Κουνουπια

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Παλιά βάζαμε φωτιά σε καφέ.
Σε 2 κουταλιές ελληνικό καφέ , κατά προτίμηση φθηνό ή μπαγιάτικο , πάνω σε αλουμινόχαρτο και αυτό μέσα σε ένα πιατάκι, του έβαζες φωτιά με αναπτήρα από τη μια πλευρά και αυτό καιγόταν σιγά σιγά βγάζοντας λίγο καπνό και μυρωδιά που έδιωχνε τα κουνούπια.
Το βάζαμε σχετικά κοντά ή κάτω από το τραπέζι.
Αυτο το κανουν στη Σκοπελο για τις σφηκες, κι ειναι για μικρη περιοδο 5ης μιας ωρας. Θα θςλα κατι πιο μακροπροθεσμο.
Ακριβώς. Χρησιμοποιούσαν τον ελληνικό καφέ σε ταβέρνα στα Σύβοτα, όπου υπήρχε τεράστιο πρόβλημα με σφήκες, με μεγάλη επιτυχία. Απλώς δεν έπρεπε να κάθεσαι στην φορά του καπνού γιατί αλλιώς δεν καταλάβαινες τι έτρωγες. :biggrin:
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Λοιπόν τα κατέβασα για να τα ξεσκονίσω και να τα ξαραχνιάσω.
Σε λίγο θα κληθούν αν τυχόν εμφανιστούν κουνούπια.
Είναι αυτά:
Για μύγες κάνουν κάτι; Το φώς πόσο δυνατό είναι;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Κάτω έχουν ένα πιατάκι που μαζεύονται τα ζουζούνια καθώς πέφτουν νεκρά.
Εκεί έχω δει και μικρές μύγες, αλλά σπάνια.
Πιο πολύ βλέπω κουνούπια και κάτι μικρές πεταλουδίτσες.
Ίσως διότι συνήθως το ανάβω βράδυ που κυκλοφορούν κυρίως κουνούπια, ενώ οι μύγες δεν είναι νυκτόβιες.
Οι μύγες μας σπάνε τα νεύρα την ημέρα και τα κουνούπια την νύχτα.
Το φως είναι όπως ένα φωτάκι νυκτός. Στο σκοτάδι σε βοηθάει να βλέπεις τον χώρο.
Είναι μωβ χρώμα που ρέπει προς το Black Light.
 
  • Like
Reactions: gid

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.104
Reaction score
30.054
Το πρωί που κατεβαίνω με το ποδήλατο στο γραφείο, στη Νέα Παραλία εκεί όπου υπάρχουν οι δενδροστοιχίες, από ΜΜΘ μέχρι Μακεδονια Παλλάς, αυτή την εποχή μαζεύω κατά δεκάδες επάνω μου τα μικρά "μυγάκια" (πράσινα). Κανονική ανθρώπινη μυγοπαγιδα. Όταν κατεβαίνω από το ποδήλατο τιναζομαι πολύ καλα και πάλι κάποια μένουν.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Μια τέτοια συσκευή μου είχε δώσει ο γαμπρός μου πριν χρόνια, ισχυριζόμενος ότι δεν του έκανε τίποτα. Την έβαλα στο δωμάτιο μου (υπνοδωμάτιο) κ έκτος από ένα ισχυρό φως που δεν με άφηνε να κοιμηθώ, στα κουνούπια ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ
Υπαρχει μια μικρη ελπιδα αν την εχεις αναμμενη πριν μπεις στο δωματιο να πεσει κανενα πανω
Με ανθρωπο στο δωματιο ειναι σαν να μην υπαρχει.
Στην δικη μου ειχα βαλει μεχρι και ειδικο mosquito attractant χωρις αποτελεσμα.
Τα εχω γραψει στις πρωτες σελιδες του νηματος.
Μετα το κοιταξα ποιο ειδικα και απο επιστημονικες μελετες εχει φανει πως δεν κανουν τιποτα.
Οι λαμπες (που τις πουλανε στα μαγαζια ηλεκτρικων ειδων) πρεπει να αλλαζουν καθε σεζον.

Η μονη ελπιδα να κανει δουλεια ειναι με πηγη co2 - δηλαδη με φιαλη .
Δοκιμασα με ζυμωση σαν πηγη διοξειδιου και παλι χωρις αποτελεσμα.
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Παίξτε το "Riding a Mosquito" για να εμπνευστείτε!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
- παρατηρώ τελευταία πως έχει περισσότερα την ημέρα παρά την νύχτα . . . pas mal . . .


1654695601184.png
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
και εγώ το ίδιο, για διάφορους λόγους δεν έχω ψεκάσει δεύτερη φορά
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.960
Πλουτώνιο ψεκάσατε; :p
 


D

Deleted member 35

Guest
Τις τελευταίες μέρες με την άπνοια έγινε το θαύμα. Η μάνα μου ζήτησε φιδάκια. Τόσα χρόνια δεν τολμουσαμε να βάλουμε ούτε στην διπλανή πόλη γιατί της μύριζαν. Όμως τώρα δεν μπορεί να καθίσει στο μπαλκόνι με την άνεση της καθώς την έχουν ταράξει.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Φίλες/Φίλοι,
ψαχνωστας για μεθοδο εξοντωσης κουνουπιων στον κηπο, εχω παραλάβει το γνωστό draker αποθητικό.
Ήθελα να ρωτησω:
1, μπορώ άφοβα να ψεκάσω πάνω σε φυτά και δέντρα? υπάρχει κάποια αντένδειξη για τα φυτά/δέντρα του κήπου?
2, ξέρετε αν το συγκεκριμένο κάνει και για τις κατσαρίδες?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.960

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.305

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Katol ρεεεε. :tongue:

Μισώ τα κουνουποφίδια σχεδόν όσο τα κουνούπια, ποτέ δεν χρησιμοποίησα ούτε πρόκειται.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top