Κορνες, λαμπες και πικαπ ! Ενα Vintage PA στο σαλονι!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Ασταφταρε, πες στον άνθρωπο πόσο έχει το τέτχιο, το ντιμπιεξ, να τελειώνει.

Και παλιά μ'αυτο τα παίζανε ωρε κοπελι.

Άντε, κάνε μία αναδρομή στα παλιά, τι χρησιμοποιούσαν πιό πολύ;
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Εχω δοκιμάσει ενεργο κρος παλιότερα με πολυ μετρια αποτελέσματα ( οχι το ψηφιακό ντι μπι εξ). Νομιζω με ενα ρικαπ στο jbl 5232 και γενικά ενα φρεσκάρισμα, λογο απλης σχεδίασης του θα εχω καλύτερο ίσως αποτελεσμα..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Δυστυχώς ή ευτυχώς, για αυτές τις εφαρμογές, τα ντιμπιεξ αυτά είναι οι μόνες αξιόλογες λύσεις σε προσιτό κόστος, με αποτέλεσμα σαφώς ανώτερο από παθητικά κρος, για πολλαπλούς λόγους.

Οτιδήποτε άλλο ενεργό, φτηνότερο, είναι άθλιο για αυτά τα μεγάφωνα.

Αν θες να δώσεις μπόλικα λεφτά, έχει και καλύτερες επιλογές, αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη δεν χρειάζεται, τα θεωρώ πεταμένα λεφτά, ενω αυτές οι επιλογές είναι πολύ δοκιμασμένες και θεωρούνται ιδανικές.

Ας μας πει κι ο Νικ τη γνώμη του, τα έχει φάει με το κουτάλι αυτά.. ;)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ας μας πει κι ο Νικ τη γνώμη του, τα έχει φάει με το κουτάλι αυτά.. ;)
Aν θέλει ας πάρει ένα dsc 280.

jbl-dsc-280-116632.jpg


Aν όμως ΔΕΝ θέλει να περάσει χρόνια ρυθμίζοντας και ξαναρυθμίζοντας, παίρνει το dbx που είναι και τσάμπα...
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ισως και να ειναι ετσι, αλλα τωρα μιας και εχω το 5232 λεω να δω τι μπορεί να κανει αυτό για αρχη. Τα dbx δεν ειχαν ολα καλο ηχο, μονο τα τελευταια εχουν.

Να εδω ο μεντορας απο τζαπαν που τα έχει δοκιμασει ολα, προς στιγμήν κατέληξε και αυτος στο ντι μπι εξ

http://wabikichi.blog133.fc2.com
 


D

Deleted member 38719

Guest
Εκπληκτικό σύστημα, Νίκο! Το έχω ακούσει και live όταν είχα έρθει για το sony cdp. του ταιριάζει πολύ η Ιαπωνική jazz... Μπράβο!
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ενεργοί φαιναλι μετα απο κάποιες αναποδιες του προ και ελάχιστο χρονο λογο δουλειάς.... Κροσοβερ το παλιο καλο BSS fds 310, σημείο κρος οι 560, σημείο κρος του τουιτερ καπου στους 7κ, ρύθμιση κρος με το αυτί ( μου πηρε 2 μέρες σχεδον φουλ ταιμ). Ιδού τα αποτελέσματα :

 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top