Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Έπεται σύντομα μετακόμιση σε δικό μου σπίτι και σχεδιάζω προκαταβολικά την εσωτερική διαρρύθμιση του σαλονιού μιας που από αυτή θα εξαρτηθούν πολλά όσον αφορά στο ηχητικό κομμάτι. Δεν είναι dedicated room μιας που αυτό δεν είναι δυνατό, αλλά θέλω τουλάχιστον να κάνω ότι είναι καλύτερο και με τους λιγότερους περιορισμούς για την ηχητική απόδοση...κοινώς θέλω να κάνω κάτι σχετικά σωστό. Θα σας παρουσιάσω λοιπόν τον χώρο μου και πιο κάτω 2 πιθανές εκδοχές που έχω σκεφτεί και θα ήθελα να συζητήσουμε μαζί ποιά είναι η προτιμότερη, τί ίσως πρέπει να αλλάξω ή να κάνω και εντελώς διαφορετικά, είμαι ανοιχτός σε όλα, αφού όλα είναι ακόμα στα χαρτιά εκτός από τις φυσικές διαστάσεις του χώρου!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ενασχόληση με το θέμα μου! Ο χώρος λοιπόν είναι ο εξής :

 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
H πρώτη εκδοχή είναι αυτή και είναι αυτή που μου αρέσει αισθητικά περισσότερο, αλλά από ότι υποψιάζομαι και αυτή με την χειρότερη ηχητική απόδοση :
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Θεωρώ σημαντικό πρόβλημα την μηδαμινή απόσταση της θέσης ακρόασης από τον πίσω τοίχο, καθώς και την μη ύπαρξη παρόμοιων επιφανειών (τοίχων) κοντά στο δεξί και αριστερό ηχείο. Το θετικό είναι ότι έτσι φαίνεται ίσως πιό μεγάλο το σαλόνι, σε σχέση με τη 2η εκδοχή που είναι :
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Εδώ τα πράγματα είναι πιο όμοια και υποψιάζομαι αυτή θα προτείνετε κι εσείς. Απλά σε αυτή έχει μικρύνει λίγο η απόσταση από τα πλαινά των ηχείων, από 60 σε 50 εκ. Κατα τα άλλα όλα είναι ίδια, ακόμα και οι διαστάσεις των επίπλων, πράγμα που επεδίωξα ώστε και τη στιγμή που θα εγκατασταθώ να μπορώ να "παίξω" με το χώρο αφού οι καναπέδες κλπ θα "πηγαίνουν" παντού.
Θα ήθελα επίσης να συζητήσουμε κατάλληλο μέγεθος ηχείων γι αυτό το χώρο, όπως βλέπετε το τρίγωνο ακρόασης είναι μικρό, αλλά στη δεύτερη περίπτωση υπάρχει ένα κάποιο βάθος πίσω από τη θέση ακρόασης και ίσως χρειάζεται κάτι λίγο μεγαλύτερο.
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ευχαριστώ καταρχάς για την παρέμβαση.
Για αισθητικούς λόγους ή έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου?
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Απάντηση: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Για αισθητικοπρακτικους θα ελεγα. Ο μη γωνιακος ειναι και ποιο "ευελικτος"
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Εδώ τα πράγματα είναι πιο όμοια και υποψιάζομαι αυτή θα προτείνετε κι εσείς.
...
Δατς ράητ !! :126:

...ο καναπές δεν μπορεί να πάει λίγο πιο πίσω..?
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Μπορεί λίγο, απλά δεν θα είναι ίση η απόσταση ανάμεσα στα ηχεία με την απόσταση μεταξύ των ηχείων και της κεφάλας μου!
Τώρα, εντάξει κι αν πάει και 20 εκ. πιο πίσω φαντάζομαι δεν θα χάσω και τίποτα...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Όπως βλέπετε τον χώρο μου, έστω στη 2η εκδοχή του, νομίζετε ότι χρειάζεται κάτι άλλο από τα εξειδικευμένα προιόντα ηχητικής επέμβασης, ή αυτό είναι κάτι που θα φανεί αυστηρά μόνο εκείνη τη στιγμή κατά τις ακροάσεις? Ρωτάω γιατί από ακουστική χώρων δεν κατέχω ιδιαίτερα....
Επίσης, νομίζω ότι λόγο χώρου με ένα μεγάλο ηχείο βάσης με 1x8'' γούφερ και κλειστή καμπίνα ή br μπροστά θα είμαι καλά, όπως επίσης και με ένα μικρό δαπέδου με 2x6,5'' γούφερ ή 1x8'' συμφωνείτε; Άντε, το πολύ μικρομεσσαίο δαπέδου με 2x8'', είμαι σωστός?
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Στο πρωτο σεναριο η κεφαλα σου βρισκεται διπλα σε τοιχο, αρα αυτοματως δεν κανει. Το δευτερο σεναριο σε τοποθετει σε καλυτερο σημειο με δυνατοτητα μικρομετακινησεων. Το τραπεζακι να ξερεις ειναι ασχημο για τις ανακλασεις και θα δημιουργει comb filtering. Η αποσταση του βεβαια θα προσδιορισει τη συχνοτητα και κατα ποσο θα ειναι ακουστο η οχι.

Οσον αφορα το μεγεθος των γουφερ, δεν ειναι ετσι. Η ακουστικη εμπεδηση του χωρου σου θα καθορισει το χαμηλο, γιατι ειναι τεραστια. Εαν για παραδειγμα η πηγη χαμηλων συχνοτητων βολευει να βρισκεται εκει που ειναι το πουφ, ωστε να εχεις καλυτερη αποδοση στην κεφαλα σου, τα ηχεια σου δε μπορεις να τα τοποθετησεις εκει με κανενα τροπο. Ισως η λυση sub-sat να ειναι πιο ιδανικη για μικρους χωρους, γιατι απλα μπορεις να μετακινησεις την πηγη, που ειναι το σαμπ.

Food for thought...

Επισης, τη βιβλιοθηκη τη βαζεις για ακουστικους λογους η για βιβλια? Εαν ειναι για ακουστικους, σκεψου οτι το βαθος των wells σε ενα διαχυτη ειναι αυτο που θα καθορισει και την αλλαγη στη φαση, αλλα το βαθος αυτο εξαρταται απο την αποσταση της θεσης ακροασης απο το σημειο που ειναι ο διαχυτης. Τελευταια φορα που ειδα βιβλιοθηκη :116: ηταν γεματη βιβλια και δεν υπηρχε κανενα κενο.

Εαν εχεις βιβλια, ειναι σιγουρα θετικη η υπαρξη βιβλιοθηκης. Εαν οχι, κανε κατι που να εχει σιγουρο αποτελεσμα και τουλαχιστον ετσι θα μπορεσεις να υπολογισεις την περιοδο και την ακολουθια που θα εχουν οι διαχυτες σου.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Στο πρωτο σεναριο η κεφαλα σου βρισκεται διπλα σε τοιχο, αρα αυτοματως δεν κανει. Το δευτερο σεναριο σε τοποθετει σε καλυτερο σημειο με δυνατοτητα μικρομετακινησεων. Το τραπεζακι να ξερεις ειναι ασχημο για τις ανακλασεις και θα δημιουργει comb filtering. Η αποσταση του βεβαια θα προσδιορισει τη συχνοτητα και κατα ποσο θα ειναι ακουστο η οχι.


Δυστυχώς σαλόνι χωρίς τραπεζάκι σαλονιού δεν γίνεται...οπότε από τη στιγμή που θα μπει, έχεις να προτείνεις κάτι για το μέγεθος και τη τοποθέτησή του στα πλαίσια πάντα του χώρου μου?


Οσον αφορα το μεγεθος των γουφερ, δεν ειναι ετσι. Η ακουστικη εμπεδηση του χωρου σου θα καθορισει το χαμηλο, γιατι ειναι τεραστια.


Πώς υπολογίζεται αυτή?


Εαν για παραδειγμα η πηγη χαμηλων συχνοτητων βολευει να βρισκεται εκει που ειναι το πουφ, ωστε να εχεις καλυτερη αποδοση στην κεφαλα σου, τα ηχεια σου δε μπορεις να τα τοποθετησεις εκει με κανενα τροπο. Ισως η λυση sub-sat να ειναι πιο ιδανικη για μικρους χωρους, γιατι απλα μπορεις να μετακινησεις την πηγη, που ειναι το σαμπ.


Οπότε προτείνεις τη λύση ηχείων βάσης+sub για καλύτερο αποτέλεσμα στον δεδομένο χώρο, παρά ηχείων δαπέδου?


Food for thought...

Επισης, τη βιβλιοθηκη τη βαζεις για ακουστικους λογους η για βιβλια? Εαν ειναι για ακουστικους, σκεψου οτι το βαθος των wells σε ενα διαχυτη ειναι αυτο που θα καθορισει και την αλλαγη στη φαση, αλλα το βαθος αυτο εξαρταται απο την αποσταση της θεσης ακροασης απο το σημειο που ειναι ο διαχυτης. Τελευταια φορα που ειδα βιβλιοθηκη :116: ηταν γεματη βιβλια και δεν υπηρχε κανενα κενο.
Εαν εχεις βιβλια, ειναι σιγουρα θετικη η υπαρξη βιβλιοθηκης. Εαν οχι, κανε κατι που να εχει σιγουρο αποτελεσμα και τουλαχιστον ετσι θα μπορεσεις να υπολογισεις την περιοδο και την ακολουθια που θα εχουν οι διαχυτες σου.
Υπάρχουν αρκετά βιβλία, αλλά σίγουρα όχι για να γεμίσουν με τη μία όλη τη βιβλιοθήκη που είναι περίπου 3,5x2.5μ. Αυτό θα γίνει σε κάποιο βάθος χρόνου μιας που μου αρέσει το διάβασμα. Κρίνεται θετική η ύπαρξή της γενικά πάντως αν φυσικά επιτελεί το σκοπό της (δηλαδή αν έχει βιβλία) ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ !!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Θεωρώ τη δυνατότητα αρκετού βάθους πίσω από τα ηχεία πολύτιμη, καθώς αυτό προσδίδει στην ηχητική εικόνα έξοχη ψευδαίσθηση αληθοφάνειας, λόγω αντήχησης. Το Γ του καναπέ μπορεί να τοποθετηθεί προς τα δεξιά, προς τη μεριά του φυσικού φωτισμού. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σου αρέσει...

 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Aυτή είναι περίπου η τρίτη εκδοχή που είχα σχεδιάσει αλλά στη θέση της βιβλιοθήκης έχω το γραφείο μου με υπολογιστή κλπ., απλά δεν ξέρω...μου κάθεται κάπως και γι' αυτό δεν την postαρα κιόλας, ίσως αν το σκεφτώ καλύτερα...
Η αλήθεια είναι πως όντως είναι σημαντικό το επαρκές βάθος...
Ευχαριστώ όλους παιδιά και κάθε άλλη ιδέα φυσικά ευπρόσδεκτη!!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Aυτό εδώ πως σας φαίνεται? Αν δηλαδή τα βάλω από την άλλη μεριά και χτίσω δίπλα στο αριστερό ηχείο ένα τοιχάκι ύψους 1μ. από υαλότουβλο ή γυψοσανίδα για να ταιριάζουν σχετικά οι αντανακλάσεις με του άλλου ηχείου ?

 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Γιατι δεν το δοκιμαζεις στο ιδιο το δωματιο οταν αγορασεις τα μηχανηματα σου?
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Φίλε εγώ για χωροταξικούς / αισθητικούς λόγους, χωρίς πιστεύω να "θυσιάζεις" κάτι ιδιαίτερο ηχητικά, ψηφίζω το 2ο σχέδιο, με τις εξής διαφορές: μαζεμένος καναπές όχι γωνιακός (όπως ειπώθηκε), περίπου στα 2μ πλάτος, και τοποθετημένος πιο πίσω: αφήνει περάσματα 1μ και δεξιά και αριστερά.
Το τραπεζάκι το πλαισιώνεις με 2 όχι ογκόδεις πολυθρόνες, ή μια πολυθρόνα με πλάτη τον τοίχο και στην απεναντι πλευρά της το πούφ όπως το΄χεις.. μετράς και βλέπεις τί σε παίρνει, μή στριμώξεις όμως..
Ο λόγος που σου λέω για μαζεμένες διαστάσεις είναι για να μην πνιγεί ο χώρος, και να υπάρχουν και ελεύθερα σημεία ως περάσματα..

Με το καλο!!!!!! :138:
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Γιατι δεν το δοκιμαζεις στο ιδιο το δωματιο οταν αγορασεις τα μηχανηματα σου?
Αυτό έχω σκοπό, απλά θέλω να πάρω μια ιδέα προς τα που είναι καλύτερα να κατευθυνθώ και τί να αποφύγω, δεν είναι κακό να παίρνω ιδέες και να μαθαίνω και κάποια πράγματα...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Με το καλο!!!!!! :138:[/QUOTE]

Να είσαι καλά φίλε μου, ευχαριστώ!!
 

Μηνύματα
337
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Καταλληλότερη διαρύθμιση ??

Με το καλο!!!!!! :138:
Να είσαι καλά φίλε μου, ευχαριστώ!![/QUOTE]

τίποτα..

α, και να καταλήξεις στη διαρρύθμιση πρίν κάνεις την πρώτη αγορά (πχ καναπέ κλπ).. γιατι μετα οι αλλαγές θα έχουν κόστος! :138:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top