Κατασκευή σπέσιαλ buffer 300b, 845?

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Θα ήθελα να φτιάξω κάτι τέτοιο. Να μου φτιάξουν για την ακρίβεια... Υπάρχει καμιά ιδέα η κάποιος που να αναλαμβάνει;
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Buffer σημαίνει μοναδιαίο κέρδος. Ποιος ο σκοπός να χρησιμοποιήσεις αυτές τις λυχνίες ισχύος για να μην έχεις κέρδος; Και τι θα κάνεις με την αντίσταση εξόδου;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
..το χω σκεφτει πολλες φορες στο παρελθον -και ακομα στο κεφαλι μου ειναι -, σε ετοιμα εχουμε αυτα:


 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Buffer σημαίνει μοναδιαίο κέρδος. Ποιος ο σκοπός να χρησιμοποιήσεις αυτές τις λυχνίες ισχύος για να μην έχεις κέρδος; Και τι θα κάνεις με την αντίσταση εξόδου;
Εγώ απλά θέλω να ξέρω αν γίνεται να φτιαχτεί και ποιος μπορεί να το αναλάβει.
Δεν έχω ιδέα από τεχνικά ζητήματα δυστυχώς...
Δεν θέλω όμως να επηρεάζει την ένταση, να προσθέτει η να αφαιρεί και πρέπει να είναι όσο πιο διάφανο γίνεται.
Οι μεγάλες λάμπες που αναφέρω είναι ενδεικτικές και με εξιτάρουν οπτικά.
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Αυτες ειναι εξοδου, αντε η 300β και για προενισχυτη. Γιατι αυτες για μπαφερ?
Επισης αν ο προ ειναι καλος δεν χρειαζεσαι καν μπαφερ.
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Ρε παιδιά ένα πείραμα θέλω να κάνω μήπως μ αρέσει καλύτερα.
Όλα άριστα είναι, δε χρειάζομαι κάτι. Θέμα κεφιού είναι...
Όποιος γνωρίζει ας μου εξηγήσει απλά και γιατί δεν γίνεται.
Περισσότερο μ ενδιαφέρει να μάθω πως θα γινόταν και με τι υλικά, τρόπο, κόστος κτλ.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν υπάρχει κύκλωμα που να μην δίνει χαρακτήρα και να προσθέτει παραμόρφωση, έστω και ελάχιστη.
Ρίξε μια ματιά εδώ και πιστεύω να σου λυθούν αρκετές απορίες:
https://www.avsite.gr/forum/threads/tube-buffer.79369/
 



Μηνύματα
629
Reaction score
575
Θα μελετήσω Πέτρο.
Το πώς θα ακούγεται θα το δούμε μετά. Μπορεί να αρέσει, μπορεί όχι. Αρκεί να δουλεύει σωστά και βλέπουμε.
Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω όμως και ποιος θα το κάνει.

Θα μιλήσω αυριο με τον Οδυσσέα. Τα παιδιά κάτι κάνουν αλλά με προενισχυτριες λάμπες. Δεν έχουν χρόνο για πρότζεκτ κτλ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Μια 300Β μπορεί να οδηγήσει μια 845 και να βγάλεις αρκετή ισχύ για να ...

Δε ξέρω. Δε βρίσκω εφαρμογή.

Αντιθέτως, μια τετράδα 845, ως γνωστόν, μπορεί να είναι χρήσιμη, σε τυπικό πους πουλ με κάνα διακοσάρι βατ λαμπίσχια, από τα καλά. Κάνει και για καλοριφέρ, τώρα που έρχονται τα χιόνια.
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Η υψηλή αντίσταση εξόδου των λυχνιών δεν θα ταιριάξει με το επόμενο στάδιο. Θα χρειαστείς μετασχηματιστές. Μόνη λύση για λαμπάτο buffer είναι προενισχύτριες, όπως οι ECC88 που έχει ο Copland μου σε αυτό τον ρόλο.
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Ναι, ναι, ρωτα τους να τους πέσουν όλα τα μαλλιά, να γίνουν σαν εμένα.
Άμα είναι για τρίχες το πράγμα αλλάζει!
Να φτιάξω δύο να σου κάνω δώρο Κώστα που βλέπω ότι σου αρέσει πολύ! Χα χα χα....
Post automatically merged:

Μπορεί και να μη γίνεται ρε Κώστα, μη σου φαίνεται παράξενο. Αν ήξερα πως και γιατί δεν θα Ρωτούσα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ρε σου είπα, δε γίνεται.

Καμία ecc88 μικρούλα παίζει για τέτοια, αλλά δεν έχει ομορφιά, ούτε που φαίνεται στη νύχτα, τζάμπα πάει η λάμπα, γι'αυτό κι εγώ όταν έφτιαχνα τέτοια, τα είχα κλειστά μέσα στο κουτί, να μη φαίνονται.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα μελετήσω Πέτρο.
Το πώς θα ακούγεται θα το δούμε μετά. Μπορεί να αρέσει, μπορεί όχι. Αρκεί να δουλεύει σωστά και βλέπουμε.
Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω όμως και ποιος θα το κάνει.

Θα μιλήσω αυριο με τον Οδυσσέα. Τα παιδιά κάτι κάνουν αλλά με προενισχυτριες λάμπες. Δεν έχουν χρόνο για πρότζεκτ κτλ.
Επειδή το συγκεκριμένο το εξάντλησα, με πολλές δοκιμές, θα σου πω δυο λόγια.
Βασικά το χρησιμοποίησα μεταξύ ψηφιακών πηγών και προενισχυτή ή και ολοκληρωμένου ενισχυτή.
Όταν μιλάμε για αξιοπρεπές DAC, ή γενικότερα πηγή, δεν είχε κανένα νόημα η προσθήκη. Φούσκωνε ελαφρώς και <<άπλωνε>> το χαμηλό, ενώ χάνονταν και μουσική πληροφορία με μόνο θετικό την έντονη παρουσία μεσαίων συχνοτήτων, αν και εφόσον τις είχε ανάγκη το σύστημα.
Εκεί που είχε σοβαρή θετική επίδραση ήταν σε φτηνές κάρτες ήχου ή και ενσωματωμένα τμήματα ήχου μητρικών καρτών. Από εκεί που δεν ακούγονταν τα παραπάνω τα ανέβαζε τουλάχιστον μια κλάση. Πλέον υπήρχε υπόσταση στη μεσαία περιοχή και αρκετά καλύτερη οδήγηση και ατάκα.
Στο τέλος του αύξησα το κέρδος και το δοκίμασα και σαν προενισχυτή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top