Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγορόπουλο

Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Άκουσα δήλωση μαθήτριας στην TV που βρήκε πρόσφορο έδαφος να γίνει για λίγο διάσημη η φάτσα της και βγήκε να δικαιολογήσει τις κινητοποιήσεις λέγοντας μεταξύ άλλων:
"η αστυνομία είναι για να μας προστατεύει και όχι να μας σκοτώνει εμάς που είμαστε το μέλλον της Ελλάδας"

Ε ναι.
Σκοτώθηκε ένας από μια μ@λ@κία ενός και το συμπέρασμα είναι τέτοιο λες και η αστυνομία όλη μέρα σκοτώνει τους νέους.

Εγώ έχω να πω ότι αν εσείς είστε το μέλλον της Ελλάδας, η Ελλάδα δεν έχει κανένα μέλλον.
Κοιμισμένα, τεμπέλικα, αμόρφωτα, αδιάφορα, σχεδόν αυτιστικά στην συμπεριφορά σας, με γελοία ινδάλματα και όνειρα, όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι από σας, νεαροί της Ελλάδας που είστε το μέλλον της.
Ζοφερό και ανύπαρκτο.
Το μυαλό σας είναι μόνο στα PC, στα Playstation, στο facebook, στα χάμπουργκερ, τις πατάτες και τις πίτσες, στις καφετέριες και στην διασκέδαση.
Για δουλειά κανένας.
Για κάτι σοβαρό ή κάποιον προβληματισμό, μπαα...... δεν.....
Και είστε οι πιο πολλοί παχύσαρκοι από την ηλικία των 12.

Mέλλον;
Sorry,
θα διαφωνησω.

Διδασκω καθε βδομαδα 50 παιδια περιπου, απο 7 μεχρι 26 ετων.
Εχω δει και αυτα που περιγραφεις, αλλα και το αλλο "ακρο".
Παιδια που ασχολουνται, που ενδιαφερονται, που "ψαχνονται".
Και παντα τα παιδια πρεπει να τα βλεπουμε σε συναρτηση με τους γονεις. Εχω δει αμεση σχεση στο πως σκεφτονται τα παιδια με το πως σκεφτονται οι γονεις. Μιλαω για αμεση σχεση, οχι απλα "επιρροη".
Ενα καλο παραδειγμα ειναι οτι τα παιδια που τα "παρκαρουν" οι γονεις στο μαθημα, δεν εχουν και μεγαλο ενδιαφερον.
Οταν ο ιδιος ο γονιος ενδιαφερεται και προσπαθει να βοηθησει το παιδι, το παιδι ειναι πιο δεκτικο κι "ανοικτο" στη μαθηση.
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Τα ίδια λέτε, ο Μιχάλης περιέγραψε τη πλειοψηφία και ο nmtray μοίρασε τη πίτα σε δύο άκρα.
Το ζήτημα είναι αν τα παιδιά που τα 'καψαν σήμερα στο κέντρο έχουν κάποια σχέση με τα παιδιά που ενδιαφέρονται, που ασχολούνται και ψάχνονται ή ανήκουν στο άλλο άκρο?
Πιστεύω ότι δυστυχώς ανήκουν στο άλλο άκρο, αυτό του Μιχάλη...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Άκουσα δήλωση μαθήτριας στην TV που βρήκε πρόσφορο έδαφος να γίνει για λίγο διάσημη η φάτσα της και βγήκε να δικαιολογήσει τις κινητοποιήσεις λέγοντας μεταξύ άλλων:
"η αστυνομία είναι για να μας προστατεύει και όχι να μας σκοτώνει εμάς που είμαστε το μέλλον της Ελλάδας"

Ε ναι.
Σκοτώθηκε ένας από μια μ@λ@κία ενός και το συμπέρασμα είναι τέτοιο λες και η αστυνομία όλη μέρα σκοτώνει τους νέους.

Εγώ έχω να πω ότι αν εσείς είστε το μέλλον της Ελλάδας, η Ελλάδα δεν έχει κανένα μέλλον.
Κοιμισμένα, τεμπέλικα, αμόρφωτα, αδιάφορα, σχεδόν αυτιστικά στην συμπεριφορά σας, με γελοία ινδάλματα και όνειρα, όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι από σας, νεαροί της Ελλάδας που είστε το μέλλον της.
Ζοφερό και ανύπαρκτο.
Το μυαλό σας είναι μόνο στα PC, στα Playstation, στο facebook, στα χάμπουργκερ, τις πατάτες και τις πίτσες, στις καφετέριες και στην διασκέδαση.
Για δουλειά κανένας.
Για κάτι σοβαρό ή κάποιον προβληματισμό, μπαα...... δεν.....
Και είστε οι πιο πολλοί παχύσαρκοι από την ηλικία των 12.

Mέλλον;
+1....
Και είστε οι πιο πολλοί παχύσαρκοι από την ηλικία των 12

Oλα έτοιμα τα βρήκαν τα καλόπαιδα...
εμείς κάναμε αγώνες για την κοιλιά...:143::143:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Πολύ σοβαρά τώρα...
Θα περίμενα οι μάλλον σοβαροί γονείς του,να μην επιτρέπουν το καπέλωμα της μνήμης του παιδιού τους...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.546
Reaction score
30.793
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Το μυαλό σας είναι μόνο στα χάμπουργκερ, τις πατάτες και τις πίτσες, στις καφετέριες και στην διασκέδαση.
Και είστε οι πιο πολλοί παχύσαρκοι από την ηλικία των 12.
Ώπα Πρόεδρε, τα γράφεις αυτά σήμερα που πήγατε και περιδρομιάσατε πάλι; :142:

Εκτός εάν η ένσταση για τα χάμπουργκερ και τις πατάτες είναι στο ότι δεν ξέρουν να τρώνε σωστά κοψίδια.
 

Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Τα ίδια λέτε, ο Μιχάλης περιέγραψε τη πλειοψηφία και ο nmtray μοίρασε τη πίτα σε δύο άκρα.
Το ζήτημα είναι αν τα παιδιά που τα 'καψαν σήμερα στο κέντρο έχουν κάποια σχέση με τα παιδιά που ενδιαφέρονται, που ασχολούνται και ψάχνονται ή ανήκουν στο άλλο άκρο?
Πιστεύω ότι δυστυχώς ανήκουν στο άλλο άκρο, αυτό του Μιχάλη...
Ok, αλλα ακομα κι αυτα τα παιδια δεν ειναι ολα "μπαχαλακια" και "γλυτωνω μαθημα".
Καποια πιστευουν αυτα που λενε (ασχετα αν κι εγω διαφωνω σε αυτο).
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Εγώ έχω να πω ότι αν εσείς είστε το μέλλον της Ελλάδας, η Ελλάδα δεν έχει κανένα μέλλον.
Κοιμισμένα, τεμπέλικα, αμόρφωτα, αδιάφορα, σχεδόν αυτιστικά στην συμπεριφορά σας, με γελοία ινδάλματα και όνειρα, όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι από σας, νεαροί της Ελλάδας που είστε το μέλλον της.
Ζοφερό και ανύπαρκτο.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχεις 1000% δίκιο.... :110:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Πολύ σοβαρά τώρα...
Θα περίμενα οι μάλλον σοβαροί γονείς του,να μην επιτρέπουν το καπέλωμα της μνήμης του παιδιού τους...
Πού υπάρχει σοβαρότητα σε αυτή την χώρα;
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γ

Εγώ έχω να πω ότι αν εσείς είστε το μέλλον της Ελλάδας, η Ελλάδα δεν έχει κανένα μέλλον.
Κοιμισμένα, τεμπέλικα, αμόρφωτα, αδιάφορα, σχεδόν αυτιστικά στην συμπεριφορά σας, με γελοία ινδάλματα και όνειρα, όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι από σας, νεαροί της Ελλάδας που είστε το μέλλον της.
Ζοφερό και ανύπαρκτο. Το μυαλό σας είναι μόνο στα PC, στα Playstation, στο facebook, στα χάμπουργκερ, τις πατάτες και τις πίτσες, στις καφετέριες και στην διασκέδαση.Για δουλειά κανένας.
Για κάτι σοβαρό ή κάποιον προβληματισμό, μπαα...... δεν.....
Και είστε οι πιο πολλοί παχύσαρκοι από την ηλικία των 12.
Mέλλον;
Μιχάλη σε βρίσκω πραγματικά υπερβολικό...

Χωρίς να θέλω να μπλέξω σε μάχη μεταξύ των γενεών...θεωρώ οτι η γενιά σου άφησε ένα κράτος ερείπιο.

κατέστρεψε το δημόσιο με τα κόμματα.διέλυσε τον ιδιωτικό τομέα αφήνοντας τη χώρα χωρίς βιομηχανία, χωρίς έρευνα και χωρίς παραγωγή.

ξέρεις κάτι?μπορεί αυτά τα δεκαπεντάχρονα να τα θεωρείς αμόρφωτα αλλα υπάρχει μία μικρή λεπτομέρεια που ξεχνάς...

ένα ποσοστό της γενιάς σου υπηρέτησε στο Ελληνικό πανεπιστήμιο.Ένα ακόμα μικρότερο ποσοστό πήγε και σπούδασε στο εξωτερικό.
η διαφορά είναι οτι ο νέος του 70 όταν έφευγε έξω πάθαινε πολιτισμικό σόκ.
σήμερα γνωρίζεις αν παθαίνει το ίδιο?
συγνώμη αν σου χαλάω την εικόνα αλλα προσωπικά έχω φίλους που έχουν κάνει μεταπτυχιακά στα...
tu delft, imperial college, tu munich, πολυτεχνείο της Ρώμης, london business school.
με αυτά τα παιδιά μιλάω συχνά διότι είναι φίλοι μου.ξέρεις τί μου λένε?
οτι σε επίπεδο γνώσεων τα πανεπιστήμια αυτά είναι τα ίδια.
όσο περίεργο και αν σου φαίνεται ο νέος σήμερα μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τον αντίστοιχο Γερμανό Μηχανικό.
παρόλα τα προβλήματα που έχει το Ελληνικό σύστημα το αποτέλεσμα είναι παρόμοιο με του εξωτερικού.

δεύτερον...ο πατέρας μου είναι μηχανικός.
αυτό βέβαια συνεπάγεται οτι γνωρίζει αρκετούς Μηχανικούς.:142:
κρίνοντας απο τους φίλους του και απο τη δική μου μερική εργασιακή εμπειρία ξέρεις τί νομίζω?

Οτι οι Έλληνες μηχανικοί της γενιάς σου είναι ως επι το πλείστον εμπειροτέχνες.μάλιστα ο σωστός τεχνικός όρος είναι "βλεπάκηδες"(διότι τα έμαθαν εμπειρικά κοιτώντας άλλους).

Καταλαβαίνω οτι ο νέος σου φαίνεται χαζός επειδή μπαίνει στο facebook, δέν τρώει τις φακές του και έχει σεξουαλικές επαφές απο τα 16 αλλα...έτσι είναι η κοινωνία σήμερα.το παιδί με τα μακρυά μαλλιά που ακούει πάνκ δέν είναι αλήτης.τα κοινωνικά στερεότυπα του παρελθόντος έχουν φύγει.
σήμερα είναι αδιανόητο μία κοπέλα να παντρευτεί στα 19 και μάλιστα απο συνοικέσιο.προσωπικά μου φαίνεται και γελοίο.

ξέρεις κάτι?

μπορείς να σούρεις πολλά στις ηλικίες 17-27.ξέρει τί θα δείς?οτι ο μέσος φοιτητής σήμερα ψηφίζει ΔΑΠ-ΠΑΣΠ(περίπου 80%) πιστεύοντας οτι θα βολευτεί και οτι ο μέσος νέος έχει ως όνειρο να μπεί στο δημόσιο.

όμως αυτό που δέν βλέπεις είναι οτι αυτές είναι συνήθειες που εσείς κληρονομήσατε στη νεολαία.εσείς βουτήξατε πρώτοι το χέρι στο μέλι αδιαφορώντας για το μέλλον της Πατρίδας.
εσείς φιλήσατε κατουρημένες ποδιές για να βολευτείτε στο δημόσιο.

Πραγματικά πιστεύω οτι μέσα σε αυτή την όπως τη λές χαμένη νέα γενιά θα εμφανιστεί ένα μεγάλο ποσοστό που δέν θα λερώσει τα χέρια του με πολιτικά.θα εργαστεί με πάθος ετσι ώστε να σώσει τη χώρα απο αυτή την ανύπαρκτη κατάσταση που την παραδώσατε...
δέν λέω οτι η νέα γενιά είναι κάτι το διαφορετικό...απλά IMHO είναι πολύ καλύτερη απο την άχρηστη προηγούμενη...

Γνωρίζεις οτι μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής.τα παραπάνω μήν τα πάρεις προσωπικά.απευθύνονται σε οποιονδήποτε μεγάλο έχει αυταπάτες για τη γενιά του...

σας αφιερώνω και το παρακάτω τραγούδι...τελικά οι εποχές δέν αλλάζουν...κάποτε ο Έλβις θεωρείτο οτι έκανε στριπτίζ on stage.χτές αυτός...σήμερα άλλος...
[YOUTUBE]Vef03k5i8VI[/YOUTUBE]
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.546
Reaction score
30.793
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Καταρχάς φίλε μου μιλάς υποτίθεται για τη γενιά του Μιχάλη και της φορτώνεις τα σφάλματα όλων των γενεών από καταβολής Ελληνικού Κράτους. Χώρια που μιλάς νομίζοντας ότι έχεις μπροστά σου τη γενιά του Πολυτεχνείου ενώ ο φίλος μας ανήκει στην επόμενη αυτής.
Τυπική ρητορική η οποία διαχωρίζει την εκάστοτε "νέα γενιά" απ' όλες τις προηγούμενες. Γιατί να διαφέρει από αυτές;
Η νέα γενιά όντως αποτελεί την ελπίδα του τόπου. Η εκάστοτε νέα γενιά. Μόνο και μόνο επειδή είναι νέα, όπως ελπιδοφόρο είναι από τη φύση του το καθετί νέο και φρέσκο. Η νέα γενιά, η νέα δουλειά, η νέα γκόμενα. Όπως νέα ήταν και η δική μου (η αμέσως προηγούμενη, αναλόγως πώς μετράει βέβαια κανείς τις γενιές) και νέα θα είναι η επόμενή της, και η παρούσα θα γίνει από νέα, όνειδος. Τα λοιπά στοιχεία που συνθέτουν το εγκώμιό της είναι απλές φιλολογίες.
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Παιδιά ζούμε μια παρακμή του πολιτισμού που κάποτε υπήρχε αν μπορώ να το πω έτσι....και δεν λέω για αρχαίους και τέτοια αλλά για την νεότερη ιστορία μας.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις γι

Μιχάλη σε βρίσκω πραγματικά υπερβολικό...

.......Οτι οι Έλληνες μηχανικοί της γενιάς σου είναι ως επι το πλείστον εμπειροτέχνες.μάλιστα ο σωστός τεχνικός όρος είναι "βλεπάκηδες"(διότι τα έμαθαν εμπειρικά κοιτώντας άλλους)..........
Οι Έλληνες μηχανικοί συνέβαλαν όσο κανείς στην όποια ανάπτυξη της Ελλάδας,τα χρόνια που παρήλθαν...
Η εργασιακή εργοταξιακή εμπειρία δεν διδάσκεται αλλά μαθαίνεται στο site μάχιμα...Άστοχες οι παρατηρήσεις σου λοιπόν για τον τεχνικό κόσμο που απέδειξε την αξία του και στο εξωτερικό...:133:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσει

κοίτα...εννοείται οτι δέν χρειάζεται να συμφωνήσουμε κάπου...κουβέντα κάνουμε και παραθέτουμε κάποιες απόψεις και εμπειρίες...:137:

Οι Έλληνες μηχανικοί συνέβαλαν όσο κανείς στην όποια ανάπτυξη της Ελλάδας,τα χρόνια που παρήλθαν...
Η εργασιακή εργοταξιακή εμπειρία δεν διδάσκεται αλλά μαθαίνεται στο site μάχιμα...Άστοχες οι παρατηρήσεις σου λοιπόν για τον τεχνικό κόσμο που απέδειξε την αξία του και στο εξωτερικό...:133:
ναι ναι...συνέβαλαν στην ανάπτυξη μασώντας τις επιδοτήσεις και κάνοντας τις μερσεντές.:142:

σίγουρα βέβαια υπάρχουν λαμπρά παραδείγματα που διαπρέπουν και στο εξωτερικό...
η μάζα όμως είναι...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις

κοίτα...εννοείται οτι δέν χρειάζεται να συμφωνήσουμε κάπου...κουβέντα κάνουμε και παραθέτουμε κάποιες απόψεις και εμπειρίες...:137:



ναι ναι...συνέβαλαν στην ανάπτυξη μασώντας τις επιδοτήσεις και κάνοντας τις μερσεντές.:142:

σίγουρα βέβαια υπάρχουν λαμπρά παραδείγματα που διαπρέπουν και στο εξωτερικό...
η μάζα όμως είναι...
Κουβέντες και γενικεύσεις καφενείου...
ό,τι πεις...Δημοκρατία έχουμε...
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσει

Οι Έλληνες μηχανικοί συνέβαλαν όσο κανείς στην όποια ανάπτυξη της Ελλάδας,τα χρόνια που παρήλθαν...
Η εργασιακή εργοταξιακή εμπειρία δεν διδάσκεται αλλά μαθαίνεται στο site μάχιμα...Άστοχες οι παρατηρήσεις σου λοιπόν για τον τεχνικό κόσμο που απέδειξε την αξία του και στο εξωτερικό...:133:
Θα μου επιτρέψεις να σου πω, ότι τα αποτελέσματα της δουλειάς των παλαιότερων μηχανικών, που συνέβαλαν στην ανάπτυξη της Ελλάδας, τα βλέπουμε καθημερινά στις πόλεις μας. Όσο για την εργασιακή εμπειρία ναι είναι πάρα πολύ σημαντική, αρκεί να κινείται στις βάσεις της θεωρίας. Σε πολλά , μη εργοταξιακά παραδείγματα (στα οποία είμαι βέβαιος ότι αναφερόταν ο Αλέξανδρος) η πράξη και η εμπειρία προσπέρασαν τα μαθηματικά και τη φυσική, δημιουργώντας τους δικούς τους νόμους. Και όταν κάποιος με φρέσκες γνώσεις έρθει να ανατρέψει την ημιμάθεια του παλιού, θα πάρει απάντηση του τύπου "ποιος είσαι εσύ ρε γατάκι, που θα μου πεις τη δουλειά μου, που εγώ την κάνω 20 χρόνια" αγνοώντας ότι προφανώς 20 χρόνια την έκανε λάθος.

Σε ότι αφορά τις δυο (ακραίες μεταξύ τους) θέσεις του Μιχάλη και του Αλέξανδρου, προσωπικά διαφωνώ και συμφωνώ και με τους δύο. Αφενός βλέπω καθημερινά, και μαθαίνω και καθημερινά για το επίπεδο της νεολαίας και των σχολείων σήμερα. Και αυτά που μαθαίνω ούτε καλά είναι, ούτε μπορούν να αφήσουν κάποιον αισιόδοξο. Και μια αίσθηση που είχα σχετικά με το επίπεδο του πατέρα μου σε σύγκριση με το δικό μου, βλέπω να εντείνεται εκθετικά.

Ο πατέρας μου λοιπόν, χωρίς να είχε ποτέ θεωρητικές κατευθύνσεις στις σπουδές του, από το σχολείο γνωρίζει αρχαία ελληνικά και ως εκ τούτου νέα ελληνικά σε επίπεδο που ποτέ δε θα μάθω εγώ. Είναι προφανές σε όποιον μιλήσει για δυο λεπτά μαζί μας. Και δυστυχώς το ίδιο ισχύει και για τους περισσότερους συνομήλικους φίλους του, ασχέτως επιπέδου πανεπιστημιακής μόρφωσης. Επίσης για να μάθω ιστορία, που να συγκρίνεται με τις γνώσεις του, έπρεπε μετά το σχολείο η ιστορία να μου γίνει κάτι σαν χόμπι, κάτι το οποίο δεν έκανε ο ίδιος ποτέ.

Το θέμα είναι ότι με τον πατέρα μου έχω διαφορά ηλικίας 30 χρόνια. Ταυτόχρονα πάνε 11 χρόνια που τέλειωσα το σχολείο. Σας πληροφορώ ότι με όποιον νεότερο από μένα κατά 8-10-11 χρόνια έχω μιλήσει διαπιστώνω διαφορά επιπέδου μεγαλύτερη από ότι εμού και του πατέρα μου. Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι μεγάλο μέρος της σημερινής νεολαίας αδυνατεί να χρησιμοποιήσει τη γλώσσα σε κάποιο επίπεδο που να δείχνει άνθρωπο ωριμότερο των 8-10 χρόνων. Ταυτόχρονα σε διάφορες συζητήσεις με πιτσιρικάδες, πέραν της τεράστιας γνώσης της τεχνολογίας (κυρίως σε επίπεδο εξοικείωσης χρήσης όμως και όχι σε εις βάθος γνώσεις, π.χ. προγραμματισμού) διαπιστώνω πάντα τεράστια ένδεια γνώσεων σε πολλά θέματα τα οποία διδάσκονται και λογικά θα έπρεπε να τα κατέχουν.

Αφετέρου ποιος μπορεί αλήθεια να κατηγορήσει αυτά τα παιδιά για αυτό; Μη ξεχνάτε ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους, ξημεροβραδιάζεται όχι στο facebook και το Warcraft, αλλά στα φροντιστήρια, προσπαθώντας να ικανοποιήσει δεκάδες προσδοκίες από τους γονείς. Χιλιάδες παιδιά, από την ηλικία του δημοτικού, μετά το σχολείο, πάνε για προπόνηση επειδή ο πατέρας τους τους θέλει αθλητές, στο ωδείο επειδή η μητέρα τους τους θέλει καλλιτέχνες, και στα καπάκια αγγλικά επειδή είναι απαραίτητη γνώση την οποία το σχολείο ουσιαστικά δεν παρέχει. Αν μάλιστα μπουν στο γυμνάσιο, θα πρέπει σε όλο αυτό το πρόγραμμα να προστεθεί και το φροντιστήριο σε μαθήματα σχολείου, καθώς στα περισσότερα μαθήματα οι γονείς δεν έχουν πλέον το απαραίτητο επίπεδο για να βοηθήσουν. Και πολλές φορές και δεύτερη και τρίτη ξένη γλώσσα, και ας μην γνωρίζουν ικανοποιητικά τη δική τους. Και επειδή η εβδομάδα δεν έχει αρκετές ώρες, θα κάνουν μαθήματα και τα Σάββατα και τις Κυριακές και τις Αργίες. Και όταν θα βρουν μια ώρα να ξεσκάσουν, θα βρεθεί κάποιος να τους κατηγορήσει και ως αλήτες που δεν έχουν το μυαλό τους στη δουλειά. Και είναι τρομερά άδικο, επειδή και το διάβασμα και η προπόνηση και η εξάσκηση σε αυτήν την ηλικία δουλειά είναι.

Ποιος φταίει λοιπόν, ακόμη και για τα προβλήματα που έχει η σημερινή νεολαία; Φταίει η ίδια ή φταίνε οι περασμένες γενιές, που κατάφεραν τα τελευταία τριάντα χρόνια να καταστρέψουν το σχολείο και το εκπαιδευτικό σύστημα; Ποιος φταίει που σταδιακά τα παιδιά δε σέβονται το δάσκαλο; Μήπως άλλωστε τον σέβεται η ίδια η κοινωνία; Προ πολλών ετών, τεχνίτης απάντησε για το θείο μου, καθηγητή πανεπιστημίου "και τι έγινε που είναι καθηγητής πανεπιστημίου; Βγάζει μήπως περισσότερα από μένα;" Μπορεί κάποιος να κατηγορήσει τα παιδιά για την κατεύθυνση που έχει πάρει η κοινωνία; Και ποιος μπορεί να φταίει για αυτό αν όχι οι προηγούμενες γενιές;

Και εδώ έρχομαι στις ακριβώς προηγούμενες γενιές. Αυτήν του Πολυτεχνείου, και τις αμέσως επόμενες. Ξέρετε, αυτές που βλέπαμε στις ταινίες του 80, με Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα. Αυτές που διαμόρφωσαν αλλά και αυτές που ανδρώθηκαν τη δεκαετία του 80, τη μάλλον πιο καταστροφική δεκαετία στην πρόσφατη ελληνική ιστορία. Εκεί που ο Έλληνας μεταμορφώθηκε ουσιαστικά σε νεοέλληνα, ζητιάνο της εκάστοτε εξουσίας, του εκάστοτε συνδικαλιστή, του εκάστοτε παρατρεχάμενου, για μια θεσούλα, για μια αυξησούλα, μια επιδοτησούλα. Τότε λέω, που πήραν τα σκυλάδικα επιδοτήσεις μουσείων και πολιτιστικών χώρων, που οι υπουργοί και οι πρωθυπουργοί ξημερώνονταν στα σκυλάδικα με σουτιέν στο κεφάλι και τους αποθέωναν τα ζώα επειδή ήταν παιδιά του λαού. Τότε που μετά τις πόλεις γέμισαν και οι παραλίες και τα βουνά με σκουπίδια τσιμέντο και αυθαίρετα.

Ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά, μπορείτε να μου πείτε ότι αυτήν τη στιγμή, η σημερινή νεολαία είναι λιγότερο ελπιδοφόρα από αυτούς που ενέπνευσαν το Μπίλια, τους ρόλους του Ψάλτη και τους χαρακτήρες του Χαρι Κλυν;
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγορόπουλ

ωχ....

Ελαφρότητες πετιούνται ολόγυρα με βαρύγδουπο τρόπο...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
118
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Δεν πρεπει να υπηρξε γενια που να μην υπηρξε "απογοητευση" για τους γεροντοτερους...νο ηλικιακο οφενς, κι εγω στη γερουσια πλεον συμπεριλαμβανομαι.
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγορόπουλ

Όπως και ποτέ δεν υπήρξε ελπιδοφόρα γενιά.

Τα χαρακτηριστικά καλά ή κακά, είναι πάντα προσωπικά και τα καλά πάντα αφορούν μια ισχνή μειοψηφία.

Απλά η ελπίδα αρνείται να πεθάνει.

Ίσως τελικά ήταν κακή ιδέα να κατέβουμε από τα δέντρα...
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Re: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγορόπουλ

ωχ....

Ελαφρότητες πετιούνται ολόγυρα με βαρύγδουπο τρόπο...
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γ

Όπως και ποτέ δεν υπήρξε ελπιδοφόρα γενιά.

Τα χαρακτηριστικά καλά ή κακά, είναι πάντα προσωπικά και τα καλά πάντα αφορούν μια ισχνή μειοψηφία.

Απλά η ελπίδα αρνείται να πεθάνει.

Ίσως τελικά ήταν κακή ιδέα να κατέβουμε από τα δέντρα...
Σίγουρα κάναμε κακό που κατεβήκαμε....όπως και τα υπόλοιπα ζώα όταν τα πάρουν μακριά από το φυσικό τους περιβάλλον αροστενουμε , χολενουν και τελος πεθαινουν .

Το ίδιο συμβαίνει και με το δικό μας πνεύμα (Έλα τώρα σταμάτα να σκέφτεσαι τον κασπερ το φαντασματακι δεν λέω για αυτό το πνεύμα) . :138::139::140::135:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.925
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top