Κατασκευή crossover.

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Επειδή το 2496 έχει φτάσει κάποιους συμφορουμίτες στα πρόθυρα της αυτοκτονίας (λόγω του διαβάσματος που θέλει) και κάνει και 240 ευρώ, στέκει αντιπρόταση για το CX-2310 (με μόλις 75ευρώ? ή είναι τελείως low end? ;)
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Δώστε μια μικρή ώθηση, έχω γεμίσει το καλάθι του θείου thomann με τα 2 μεγάφωνα(2x130€) και περιμένω με ποιο crossover να ξεπεράσω τα 300€ για δωρεάν μεταφορικά...
 

Μηνύματα
122
Reaction score
18
Ο μόνος λόγος να μην πάρεις τό 2496, που σου πρότειναν, είναι αν έχεις πρόβλημα με τα χρήματα και όχι το διάβασμα
Οι δυνατότητες του και η ευελιξία του, αξίζουν για το παραπάνω κόστος
Αν πας όμως στα αναλογικά, προτίμησε το cx3400, για τους εξής λόγους (που δεν διαθέτει το μικρό)
1 Individual Limiters on each output for optimal loudspeaker protection
2 Adjustable time delay for phase alignment between drivers

Κοινό μειονέκτημα για τα 2 αναλογικά, η μη λεπτομερής βαθμονόμηση των συχνοτήτων
 

Μηνύματα
318
Reaction score
17
Απάντηση: Κατασκευή crossover.

Ομάδα wake up!
στο σχηματικό εχει δύο πηνία στα 15'' 10mH & 3,3mH σε σειρά γιατί δεν υπάρχει 13,3 στο εμπόριο
αν πας στον Γιατρά να φτιαξεις φτιαξε ενα 13,3 που θα εχεις το οφελος μικρότερης Rdc και λιγότερων ευρώ.
Aν μπορείς πηγαινε σε σύρμα πάνω από 1mm.
(Δεν γνωρίζω αν παιζει αυτό το κρος, οι φάσει είναι αλλου, αν το φτιάξεις πες μας)
 

Μηνύματα
318
Reaction score
17
Απάντηση: Re: Κατασκευή crossover.

Στο κροσόβερ της εταιρίας φαίνονται δύο εν σειρά πηνία, ένα 10 και ένα 3,3mH, επειδή αυτές είναι συνηθισμένες τιμές πηνίων της αγοράς.
Από τη στιγμή που τα παραγγέλνεις αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα πηνίο 13,3 mH.
:615:
Sorry το είχε αναφέρει ο Peter
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή crossover.

Δύο απορίες (αφού ευχαριστήσω θερμά τους προλαλήσαντες) :
1) Μπορώ με ψηφιακό πολύμετρο να μετρήσω πηνίο που θα τυλίξω μόνος μου; (ώστε να σταματήσω όταν πάρω την επιθυμητή τιμή σε μΗ? )
2) Υπάρχει περίπτωση το ψηφιακό ενεργό crossover να κάνει μία επιπλέον αναλογοψηφιακή μετατροπή που θα «αλλοιώνει» το σήμα περισσότερο απ’ότι το παθητικό κροσσόβερ;
2α) όπως επίσης και οι μετατροπές από RCA σε Balanced?
Μαζεύονται πολλά χρήματα στην περίπτωση του 2496, και επειδή μάλλον δεν θα αξιοποιηθεί αλλού, θα ήθελα το αποτέλεσμα να είναι το καλύτερο δυνατόν για τα δεδομένα μεγάφωνα (παρεπιπτόντως μου σύστησαν και τα Bumpers ως εναλλακτική για γούφερ, ακόμη δεν έχω βρεί χαρακτηριστικά κλπ)
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
από το Jantzen-audio:
Coil No. Wire mm AWG ...mH .........Ohm .....dia x h x DIA ... core .. .discs .. .. gr./pc
5323 ..... 1,40 .... 15 .... 13,500 .... 0,500 ....46 x 55 ........ 24.635 .. 5507 .... 932
θα πρέπει να έχει και συγκεκριμένη αντίσταση (σε ποιά τάση? ξέρω πως είμαι σε βαθειά νερά αλλά ακόμη κι'αν δεν το φτιάξω εγώ, θέλω να ξέρω τι να ζητήσω/περιμένω από τον μάστορα που θα το φτιάξει)
 


cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή crossover.

Δύο απορίες (αφού ευχαριστήσω θερμά τους προλαλήσαντες) :
1) Μπορώ με ψηφιακό πολύμετρο να μετρήσω πηνίο που θα τυλίξω μόνος μου; (ώστε να σταματήσω όταν πάρω την επιθυμητή τιμή σε μΗ? )
Aπό το
ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΤΜΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ
Α/Α ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ : ΑΣΚΗΣΗ 4η
Τίτλος Άσκησης : ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΑΥΤΕΠΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΑΜΠΕΡΟΜΕΤΡΟ
"Μέτρηση πραγματικού πηνίου
Η μέτρηση της άγνωστης αυτεπαγωγής και της άγνωστης αντίστασης ενός πραγματικού πηνίου απαιτεί τη χρήση τόσο ac πηγής τάσης όσο και dc. Αρχικά εφαρμόζεται dc τάση στα άκρα του πηνίου. Τότε το πηνίο εμφανίζεται ως απλή αντίσταση καθώς η αυτεπαγωγή του λειτουργεί ως βραχυκύκλωμα. Οπότε με τη χρήση βολτομέτρου και αμπερομέτρου υπολογίζεται η τιμή αυτής της αντίστασης.
Κατόπιν εφαρμόζεται ac τάση, οπότε από την μέτρηση των δυο οργάνων υπολογίζεται η συνολική σύνθετη αντίσταση του πραγματικού πηνίου, η οποία συμπεριλαμβάνει την αντίσταση RL και την επαγωγική αντίδραση ωL. Η αυτεπαγωγή υπολογίζεται με βάση τα παρακάτω...."
για όποιον σαν εμένα θέλει να εμβαθύνει...
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
...Κοινό μειονέκτημα για τα 2 αναλογικά, η μη λεπτομερής βαθμονόμηση των συχνοτήτων
Χμμμ.. το "κόψιμο" των συχνοτήτων γίνεται λίγο στο περίπου με τους περιστροφικούς επιλογείς απ'ότι είδα στο manual, ε;
 

Μηνύματα
122
Reaction score
18
Σωστά
Έχει βαθμονόμηση πχ στις συχνότητες που σε ενδιαφέρουν, 120Hz, μετά γραμμή χωρίς ταυτοποίηση συχνότητας ,μετά 200Hz, μετά γραμμή χωρίς ταυτοποίηση και μετά στα 350Hz
Η ρύθμιση είναι συνεχής (χωρίς κλικ) και οι ενδιάμεσες διαγραμμίσεις, που δεν έχουν διαβάθμιση πιστοποιημένη, δεν οδηγούν στο συμπέρασμα, ότι είναι κάποια συχνότητα πολλαπλάσια της προηγούμενης η υποπολλαπλάσια της επόμενης, σε επίπεδο οκτάβας
Εμένα δεν με απασχόλησε πολύ, διότι οι συχνότητες που με ενδιέφεραν, ήταν στις τυπωμένες και ασφαλώς θα υπάρχει τρόπος, να βρεις την συχνότητα που σε ενδιαφέρει ,κάνοντας κάποιες μετρήσεις με γεννήτρια τόνων και βολτόμετρο η πηγαίνοντας σε κάποιον ηλεκτρονικό, που έχει εξοπλισμό, ώστε να σημειώσεις την ακριβή θέση των συχνοτήτων που σε ενδιαφέρουν
Στον ηχητικό τομέα, κάνοντας κάποιες συγκρίσεις ανάμεσα στο cx2310 που έχει φίλος και στο cx3400 που έχω εγώ, δεν διαπιστώσαμε καμία ακουστή διαφορά ,εν αντιθέσει, με την τεραστία διαφορά - που ακούσαμε, συγκρίνοντας με τα παθητικά εργοστασιακά xover (χρησιμοποιούμε τους μετατροπείς rca-balanced)
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Σωστά
...συγκρίνοντας με τα παθητικά εργοστασιακά xover (χρησιμοποιούμε τους μετατροπείς rca-balanced)
Σε ευχαριστώ φίλε konkell!
Την παραπάνω φράση όμως δεν την κατάλαβα καθόλου, και επειδή εγώ θα έχω μάλλον μόνο RCA, ίσως έχει ιδιαίτερη σημασία (έχω διαβάσει πως δεν αρκεί απλά η μετατροπή του βύσματος, αλλά και του σήματος-από unbalanced σε balanced).
 

Μηνύματα
122
Reaction score
18
Τα ενεργά xover είχαν τεραστία διαφορά υπέρ τους , συγκρίνοντας τα με τα παθητικά εργοστασιακά xover, αν και χρησιμοποιούμε τους μετατροπείς rca-balanced, που ουσιαστικά, δεν εκμεταλλεύονται πλήρως τα πλεονεκτήματα της full balanced τοπολογίας πχ χαμηλότερος θόρυβος, δυνατότητα χρησιμοποίησης μεγάλου μήκους καλωδίων σήματος, προς απομακρυσμένους τελικούς κλπ
Επειδή ούτε εγώ, ούτε ο φίλος μου, έχουμε full balanced προ και τελικούς ,ούτε καν ψευδό balanced εισόδους-εξόδους σε προ και τελικούς, αναγκαστικά χρησιμοποιούμε τους rca μετατροπείς, που θεωρητικά υποβιβάζουν κατά κάποιο βαθμό την ποιότητα η αν θέλεις, δεν εκμεταλλεύονται πλήρως τα πλεονεκτήματα της συνδεσμολογίας- τοπολογίας,( αν τα χρειάζεσαι) όπως έγραψα πριν
Και επειδή δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης, δεν μπορώ να σου πω την ποιοτική και ποσοτική διαφορά, που θα είχαμε, αν είχαμε ένα full balanced σύστημα
Αυτό όμως δεν πρέπει να σε απασχολεί και τόσο πολύ, μιας και για να πεις ότι εκμεταλλεύεσαι πλήρως, τα πλεονεκτήματα αυτής της συνδεσμολογίας, πρέπει όλοι οι κρίκοι της αλυσίδας αναπαραγωγής, να είναι full balanced, από την είσοδο τους μέχρι την έξοδο, μιας και αρκετοί ενισχυτές έχουν μεν εισόδους- εξόδους balanced, αλλά σταματούν την τοπολογία – συνδεσμολογία, στην εσωτερική πλευρά των ακροδεκτών και όχι στην σχεδίαση
Ακόμα και οι ειδικοί μετατροπείς που υπάρχουν, από ανισσόροπη σε ισορροπημένη συνδεσμολογία, έχουν αξία μόνο σε απομακρυσμένες συνδέσεις
Εγώ όμως δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω σε τόσο τεχνικά θέματα
Καλύτερα να το κάνει κάποιος άλλος και να βασισθείς στις δικες του γνώσεις και όχι στις δικες μου παρατηρήσεις- διαπιστώσεις
:105:
 
  • Like
Reactions: cbk

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Re: Κατασκευή crossover.

...
Μια προσέγγιση με αντικειμενικά και αναμφίβολα πλεονεκτήματα, η οποία μπορεί να εφαρμοστεί σε άπειρες παρόμοιες καταστάσεις, και η οποία έχει την "ευλυγισία" της "προσαρμοστικότητας" όταν (και αν) αλλάξουν οι αρχικές "συνθήκες".

Και για να μη σας ζαλίζω με το απόσταγμα της δήθεν σοφίας μου (τρομάρα μου :116:) να περάσω ο "ψητό":

ψηφιακό κρος χαμηλού κοστολογίου.

Πιο χαμηλού κοστολογίου από 2 τυπικά κρος με υλικά της προκοπής (όχι κορυφαία, μη λέμε και αηδίες...).


σκεφτείτε το..
Να τολμήσω να ρωτήσω πως το καταφέρνει το ψηφιακό (και τα αναλογικά απ'ότι λέει ο φίλος konkell) crossover να αποδίδει καλύτερα από ένα μέτριο (αλλά επί τούτου φτιαγμένο) κλασσικό "τυλιχτό" crossover ?
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Μπορεί κάποιος να μου πεί αν είναι σωστό το εξής:
Το ψηφιακό crossover έχει εξόδους προς κάθε δρόμο των συνδεδεμένων ηχείων (2 ή 3 ανάλογα).
Αν ναι, τότε χρειάζεται απλά ένας ενισχυτής για να δίνει το σήμα στο crossover, σωστά;
Το ρωτάω όλο αυτό γιατί κάτι θυμάμαι πως χρειαζόταν από ένας τελικός για κάθε δρόμο των ηχείων αλλά δεν μπορώ να βρώ τις σημειώσεις μου...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το ενεργό κροσόβερ, ανεξάρτητα αν είναι αναλογικό ή ψηφιακό, λειτουργεί με χαμηλή στάθμη σήματος οπότε κανένας ενισχυτής δεν χρειάζεται να του δίνει σήμα.
Μετά τον προενισχυτή συνδέεται ή και χωρίς αυτών αν διαθέτει ρυθμιστικό όγκου.
Οι τελικοί ενισχυτές ακολουθούν πριν τα μεγάφωνα και είναι όσοι και οι δρόμοι.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Σε ευχαριστώ πολύ Πέτρο!
(ένας πεντακάναλος με pre-out και ένας δικάναλος τελικός - μόνο αυτοί οι δύο- έχουν πιθανότητα συνεργασίας για το δίδρομο project του Nobox? ή θέλω οπωσδήποτε σκέτους τελικούς και έναν προενισχυτή; )
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σε ευχαριστώ πολύ Πέτρο!
(ένας πεντακάναλος με pre-out και ένας δικάναλος τελικός - μόνο αυτοί οι δύο- έχουν πιθανότητα συνεργασίας για το δίδρομο project του Nobox? ή θέλω οπωσδήποτε σκέτους τελικούς και έναν προενισχυτή; )
Χρειάζεσαι τόσα κανάλια τελικής ενίσχυσης όσοι και οι δρόμοι των ηχείων.
Για παράδειγμα...
Για ηχείο δύο δρόμων χρειάζεσαι συνολικά τέσσερις βαθμίδες τελικής ενίσχυσης ή δύο στερεοφωνικούς τελικούς.
Ο πεντακάναλος, αν εννοείς ενισχυτή οικιακού κινηματογράφου, δεν κολλάει.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top