Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγορόπουλο

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για

Κουβέντες και γενικεύσεις καφενείου...
ό,τι πεις...Δημοκρατία έχουμε...
ωχ...νόμιζα οτι δέν ήμουν σε καφενείο αλλα σε φόρουμ της NASA:143:.

μπορεί να θεωρείς του μηχανικούς του παρελθόντος καλούς αλλα εγώ έχω διαφορετική άποψη...

έτσι κ αλλιώς μήν ανησυχείς.ότι και να πούμε εδώ μέσα η γενιά αυτή θα πληρώσει τα σφάλματα σας με μισθούς των 400 ευρώ, με τη χώρα να ανήκει εξ ολοκλήρου στους ξένους και με αόριστους όρους εργασίας.

====
δέν θα ξεχάσω...τότε που είχε γίνει μόδα το emo όλα τα αγόρια είχαν μαλλί φράτζα.βέβαια αυτό εξόργισε τους λίγο πιο συντηρητικούς που βιάστηκαν να τους χαρακτηρίσουν "δροσερούληδες".:142:

και μερικά στιχάκια που περιγράφουν με απόλυτη σαφήνεια την αιώνια αυτή πάλη του παλαιού και του νέου...
Τα παιδιά κάτω στον κάμπο

Στίχοι: Χατζιδάκις Μάνος
Μουσική: Χατζιδάκις Μάνος
Πρώτη εκτέλεση: Νανά Μούσχουρη


Τα παιδιά κάτω στον κάμπο
δεν μιλάν με τον καιρό
μόνο πέφτουν στα ποτάμια
για να πιάσουν τον σταυρό.

Τα παιδιά κάτω στον κάμπο
κυνηγούν έναν τρελό
τον επνίγουν με τα χέρια
και τον καίνε στον γιαλό.

Έλα κόρη της σελήνης,
κόρη του αυγερινού.
Να χαρίσεις στα παιδιά μας
λίγα χάδια του ουρανού.

Τα παιδιά κάτω στον κάμπο
κυνηγάνε τους αστούς
πετσοκόβουν τα κεφάλια
από εχθρούς και από πιστούς.

Τα παιδιά κάτω στον κάμπο
κόβουν δεντρολιβανιές
και στολίζουν τα πηγάδια
για να πέσουν μέσα οι νιες.

Τα παιδιά μες τα χωράφια
κοροϊδεύουν τον παπά
του φοράνε όλα τα άμφια
και το παν στην αγορά.

Έλα κόρη της σελήνης,
έλα και άναψε φωτιά.
Κοίτα τόσα παλικάρια
που κοιμούνται στη νυχτιά.

Τα παιδιά δεν έχουν μνήμη
τους προγόνους τους πουλούν
και ο,τι αρπάξουν δεν θα μείνει
γιατί ευθύς μελαγχολούν.
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγορόπουλ

Σε τι ήταν που οι παλιοί μηχανικοί δεν ήταν καλοί?

Ίσα ίσα, τα στοιχεία υποδηλώνουν ακριβώς το αντίθετο.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Στο μετρο που τους αναλογει ευθυνονται που ολες οι Ελληνικες πολεις ειναι χαλια και αισθητικα και περιβαντολογικα.Εκαναν φραγκα με τις αντιπαροχες και τσιμενταρησαν τα παντα .Και αν οχι ο καθενας τους ξεχωριστα σιγουρα σαν συντεχνια και το ΤΕΕ πανω απ'ολα
Κατ'αναλογια και ο Ιατρικος συλλογος που δεν εστειλε μερικους αλητες σπιτι τους.ο Δικηγορικος συλλογος με τα παραδικαστικα κυκλωματα και παει λεγοντας.
Η γενια μου (σημερινοι 50ρηδες±) πηρε απο τους πατεραδες της μια πατριδα και παραδιδει στα παιδια της ενα ΔΝΤ.

Σκατα τα καναμε
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγορόπουλ

Σε τι ήταν που οι παλιοί μηχανικοί δεν ήταν καλοί?

Ίσα ίσα, τα στοιχεία υποδηλώνουν ακριβώς το αντίθετο.
ναι ναι...τα στοιχεία...
ένα απο αυτά είναι το υπερ-άριστο δίκτυο του ΟΤΕ.που μας έφερε γρήγορα το φτηνό internet-τηλέφωνο.
το υπεράριστο δίκτυο της ΔΕΗ που το φτιάξαμε αντιγράφοντας τα αντίστοιχα Γερμανικά.
το υπεράριστο δίκτυο της ΕΥΔΑΠ που μόνο μηχανικοί δέν δουλεύουν σε αυτό.
η ΕΡΤ που χτίστηκε απο εμπειρικούς RFάδες που βαράγαν αυθαίρετα κεραίες στα βουνά.αλήθεια, γνωρίζεις την ισχύ των κεραιών της ΕΡΤ?
οι άριστοι δρόμοι μας.χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η εθνική Αθηνών Πατρών.θέλω να δώ πόσες ζωές ακόμα θα θρηνήσουμε εις βάρος των τότε μηχανικών.
ας μήν μιλήσω για την τεχνολογική υπεροχή της Ελλάδας.τα τεχνολογικά προιόντα της είναι γνωστά σε όλη την Ευρώπη.ειδικά οι καινοτομίες της στη βαριά βιομηχανία...
οι άριστα δομημένες πόλεις μας.μάλιστα πρόσφατα κοιτούσα τους ψηφιακούς χάρτες της Ιταλίας...απλά έμεινα άφωνος με το GIS τους...
οι Έλληνες όμως μηχανικοί βοήθησαν και στα χωράφια.με τις καινοτόμες ιδέες τους η αγροτική παραγωγή εκτοξεύθηκε...
μετά απο όλα αυτά εμφανίστηκε η φιλοσοφία της τσιμεντοποίησης και βέβαια το κερασάκι στην τουρτα.Ολυμπιακοί αγώνες...
άπειρα χρήματα χαμένα στο βρόντο...για να μας φτιάξουν τα έργα πάλι οι ξένοι...αεροδρόμιο, μετρό, αττική οδός, γέφυρα ρίου αντιρίου.

πραγματικά συγνώμη αν μιλάω γρήγορα και χωρις συνοχή στο λόγο...
θεωρώ οτι μου λείπουν βασικές γνώσεις όσον αφορά π.χ. την ιστορία της Ελλάδας...

αλλα στον τομέα των Μηχανικών θεωρώ οτι γνωρίζω άριστα την Ελλάδα, του μηχανικούς της και τα πανεπιστήμια της...:126:

σε καθε ένα απο τα παραπάνω παραδείγματα μπορώ να σου αναφέρω το αντίστοιχο σκάνδαλο που έγινε...την αντίστοιχη κακοτεχνία...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.376
Reaction score
30.546
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Δηλαδή η εικόνα της νέας γενιάς αντανακλάται, κατ' εσέ, στο επίπεδο των μηχανικών και της τεχνολογίας τηλεπικοινωνιακών δικτύων επειδή εσύ γνωρίζεις καλά από μηχανικούς και πολυτεχνεία;

Δηλαδή εάν εγώ ήμουν καθαρίστρια θα μπορούσα να πω, με ανάλογη αυθεντία, ότι αντανακλάται στο επίπεδο των τουαλετών;
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Δηλαδή η εικόνα της νέας γενιάς αντανακλάται, κατ' εσέ, στο επίπεδο των μηχανικών και της τεχνολογίας τηλεπικοινωνιακών δικτύων επειδή εσύ γνωρίζεις καλά από μηχανικούς και πολυτεχνεία;

Δηλαδή εάν εγώ ήμουν καθαρίστρια θα μπορούσα να πω, με ανάλογη αυθεντία, ότι αντανακλάται στο επίπεδο των τουαλετών;
Έλα βρε Bender αγόρι μου :p βάση των εμπειριών του μιλάει ο ανθρωπας και μέσα στις άκρες για αυτά που λέει για ΟΤΕ,ΕΥΔΑΠ,ΔΕΗ,ΕΡΤ και πανεπιστήμια έχει δίκιο .
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο θα ήθελα να πω ότι στο κείμενό μου που κατηγορώ για κάποια πράγματα τα σημερινά παιδιά, τονίζω ότι αναφέρομαι στα περισσότερα, όχι σε όλα.
Εγώ δεν έχω παιδιά και μπορώ σαν τρίτος να δω με λίγο διαφορετικό μάτι κάποια πράγματα.
Τα βλέπω με άλλο πρίσμα.
Δεν μπορεί ένας γονιός να δει όσα θα έπρεπε, όπως θα έπρεπε, ειδικά αν είναι χαζομπαμπάς - μαμά.
Γονείς που νομίζουν ότι ο κανακάρης τους είναι ο ομορφότερος και εξυπνότερος όλων.
Αγαπάω πολύ τα παιδιά αλλά είμαι και λίγο κέρβερος μ΄αυτά.
Μιλάω για τα σημερινά κακο-καλομαθημένα παιδιά που δεν έχουν ιδέα τι τους περιμένει.
Ο Θεόδωρος Πάγκαλος πριν κάποιο καιρό τα είχε χαρακτηρίσει δημοσίως "σκατόπαιδα"
Κάποια παιδιά τα μιλάς και αισθάνεσαι ότι δίνουν βάση στα λεγόμενά σου και σε άλλα μιλάς και νομίζεις ότι μιλάς σε τούβλα.

Τώρα, η γενιά μου δεν είναι αυτή που τα κατέστρεψε όλα, αλλά κυρίως η προηγούμενη και ακολούθησε η δική μου.
Για μένα ένα είναι το μέγα πρόβλημα στην Ελλάδα.
Και είναι αυτό που πρέπει να λυθεί άμεσα.
Η ατιμωρησία.
Χάρις σ΄αυτήν έγιναν ότι έγιναν.
Είναι δυνατόν να έχουν παίξει τα λεφτά των ασφαλιστικών ταμείων στο χρηματιστήριο και να μην έχει κανένας ευθύνη;
Κανένας στη φυλακή;
Θα προτιμούσα κρεμάλα ή γκιλοτίνα αλλά πλέον απαγορεύτηκαν.
Είναι δυνατόν να είναι στις φυλακές άτομα που δεν πλήρωσαν το ΤΕΒΕ ή τον ΦΠΑ και να είναι έξω αυτοί; Ξέρετε ποιους εννοώ.
Χρηματιστήριο ; Ε καλά δεν έγινε και τίποτα.
Παραγράφηκαν τα αδικήματα.
Αγορά του αιώνα; Ολυμπιακά έργα; Βατοπέδια;
Τι να πρωτοπιάσεις.
Και είναι όλοι έξω λες και είναι έντιμοι και αθώοι.
Σαν να λέμε ότι π.χ. ο Αμπράμοβιτς έκανε τα δισεκατομμύριά του δουλεύοντας σκληρά.
Τα παιδιά που λένε "πάμε να πετάξουμε καμιά πέτρα στους μπάτσους" ξέρουν ή καταλαβαίνουν τι γίνεται;
Ευτυχώς δεν έχω παιδιά.
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Re: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγορόπουλ

ναι ναι...τα στοιχεία...
ένα απο αυτά είναι το υπερ-άριστο δίκτυο του ΟΤΕ.που μας έφερε γρήγορα το φτηνό internet-τηλέφωνο.
το υπεράριστο δίκτυο της ΔΕΗ που το φτιάξαμε αντιγράφοντας τα αντίστοιχα Γερμανικά.
το υπεράριστο δίκτυο της ΕΥΔΑΠ που μόνο μηχανικοί δέν δουλεύουν σε αυτό.
η ΕΡΤ που χτίστηκε απο εμπειρικούς RFάδες που βαράγαν αυθαίρετα κεραίες στα βουνά.αλήθεια, γνωρίζεις την ισχύ των κεραιών της ΕΡΤ?
οι άριστοι δρόμοι μας.χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η εθνική Αθηνών Πατρών.θέλω να δώ πόσες ζωές ακόμα θα θρηνήσουμε εις βάρος των τότε μηχανικών.
ας μήν μιλήσω για την τεχνολογική υπεροχή της Ελλάδας.τα τεχνολογικά προιόντα της είναι γνωστά σε όλη την Ευρώπη.ειδικά οι καινοτομίες της στη βαριά βιομηχανία...
οι άριστα δομημένες πόλεις μας.μάλιστα πρόσφατα κοιτούσα τους ψηφιακούς χάρτες της Ιταλίας...απλά έμεινα άφωνος με το GIS τους...
οι Έλληνες όμως μηχανικοί βοήθησαν και στα χωράφια.με τις καινοτόμες ιδέες τους η αγροτική παραγωγή εκτοξεύθηκε...
μετά απο όλα αυτά εμφανίστηκε η φιλοσοφία της τσιμεντοποίησης και βέβαια το κερασάκι στην τουρτα.Ολυμπιακοί αγώνες...
άπειρα χρήματα χαμένα στο βρόντο...για να μας φτιάξουν τα έργα πάλι οι ξένοι...αεροδρόμιο, μετρό, αττική οδός, γέφυρα ρίου αντιρίου.

πραγματικά συγνώμη αν μιλάω γρήγορα και χωρις συνοχή στο λόγο...
θεωρώ οτι μου λείπουν βασικές γνώσεις όσον αφορά π.χ. την ιστορία της Ελλάδας...

αλλα στον τομέα των Μηχανικών θεωρώ οτι γνωρίζω άριστα την Ελλάδα, του μηχανικούς της και τα πανεπιστήμια της...:126:

σε καθε ένα απο τα παραπάνω παραδείγματα μπορώ να σου αναφέρω το αντίστοιχο σκάνδαλο που έγινε...την αντίστοιχη κακοτεχνία...

Για στάκα!
Για αυτά φταίνε οι μηχανικοί?
Γνωρίζεις πόση τεχνική ελευθερία δίνεται στους μηχανικούς για να κατασκευαστεί ένα έργο? `Γνωρίζεις ότι για παράδειγμα θα πας μια άρτια τεχνικά μελέτη και η πολιτική ηγεσία θα στην κουτσουρέψει γιατί για τα μάτια των ιουδαίων θέλει με τα ίδια λεφτά να κάνει 5 λειψά έργα, μόνο και μόνο για να μπορέσει να φωνάξει τα κανάλια και να κόψει την κορδέλα? Νομίζεις για παράδειγμα ότι υπάρχει έστω και ένας μηχανικός ανεξαρτήτου ηλικίας, που να μην γνωρίζει για παράδειγμα ότι η άσφαλτος δεν "πέφτει" στους -5 οC? Και όμως έτσι στρώθηκε όλη η εγνατία στο κομμάτι της Ηπείρου...
Μιλάς για τον ΟΤΕ ή την ΕΡΤ... για γίνε λίγο πιο παρατηρητικός και θα δεις ότι ο αριθμός των μηχανικών είναι συντριπτικά λιγότερος από αυτόν των γραμματέων ή των γενικών καθηκόντων. Το ίδιο και στις Νομαρχίες κλπ κλπ.

Στον Ευαγγελισμό που δεν έχει κήπο, πόσοι μηχανικοί υπάρχουν για να φροντίσουν για την συντήρηση του κτιρίου? Πάντως κηπουροί, δεκάδες...
Νομίζεις ότι είναι τυχαίο ότι το "κράτος" (οι πολιτικάντηδες που το διαχειριστήκαν δηλαδή) έχει επενδύσει σε γραμματείς και όχι σε μηχανικούς?
Πως θα τάζανε λαγούς με πετραχήλια αν υπήρχε σημαντικός αριθμός μηχανικών και αν αυτοί που υπάρχουν δεν ήταν καπελωμένοι, δεν τους είχαν καταντήσει σκόπιμα προλετάριο...

Σου φαίνεται λογικό τέλος όταν σε μια σχολή μπαίνανε μόνο 40-50 άτομα να βγαίνανε χειρότεροι επιστήμονες από τώρα που στην ίδια σχολή μπάζουνε 250 άτομα? Ο πληθωρισμός αυτός σε διαβεβαιώ δεν προάγει το επίπεδο....


Πρέπει να καταλάβεις ότι, το ποιό έργο θα γίνει, που θα γίνει και πως θα γίνει, στην χώρα μας είναι πολιτική απόφαση και όχι τεχνικό ζήτημα.
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γρηγο

Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο θα ήθελα να πω ότι στο κείμενό μου που κατηγορώ για κάποια πράγματα τα σημερινά παιδιά, τονίζω ότι αναφέρομαι στα περισσότερα, όχι σε όλα.
Εγώ δεν έχω παιδιά και μπορώ σαν τρίτος να δω με λίγο διαφορετικό μάτι κάποια πράγματα.
Τα βλέπω με άλλο πρίσμα.
Δεν μπορεί ένας γονιός να δει όσα θα έπρεπε, όπως θα έπρεπε, ειδικά αν είναι χαζομπαμπάς - μαμά.
Γονείς που νομίζουν ότι ο κανακάρης τους είναι ο ομορφότερος και εξυπνότερος όλων.
Αγαπάω πολύ τα παιδιά αλλά είμαι και λίγο κέρβερος μ΄αυτά.
Μιλάω για τα σημερινά κακο-καλομαθημένα παιδιά που δεν έχουν ιδέα τι τους περιμένει.
Ο Θεόδωρος Πάγκαλος πριν κάποιο καιρό τα είχε χαρακτηρίσει δημοσίως "σκατόπαιδα"
Κάποια παιδιά τα μιλάς και αισθάνεσαι ότι δίνουν βάση στα λεγόμενά σου και σε άλλα μιλάς και νομίζεις ότι μιλάς σε τούβλα.

Τώρα, η γενιά μου δεν είναι αυτή που τα κατέστρεψε όλα, αλλά κυρίως η προηγούμενη και ακολούθησε η δική μου.
Για μένα ένα είναι το μέγα πρόβλημα στην Ελλάδα.
Και είναι αυτό που πρέπει να λυθεί άμεσα.
Η ατιμωρησία.
Χάρις σ΄αυτήν έγιναν ότι έγιναν.
Είναι δυνατόν να έχουν παίξει τα λεφτά των ασφαλιστικών ταμείων στο χρηματιστήριο και να μην έχει κανένας ευθύνη;
Κανένας στη φυλακή;
Θα προτιμούσα κρεμάλα ή γκιλοτίνα αλλά πλέον απαγορεύτηκαν.
Είναι δυνατόν να είναι στις φυλακές άτομα που δεν πλήρωσαν το ΤΕΒΕ ή τον ΦΠΑ και να είναι έξω αυτοί; Ξέρετε ποιους εννοώ.
Χρηματιστήριο ; Ε καλά δεν έγινε και τίποτα.
Παραγράφηκαν τα αδικήματα.
Αγορά του αιώνα; Ολυμπιακά έργα; Βατοπέδια;
Τι να πρωτοπιάσεις.
Και είναι όλοι έξω λες και είναι έντιμοι και αθώοι.
Σαν να λέμε ότι π.χ. ο Αμπράμοβιτς έκανε τα δισεκατομμύριά του δουλεύοντας σκληρά.
Τα παιδιά που λένε "πάμε να πετάξουμε καμιά πέτρα στους μπάτσους" ξέρουν ή καταλαβαίνουν τι γίνεται;
Ευτυχώς δεν έχω παιδιά.
Για αυτό και κάνουν ότι κάνουν Μιχάλη γιατί βλέπουν την ατιμωρησία την βουλευτική ασυλία όλων αυτών τον καθαρμάτων την ασυδοσία γενικός στην χώρα αυτή .

Μην έχεις αυταπάτες ενημερώνονται πολύ περισσότερο από ότι μπορεί να πιστεύουμε και αυτό στο λέω μετά από κουβέντα με νέους .

Δεν λέω πάντα σε όλες τις γενιές υπήρχαν και παιδιά που τους μιλούσες αλλά ήταν αλλού για αλλού λίγο η εφηβια λίγο ότι σκέφτονται με το κάτω κεφάλι και ανακαλύπτουν πράγματα νέα για αυτούς .Και από την άλλη η σκληρή πραγματικότητα......Δεν τους αδικώ για ότι και να κάνουν οι οικογένεια φταίει για τα φίδια που τους λένε οπός σωστά ανέφερες....

Γιατι στις μέρες μας αν μάθεις σε ένα παιδί να έχει ήθος και να σέβεται τους γύρω του δύστυχος θα είναι δυστυχισμένο η θα ζει σε ενα φανταστικό κόσμο . Όπως και να το κάνουμε σκατά είναι η κατάσταση....μας έχουν ξεπουλήσει όλους για να παίζουν αυτοί τα λεφτά των συντάξεων μας στο χρηματιστήριο και στο τέλος μας στέλνουν και το λογαριασμό ......ΕΛΕΟΣ
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Κλειστό το κέντρο της Αθήνας τη Δευτέρα για τις εκδηλώσεις για τον Αλ.Γ

Για στάκα!
Για αυτά φταίνε οι μηχανικοί?
Γνωρίζεις πόση τεχνική ελευθερία δίνεται στους μηχανικούς για να κατασκευαστεί ένα έργο? `Γνωρίζεις ότι για παράδειγμα θα πας μια άρτια τεχνικά μελέτη και η πολιτική ηγεσία θα στην κουτσουρέψει γιατί για τα μάτια των ιουδαίων θέλει με τα ίδια λεφτά να κάνει 5 λειψά έργα, μόνο και μόνο για να μπορέσει να φωνάξει τα κανάλια και να κόψει την κορδέλα? Νομίζεις για παράδειγμα ότι υπάρχει έστω και ένας μηχανικός ανεξαρτήτου ηλικίας, που να μην γνωρίζει για παράδειγμα ότι η άσφαλτος δεν "πέφτει" στους -5 οC? Και όμως έτσι στρώθηκε όλη η εγνατία στο κομμάτι της Ηπείρου...
Μιλάς για τον ΟΤΕ ή την ΕΡΤ... για γίνε λίγο πιο παρατηρητικός και θα δεις ότι ο αριθμός των μηχανικών είναι συντριπτικά λιγότερος από αυτόν των γραμματέων ή των γενικών καθηκόντων. Το ίδιο και στις Νομαρχίες κλπ κλπ.

Στον Ευαγγελισμό που δεν έχει κήπο, πόσοι μηχανικοί υπάρχουν για να φροντίσουν για την συντήρηση του κτιρίου? Πάντως κηπουροί, δεκάδες...
Νομίζεις ότι είναι τυχαίο ότι το "κράτος" (οι πολιτικάντηδες που το διαχειριστήκαν δηλαδή) έχει επενδύσει σε γραμματείς και όχι σε μηχανικούς?
Πως θα τάζανε λαγούς με πετραχήλια αν υπήρχε σημαντικός αριθμός μηχανικών και αν αυτοί που υπάρχουν δεν ήταν καπελωμένοι, δεν τους είχαν καταντήσει σκόπιμα προλετάριο...

Σου φαίνεται λογικό τέλος όταν σε μια σχολή μπαίνανε μόνο 40-50 άτομα να βγαίνανε χειρότεροι επιστήμονες από τώρα που στην ίδια σχολή μπάζουνε 250 άτομα? Ο πληθωρισμός αυτός σε διαβεβαιώ δεν προάγει το επίπεδο....


Πρέπει να καταλάβεις ότι, το ποιό έργο θα γίνει, που θα γίνει και πως θα γίνει, στην χώρα μας είναι πολιτική απόφαση και όχι τεχνικό ζήτημα.
Δίκιο έχεις για τους διαγωνισμούς το ζούσα κάθε μέρα παιδιά για χρόνια... ευτυχώς τους ξέφυγα :)
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Είναι λάθος.....δολοφόνησε έναν έφηβο (και μην μου πει κανείς από αμέλεια) και δεν είναι δίκαιο να μείνει μόνο 11 χρόνια την φυλακή. Οσο και αν με "τσαντίζουν" οι επαναστάτες των Β.Π. ,όσο και αν με εξοργίζουν οι ανίκανοι να μεγαλώσουν παιδιά γονείς τους,όσο και αν με θυμώνουν οι μπαχαλάκηδες που δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τον δολοφονημένο (ταξικά,κοινωνικά,ιδεολογικά) αλλά καπηλεύονται την δολοφονία του κλπ,εδώ έχουμε ένα τεράστιο λάθος της Ελληνικής δικαιοσύνης.
 

gid

Μηνύματα
7.389
Reaction score
8.623
Το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου είναι απηρχαιωμένο και κατά τη γνώμη μου πρέπει να καταργηθεί. Πρέπει απλά να σημαίνει πως δεν θα υποστεί επιβάρυνση ποινής, αφού δεν έχει κάνει στο παρελθόν αδικήματα. Δηλαδή να μην ελαφρύνεται η ποινή, απλά να μην επιβαρύνεται. Αυτό αρκεί.

Διαφορετικά είναι σαν να μας λέει ο νομοθέτης πως για να εκτίσει ο ένοχος την αποφασισμένη για το συγκεκριμένο αδίκημα ποινή πρέπει σώνει και καλά να έχει κάνει και στο παρελθόν αδικήματα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Είναι λάθος.....δολοφόνησε έναν έφηβο (και μην μου πει κανείς από αμέλεια) και δεν είναι δίκαιο να μείνει μόνο 11 χρόνια την φυλακή. Οσο και αν με "τσαντίζουν" οι επαναστάτες των Β.Π. [...] εδώ έχουμε ένα τεράστιο λάθος της Ελληνικής δικαιοσύνης.
Συμφωνώ 100% μαζί σου ότι είναι άδικο, αλλά το "λάθος" είναι γενικό, δεν είναι "εδώ", δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Θα ήθελα πολύ οι ποινές να είναι πιο αυστηρές, είτε πρόκειται για "διαβόητη" και με πολιτικό βάρος περίπτωση (όπως η συγκεκριμένη) είτε πρόκειται για μια δολοφονία ενός φουκαρά που δεν ασχολήθηκε κανείς.

Εφόσον όμως οι ποινές είναι έτσι όπως είναι, το λάθος θα ήταν να δίνονται με βάση το πόσο παίχτηκε μια υπόθεση στα κανάλια, το πόσο μεγάλο πολιτικό βάρος έχει, ποιό είναι το "λαϊκό περί δικαίου αίσθημα" κλπ. κλπ. κλπ. Ενώ δηλαδή διαισθητικά θα θέλαμε όλοι να ρίξουμε στους δικαστές μια μούντζα, νομίζω στην πραγματικότητα πρέπει να τους πούμε μπράβο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.270
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top