Κατασκευή περιοριστή ρεύματος λάμπας για δοκιμές

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Νομίζω δεν είμαι ούτε ο μόνος ούτε ο τελευταίος που έχει βρεθεί μπροστά σε μια ωραία "έκρηξη" καθώς βάζει σε λειτουργία έναν ενισχυτή ή άλλη ενεργοβόρα ηλεκτρονική συσκευή. Ούτε ο μόνος που "κλαίει" από την μ@λ@κί@ που προκάλεσε αυτή την έκρηξη. Τι κάνουμε λοιπόν; Εκτός από το να μετράμε και να σκεφτόμαστε 100 φορές πριν κλείσουμε τον διακόπτη, προστατευόμαστε και προστατεύουμε την συσκευή μας με ένα περιοριστή ρεύματος με την παλιά κλασική λάμπα πυράκτωσης (όσο αυτές υπάρχουν ακόμα...)
Η ιδέα μου ήλθε από Αμερικάνικα forum στην αναζητήση της αιτίας λόγω του ότι έχω κάψει με το καλημέρα σας ένα τελικό για τρεις συνεχόμενες φορές (!)
Το σχέδιο-κύκλωμα απλό, σε σειρά με την παροχή, μια λάμπα πυράκτωσης γύρω στα 70 watts. Η υλοποίηση έγινε με πιο επαγγελματικό τρόπο, προστέθηκε η επιλογή φορτίου (δηλαδή σε σειρά αντίστασης), ανάλογα με το είδος της συσκευής υπό προστασία (μεγάλης ή μικρής κατανάλωσης) και μπήκε σε ένα ωραίο κουτί με γενικό διακόπτη και ασφάλεια. Τα περισσότερα υλικά τα είχα ήδη στο εργαστήριο. Αλλά και ότι χρειάστηκε να το αγοράσω ήταν πολύ φτηνό.
Πιστέψτε με, τις λίγες μέρες που το χρησιμοποιώ, τα έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω!
Δείτε φωτογραφίες από την κατασκευή.
Αν ψάξετε στο Internet θα βρείτε πολλές αναφορές, σχέδια και άλλες φωτογραφίες.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Attachments


Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Συγχαρητήρια για την προσεγμένη κατασκευή. Η χρησιμότητά της αδιαμφισβήτητη και το "οπτικό εφέ" γοητευτικό!
Αν ψάξετε στο Internet θα βρείτε πολλές αναφορές, σχέδια και άλλες φωτογραφίες.
Κάνε, σε παρακαλώ τον κόπο, κι ανέβασε το σχέδιο που υιοθέτησες. Θα μου γλιτώσεις χρόνο αναζήτησης και θα σου είμαι ευγνώμων!
 



jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Να προσθέσω εδώ προλαβαίνοντας απορίες σχετικά με την ισχύ των λαμπτήρων, όσο μεγαλώνει η τιμή της ισχύος της λάμπας, τόσο η προστασία "μειώνεται" λόγω πολύ μικρής αντίστασης του σύρματος της λάμπας. Δοκιμάζοντας ένα ενισχυτή μεγάλης σχετικά ισχύος με μια μικρή λάμπα, αυτή θα ανάψει σχεδόν full μη δείχνοντας το πρόβλημα, αν υπάρχει. Μια πολύ μεγάλη, απλά θα αφήσει μεγάλο ρεύμα να περάσει με κίνδυνο να έχουμε ζημιά σε περίπτωση σφάλματος. Οι ισχύεις που διάλεξα, βασίστηκαν στην εμπειρία και στις αναφορές κυρίως των Αμερικάνων. Για την μικρή των 40 W έκανα και δοκιμές.
Σημείωση: στην αγορά δεν υπάρχουν πλέον λάμπες (από γνωστές εταιρίες, Philips, Osram) με αυτές τις τιμές. Λόγω οικονομίας, οι ισχύεις έχουν μειωθεί αλλά οι φωτεινότητες έμειναν ίδιες. Μπορείτε να διαλέξετε τις κοντινότερες της αγοράς ή σε κέντρα λαμπτήρων (από σχιστομάτηδες κατασκευαστές κυρίως...)
Γιάννης
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μπορούμε επίσης να τοποθετήσουμε αντιστάσεις ισχύος επάνω στα rails της τροφοδοσίας.
Με τον τρόπο αυτό περιορίζεται το ρεύμα σε περίπτωση που κάτι μας ξέφυγε σε <<τοπικό>> επίπεδο, γλυτώνοντας τα ακριβά εξόδου και δίνοντας μας πολύτιμο χρόνο για μέτρηση.
Δύο βατικές αντιστάσεις 15-22 Ωμ, 10 watts είναι μια χαρά για τα + & - της τροφοδοσίας μας.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μπορούμε επίσης να τοποθετήσουμε αντιστάσεις ισχύος επάνω στα rails της τροφοδοσίας.
Με τον τρόπο αυτό περιορίζεται το ρεύμα σε περίπτωση που κάτι μας ξέφυγε σε <<τοπικό>> επίπεδο, γλυτώνοντας τα ακριβά εξόδου και δίνοντας μας πολύτιμο χρόνο για μέτρηση.
Δύο βατικές αντιστάσεις 15-22 Ωμ, 10 watts είναι μια χαρά για τα + & - της τροφοδοσίας μας.
Αυτό για τις γραμμές τροφοδοσίας DC, το κάνω ήδη με κροκοδειλάκια ή με κενές ασφάλειες που έχουν παράλληλα αυτές τις αντιστάσιες.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
:hi:
Πολύ ωραία, μπράβο.
Να ρωτήσω κάτι, η σχεδίαση του ενισχυτή παίζει ρόλο; πχ αν είναι λαμπάτος, solid state, ψηφιακός..
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Βασικά κάνει για όλους. Απλά για λαμπάτους το ρεύμα ηρείας τους είναι μεγαλύτερο άρα η λάμπα θα ανάβει περισσότερο. Για τους ψηφιακούς ισχύει το ανάποδο. Πάντως ο ρόλος του είναι η διάγνωση του προβλήματος-προστασία και όχι η νορμάλ λειτουργία.
Γιάννης
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top