Κατευθυντικότητα καλωδίων

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Βαριέμαι να ψάξω να βρω τα επαναλαμβανόμενα ποστς που έγραφαν "διαφορές ακούσαμε, καλές ή κακές δεν λέμε, διαφορές μια φορά ακούσαμε
Μας τα έχει κάνει κουδουνίστρες.
Την επόμενη που θα το γράψει , θα φάει ban για τρολάρισμα.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Σε μια συγκριση προιοντων ηχου οπου λεγεται οτι ακουστηκαν διαφορες,ειναι φυσικο καποιοι να προτιμησαν το Α και καποιοι το Β, επομενως για καποιους το Α ηταν καλυτερο και για καποιους το Β.Τι το παιδευουμε και παιδευομαστε αλλο ?
Οι αισθησεις και οι προτιμησεις ειναι ....... after all ....... που λεμε, πανισχυρες :drinks:
[DOUBLEPOST=1561984174][/DOUBLEPOST]
- ο κάπτεν βλέπει φορά , ενώ ο κ Σπόκ όχι.........χμμμμ
Η διερωταται αν ο καπταιν ........ εχει οντως δικιο.. :p κοιτα την απορια στο βλεμμα του Σποκ ? (.......ρε,λες να εχει δικιο ο καπταιν ??? )
 
Last edited:




leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Βαριέμαι να ψάξω να βρω τα επαναλαμβανόμενα ποστς που έγραφαν "διαφορές ακούσαμε, καλές ή κακές δεν λέμε, διαφορές μια φορά ακούσαμε"
Σε παροτρύνω να το ψάξεις:D
Μιας και ναι, έχω σε άλλο νήμα πει ότι διαφορές και ακούσαμε και υπάρχουν μεταξύ διαφορετικών καλωδίων και μάλιστα αφορούσαν καλώδια ρεύματος!!.
Πουθενά δεν είχα αναφέρει κάτι διαφορετικό από ότι έγραψα παραπάνω για τη κατευθυντικότητα των καλωδίων.

Βρες τα λοιπόν τα ποστ μου και δείξε μου τα να τα δω και γω:p:p
[DOUBLEPOST=1561985485][/DOUBLEPOST]
Μην τον μπερδεύεις βρε παλιοχαραΧτήρα... :D
Δε μπερδευομαι Χαρούλη, στο μυαλό μου είναι όλα ξεκάθαρα;);)
 

A

amoustakas

Guest
Τώρα, αν κάποιοι πιστεύουν ότι όλα τα καλώδια είναι ίδια και απλά το καλώδιο των 1000 'η των 5000€ δε προσφέρει τίποτα παραπάνω στο ηχητικό αποτέλεσμα που θα φτάσει στα ηχεία τους σε σχέση με το καλώδιο των 1-100€....ας δοκιμάσει πρώτα, ή ας παραμείνει βυθισμένος στην άγνοια του!!:idk:
Προτείνω συγκριτικό τεστ μεταξύ φτηνών belden και mogami και ακριβών καλωδίων. Πολύ φοβάμαι ότι κάποιοι θα γελάνε και από κάποιους θα κοπεί το γέλιο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.535
- νομίζω πως η συζήτηση πλέον κάνει κύκλους . . . όσοι ακούν μικροδιαφορές ( και εγώ ) το έχουν ως αδιαπραγμάτευτο βίωμα . . . όσοι πάλι διαφωνούν ( αφού με τους νόμους της φυσικής , ηλεκτρισμού κλπ , δεν δικαιολογούνται αυτές οι μικροδιαφορές ) , είναι επίσης κατηγορηματικοί και καλά κάνουν αφού βασίζονται στην λογική

- οπότε ακαδημαϊκή κουβέντα κάνουμε . . . & so far μιά χαρά είναι το κλίμα για καλώδια , το καλό πάντως είναι πως όλο και κάτι θα προκύψει προς διερεύνηση
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Προτείνω συγκριτικό τεστ μεταξύ φτηνών belden και mogami και ακριβών καλωδίων. Πολύ φοβάμαι ότι κάποιοι θα γελάνε και από κάποιους θα κοπεί το γέλιο.
Aυτο μπορει να συμβει σε οποιον δηποτε και απο τα δυο "στρατοπεδα". Το λεω αυτο διοτι χρησιμοποιω belden ρευματος εδω και τουλαχιστον 25 χρονια. Εχει και καλυτερα . Λεω καλυτερα διοτι προφανως τα belden & mogami και συ θα τα θεωρεις (ακουστικα) καλυτερα , ισως απο οσα δοκιμασες, εκτος κι αν εχεις μετρησεις που αποδεικνυουν περαν πασης αμφιβολιας την ανωτεροτητα τους αυτη,ωστε να τα καθιστουν και τα τελευταια καλωδια ρευματος για ολους.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
Να δω τι θα λέμε όταν γίνουν ΒΤ οι διασυνδέσεις
:):):):):):):):):):):):):):):)
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Εγώ αποφεύγω τη BT διασύνδεση, γιατί ακόμα δεν έχει άφθονη διαμεταγωγή δεδομένων και πιθανών να μη "φτάνει" για μη απολεστικά συμπιεσμένη μεταφορά δεδομένων.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Προτείνω συγκριτικό τεστ μεταξύ φτηνών belden και mogami και ακριβών καλωδίων. Πολύ φοβάμαι ότι κάποιοι θα γελάνε και από κάποιους θα κοπεί το γέλιο.
Αν το συγκριτικό διεξαχθεί με χρήση αναλυτικών μηχανημάτων, υπολογίστε με για kimber ks1016 και hero. Nα δούμε ποιοι θα γελάσουν και ποιοι θα κλάψουν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε παροτρύνω να το ψάξεις:D
Μιας και ναι, έχω σε άλλο νήμα πει ότι διαφορές και ακούσαμε και υπάρχουν μεταξύ διαφορετικών καλωδίων και μάλιστα αφορούσαν καλώδια ρεύματος!!.
Πουθενά δεν είχα αναφέρει κάτι διαφορετικό από ότι έγραψα παραπάνω για τη κατευθυντικότητα των καλωδίων.

Βρες τα λοιπόν τα ποστ μου και δείξε μου τα να τα δω και γω:p:p
Δε μπερδευομαι Χαρούλη, στο μυαλό μου είναι όλα ξεκάθαρα;);)
Δεν έχω λόγο να ψάξω ο ίδιος κάτι τέτοιο.Θα ήθελα όμως να μπορούσε ο leandros να μας υποδείξει το σύνδεσμο όπου αναφέρεται ότι δοκιμάστηκαν καλώδια τροφοδοσίας - που να τηρούσαν τα δικά του ποιοτικά κριτήρια - εάν ήταν αποκαλυπτικά ως προς την κατευθυντικότητα.

Και αυτό αφού δεν έχω προσέξει να έχει αναφερθεί ότι δοκίμασαν δύο όμοια καλώδια τροφοδοσίας με αντεστραμμένη μεταξύ τους τη φορά των αγωγών από το Schuko προς το IEC και να εκτέθηκαν ακολούθως οι ακροαματικές εντυπώσεις από μια τέτοια δοκιμασία.

Επειδή άμα πράγματι δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο,τότε είμαι υποχρεωμένος να παρατηρήσω ότι ο leandros δεν διαφοροποιείται ουσιαστικώς απ'όσους χαρακτήρες θα του αμφισβητούσαν την αυθεντία των εντυπώσεων - χωρίς βεβαίως να συγκαταλέγεται ο υποφαινόμενος σ'εκείνους - αφού και ο ίδιος θα γενίκευε πάνω σε πράγματα τα οποία δεν θα είχε πιστοποιήσει ιδίοις ωσί.;)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Κάθε φορά όμως που θα άλλαζε θέση στο sub,θα όφειλε να επαναλαμβάνει τη δοκιμασία...:wink:

"Είναι κάτι στιγμές που σε πνίγει η συνήθεια
που θες χίλιες φορές να φωνάξεις βοήθεια..."

Τέτοιες στιγμές αναλογίζεται ο Θεόφραστος Αδαμάκης πόσο ενδιαφέρον θα ήταν ν'αντέστρεφε φορά στα μπουζοκαλώδια του αυτοκινήτου - όπου μεταφέρεται κιόλας συνεχές ρεύμα - μήπως βελτιωνόταν η ανάφλεξη μαζί με επιδόσεις και κατανάλωση καυσίμου,αλλά κάτι βιδωμένα καλύμματα στον κινητήρα τον παρεμποδίζουν.

Ίσως θα έπρεπε λοιπόν να ξεκινήσει με τα φώτα...

Για να καταλάβουμε κι εμείς οι αδαείς που δεν έχουμε πιστοποιήσει την υπεροχή της κατευθυντικότητας...

Στα φθηνά καλώδια θα γίνεται ακόμα πιο διακριτή η διαφορά λόγω χαμηλότερης ποιότητας κατασκευής.
Στα δε ποιοτικά των οποίων η απόκτηση δεν θα εξαργυρωνόταν κιόλας με...πορδές θα γίνεται λιγότερο διακριτή.

Άρα λοιπόν για να ήταν πιο ολοκληρωμένη η εμπειρία της διαφοράς θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε φθηνά καλώδια.Καθότι με τις πορδές μπορεί να μην βάφονταν αυγά,αλλά καταλαβαίνουμε τουλάχιστον καλύτερα τη διαφορά.:sneaky:
Εσένα που όλο θες να μου τη λες :p δεν σου "κολλάω" γιατί διαβάζεις Καζαντζάκη οπότε όλα καλά:D:):)
[DOUBLEPOST=1561995235][/DOUBLEPOST]
- νομίζω πως η συζήτηση πλέον κάνει κύκλους . . . όσοι ακούν μικροδιαφορές ( και εγώ ) το έχουν ως αδιαπραγμάτευτο βίωμα . . . όσοι πάλι διαφωνούν ( αφού με τους νόμους της φυσικής , ηλεκτρισμού κλπ , δεν δικαιολογούνται αυτές οι μικροδιαφορές ) , είναι επίσης κατηγορηματικοί και καλά κάνουν αφού βασίζονται στην λογική

- οπότε ακαδημαϊκή κουβέντα κάνουμε . . . & so far μιά χαρά είναι το κλίμα για καλώδια , το καλό πάντως είναι πως όλο και κάτι θα προκύψει προς διερεύνηση
Σωστότατος!! Περνάει και όμορφα η ώρα έτσι:):)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν έχω λόγο να ψάξω ο ίδιος κάτι τέτοιο.Θα ήθελα όμως να μπορούσε ο leandros να μας υποδείξει το σύνδεσμο όπου αναφέρεται ότι δοκιμάστηκαν καλώδια τροφοδοσίας - που να τηρούσαν τα δικά του ποιοτικά κριτήρια - εάν ήταν αποκαλυπτικά ως προς την κατευθυντικότητα.

Και αυτό αφού δεν έχω προσέξει να έχει αναφερθεί ότι δοκίμασαν δύο όμοια καλώδια τροφοδοσίας με αντεστραμμένη μεταξύ τους τη φορά των αγωγών από το Schuko προς το IEC και να εκτέθηκαν ακολούθως οι ακροαματικές εντυπώσεις από μια τέτοια δοκιμασία.

Επειδή άμα πράγματι δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο,τότε είμαι υποχρεωμένος να παρατηρήσω ότι ο leandros δεν διαφοροποιείται ουσιαστικώς απ'όσους χαρακτήρες θα του αμφισβητούσαν την ισχύ των εντυπώσεων - χωρίς βεβαίως να συγκαταλέγεται ο υποφαινόμενος σ'εκείνους - αφού και ο ίδιος θα γενίκευε πάνω σε πράγματα τα οποία δεν θα είχε πιστοποιήσει ιδίοις ωσί.
;)
1)Η απάντηση μου δεν αφορούσε εσένα αγαπητέ μπούτια, αλλά το συμφορουμίτη μας κο Σταύρο Λαγκαδιανό, όποτε σωστά δεν υπάρχει λόγος να ψάξεις ο ίδιος, αλλά ο προαναφερόμενος φίλος.

2)Ουδέποτε ανέφερα ότι έχω τεστάρει καλώδιο ρεύματος αναφορικά με τη συμπεριφορά του στη κατευθυντικότητα. Αν το έχω κάνει, παρακαλώ βρείτε το ποστ μου, αναρτήστε το και..ξεσκιστε με!:)

3)Η τοποθέτηση που έχω κάνει στο συγκεκριμένο νήμα, αφορά IC rca, μιας και μπορεί κάποιος εύκολα να τα δοκιμάσει και με τις 2 φορές και να συγκρίνει τον ηχητικό επηρεασμό που έχουν από τη κατευθυντικότητα. Ομοίως, ψάξτε το αν έχω αναφέρει κάτι, αναρτήστε το και..ξεσκίστε με!:)

4)Επίσης έχω αναφέρει, ότι η όποια διαφορά λόγω φοράς, είναι εμφανής σε κάποια καλώδια(όχι σε όλα). Αν υπάρχει κάποια ανακολουθία στην απάντηση μου σε σχέση με τα προηγούμενα, βρείτε τα, αναρτήστε τα και..ξεσκίστε με!

5)Είμαι στη διάθεση οπουδήποτε θα έβαζε το χώρο του και τα μηχανήματα του, να φέρω IC που να αποδεικνύουν ότι η φορά που τοποθετούνται επηρεάζει τον ήχο τους...;);)

φιλικά πάντα και με εκτίμηση :hi:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
2)Ουδέποτε ανέφερα ότι έχω τεστάρει καλώδιο ρεύματος αναφορικά με τη συμπεριφορά του στη κατευθυντικότητα. Αν το έχω κάνει, παρακαλώ βρείτε το ποστ μου, αναρτήστε το και..ξεσκιστε με!:)
3)Η τοποθέτηση που έχω κάνει στο συγκεκριμένο νήμα, αφορά IC rca, μιας και μπορεί κάποιος εύκολα να τα δοκιμάσει και με τις 2 φορές και να συγκρίνει τον ηχητικό επηρεασμό που έχουν από τη κατευθυντικότητα. Ομοίως, ψάξτε το αν έχω αναφέρει κάτι, αναρτήστε το και..ξεσκίστε με!:)
4)Επίσης έχω αναφέρει, ότι η όποια διαφορά λόγω φοράς, είναι εμφανής σε κάποια καλώδια(όχι σε όλα). Αν υπάρχει κάποια ανακολουθία στην απάντηση μου σε σχέση με τα προηγούμενα, βρείτε τα, αναρτήστε τα και..ξεσκίστε με!

5)Είμαι στη διάθεση οπουδήποτε θα έβαζε το χώρο του και τα μηχανήματα του, να φέρω IC που να αποδεικνύουν ότι η φορά που τοποθετούνται επηρεάζει τον ήχο τους...;);)
φιλικά πάντα και με εκτίμηση :hi:
΄΄Ξεσκίστε με,ξεσκίστε με,στα fora ξεφτιλίστε με...΄΄ που λένε.:lolsign:
Καμία τέτοια πρόθεση από μέρους του γράφοντος.

Απλώς επισημαίνω ότι εφόσον δεν το έχεις κάνει,οφείλεις να κάνεις και τη σχετική δοκιμή με καλώδια τροφοδοσίας άμα θέλεις να είσαι εντάξει με όσα υποστηρίζεις τόσο σθεναρά.Εκτός και αν είχες κάποιους ενδοιασμούς έναντι αυτής της προοπτικής..
 

A

amoustakas

Guest
Aυτο μπορει να συμβει σε οποιον δηποτε και απο τα δυο "στρατοπεδα". Το λεω αυτο διοτι χρησιμοποιω belden ρευματος εδω και τουλαχιστον 25 χρονια. Εχει και καλυτερα . Λεω καλυτερα διοτι προφανως τα belden & mogami και συ θα τα θεωρεις (ακουστικα) καλυτερα , ισως απο οσα δοκιμασες, εκτος κι αν εχεις μετρησεις που αποδεικνυουν περαν πασης αμφιβολιας την ανωτεροτητα τους αυτη,ωστε να τα καθιστουν και τα τελευταια καλωδια ρευματος για ολους.
Στα καλώδια ηχείων αναφέρομαι όχι ρεύματος.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top