθεί, δε βγάζουμε άκρη πόση είναι η ζημιά...
Πάντως, μετά το σπάσιμο υπήρχαν γυαλιά στο πάτωμα.... Φαίνονται και στη φωτό. Μπας και δεν είναι πλέξιγκλας; Το πλεξι δε σπάει δημιουργώντας θρύψαλλα
 



Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Μήπως τα γυαλιά ήταν απλώς κομματάκια πλεξιγκλας;
Αυτό λέω, επειδή στη δουλειά έχουμε πολύ πλεξι και πολυκαρβονικό, όταν σπάνε δεν αφήνουν τίποτα... Απλά σκίζονται. Επίσης αυτα τα πλαστικα γρατζουνιώνται εύκολα.
Τόσα χρόνια δεν έχω δει ούτε μια γρατζουνιά.... Και ο ήχος που εκανε με το σπάσιμο η πρόσοψη, έμοιαζε με τζάμι....
 


Μηνύματα
833
Reaction score
776
Έστω ότι θέλει να παραγγείλει ακριβές αντίγραφο από γυαλί (είναι δεν είναι γυαλί, πες πως δεν μας νοιάζει) .

Υπόθεση εργασίας.

Θα μπορούσε να παραγγείλει και να κοπεί γυαλί ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις ;;;

Θα ήταν και οικονομικότερο ;;

🤔
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Έστω ότι θέλει να παραγγείλει ακριβές αντίγραφο από γυαλί (είναι δεν είναι γυαλί, πες πως δεν μας νοιάζει) .

Υπόθεση εργασίας.

Θα μπορούσε να παραγγείλει και να κοπεί γυαλί ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις ;;;

Θα ήταν και οικονομικότερο ;;

🤔
Μπορεί να κοπεί και σε γυαλί (τζάμι) ακριβές αντίγραφο αν έχουμε το ίδιο για να το αντιγράψουμε.
Κανονικά όμως πρέπει αυτό το γυαλί να ψηθεί σε φούρνο και να γίνει securit για μην σπάσει εύκολα.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Μπορεί να κοπεί και σε γυαλί (τζάμι) ακριβές αντίγραφο αν έχουμε το ίδιο για να το αντιγράψουμε.
Κανονικά όμως πρέπει αυτό το γυαλί να ψηθεί σε φούρνο και να γίνει securit για μην σπάσει εύκολα.
Πλεον ειναι βεβαιο οτι ειναι γυαλι οποτε η επιλογη της επισκευης στην Car Glass ειναι σιγουρα εφικτη και μαλλον και οικονομικη. Αρκει να μπορει να βγει απο την προσοψη χωρις να σπασει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top