Κουνουπια


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Υπόψιν μυρίζει λιγάκι (απ οσο θυμάμαι ) για μερικές ώρες..
Ψέκασα πριν 10 μέρες, δεν μύριζε καθόλου. Ίσως γιατί
στα σχόλια διαβάζω ότι δεν έχει πλέον καμία σχέση με το παλιό που έβγαζαν..γιατί έχουν μειώσει κατά πολύ την δραστική ουσία
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Σαμπ πάρε. Δυο τεμάχια.
Παίζει ρόλο αν είναι sealed η ported;
Ο ανεμιστήρας κάτι κάνει στην αρχή μόνο.ετσι και κάτσεις να φας μετά από λίγο μπαίνεις μέσα...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.342
Reaction score
30.715
Εγω φετος δεν εχω κανενα κουνουπι και τις τελευταιες μερες με τον καυσωνα αλλα και ακομα εχω σιτες και παραθυρα τερμα ανοιχτα καθε βραδυ ! Το μονο που κανω ειναι ενας ψεκασμος το μηνα σε ολες τις επιφανειες στο μπαλκονι (3 οροφος)
 
Last edited:

jag

Μηνύματα
9.161
Reaction score
27.397
Κουνούπια τίγρεις δυσκολεύουν τη θέαση του τελικού :smg:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Εγω φετος δεν εχω κανενα κουνουπι και τις τελευταιες μερες με τον καυσωνα αλλα και ακομα εχω σιτες και παραθυρα τερμα ανοιχτα καθε βραδυ ! Το μονο που κανω ειναι ενας ψεκασμος το μηνα σε ολες τις επιφανειες στο μπαλκονι (3 οροφος)
Με τι ψ´εκασες ?
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.342
Reaction score
30.715
Πριν λιγες μερες εκανα τον πεμπτο ψεκασμο για φετος με K-Othrine . Τα κουνουπια φετος ηταν ελαχιστα και παστιλια στο υπνοδωματιο βαλαμε 5-6 φορες. Η παγιδα πιανει κουνουπια αλλα νομιζω την μεγαλη διαφορα κανει το καταβρεγμα ολων των εξωτερικων επιφανειων με το K-othrine.
Σταθερα με K-Othrine μια φορα τον μηνα. Φετος μολις εγινε ο τριτος ψεκασμος και για πρωτη φορα ψεκασα και τις σιτες ( και καθαρισα μετα τα τζαμια που γιναν χαλια)
Εχω κατι παλια σεντονια και σκεπαζω ψησταρια - γλαστρες με μυρωδικα οσο ο κηπουρος ψεκαζει .
 



MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Ουσιαστικά είναι παγίδες με δόλωμα διοξείδιο του άνθρακα που "τρελαίνει" τα κουνούπια, γιατί νομίζουν ότι προέρχεται από κάποιο ζώο. Είναι πολύ αποτελεσματικές κι έχουν χρησιμοποιηθεί και στην Ελλάδα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Που εχει να παρουμε. Ηρθα να παρω τη μανα μου απο Χαλκιδική και ηδη με εχουν τρελανει. Ακριβα την πληρωσα την υπεροχη βολτα στη φεγγαρολουστη παραλία με τη νυχτερινή αυρα. Εκει δεν ειχε, αλλα μετα στον κηπο...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.342
Reaction score
30.715
Το θεμα ειναι οι φιαλες διοξειδιου και οχι η παγιδα που ειναι πολυ απλη.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.342
Reaction score
30.715
Εγω αν ειχα κηπο θα δοκιμαζα οπωσδηποτε Mosquito Fogger που διωχνει κυριως τα κουνουπια για 4-5 ημερες, και οχι κατι που τα προσελκυει .
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Η χρήση τους έχει περισσότερο νόημα σε ομάδες που καλύπτουν μεγάλες περιοχές. Είναι συσκευές μεγάλου μεγέθους και κόστους, γι'αυτό συνήθως χρησιμοποιούνται από δήμους ή άλλους φορείς. Απ'όσο έχω διαβάσει, είναι πολύ αποτελεσματικές στο να μειώνουν δραματικά τον πληθυσμό των κουνουπιών σε περιοχές που μαστίζονται από αυτά λόγω τοπικών συνθηκών.
Υπάρχουν πάντως και μικρότερες, "οικιακής" χρήσης, αλλά δε γνωρίζω την αποτελεσματικότητά τους όταν χρησιμοποιούνται μεμονωμένα.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.342
Reaction score
30.715
Ortho Home Defense Backyard Mosquito and Bug Killer Area Fogger

Η χρήση τους έχει περισσότερο νόημα σε ομάδες που καλύπτουν μεγάλες περιοχές. Είναι συσκευές μεγάλου μεγέθους και κόστους, γι'αυτό συνήθως χρησιμοποιούνται από δήμους ή άλλους φορείς. Απ'όσο έχω διαβάσει, είναι πολύ αποτελεσματικές στο να μειώνουν δραματικά τον πληθυσμό των κουνουπιών σε περιοχές που μαστίζονται από αυτά λόγω τοπικών συνθηκών.
Υπάρχουν πάντως και μικρότερες, "οικιακής" χρήσης, αλλά δε γνωρίζω την αποτελεσματικότητά τους όταν χρησιμοποιούνται μεμονωμένα.
Υπαρχουν και μικρα οτι πρεπει για ερασιτεχνικη χρηση σε κηπους.
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Μήπως να αρχίζαμε να βλέπουμε σοβαρότερα αυτές τις παγίδες διοξειδίου; Μαζικά;
Είναι πληγή τα άτιμα που πρέπει να εξαλειφθεί. Είναι μια παρέμβαση στη φύση στην οποία διόλου δεν θα αντιταχθώ.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top