Κατασκευή σπέσιαλ buffer 300b, 845?

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Ρε σου είπα, δε γίνεται.

Καμία ecc88 μικρούλα παίζει για τέτοια, αλλά δεν έχει ομορφιά, ούτε που φαίνεται στη νύχτα, τζάμπα πάει η λάμπα, γι'αυτό κι εγώ όταν έφτιαχνα τέτοια, τα είχα κλειστά μέσα στο κουτί, να μη φαίνονται.
Ο τύπος εδώ κοροϊδεύει λες; δεν το θεωρώ απίθανο στο χώρο αυτό...

Post automatically merged:

Πέτρο λίγα μεσαία παραπάνω δε θα με χαλούσαν... Θα με χαλούσε όμως να γίνει χειρότερο το σύστημα μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Ε άρα γίνεται. Μας κλέβει αλλά γίνεται....
Εμείς τί το έχουμε το φόρουμ;
Για να το φτιάξουμε και καλύτερο με 800€!!!
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Δεν υπἀρχει περἰπτωση να σου αρἐσει.
Φουσκὠνει, στρογγυλεὐει, μαλακὠνει, φρενἀρει, θολὠνει, κουρεὐει, κὀβει τη διαφἀνεια, κλπ
Κανἐνα καλὀ δε θα δεἰς.
Λἐει αυτὀς ῾῾Adds 300B smoothness, richness῾῾
και παρακἀτω λἐει ῾῾Enhances detail, resolution and transparency.῾῾
Απὀ κεἰ να καταλἀβεις οτι δε ντρἐπεται να αυτοαναιρεἰται μἐσα σε 2 προτἀσεις του !
ΨΕΜΑΤΑ ΛΕΕΙ - ΜΗ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ
Ὀτι λἀμπα Buffer και να βἀλεις, κακὀ θα κἀνεις.
Aκὀμα και στα 20.000 να το φτἀσεις με Duelund Cast Ag, εἰναι καταδικασμἐνο να κὀβει !
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Καλα αυτος τα λεει για να βρει 20 κοροιδα να πουλησει...
Δεν εχω κατι υποψιν μου για δοκιμη δυστυχως.

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε buffer για να εχω αποψη. Η λογικη λεει οτι ότι προσθεσεις στην αλυσιδα καλο δεν κανει. Σε φιλο ομως που ετυχε ν ακουσω παλια κατι οικονομικο, ηταν πολυ καλο το συνολο του, χωρις να ξερω πως θα επαιζε χωρις αυτο.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
tip: tape out->buffer->line in
Μήπως εννοείς tape out->buffer->tape in ( αν έχει monitor ο ενισχυτής )? Όπως δηλαδή συνδέονται τα equalizer?
Post automatically merged:

Πάντως, όταν στον naim nac 32 ξήλωσα τις πλακέτες buffer, απογειώθηκε ο ήχος. Το πρώτο που θυμάμαι είναι ότι απέκτησε ταχύτητα ενώ με τις buffer επάνω ο ήχος ήταν, νωχελικός να το πω; Χαλαρός να το πω; Κάπως έτσι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. ε, καποιο διαθεσημο line in :)
καλο ειναι αν καποια στιγμη υλοποιηθει το παραπανω buffer να εχει και ενα διακοπτη (true) bypass on/off για να παραμενει η δυνατοτητα να βγει σημα απο το buffer καπου αλλου πχ. recorder (μιας και χρησιμοποιουμε την εξοδο tape). 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Η υψηλή αντίσταση εξόδου των λυχνιών δεν θα ταιριάξει με το επόμενο στάδιο. Θα χρειαστείς μετασχηματιστές. Μόνη λύση για λαμπάτο buffer είναι προενισχύτριες, όπως οι ECC88 που έχει ο Copland μου σε αυτό τον ρόλο.
Αυτό δεν είναι σωστό, οι λυχνίες ισχύος έχουν μικρότερη αντίσταση εξόδου από οποιαδήποτε προενισχύτρια. Η 300Β π.χ. έχει 700 ώμ.
Στους προενισχυτής του εμπορίου προστίθεται στην έξοδο ένα επιπλέον στάδιο cathode follower με προενισχύτρια
Αυτό έχει σχεδόν μοναδιαιο κέρδος και αντίσταση εξόδου Rp/μ.
Για μια ecc82 π.χ γύρω στα 450 ωμ. Η ECC88 που χρησιμοποιείται συχνά γι το σκοπό συτό γύρω στα 100
 

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Μήπως εννοείς tape out->buffer->tape in ( αν έχει monitor ο ενισχυτής )? Όπως δηλαδή συνδέονται τα equalizer?
Post automatically merged:

Πάντως, όταν στον naim nac 32 ξήλωσα τις πλακέτες buffer, απογειώθηκε ο ήχος. Το πρώτο που θυμάμαι είναι ότι απέκτησε ταχύτητα ενώ με τις buffer επάνω ο ήχος ήταν, νωχελικός να το πω; Χαλαρός να το πω; Κάπως έτσι.
Με όλο το θάρρος αν μου επιτρέπεις, έχεις αποκλείσει την πιθανότητα η - ενδεχομένως - πολύ υψηλή αντίσταση εξόδου του προ "έβλεπε" τη χαμηλή εισόδου των τελικών και παραμόρφωνε. ?
Η περιγραφή σου (ταχύτητα - μήπως εγινε και πιο πλούσιος, "ζωντανός"?) θυμίζει πους-πουλ με πεντόδους που του μειώνεις την ανάδραση. Παραμορφώνει αρκετά και ο ήχος γίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον. Αλλά με πιστότητα αυτό δεν έχει καμία σχέση.
Δεν αμφισβητώ την περιγραφή σου, έχω παρόμοια εμπειρία με πρόσθετο στάδιο σε λαμπάτο (χωρίς κέρδος) που άλλαξε τον ήχο - δεν ήμουνα και μόνος, 3 ακούγαμε - ενώ μετρητικά δεν άλλαξε απολύτως τίποτα: Παραμορφώσεις, απόκριση παρέμειναν ίδιες.
Ακόμα δεν μπορώ να το εξηγήσω. Πολύ πιθανόν φυσικά να υπήρξε όντως μετρήσιμη αλλαγή σε κάποιο χαρακτηριστικό που δεν μετρούσα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Με όλο το θάρρος αν μου επιτρέπεις, έχεις αποκλείσει την πιθανότητα η - ενδεχομένως - πολύ υψηλή αντίσταση εξόδου του προ "έβλεπε" τη χαμηλή εισόδου των τελικών και παραμόρφωνε. ?
Η περιγραφή σου (ταχύτητα - μήπως εγινε και πιο πλούσιος, "ζωντανός"?) θυμίζει πους-πουλ με πεντόδους που του μειώνεις την ανάδραση. Παραμορφώνει αρκετά και ο ήχος γίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον. Αλλά με πιστότητα αυτό δεν έχει καμία σχέση.
Δεν αμφισβητώ την περιγραφή σου, έχω παρόμοια εμπειρία με πρόσθετο στάδιο σε λαμπάτο (χωρίς κέρδος) που άλλαξε τον ήχο - δεν ήμουνα και μόνος, 3 ακούγαμε - ενώ μετρητικά δεν άλλαξε απολύτως τίποτα: Παραμορφώσεις, απόκριση παρέμειναν ίδιες.
Ακόμα δεν μπορώ να το εξηγήσω. Πολύ πιθανόν φυσικά να υπήρξε όντως μετρήσιμη αλλαγή σε κάποιο χαρακτηριστικό που δεν μετρούσα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το buffer για το ματσάρισμα αντιστάσεων εξόδου - εισόδου, το καταλαβαίνω. Αλλά το να προσθέσει κάποιος ένα κύκλωμα απλά για να πάρει τη χροιά αυτού του κυκλώματος, είναι περιττό.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Και για να συνεισφέρω και στο θέμα, όσο μου επιτρέπουν οι περιορισμένες γνώσεις μου, καμία σ΄΄υγχρονη συσκευή δεν χρειάζεται buffer.

Αυτό που θα είχε την πλάκα του, είναι να αντικαταστήσεις τον προ με αυτό που σκέφτηκες: Ένα στάδιο με λάμπα.

Πρακτικά δεν έχεις κανένα απολύτως λόγο να χρησιμοποιήσεις ισχύος, αλλά αν το κάνεις κέφι...
Έχε υπόψη σου όμως ότι με εμμέσου θερμάνσεως θα περάσεις πολύ δύσκολες ώρες προσπαθώντας να κόψεις το θόρυβο από τα νήματα (και σε line level κιόλας!!).
Σελίδες ολόκληρες είναι τα thread στο diyaudio για εξεζητημένα regulators κλπ, μπας και ησυχάσουν λίγο από θόρυβο οι "περίεργες" dht (αρχαίες, με κακά χαρακτηριστικά θορύβου: 26,47 και άλλες προπολεμικές) που πανε και βρίσκουν για προ.
Post automatically merged:

Ίσως έχεις ακούσει για τον - εκλειπόντα πλέον- Sakuma. Έκανε ακριβώς αυτό: DHT ισχύος παντού και πολλούς-πολλούς μετασχηματιστές.
Δες π.χ εδώ έναν προ με 845 και δύο μετ/τές εξόδου :).Τεχνικά αν μη τι άλλο ιδιόρυθμο
Post automatically merged:

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το buffer για το ματσάρισμα αντιστάσεων εξόδου - εισόδου, το καταλαβαίνω. Αλλά το να προσθέσει κάποιος ένα κύκλωμα απλά για να πάρει τη χροιά αυτού του κυκλώματος, είναι περιττό.
Όντως είναι εντελώς περιττό. Πάντως ματσάρισμα δεν χρειάζεται.
Ο κανόνας είναι πάναπλος: Η μικρότερη δυνατή αντίσταση εξόδου με τη μεγαλύτερη δυνατή εισόδου.
 
Last edited:

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Υπερβολικά μεγάλη αντίσταση εισόδου έχει ως συνέπεια για ένα σύστημα όπως αυτό για το οποίο συζητάτε, να γίνει πιο ευαίσθητο στο θόρυβο (οπότε, μεταξύ άλλων, καταντάνε να ακούγονται και τα καλώδια - και χαρές οι χαλιεντάδες που το σύστημα έγινε πιο "αποκαλυπτικό" :roflmao::headbang::headbang::headbang: ).
Post automatically merged:

Παρεμπιπτόντως, θεωρώ την κατασκευή μιας συσκευής σαν αυτής που πραγματεύεται το παρόν νήμα ως εντελώς λάθος.
Περιττή, ακριβή και σαν να πηγαίνεις γυρεύοντας να δημιουργήσεις περισσότερα προβλήματα από όσα θα ήλπιζες να επιλύσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Υπερβολικά μεγάλη αντίσταση εισόδου έχει ως συνέπεια για ένα σύστημα όπως αυτό για το οποίο συζητάτε, να γίνει πιο ευαίσθητο στο θόρυβο (οπότε, μεταξύ άλλων, καταντάνε να ακούγονται και τα καλώδια - και χαρές οι χαλιεντάδες που το σύστημα έγινε πιο "αποκαλυπτικό" :roflmao::headbang::headbang::headbang: ).
Post automatically merged:

Παρεμπιπτόντως, θεωρώ την κατασκευή μιας συσκευής σαν αυτής που πραγματεύεται το παρόν νήμα ως εντελώς λάθος.
Περιττή, ακριβή και σαν να πηγαίνεις γυρεύοντας να δημιουργήσεις περισσότερα προβλήματα από όσα θα ήλπιζες να επιλύσεις.
Σωστά. Εδώ βέβαια δε μπαίνει τέτοιο θέμα, μιλάμε για υπερβολικά μεγάλη αντίσταση εξόδου, κι αυτό φυσικά είναι τελείως λάθος. Αλλά περί ορέξεως... Αν οι μηχανικοί των εταιριών ήχου έμπαιναν π.χ. στο diyaudio/tubes, θα είχαν βγεί εκτός μάχης από τα γέλια.
Νομίζω όμως ότι για ένα χομπίστα επιτρέπεται και μια παρεκτροπή..
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Υπάρχει και αυτό:

icon audio BA3 Buffer Amplifier

Δίνει στις προδιαγραφές

Output impedance 150Ω
Input impedance 100K

Έχω το iFi iTube2 σε σύνδεση μετaξύ DAC (iFi iDAC2) και ενισχυτή ακουστικών iFi iCan SE και η επίδραση στον 'ηχο είναι γενικά θετική. Ηχος πιο "ευχάριστος" και "γεμάτος". Το έχω σετάρει σαν buffer (γίνεται και προενισχυτής, έχει ποτενσιόμετρο) και ο διακόπτης εμπρος στη θέση SET.

Επίσης παρατήρησα ότι κάνει πιο ανεκτά τα αρχεια MP3.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα.

Εγώ έχω το X-10D το οποίο το έχω μάλιστα αναβαθμίσει. Αυτή την στιγμή το έχω ανάμεσα στον ενισχυτή και το UD-501 της TEAC και δίνει μια πολύ όμορφη λεπτομέρια στον ήχο που δεν την βλέπω χωρίς αυτό. Αν το συνδέσω απευθείας στο MARANTZ CD63 MK2 KI SIGNATURE το cd δεν κερδίζει κάτι ιδιαιτερο όπως κάποια παλιότερα που είχα και ήταν πιο low budget. Αντιθέτως με το cd σαν transport, dac το teac και μετά το X-10D το CD απογειώνεται πάντα με τα δικά μου αυτιά και standards.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
18
Reaction score
36
Υπάρχει και αυτό:

icon audio BA3 Buffer Amplifier

Δίνει στις προδιαγραφές

Output impedance 150Ω
Input impedance 100K

Έχω το iFi iTube2 σε σύνδεση μετaξύ DAC (iFi iDAC2) και ενισχυτή ακουστικών iFi iCan SE και η επίδραση στον 'ηχο είναι γενικά θετική. Ηχος πιο "ευχάριστος" και "γεμάτος". Το έχω σετάρει σαν buffer (γίνεται και προενισχυτής, έχει ποτενσιόμετρο) και ο διακόπτης εμπρος στη θέση SET.

Επίσης παρατήρησα ότι κάνει πιο ανεκτά τα αρχεια MP3.
Έριξα μια ματιά, μου φαίνεται αξιοπρεπέστατο - χωρίς βέβαια να το έχω δει και μέσα.
Το μόνο πρόβλημα είναι οι 6Ν6: Φοβερή λάμπα μεν, μεγάλη διασπορά στα χαρακτηριστικά δε. Κλασσική ρώσικη. Τα κανάλια σου είναι ίδια, έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις;
Καημό το έχω να συναντήσω 2 που να διαφέρουν λιγότερο από 10%.
Δεν είναι τραγικό, με κατάλληλη σχεδίαση στο κύκλωμα το μαζεύεις. Έχε το υπόψη σου πάντως σε περίπτωση αλλαγής λυχνιών.
Όχι ότι θα φθαρούν ποτέ, αλλά αν θελήσεις να κάνεις tube rolling.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Έχω εδώ και πολλά χρόνια στο σύστημα μου buffer του Γερούκη με sovtec 6922 και δεν μπορώ να ακούσω χωρίς αυτό!

Μονό με τις συγκεκριμένες λάμπες όμως γιατί έχω δοκιμάσει πάρα πολλές με καταστρεπτικα αποτελέσματα για τον ήχο μου!

Το χαμηλό που έχω με τις sovtec είναι υπέροχο και δεν κουράζουν πουθενά!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top