Κασέτες από την RecordingTheMasters


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
παιδια κασετες απο εταιριες {με διαφορα μουσικα θεματα}..σφραγισμενες θα παιζουν η απο την πολυκαιρια εχουν χαλασει?
- ακόμα και οι παρατημένες στις καιρικές συνθήκες των τελευταίων 25 ετών , ακούγονται και επανεγγράφονται κανονικά
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Οι Κασέτες της RecordingTheMasters διαθέσιμες στην ελληνική αγορά.

Η παραγωγή της κασέτας γίνεται στο εργοστάσιο της Mulann στην Νορμανδία και προς το παρόν έχει ανακοινωθεί ένας μόνος τύπος, με επίστρωμα οξειδίου του σιδήρου, μήκους 60 λεπτών, το οποίο απαιτεί απλή (Normal-Type I) πόλωση. Το επίστρωμα βασίζεται στην χημική σύνθεση SM900 των Agfa/BASF και το περίβλημα είναι διαφανές



- θα τις δοκιμάσω και θα επανέλθω . . . αν και ο ήχος των basf μου ακουγόταν πάντα κάπως μουντός ( ανεξαρτήτως συσκευής εγγραφής )
 




Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Prehistoric έπαιζα στην Amiga 500, τα Lemmings ποτέ δεν τα συμπάθησα.
Prehistoric σε 8088 στα 10 Mhz με emulation CGA στα γραφικά (mode co80) σε δισκέτα 5 1/4 floppy... To pc αυτό το έχω ακόμη με καμία 100+ δισκέτες... MS DOS 3.30

Φυσικά η αποθέωση ήταν το Rick Dangerous... αλλά και ένα από τα πρώτα RPG το Ishar - the legent of the fortress... και τα text adventures της level 9
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.688
Prehistoric σε 8088 στα 10 Mhz με emulation CGA στα γραφικά (mode co80) σε δισκέτα 5 1/4 floppy... To pc αυτό το έχω ακόμη με καμία 100+ δισκέτες... MS DOS 3.30

Φυσικά η αποθέωση ήταν το Rick Dangerous... αλλά και ένα από τα πρώτα RPG το Ishar - the legent of the fortress... και τα text adventures της level 9
Amstrad 6128, πράσινη οθόνη, κασέτα.
Έβαζες κασέτα, έκανες καφέ, μπάνιο, βόλτα, ψώνια, και μετά έπαιζες. :rofl:
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
χμ, κανενα κασετοφωνο αυτοκινητου μπορουμε να βρουμε?
το καιρω εκεινω (επι παυλου που λεει και ο αρβανικ) εχει ερθει στο μαγαζι ενας δικηγορος πελατης χαιεντας με ενα κιτρινο 106 rally (16αρι /16βαλβιδο)

θελει λεει να βαλει κατι να ψευτοακουει γιατι βαρεθηκε αυτην την αηδια που ειχε το αυτοκινητο (εποχη και_δωρο_συναγερμος_ραδιοcd) αλλα σιγα μην ακουσει γιατι σε σχεση με αυτα που εχει σπιτι κλπ.

του λεει ο παυλος να σου βαλω ενα nakamichi cd45 - TIII CD , ΨΗΦΙΑΚΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΠΟΤΕ !!! (jamais! ενα πραμμα) * - θα σου φερω εγω πηγη , εσυ βαλε τους ενισχυτες και τα ηχεια.
φερνει ενα nakamichi TD700ii (μην ηταν το 1200 , πανε και χρονια δε θυμαμαι) - κασσετοφωνο του εκατομυριου (σε δραχμες, μπορει και παραπανω) με φουλ πακετο ανταλλακτικων (γιατι ηδη ηταν δυσευρετα).
περναμε καλωδια , βαζουμε ενισχυτη (εναν signat rom5) κατι mbquart και ενα σαγουφε πισω , βαζουμε και το κασσετοφωνο.
ερχεται το ακουει ρυθμιζει κατι πολωσεις (τι σκατα εκανε τεσπα) ναι οχι μα μουσουτου, δε μου αρεσει τοσο να αυτοσουμε αυτα το κεινο το αλλο.
να σου βαλω το cd45 που λεγαμε ετσι να σου φυγει η απορια;
με τα πολλα πηρε πισω το TD και κρατησε το CD .

* το ψηφιακο σου φταιγε και σενα τρομαρα σου,για τις μλκ για ηχεια και ενισχυτη που σου πουλησαμε (γιατι αυτα δουλευε το μαγαζι την περιοδο εκεινη) δεν ειχες να πεις κατι, αλλα καλος χαιεντας ησανε και του λογου σου, με πορδες και στο τσαμπα (πιο πολλα λεφτα η πηγη απο ενισχυτες/ηχεια/σαγουφε) , ηθελες να ακουσεις μουσικη.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.364
Prehistoric σε 8088 στα 10 Mhz με emulation CGA στα γραφικά (mode co80) σε δισκέτα 5 1/4 floppy... To pc αυτό το έχω ακόμη με καμία 100+ δισκέτες... MS DOS 3.30

Φυσικά η αποθέωση ήταν το Rick Dangerous... αλλά και ένα από τα πρώτα RPG το Ishar - the legent of the fortress... και τα text adventures της level 9
Με Rick Dangerous είχα "καεί" άπειρες ώρες, άπειρες! Έπαιζα και την πιο futurιστικη έκδοση, τη θυμάσαι;

...ακραίο κάψιμο και με το Shadow of the Beast. Πόσο γαμάτο παιχνίδι!
Amstrad 6128, πράσινη οθόνη, κασέτα.
Έβαζες κασέτα, έκανες καφέ, μπάνιο, βόλτα, ψώνια, και μετά έπαιζες. :rofl:
Είχα παρόμοια εμπειρία με Spectrum με το πράσινο πληκτρολόγιο. Κάτι μου έκανε αυτό το Spectrum και μετά από χρόνια όταν άκουσα το "Spectrum" του Billy Cobham, έγινε ο αγαπημένος μου jazz fusion δίσκος!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ θυμάμαι τον commodore 64 ( με το κασετόφωνο που ποσταρίστηκε νωρίτερα σε αυτό το thread ), έλιωνα με ghostbusters, raid over moscow και epyx summer games. Τον spectrum δεν τον πρόλαβα καθώς τον έδωσε νωρίς ο father για τον commodore. Μετά, κλασικά Schneider euro pc με hercules (italy 90, ένα flight simulator έπαιζα, test drive στο φουλ, αυτό το mode co80 μου χτύπησε καμπανάκια, αν και θυμάμαι και το simcga? ) και μετά με την Amiga 500 έλιωσα. Εννοείται ότι είχα παίξει τα rick dangerous. Ωραίες εποχές!
επί του θέματος τώρα, γλυκούλης ο αναλογικός ήχος και γεμάτος νοσταλγία ( όπως και όλη η ιεροτελεστία τόσο του πικάπ, όσο και της κασέτας ), αλλά πειράζει που έχω πέσει στα DSD με τα μούτρα? :p
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
α μπραβο αλλα νομιζω ηταν το ΙΙ.
κατασκευαρα ηταν η αληθεια , τα κουμπια τα παταγες και χαιροσουνα.
αλλα κασσετα...
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
α μπραβο αλλα νομιζω ηταν το ΙΙ.
κατασκευαρα ηταν η αληθεια , τα κουμπια τα παταγες και χαιροσουνα.
αλλα κασσετα...
δεν βρηκα την εκδοση 2 στο ιντερνετ... και δεν ειχα την παραμικρη ιδεα οτι η νακαμιτσι ειχε βγαλει κασετοφωνο αυτοκινητου!!
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
δεν βρηκα την εκδοση 2 στο ιντερνετ... και δεν ειχα την παραμικρη ιδεα οτι η νακαμιτσι ειχε βγαλει κασετοφωνο αυτοκινητου!!
λοιπον τωρα αρχιζω να θυμαμαι.

ειχε δυο κασσετοφωνα ο τυπος, ειχε και το 700 και το 1200 ΙΙ και νομιζω ηθελε να κρατησει το μεγαλος για το αλλο αυτοκινητο.

nakamichi ειχε κυριως κασσετοφωνα για το αυτοκινητο απο δεκαετια του 80 (αν οχι νωριτερα) με τα παραπανω να ειναι τα αντε γεια μοντελα (ειχε και οικονομικοτερα, οσο οικονομικο μπορουσε να ειναι ενα nakamichi).
γενικα αργοτερα ειχε πληρη σειρα συσκευων για αυτοκινητο, ενεργα cross (με διακοπτακια, τρομερες κατασκευες , χωρις θορυβους φυσηματα κλπ και ακριβεια στην συχνοτητα αποκοπης και επιλογη κλισης EC204, EC302 - ειχα το δευτερο ενα διαστημα) ενισχυτες και φυσικα cd.
στο τελος επεσε φασον κινεζος και εξαφανιστηκε απο το χωρο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top