Κλιματική αλλαγή

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
επειδή δεν έχω ούτε τις εξειδικευμένες γνώσεις ούτε τα επιστημονικά δεδομένα για να βγάλω συμπέρασμα για το αν η κλιματική αλλαγή είναι ανθρωπογενής ή όχι,

για το λόγο αυτό πιστεύω
αυτό που λέει το σύνολο της σχετικής επιστημονικής κοινότητας και όχι όποιον έχει άπειρα σχετικά βίντεο στο youtube, και ειδικά όταν οι σπουδές του (... μπορεί λαμπρές, δεν το γνωρίζω, αλλά ..) δεν έχουν άμεση σχέση με το θέμα.

Εκεί πήγαινε το πιστεύω και πουθενά αλλού.

Και το ότι υπάρχουν συμφέροντα πίσω από αυτά και από τη μία μεριά και από την άλλη (όπως και παντού), δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχει και μια κρατούσα επιστημονική άποψη
Όπως πολύ σωστά καταλήγεις, αυτό που έχουμε για την κλιματική αλλαγή είναι "μια κρατούσα επιστημονική {άποψη}". Και ως "άποψη" είναι εξελισσόμενη και...πολιτικά ελεγχόμενη...(αυτά που ισχυρίζεται ο εν λόγω Καθηγητής ουδόλως αποτελούν...καινά δαιμόνια...).
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ω, κλιματική αλλαγή χά χά άλλο ενα θέμα που προσφέρεται για αντιπαράθεση. Σαν τον ιό και το ενδιαφέρον θέμα εαν η επιστήμη εμπεριέχει μέαα της "πίστη".

Ας κάνω μια πρόβλεψη : Δε θα βγάλετε ποτέ άκρη.

Δε παρακολουθήσα το θέμα καθόλου, ενα πράγμα ξέρω μόνο (μπορεί να έχει αναφερθεί), εαν σας ενδιαφέρει το θέμα πρέπει να σταθείτε στην καμπύλη της αλλαγής της θερμοκρασίας και απο πότε και μετά παρουσιάζουν δεδομένα οι επιστήμονες. Δείτε και πιο πίσω χρονικά. Πολύ πιο πίσω.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Όπως πολύ σωστά καταλήγεις, αυτό που έχουμε για την κλιματική αλλαγή είναι "μια κρατούσα επιστημονική {άποψη}". Και ως "άποψη" είναι εξελισσόμενη και...πολιτικά ελεγχόμενη...(αυτά που ισχυρίζεται ο εν λόγω Καθηγητής ουδόλως αποτελούν...καινά δαιμόνια...).
Δηλαδή εσύ τι περιμένεις να δεις ακριβώς, κύριε δικαστά της επιστημονικής αλήθειας, για να περάσουμε από την "κρατούσα επιστημονική άποψη" στα επιστημονικά δεδομένα; Μήπως καμία εξίσωση του τύπου E=mc^2 που να αποδεικνύει την κλιματική αλλαγή;

Σε ένα αρκούντως πολύπλοκο σύστημα όπως είναι ο πλανήτης, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ, οπότε πάντα θα υπάρχει χώρος για αντίθετες φωνές (εκ του πονηρού ή όχι). Και άρα το μόνο με το οποίο θα μπορούμε να πορευτούμε (για εμάς τους κοινούς θνητούς μιλάω) είναι η "κρατούσα επιστημονική άποψη". Ακριβώς δηλαδή όπως κάνουμε και με το εμβόλιο κλπ. Ή μήπως και εκεί δεν υπάρχουν αντιρρησίες επιστήμονες; Και κάποιοι "πρόθυμοι" να τους πιστέψουν;

Και πως βρε παιδί μου, ω τι σύμπτωση, οι πρόθυμοι είναι και στις δύο περιπτώσεις πάνω κάτω οι ίδιοι.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ένα καλό άρθρο, για τα .........πράσινα άλογα!

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.657
Από το ντιφενς πόιντ ο αγαπητός Φώσκολος.

Ε ρε γλέντια.. :lol:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Το κακό με τους τσακωμούς για την κλιματική αλλαγή είναι ότι χάνουμε χρόνο για κάτι που δεν αμφισβητείται, ενώ θα έπρεπε να σπαταλάμε την ενεργειά μας στον καθολικό τρόπο εφαρμογής των απαραίτητων μέτρων. Γιατί εκεί γίνεται πολιτική εκμετάλλευση κι από τις δύο πλευρές.

Το είχα ξαναβάλει τον περασμένο μήνα:


Όταν θες να μειώσεις τις εκπομπές, ξεκινάς από εκεί που θα έχεις το μεγαλύτερο ποσοστιαίο κέρδος.

Υπάρχουν τεράστιες πληθυσμιακές ομάδες στην Ασία (και την Αφρική) που θα επιλέξουν τον πιο εύκολο και φτηνό τρόπο παραγωγής ενέργειας. Κι αν, ή όταν, βγουν από τη φτώχεια, θα καταναλώνουν περισσότερο. Όλα αυτά έχουν αρνητικό αντίκτυπο στις εκπομπές αερίων που συμβάλλουν στην κλιματική αλλαγή.

Εμείς, στη Δύση, είμαστε ως συνήθως στον κόσμο μας, συζητώντας για τις κλανιές των αγελάδων και τις ενοχές που πρέπει να έχουν οι ευκατάστατοι επειδή καταναλώνουν. Κατευθείαν στην ιδεολογική εκμετάλλευση.

Δεν είναι μόνο ο υπερπληθυσμός που μας φρενάρει. Το ολοένα και μεγαλύτερο ποσοστό του παγκόσμιου πληθυσμού που ξεπερνάει την φτώχεια, γίνεται πολλαπλάσια πιο ενεργοβόρο.
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Δηλαδή εσύ τι περιμένεις να δεις ακριβώς, κύριε δικαστά της επιστημονικής αλήθειας, για να περάσουμε από την "κρατούσα επιστημονική άποψη" στα επιστημονικά δεδομένα; Μήπως καμία εξίσωση του τύπου E=mc^2 που να αποδεικνύει την κλιματική αλλαγή;

Σε ένα αρκούντως πολύπλοκο σύστημα όπως είναι ο πλανήτης, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ, οπότε πάντα θα υπάρχει χώρος για αντίθετες φωνές (εκ του πονηρού ή όχι). Και άρα το μόνο με το οποίο θα μπορούμε να πορευτούμε (για εμάς τους κοινούς θνητούς μιλάω) είναι η "κρατούσα επιστημονική άποψη". Ακριβώς δηλαδή όπως κάνουμε και με το εμβόλιο κλπ. Ή μήπως και εκεί δεν υπάρχουν αντιρρησίες επιστήμονες; Και κάποιοι "πρόθυμοι" να τους πιστέψουν;

Και πως βρε παιδί μου, ω τι σύμπτωση, οι πρόθυμοι είναι και στις δύο περιπτώσεις πάνω κάτω οι ίδιοι.
Φυσικά και δεν περιμένω κάποια οριστική επιστημονική θέση για το πως ακριβώς δημιουργείται και ποιοι είναι όλοι οι παράγοντες που συμβάλλουν στην κλιματική αλλαγή. Η σχετική έρευνα είναι διαρκής και δύσβατη.
Απλώς, επεσήμανα ότι μπορεί κάποιος να πιστεύει ότι του φαίνεται πιο αληθινό, ρεαλιστικό κλπ. αλλά τούτο δεν αποτελεί ακόμη την επιστημονική αλήθεια.
Όπως εξήγησα, ο λόγος που εγώ τουλάχιστον δεν "πιστεύω" την κρατούσα επιστημονική άποψη έγκειται στο γεγονός (που έχω βιώσει ο ίδιος) ότι η "επικράτηση" της συγκεκριμένης άποψης είναι αρκούντως πολιτική.
Η συσχέτιση με το εμβόλιο είναι επισφαλής και λαθεμένη. Το συγκεκριμένο ζήτημα είναι πολύ πιο περιορισμένο και δυνάμενο να μελετηθεί πλήρως, ακόμη και με τις μεταλλάξεις του ιού.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Φυσικά και δεν περιμένω κάποια οριστική επιστημονική θέση για το πως ακριβώς δημιουργείται και ποιοι είναι όλοι οι παράγοντες που συμβάλλουν στην κλιματική αλλαγή. Η σχετική έρευνα είναι διαρκής και δύσβατη.
Απλώς, επεσήμανα ότι μπορεί κάποιος να πιστεύει ότι του φαίνεται πιο αληθινό, ρεαλιστικό κλπ. αλλά τούτο δεν αποτελεί ακόμη την επιστημονική αλήθεια.
Όπως εξήγησα, ο λόγος που εγώ τουλάχιστον δεν "πιστεύω" την κρατούσα επιστημονική άποψη έγκειται στο γεγονός (που έχω βιώσει ο ίδιος) ότι η "επικράτηση" της συγκεκριμένης άποψης είναι αρκούντως πολιτική.
Η συσχέτιση με το εμβόλιο είναι επισφαλής και λαθεμένη. Το συγκεκριμένο ζήτημα είναι πολύ πιο περιορισμένο και δυνάμενο να μελετηθεί πλήρως, ακόμη και με τις μεταλλάξεις του ιού.
Αγαπητέ Prince, η κλιματική αλλαγή είναι δεδομένη. Αυτό που "παίζει" είναι το πώς εκμεταλλεύονται οι παρατάξεις τις ακραίες μελέτες ή ακόμα και τις διακυμάνσεις στις ίδιες μελέτες.

Δεν λέμε ότι σε 20 χρόνια θα πεθάνουν όλοι ούτε όμως ότι πρέπει να αναβάλουμε τα μέτρα για καμιά πενηνταριά χρόνια.

Και για να σε προλάβω, η ιδεολογική μου ταυτότητα είναι απέναντι από αυτούς που καίγονται για το περιβάλλον. Κι αυτό γιατί η ατζέντα τους πατάει στο περιβάλλον για να περάσει κι άλλα θέματα στο πακέτο.

Τους γράφω στα @@ μου όταν μου λένε να γίνω vegan, ή να μην ταξιδεύω, ή να έχω ανεμιστήρα αντί για κλιματιστικό, ή οτιδήποτε που έχει μορφή εκδίκησης για τους γνωστούς λόγους.

Αυτό που οφείλουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε όλοι να βρούμε την πιο σωστή και ουδέτερη πολιτικά λύση, μακριά από κομματικές κουτοπονηριές και ευαισθησίες επιπέδου ευχολογίου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
η κλιματική αλλαγή δεν είναι κάτι που μπορούμε να αλλάξουμε...ούτε καν να καθυστερήσουμε
είναι ένα ζωντανό πλανητικό φαινόμενο με απίστευτες παραμέτρους...... και όλοι οι επιστήμονες επειδή ακριβώς έχει τόσες μεταβλητές...και συγκεκριμένα κονδύλια έρευνας ο καθένας....προσπαθούν να την αποδώσουν στις μεταβλητές που ερευνούν (και χρηματοδοτούνται)


όταν σταθεροποιηθεί η αλλαγή αυτή θα πρέπει ως είδος να προσαρμοστούμε....όπως κάνουμε χιλιάδες χρόνια τώρα
εκεί είναι το δύσκολο κομμάτι λόγω της αποσταθεροποίησης της παγκόσμιας οικονομίας που θα προκληθεί κυρίως από μεταναστεύσεις, αλλαγή χρήσης γης ,λειψυδρίας, ερημοποιήσεων και των τοπικών κλιματικών αλλαγών.....
θα δούμε βεδουίνους να κρατάνε ομπρέλα και εσκιμώους να κατεβάζουν καλοκαιρινά :roflmao:

ήδη η μεσόγειος έχει ξεκινήσει να μετατρέπεται σε τροπική ζώνη....κ αυτό δεν θα αλλάξει....είναι πάνω από τις ανθρώπινες τεχνολογικές δυνάμεις
θα μεταβληθεί το ανθρώπινο οικοσύστημα...θα πεθάνει κόσμος.....θα γίνουν πόλεμοι κλπ κλπ τα γνωστά..... μέχρι να ισορροπήσουν οι οικονομίες των πιο ισχυρών

κοινώς θα πεθάνετε όλοι! :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.657
η κλιματική αλλαγή δεν είναι κάτι που μπορούμε να αλλάξουμε...ούτε καν να καθυστερήσουμε
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλα λόγια μη λες.

Είναι μεγάλες οι δυνατότητες πλέον.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
η κλιματική αλλαγή δεν είναι κάτι που μπορούμε να αλλάξουμε...ούτε καν να καθυστερήσουμε
είναι ένα ζωντανό πλανητικό φαινόμενο με απίστευτες παραμέτρους...... και όλοι οι επιστήμονες επειδή ακριβώς έχει τόσες μεταβλητές...και συγκεκριμένα κονδύλια έρευνας ο καθένας....προσπαθούν να την αποδώσουν στις μεταβλητές που ερευνούν (και χρηματοδοτούνται)


όταν σταθεροποιηθεί η αλλαγή αυτή θα πρέπει ως είδος να προσαρμοστούμε....όπως κάνουμε χιλιάδες χρόνια τώρα
εκεί είναι το δύσκολο κομμάτι λόγω της αποσταθεροποίησης της παγκόσμιας οικονομίας που θα προκληθεί κυρίως από μεταναστεύσεις, αλλαγή χρήσης γης ,λειψυδρίας, ερημοποιήσεων και των τοπικών κλιματικών αλλαγών.....
θα δούμε βεδουίνους να κρατάνε ομπρέλα και εσκιμώους να κατεβάζουν καλοκαιρινά :roflmao:

ήδη η μεσόγειος έχει ξεκινήσει να μετατρέπεται σε τροπική ζώνη....κ αυτό δεν θα αλλάξει....είναι πάνω από τις ανθρώπινες τεχνολογικές δυνάμεις
θα μεταβληθεί το ανθρώπινο οικοσύστημα...θα πεθάνει κόσμος.....θα γίνουν πόλεμοι κλπ κλπ τα γνωστά..... μέχρι να ισορροπήσουν οι οικονομίες των πιο ισχυρών

κοινώς θα πεθάνετε όλοι! :laugh:
Δε θα μας πάει ο Ιλον Μάσκ στον Άρη ? :)
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Αγαπητέ Prince, η κλιματική αλλαγή είναι δεδομένη. Αυτό που "παίζει" είναι το πώς εκμεταλλεύονται οι παρατάξεις τις ακραίες μελέτες ή ακόμα και τις διακυμάνσεις στις ίδιες μελέτες.

Δεν λέμε ότι σε 20 χρόνια θα πεθάνουν όλοι ούτε όμως ότι πρέπει να αναβάλουμε τα μέτρα για καμιά πενηνταριά χρόνια.

Και για να σε προλάβω, η ιδεολογική μου ταυτότητα είναι απέναντι από αυτούς που καίγονται για το περιβάλλον. Κι αυτό γιατί η ατζέντα τους πατάει στο περιβάλλον για να περάσει κι άλλα θέματα στο πακέτο.

Τους γράφω στα @@ μου όταν μου λένε να γίνω vegan, ή να μην ταξιδεύω, ή να έχω ανεμιστήρα αντί για κλιματιστικό, ή οτιδήποτε που έχει μορφή εκδίκησης για τους γνωστούς λόγους.

Αυτό που οφείλουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε όλοι να βρούμε την πιο σωστή και ουδέτερη πολιτικά λύση, μακριά από κομματικές κουτοπονηριές και ευαισθησίες επιπέδου ευχολογίου.
Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς με το ότι "η κλιματική είναι δεδομένη". Η φασαρία, όση μπορεί να γίνει, αφορά το πλήρες φάσμα των αιτίων και, βάσει αυτών, τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν. Highly political issue...παρά επιστημονικό πλέον.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλα λόγια μη λες.

Είναι μεγάλες οι δυνατότητες πλέον.
Καμία δυνατότητα Κώστα....μακάρι με ένα dirac να τα ισιώναμε όλα και να ξεμπερδεύαμε...αλλά μάλλον θα κάναμε περισσότερο κακό

ως προς την μόλυνση του περιβάλλοντος μπορούμε να κάνουμε πολλά...ως προς το κλίμα είμαστε απλά θεατές και μας πάει βόλτα ο πλανήτης

έχουμε κάνει πρόοδο στην διαχείριση των υδάτινων πόρων...αλλά μέχρι εκεί
αν μπορούσαμε να αλλάξουμε το κλίμα θα νεκρώναμε και τον πλανήτη μια ώρα αρχύτερα ....
είναι μια φυσιολογική του διαδικασία για να ανακυκλώνει την ζωή όπως και να την προστατεύει

δεν γυρνάνε όλα γύρω από τον άνθρωπο
η Γη μας έχει γραμμένους
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δε θα μας πάει ο Ιλον Μάσκ στον Άρη ? :)
αυτόν τον πλανήτη τον έκλεισαν ρεζερβέ οι κομμουνιστές....θα περιμένεις άλλον :biggrin:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Ωχ Παναγία μου....πάνω που απ-έκλεισε :biggrin: ένα μέτωπο με τον covid, ένα καινούριο ανοίγει με την κλιματική αλλαγή.

Πόσα ν' αντέξω ο άνθρωπος...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
στην γεωστρατηγική - διεθνή πολιτική να τον δεις....

Σπέρνει! :biggrin:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Ας κυνηγάμε τις αγελάδες που κλάνουν "εμείς".

----------
Κίνα-ΗΠΑ: «Ναυάγιο» στις συζητήσεις για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής

«Η Κίνα έχει ήδη τα δικά της σχέδια και οδικό χάρτη για την επίτευξη των κλιματικών της στόχων»

 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.067
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top