Κλείνει η Zappiti

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Γιατί δεν θέλει αυτό το μεγάλο κουτί, δεν θέλει αυτή την πολυπλοκότητα, τα Windows, τα updates που όλο και κάτι δεν θα δουλεύει, κ.α. Είχα HTPC, και όσο καλά και να δούλεψε, δεν το θέλω άλλο, δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξω άλλο, επειδή το Nvidia Shield Pro με ούτε 200€ τα κάνει όλα να είναι τόσο εύκολα, ενώ ταυτόχρονα είναι και άριστα.
Εντάξει, απόψεις κι επιλογές είναι και τα μεν και τα δε.
Όσες φορές έχω επιχειρήσει με έτοιμο box, πάντα μου φαινόταν ανεπαρκές, ημιτελές, μή ευέλεικτο, ασύμβατό πολλές φορές κλπ. Προσωπικά νιώθω ότι με περιορίζουν.

Κατέληξα σε High End HTPC κι έχω ξεχάσει τί θα πεί "φορτώνω ένα αρχείο και δε μου παίζει η εικόνα, ο ήχος, οι υπότιτλοι κλπ"... Κάποιες φορές ενδεχομένως ο βαθμός δυσκολίας να είναι μεγαλύτερος μέχρι να παραμετροποιηθεί κάτι χειροκίνητα.

Ίσως για άτομα κάποιας ηλικίας (ή μή σχετικών με την τεχνολογία), κάποιες έτοιμες λύσεις να είναι πιο εύχρηστες για να κάνουν τη ζωή τους πιο απλή. Το κατανοώ και το δέχομαι ως άποψη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Εντάξει, απόψεις κι επιλογές είναι και τα μεν και τα δε.
Όσες φορές έχω επιχειρήσει με έτοιμο box, πάντα μου φαινόταν ανεπαρκές, ημιτελές, μή ευέλεικτο, ασύμβατό πολλές φορές κλπ. Προσωπικά νιώθω ότι με περιορίζουν.

Κατέληξα σε High End HTPC κι έχω ξεχάσει τί θα πεί "φορτώνω ένα αρχείο και δε μου παίζει η εικόνα, ο ήχος, οι υπότιτλοι κλπ"... Κάποιες φορές ενδεχομένως ο βαθμός δυσκολίας να είναι μεγαλύτερος μέχρι να παραμετροποιηθεί κάτι χειροκίνητα.

Ίσως για άτομα κάποιας ηλικίας (ή μή σχετικών με την τεχνολογία), κάποιες έτοιμες λύσεις να είναι πιο εύχρηστες για να κάνουν τη ζωή τους πιο απλή. Το κατανοώ και το δέχομαι ως άποψη.
Και εγώ αλλά και άλλα παιδιά εδώ που παίζουν αρκετά πιο βαριά αρχεία από εμένα δεν έχουν δει κάποιο περιορισμό με το Shield.
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Και εγώ αλλά και άλλα παιδιά εδώ που παίζουν αρκετά πιο βαριά αρχεία από εμένα δεν έχουν δει κανένα περιορισμό με το Shield.
Όλες οι εμπειρίες και απόψεις είναι χρήσιμες.
Το shield δείχνει βολικό (για συγκεκριμένο σκοπό τουλάχιστον) και budget friendly .

Ανεβαίνοντας σε αρκετά πιο σοβαρό hardware, θα με ενδιέφερε να ξέρω (εγκυκλοπαιδικά έστω) απόψεις για το Dune HD Ultra Vision 4K.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Μιας και η ZIDOO κλείνει, και η nvidia μάλλον δεν θα βγάλει νέο Shield απο ότι λεγετε στον ιντερνετ, το θέμα media player έχει νόημα ή στο τέλος τα embedded media players των τηλεοράσεων θα είναι ικανά για να τα αντικαταστήσουν; Σε μια Hisense που πηρα για την κρεβατοκάμαρα το λειτουργικό VIDAA μια χαρά παίζει για media playing.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Και αν δεν υπάρχει tv ,τι γίνεται ?
Εγω με το shield μέχρι στιγμής τα πάω θαυμάσια , αν εξαιρέσουμε το κακό lay out σε TIDAL.
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Μιας και η ZIDOO κλείνει, και η nvidia μάλλον δεν θα βγάλει νέο Shield απο ότι λεγετε στον ιντερνετ, το θέμα media player έχει νόημα ή στο τέλος τα embedded media players των τηλεοράσεων θα είναι ικανά για να τα αντικαταστήσουν; Σε μια Hisense που πηρα για την κρεβατοκάμαρα το λειτουργικό VIDAA μια χαρά παίζει για media playing.
Σε Bravia X95 series 2020 και 2021 το embedded android plex player τα πάει μια χαρά σε 4K ~80GB αρχεία που τα τραβάει είτε από το NAS είτε από το MediaCenter μέσω δικτύου.

Κάτι άλλο δεν έχω δοκιμάσει να σου πώ την αλήθεια μου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Και αν δεν υπάρχει tv ,τι γίνεται ?
Εγω με το shield μέχρι στιγμής τα πάω θαυμάσια , αν εξαιρέσουμε το κακό lay out σε TIDAL.
Σωστά υπάρχουν και οι προβολείς. Είναι όμως τόσοι που να δικαιολογούν μια ολόκληρη αγορά η απλά θα γίνει στο τέλος ένα άθλημα για λίγους; Και εγώ το shield tv pro έχω και είμαι full ικανοποιημένος εκτός από το tidal.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
Όλες οι εμπειρίες και απόψεις είναι χρήσιμες.
Το shield δείχνει βολικό (για συγκεκριμένο σκοπό τουλάχιστον) και budget friendly .

Ανεβαίνοντας σε αρκετά πιο σοβαρό hardware, θα με ενδιέφερε να ξέρω (εγκυκλοπαιδικά έστω) απόψεις για το Dune HD Ultra Vision 4K.
Αγωρασα ένα από τής ωδες το καλοκαίρι του 22 αν δεν κάνω λάθος μιας και ή πρώτη μου επιλογή τό zapiti με απογοήτευσε...ευτυχως τά παιδιά πήραν πίσω τό προβληματικώ (zapiti για μένα )και πήρα ένα dune.. το μηχανάκι είναι πολυεργαλειω στα χέρια ενός έμπειρου χρήστη θέλω να πιστεύω
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Σε Bravia X95 series 2020 και 2021 το embedded android plex player τα πάει μια χαρά σε 4K ~80GB αρχεία που τα τραβάει είτε από το NAS είτε από το MediaCenter μέσω δικτύου.

Κάτι άλλο δεν έχω δοκιμάσει να σου πώ την αλήθεια μου.
Η αναπαραγωγή πολυκαναλου ηχου και hdr -dolby vision πως είναι μέσω τηλεόρασης; Διατηρείται η ποιότητα η υπάρχει κάποια υποβαθμιση;
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Η αναπαραγωγή πολυκαναλου ηχου και hdr -dolby vision πως είναι μέσω τηλεόρασης; Διατηρείται η ποιότητα η υπάρχει κάποια υποβαθμιση;
Αν ρυθμιστεί σωστά, να κάνει τον ηχο passthrough μέσω του ARC στον AVR, τοτε δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κάτι που να χαρακτηριστεί ως απώλεια.

Το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα ήταν ότι σε μεγάλα αρχεία, κόβει καμιά φορά λόγω του ότι δεν είναι WiFi 6 και η TV και ο Router. Αυτο στρώνει μονομερώς με αναβάθμιση του εξοπλισμού σε WiFi 6, ώστε η TV να παίρνει το maximum bandwidth που φτάνει η WiFi5 κάρτα της (hardware bottleneck) σε AC Mode... Άλλη εναλλακτική, μόνιμα κουμοωμενο Gigabit Ethernet.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Λένε ότι είναι η νέα Zappiti.

 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Και η dune, μάλλον βρίσεται σε παρακμή!
Δεν βλέπω και εδώ νέες υλοποιήσεις.
Ο Κλάδος γενικά ίσως βρίσκεται στο τέλος του.....
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Από τη στιγμή που ένα (σωστά στημένο ως hardware και software) PC είναι άμεσα πιο αναβαθμίσιμο κι ευέλικτο, δε βρίσκω λόγο ύπαρξης πρακτικά τέτοιων players.

Όσογ για το βαθμό δυσκολίας, επικρατέστερο παράδειγμα η μητέρα μου που είναι κάποιας ηλικίας (οπότε και όχι τόσο εξασκημένη με την τεχνολογία όσο ένας νεότερης γενιάς άνθρωπος), έχει μάθει να χρησιμοποιεί το Plex και να βλέπει ό,τι της έχω περασμένο στο mediacenter που τους έστησα στο πατρικό μου.

Οπότε με κατάλληλη καθοδήγηση και σιγά σιγά εξοικείωση, ανοίγονται παραπάνω ορίζοντες με ένα μηχάνημα να έχει πολλαπλούς ρόλους ως ενιαίο κέντρο ψυχαγωγίας (roon, plex, media player, web radio, file server, κλπ κλπ).
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.711
Με μόνο χτύπημα το Dolby Vision (που θα πάει, θα γίνει και αυτό), PC and the brains on the railings :D
 


Μηνύματα
540
Reaction score
435
Και μόνο που θα βλέπω τα Windows φτάνει. 😅

Ούτε χάρισμα.
Roon, Plex και άλλες σοβαρές υλοποιήσεις, τρέχουν και σε Windows και σε Linux και σε MacOS.
Ποιός μίλησε αποκλειστικά για Windows?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Για το λειτουργικό μιλάω. Μόνο που βλέπω μικρομαλακή και βγάζω σπυράκια.
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Κι εγώ για το λειτουργικό μιλάω.
Το λειτουργικό σε ένα HTPC (και όχι μόνο) δεν είναι απαραίτητο να είναι Windows!
Στο 2023 βρισκόμαστε, υπάρχουν επιλογές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Κι εγώ για το λειτουργικό μιλάω.
Το λειτουργικό σε ένα HTPC (και όχι μόνο) δεν είναι απαραίτητο να είναι Windows!
Στο 2023 βρισκόμαστε, υπάρχουν επιλογές.
Για όσους ξέρουν και θέλουν να ασχοληθούν. Εγώ ούτε ξέρω ούτε θέλω να μάθω ούτε να ασχοληθώ.

Η ζωή είναι ωραία και τρώω το χρόνο μου αλλιώς. Τα θέλω εύκολα, λειτουργικά, και γρήγορα. 🙂
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top