Κασσετοφωνιες



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.640
Reaction score
126.629
Όποιος ενδιαφέρεται για γουοκμαν, έχω οδηγό αγοράς:
Αύγουστος του '86, δραχμαι 150:gotcha:

1489844817600363173974.jpg
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.640
Reaction score
126.629
Και για τα σπικα έχω τις κριτικές της εποχής, διαθέσιμες!

1489844997083230138648.jpg
1489845051088673304414.jpg
14898451093161899488383.jpg
14898451594641145423502.jpg
14898452214281289668087.jpg
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Όποιος ενδιαφέρεται για γουοκμαν, έχω οδηγό αγοράς:
Αύγουστος του '86, δραχμαι 150:gotcha:

View attachment 71779
Πω! Τι μου θύμησες! Είχα ένα ίδιο walkman. Αδιάβροχο υποτίθεται. Έπαιζε φανταστικά!
Ανοίξαμε θυμάμαι και το δισκάδικο μιας οικογενειακής φίλης Πρωτοχρονιά για να μου δώσει το brothers in arms των dire straits. Πέταγα στα σύννεφα!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.640
Reaction score
126.629
Το '89 είχα τσιμπήσει και το συστεμντεκ, το ΙΙΧ, που φαίνεται στο περιοδικό πιο πάνω!

Ωραίες εποχές! ;)
 

Μηνύματα
12.888
Reaction score
10.110
Παίζει να έχω κι εγώ κάποια από αυτά τα τεύχη!
Walkman είχα το AIWA HS-RX705, το οποίο συνοδευόταν από καταπληκτικά ακουστικά.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Το '89 είχα τσιμπήσει και το συστεμντεκ, το ΙΙΧ, που φαίνεται στο περιοδικό πιο πάνω!

Ωραίες εποχές! ;)
Νομίζω πως πρέπει να πουλήθηκε ένα τέτοιο πρόσφατα εδώ.
[DOUBLEPOST=1489866123][/DOUBLEPOST]
Το '89 είχα τσιμπήσει και το συστεμντεκ, το ΙΙΧ, που φαίνεται στο περιοδικό πιο πάνω!

Ωραίες εποχές! ;)
Νομίζω πως πρέπει να πουλήθηκε ένα τέτοιο πρόσφατα εδώ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.500
Reaction score
50.840
Elbow: Το Walkman κασετόφωνο του 2017




Όπως λέει η ίδια η Elbow, φτιάξαμε το σύστημα αυτό για να βοηθήσουμε την τάση αναγέννησης της κασέτας.

Είναι ένας φορητός έξυπνος απλός μηχανισμός που ξεφεύγει από τα παραδοσιακά κασετόφωνα. Εισέρχεται και πιάνεται στο ένα καρούλι της κασέτας και στο επάνω μέρος της κασέτας σας μανταλάκι.

Περιστρέφει το καρούλι, έχει κεφαλή, mini USB για φόρτιση της μπαταρίας του, επιλογείς Play κ.λ.π. αλλά και έξοδο ακουστικών και όλα τα γνωστά όπως καπστάν, σταθερή ταχύτητα που ελέγχεται από οπτικό αισθητήρα, νέας τεχνολογίας κινητήρα και ποιοτική κατασκευή.

Το Elbow είναι μικρό σε μέγεθος, υψηλής αισθητικής σχεδίασης και μπορεί να παίζει μια κασέτα όπως θέλει ο χρήστης.








http://www.hxoseikona.gr/nea/5234-elbow.html
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.060
Reaction score
20.607
Το ότι αφήνει μέρος της ταινίας εκτεθειμένο σε σκόνη κτλ, δεν πειράζει;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.478
Reaction score
75.009
Το ότι αφήνει μέρος της ταινίας εκτεθειμένο σε σκόνη κτλ, δεν πειράζει;
Ναι, γιατί το medium έχει τέτοια τελειότητα που αν τμήμα της απωλεσθεί καταστραφήκαμε. :p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.060
Reaction score
20.607
Ναι, γιατί το medium έχει τέτοια τελειότητα που αν τμήμα της απωλεσθεί καταστραφήκαμε. :p
Δεν το είπα για αυτό ρε (αμέσως εσύ...)! Απλά, σκέψου πόσο να αντέξει το μαραφέτι εάν κληθεί να αναγνώσει και σκόνες μεταξύ άλλων... Ενώ, ΟΚ, καλή η πρωτότυπη σχεδίαση, αλλά θεωρώ ότι η πραγματική ανάγκη της σωστής ανάνγωσης του, υποδεέστερου των ψηφιακών αρχείων ('ντάξει τώρα; :D), μέσου θυσιάστηκε στο βωμό του "design".
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.500
Reaction score
50.840
- κασέτες , βινύλια , οι περισσότεροι κυκλοφορούν αξύριστοι , ( και εγώ ) . . . ξανά χίπστερ εν έτει 2017 ;
 

Μηνύματα
569
Reaction score
602
Πρωτότυπο design!
Πιστεύω ότι αξίζει έπαινος στους εμπνευστές του Elbow όχι μόνο για το design αλλά συνολικά για την ιδέα. Μάλλον όμως δεν έχει αποφασιστεί αν θα το δούμε στην αγορά (και σε τι τιμή). Τρέχει και μια σχετική έρευνα για δαύτο:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdcejo-WxLHVa6yZzD1j_VzJpu3Fhh9mz2DWfzGFVwWHNJOsw/viewform
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.772
Reaction score
38.352
Nakamichi CR-7E Discrete 3 Head Cassette Deck
Παροπλισμενο μετα το 3ο εγκεφαλικο :)
Ο θρυλος λεει οτι στο συγκεκριμενο εχουν γραφτει μερικες απο τις κασσετες του Ασιμου.

Γενικα αισθηματα εχω παροπλισμενα (οπως κ πολλα ακομα ζωτικης σημασιας πραματα).. αλλα αυτη η συσκευη ..ξυπναει μεσα μου κατι πρωτόγνωρο κ προτογωνο συναμα... κατι σαν cramps... με τις αθλιες ηχογραφησεις τους βεβαια... στομαχικη ταραχη... ζωρικο ..

Ασχετοοοο... που μπορω να αγορασω αγραφες κασετες;; (επειδη το αγροτικοαυτοκινητο της οικογενιας εχει ράδιοκασετοφωνο...)
[DOUBLEPOST=1490778723][/DOUBLEPOST]
- γυρνάνε ακόμα , αντιγραμμένες . . . .











. . . αλλά και εργοστασιακές . . .




















Φφφφφ.....ν ει!!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.500
Reaction score
50.840
Ballfinger Μ 063: Το πρώτο νέο open reel εδώ και είκοσι χρόνια!






Αν και είναι δύσκολο να το πει κανείς με βεβαιότητα, το πιθανότερο είναι ότι το M 063 της Γερμανικής Ballfinger είναι το πρώτο μαγνητόφωνο open reel που σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε, ως καινούριο προϊόν, εδώ και πάνω από είκοσι χρόνια. Και φαίνεται να είναι μια ιδιαίτερα προσεγμένη κατασκευή με pro και audiophile προεκτάσεις...
Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε ο κατασκευαστής στην δημοσιότητα, το μαγνητόφωνο βασίζεται σε ένα σασί από αλουμίνιο επάνω στο οποίο προσαρμόζονται όλα τα μηχανικά μέρη και τα ηλεκτρονικά και είναι κατάλληλο τόσο για οριζόντια όσο και για κατακόρυφη τοποθέτηση, ενώ είναι έτοιμο και για προσαρμογή σε τυποποιημένο ρακ 19 ιντσών, χωρίς μάλιστα ειδικό κιτ.
Το M 063 είναι συμβατό με ταινίες 1/4 της ίντσας, είναι συσκευή 2-track και μπορεί να φορτωθεί με reels διαμέτρου μέχρι 10.5 ίντσες, υποστηρίζοντας και την υψηλή ταχύτητα των 15ips. Η επαγγελματική πλευρά της συσκευής φαίνεται από τον ψηφιακό μετρητή της ταινίας, ο οποίος είναι βαθμονομημένος σε χρόνο με ανάλυση εκατοστού του δευτερολέπτου και προσαρμόζεται αυτόματα στην ταχύτητα που επιλέγεται κάθε φορά. Οι κινήσεις του τρανσπόρτ ελέγχονται από μικροεπεξεργαστή και ο χρήστης έχει στη διάθεσή του δύο ταχύτητες γρήγορης περιέλιξης καθώς και μια ειδική λειτουργία για περιέλιξη ταινιών προς αρχειοθέτηση, η οποία εφαρμόζει μεγαλύτερη τάση στην ταινία.
Τα ηλεκτρονικά του M 063 βασίζονται σε μια αρχιτεκτονική αρθρωμάτων η οποία εξασφαλίζει πολύ μικρές διαδρομές σήματος και τα κυκλώματα υλοποιούνται από διακριτά εξαρτήματα. Χωρίς να δίνει περισσότερες πληροφορίες, η Ballfinger αναφέρει ότι οι τοπολογίες είναι χαμηλού θορύβου και χαμηλής παραμόρφωσης (ultra-linear). Κατά την εγγραφή, η συσκευή χρησιμοποιεί την καμπύλη ισοστάθμισης CCIR, ενώ ο χρήστης -κατά την αναπαραγωγή- μπορεί να επιλέξει μεταξύ των καμπυλών ισοστάθμισης CCIR και NAB.
Το Μ 063 είναι μια σχεδίαση άμεσης οδήγησης, κάτι που σημαίνει ότι κάθε άξονας (περιέλιξης ή κάπσταν) έχει τον δικό του κινητήρα με άμεση σύμπλεξη. Η ισχύς του βασικού κινητήρα ο οποίος οδηγεί το κάπσταν είναι 65W και η εταιρία αναφέρει ότι η επιλογή αυτή (ισχύς σημαντικά μεγαλύτερη της απαιτούμενης) προσφέρει καλύτερες δυνατότητες ελέγχου. Έτσι, αντί να ακολουθείται η συνήθης διαδικασία εμπλοκής (επαφή του τροχού πίεσης στο κινούμενο κάπσταν), επιλέγεται μια πιο σύνθετη, όπου η επαφή τροχού/κάπσταν γίνεται με τον τελευταίο ακίνητο και εν συνεχεία γίνεται σταδιακή επιτάχυνση της ταινίας με την βοήθεια του μικροεπεξεργαστή. Ο έλεγχος των στροφών γίνεται μέσω PLL και το σύστημα πέδησης της ταινίας περιλαμβάνει μηχανικά και ηλεκτρικά φρένα.

- See more at: http://avmentor.gr/news/2017/ballfinger_m063.htm#sthash.dpg0QX5Z.dpuf
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.829
Μηνύματα
2.877.546
Members
37.952
Νεότερο μέλος
cruyff
Top