Κλείνει η Zappiti


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.524
Reaction score
5.709
Αναμενόμενο.
Ποιός παίρνει σειρά;
Η Dune θα αντέξει για 2-3 χρόνια ακόμα άραγε;
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.524
Reaction score
5.709
Γιατί ήταν αναμενόμενο; Τους "έκλεισε το σπίτι" το Shield (για παράδειγμα) ή συμβαίνει κάτι άλλο;
Μόνο του το Shield όχι, θα ήταν υπερβολή να το λέγαμε αυτό.
Είναι όμως ένας συνδυασμός.
Shield, Game Consoles που παίζουν και media, φθηνά TV boxes που παίζουν απλώς οκ τα περισσότερα φορμά.
Η μετάβαση του κόσμου στο streaming όπου οι περισσότεροι απλώς παίζουν με την ενσωματωμένη στην TV ή ακόμα και android projector εφαρμογή, κ.ο.κ.

Βάλε και την τιμολόγηση που πλέον τα έχουν φτάσει να κάνουν όσο ένας υπολογιστής... και ιδού ο λόγος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Αυτά τι σχέση έχουν με τα νομικά θέματα και την δικαιοσύνη που λέει η ανακοίνωση;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Εγώ θεωρώ πως την έχουν συνδέσει με την πειρατεία και δεν έχει τα οικονομικά μέσα να την παλέψει με τα θηρία. Κομμάτι αυτού που κάνει είναι νόμιμο.
Η ψηφιακή αντιγραφή του φυσικού μέσου που έχει αγοραστεί νόμιμα, και η δυνατότητα αναπαραγωγής του αντιγράφου, είναι δικαίωμα του κατόχου του φυσικού μέσου. Το ίδιο ισχύει και για τα CDs

Πέρα από αυτά, δεν ήξερα ότι η Dune είναι Ρωσικη. Για την Zidoo ok, Κίνα το ξέρουμε. Θα τους κλάσουν μια μάντρα. Το μόνο που κατάφεραν είναι να κλείσουν μια πολύ καλή Ευρωπαϊκή εταιρεία.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.524
Reaction score
5.709
Εγώ θεωρώ πως την έχουν συνδέσει με την πειρατεία και δεν έχει τα οικονομικά μέσα να την παλέψει με τα θηρία. Κομμάτι αυτού που κάνει είναι νόμιμο.
Η ψηφιακή αντιγραφή του φυσικού μέσου που έχει αγοραστεί νόμιμα, και η δυνατότητα αναπαραγωγής του αντιγράφου, είναι δικαίωμα του κατόχου του φυσικού μέσου. Το ίδιο ισχύει και για τα CDs

Πέρα από αυτά, δεν ήξερα ότι η Dune είναι Ρωσικη. Για την Zidoo ok, Κίνα το ξέρουμε. Θα τους κλάσουν μια μάντρα. Το μόνο που κατάφεραν είναι να κλείσουν μια πολύ καλή Ευρωπαϊκή εταιρεία.
Δεν μπορώ να φανταστώ πως την "δένουν" με την πειρατεία.
Είναι σαν να λέμε "μύνηση σε όλους τους κατασκευαστές επεξεργαστών, μνημών, ελεγκτών δικτύου, router, modems γιατί μπορείς μέσω αυτών να κατεβάσεις παράνομο υλικό".
It simply does not compute.

Αν είχανε ενσωματωμένο, στο out of the box προϊόν, πρόγραμμα που χωρίς κανένα πρόσθετο και καμμία παρέμβαση του χρήστη, σου δίνει απευθείας πρόσβαση στο να κατεβάσεις ή στριμάρεις παράνομο υλικό, ναι θα την είχαν πατήσει άγρια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Δεν μπορώ να φανταστώ πως την "δένουν" με την πειρατεία.
Είναι σαν να λέμε "μύνηση σε όλους τους κατασκευαστές επεξεργαστών, μνημών, ελεγκτών δικτύου, router, modems γιατί μπορείς μέσω αυτών να κατεβάσεις παράνομο υλικό".
It simply does not compute.

Αν είχανε ενσωματωμένο, στο out of the box προϊόν, πρόγραμμα που χωρίς κανένα πρόσθετο και καμμία παρέμβαση του χρήστη, σου δίνει απευθείας πρόσβαση στο να κατεβάσεις ή στριμάρεις παράνομο υλικό, ναι θα την είχαν πατήσει άγρια.
Αν βρούν ένα στοιχείο μια χαρά τα δένουν οι δικηγόροι. Δεν είναι ανάγκη να έχει σχέση με το hardware.

Μιλάνε ξεκάθαρα για νομικά θέματα και για την δικαιοσύνη που δεν τους ακούει.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.524
Reaction score
5.709
Κερδοφόρα επιχείρηση να κλείνει για νομικό θέμα δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια.
Εδώ δεν κλείνουν έτσι εταιρίες του κλάδου της υγείας ακόμα και με αποτυχία που κοστίζει ζωές...

Αν νομικό θέμα εννοούν ότι χρωστάνε από τα copyrights, patents, κλπ 5 δις, οπότε κλείνουν λόγω bankruptcy, άλλο αυτό :D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.901
Λίγο off topic αλλά η Dune δεν είναι Ισραηλινών συμφερόντων;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Κερδοφόρα επιχείρηση να κλείνει για νομικό θέμα δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια.
Εδώ δεν κλείνουν έτσι εταιρίες του κλάδου της υγείας ακόμα και με αποτυχία που κοστίζει ζωές...

Αν νομικό θέμα εννοούν ότι χρωστάνε από τα copyrights, patents, κλπ 5 δις, οπότε κλείνουν λόγω bankruptcy, άλλο αυτό :D
Κάτι πολύ απλό που βλέπω εγώ είναι το παρακάτω στην εικόνα. Αν μπορείς να αποδείξεις με στοιχεία ότι τα αρχεία που βγαίνουν από τα μηχανάκια σου δεν θα καταλήξουν σε πειρατικούς servers, ή ότι δεν θα τα βλέπει κανείς άλλος εκτός από αυτόν που τα δημιουργεί, έχεις θέμα. Από την άλλη, αν αυτός που σε κατηγορεί έχει στα χέρια του αρχεία από τα μηχανάκια σου που τα βρήκε σε πειρατικούς servers, έχεις θέμα.

Αν είσαι τυχερός θα κερδίσεις μια δική. Θα κερδίσεις και δεύτερη. Αν ο άλλος έχει πολύ χρήμα και εσύ λίγο, με back to back μηνύσεις είναι θέμα χρόνου να σηκώσεις τα χέρια.

Φαντάζομαι πως γνωρίζεις τι λένε πάνω κάτω κάποιοι επιχειρηματίες στην Αμερική.

"Όποιος νομίζει ότι έχοντας 1 εκατομμύριο στην άκρη έχει λεφτά, ας μάθει πως με 5 μηνύσεις έμεινε άφραγκος."

Σκεφτόμενος τα παραπάνω, δεν είναι καθόλου απίθανο να σταμάτησαν να πληρώνονται όπως είπαν ώστε να έχουν χρήματα να σταθούν στις δίκες, και έμειναν άφραγκοι με τις πολλαπλές δικαστικές διαμάχες, καθώς "η δικαιοσύνη δεν τους ακούει", ώστε να κλείσει το θέμα.

Αν απλά έκλεινε για οικονομικούς λόγους θα μας έλεγαν ένα "μέχρι εδώ, ευχαριστούμε, γειά σας".

Άποψη μου πάντα.
 

Attachments


Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Παιδιά νομίζω ότι έχει να κάνει ότι ήταν υπερτιμημένα γενικά και με σφιχτό ανταγωνισμό. Αν η Zidoo πχ έχει ένα Z2000 στα 500€ και το αντίστοιχο ΝΕΟ κάνει 800€, δεν υπήρχε σωτηρία. Επειδή είχα 2, είχαν τρομερά bugs επιπλέον.
 

Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
Δεν ήταν μαλλον οικονομικός ο λόγος.
Στην Αμερική πούλησαν αρκετά καλά (από όσα διάβαζα στο avsf)
 


Μηνύματα
499
Reaction score
119
Μετά απ όλα αυτά, αν σήμερα αποφάσιζα να πάρω μια media player συσκευή, ποια θα μου προτείνατε;;
Το internet δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Απλά θέλω να συνδέω τους σκληρούς -να παίρνει τουλάχιστον δύο - και να βλέπω τα "κατεβασμένα".
Πρέπει βέβαια να αναγνωρίζει και το atmos (έστω σαν Dolby TrueHD ) κάτι που δεν μου κάνει η συσκευή Blu-ray, πάρα μόνο όταν είναι σε δισκάκι.
Τώρα αν έχει και ενσωματωμένους κάποιους σκληρούς...δεν με "χαλάει"! Το κύριο όμως είναι να έχει ποιοτικό ήχο!
Αν δεν είμαι off topic, θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Μετά απ όλα αυτά, αν σήμερα αποφάσιζα να πάρω μια media player συσκευή, ποια θα μου προτείνατε;;
Το internet δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Απλά θέλω να συνδέω τους σκληρούς -να παίρνει τουλάχιστον δύο - και να βλέπω τα "κατεβασμένα".
Πρέπει βέβαια να αναγνωρίζει και το atmos (έστω σαν Dolby TrueHD ) κάτι που δεν μου κάνει η συσκευή Blu-ray, πάρα μόνο όταν είναι σε δισκάκι.
Τώρα αν έχει και ενσωματωμένους κάποιους σκληρούς...δεν με "χαλάει"! Το κύριο όμως είναι να έχει ποιοτικό ήχο!
Αν δεν είμαι off topic, θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.
Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα στο Zidoo Z2000. Αλλά ας μεταφερθεί σε νέο για να μην ξεφύγουμε εκτός
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Για ποιό λόγο να αγοράσει κάποιος Zappiti, Oppo κλπ, όταν μπορεί να στήσει ένα αξιόπιστο PC σε εξαιρετικό κι αναβαθμίσιμο hardware και να φορτώσει Plex, Roon κλπ επάνω?
Συγχωρέστε την άγνοια μου αλλά δε καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος?
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Για ποιό λόγο να αγοράσει κάποιος Zappiti, Oppo κλπ, όταν μπορεί να στήσει ένα αξιόπιστο PC σε εξαιρετικό κι αναβαθμίσιμο hardware και να φορτώσει Plex, Roon κλπ επάνω?
Συγχωρέστε την άγνοια μου αλλά δε καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος?
Γιατί δεν θέλει αυτό το μεγάλο κουτί, δεν θέλει αυτή την πολυπλοκότητα, τα Windows, τα updates που όλο και κάτι δεν θα δουλεύει, κ.α. Είχα HTPC, και όσο καλά και να δούλεψε, δεν το θέλω άλλο, δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξω άλλο, επειδή το Nvidia Shield Pro με ούτε 200€ τα κάνει όλα να είναι τόσο εύκολα, ενώ ταυτόχρονα είναι και άριστα.
Nvidia Shield TV Pro θα έλεγα εγώ ως αντικατάσταση.
Μπα. Οι περισσότεροι ήδη μιλάνε για Dune ή Zidoo. Σχεδόν κανείς για Shield.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.321
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top