Κριτήρια επιλογής cd-player.

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Πρόκειται να αγοράσω ένα cd player και θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και τον τρόπο που το επιλέγουμε.
Δηλαδή τι είναι εκείνο που πρέπει να προσέξω βλέποντας και συγκρίνοντας τα στο internet. Ξέρω ότι πάλι θα προτείνεται 'άκουσε τα' αλλά είναι έτσι ;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί εδώ και πολλάαα (10) χρόνια έχω ένα player της Marantz 63se και όπως θεωρώ λογικό μετά από πολλές ώρες λειτουργίας...σταμάτησε να διαβάζει τα cds.
Αγόρασα λοιπόν ένα απλό dvd της sony ως προσωρινή λύση των 100€ και μου φάνηκε ότι παίζει καλύτερα. είναι δυνατόν κάτι τέτοιο ;

Τώρα για την αγορά που έλεγα, αν υποθέσουμε ότι διαθέτουμε ~600€ (πολά για το δικό μου προϋπολογισμό) πιστευετε ότι το αποτέλεσμα είναι ανάλογο της αξία του ; Ο χρόνος ζωής του από τι εξαρτάται..; Το service σε περίπτωση βλάβης σε περίοδο εκτός εγγυησης είναι κάτι που υπολογίζεται κατά την επιλογή συσκευής (εταιρείας) ;

Καταλαβαίνω ότι τα ερωτηματά μου είναι γενικά και φαντάζομαι δύσκολα να απαντηθούν αλλά θα ήθελα τα δικά σας κριτήρια για την αγορά της συγκεκριμένης συσκευής.

Ευχαριστώ.


Υ.Γ. Το Marantz πιστεύετε ότι 'αξίζει' να το επισκευάσω ;
 

Μηνύματα
4.114
Reaction score
3.656
Πρόκειται να αγοράσω ένα cd player και θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και τον τρόπο που το επιλέγουμε.
Δηλαδή τι είναι εκείνο που πρέπει να προσέξω βλέποντας και συγκρίνοντας τα στο internet. Ξέρω ότι πάλι θα προτείνεται 'άκουσε τα' αλλά είναι έτσι ;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί εδώ και πολλάαα (10) χρόνια έχω ένα player της Marantz 63se και όπως θεωρώ λογικό μετά από πολλές ώρες λειτουργίας...σταμάτησε να διαβάζει τα cds.
Αγόρασα λοιπόν ένα απλό dvd της sony ως προσωρινή λύση των 100€ και μου φάνηκε ότι παίζει καλύτερα. είναι δυνατόν κάτι τέτοιο ;



NAI είναι δυνατόν αφου σε 10 χρόνια η ψηφιακή τεχνολογία έκανε άλματα. Πιθανόν αν την έψαχνες την δουλειά και με λιγότερα λεφτά να ακουγόταν καλύτερα.


Τώρα για την αγορά που έλεγα, αν υποθέσουμε ότι διαθέτουμε ~600€ (πολά για το δικό μου προϋπολογισμό) πιστευετε ότι το αποτέλεσμα είναι ανάλογο της αξία του ;



ανάλογα πως το βλέπεις. Αν περιμένεις να αλλάξουν όλα ριζικά μάλλον όχι. Αν περιμένεις σε κάποιους τομείς βελτίωση αισθητή μάλλον ναι.



Ο χρόνος ζωής του από τι εξαρτάται..;


Από την συχνότητα λειτουργίας , την καταπόνηση που θα δεχτεί , τις συνθήκες διατήρησης , την ποιότητα της συσκευής , την τύχη που θα έχεις.





Το service σε περίπτωση βλάβης σε περίοδο εκτός εγγυησης είναι κάτι που υπολογίζεται κατά την επιλογή συσκευής (εταιρείας) ;



Αν είσαι άτυχος ή "κακός χειριστής" ή αποφασισμένος να το κρατήσεις μία ζωή ΝΑΙ.







Υ.Γ. Το Marantz πιστεύετε ότι 'αξίζει' να το επισκευάσω ;


ΟΧΙ
Αυτά από μένα.:)
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Όχι δεν είναι λογικό να παίζει καλύτερα. Ίσως το υπόλοιπο σύστημα να αδικούσε το Marantz που δεν άφηνε να αναδείξει τις αρετές του διότι το Marantz έχει αρετές. Ίσως να είναι και μια λανθασμένη πρώτη εντύπωση, συμβαίνουν αυτά, βλέπε πολλοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το mp3 από το ασυμπίεστο σήμα. Βλέπε ότι άλλοι προτιμούν το mp3 από το μη απωλεστικό.

Προσωπικά επειδή πιστεύω στο Marantz πιθανό να το επισκεύαζα. Όχι δεν έχει ξεπεραστεί ούτε πρόκειται να ξεπεραστεί όσων αφορά την ψηφιακή αναπαραγωγή cds. Θα σου πρότεινα να ψάξεις και το ενδεχόμενο το Marantz το μόνο που χρειάζεται να είναι ένα απλό ανέξοδο καθάρισμα στο laser.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Κριτήρια επιλογής cd-player.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σε αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο θα θέλατε να πείτε κανα-δυο συμβουλές..
...
.... τα δικά σας κριτήρια για την αγορά της συγκεκριμένης συσκευής (cd).
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Κριτήρια επιλογής cd-player.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σε αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο θα θέλατε να πείτε κανα-δυο συμβουλές..
Κριτήρια υπάρχουν πολλά το θέμα είναι ότι κάθε άτομο αλλάζει την ιεράρχησή τους ανάλογα με τις ανάγκες του και τις επιλογές του...

Π.χ. Κάποιοι επιλέγουν με βασικό παράγοντα το "όνομα" του κατασκευαστή, κάποιοι άλλοι με τις δυνατότητες και τις ευκολίες που τους παρέχει το μηχάνημα, κάποιοι με κριτήριο την ηχητική ποιότητα ενώ κάποιοι άλλοι με κριτήριο τον λόγο απόδοσης προς τιμή...

Εγώ πάντως δεν σκοπεύω να δώσω πλέον πολλά λεφτά σε CD player. Περιμένω την νέα γενιά μουσικών server και θα περάσω όλη μου την συλλογή cd (1000-1200 κομμάτια) με μη απωλεστική συμπίεση (flac) στον server και θα ξενοιάσω. Θα χρειαστώ 1-2 εξωτερικούς δίσκους και τέρμα...
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Φιλε μου πραγματικα στο cd ειναι οτι σου κατσει, εαν δεν εχεις τη δυνατοτητα να ακουσεις σπιτι σου
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Κριτήρια επιλογής cd-player.

Δηλαδη Σπυρο η μουσικη σου εκτος απο τα βινυλια ειναι 100 cd?
1000-1200 cd (έχω χάσει το μέτρημα) και γύρω στα 2000 LP τα οποία όμως έχω παροπλίσει στο πατρικό μου λόγω των πιτσιρικάδων. Δεν σκοπεύω άμεσα να ασχοληθώ με τον αναλογικό ήχο πάντως. Κάποια στιγμή αργότερα που θα χτίσω το δικό μου σπίτι θα κάνω έναν ειδικό χώρο για να ακούω μουσική και θα βάλω εκεί όλα τα βινύλια. Μέχρι τότε όμως θα είμαι αμιγώς ψηφιακός...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Aααα, επειδη ειπες 1000 κομματια αυτο ειναι 100 cd....Μαλλον εννοουσες 1000 cd.....
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ψηφιακή συσκευή 10 ετών είναι κάτι παραπάνω από παλαιολιθική. Αν είχε κάποια ελπίδα να παίξει καλά θα ήταν λόγω καλών αναλογικών σταδίων αλλά και πάλι θα πρέπει να έχεις μειωμένες απαιτήσεις.

Δες κάτι καινούριο.
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ψηφιακή συσκευή 10 ετών είναι κάτι παραπάνω από παλαιολιθική. Αν είχε κάποια ελπίδα να παίξει καλά θα ήταν λόγω καλών αναλογικών σταδίων αλλά και πάλι θα πρέπει να έχεις μειωμένες απαιτήσεις.

Δες κάτι καινούριο.

Γιατί? Τι άλλαξε στις ψηφιακή επεξεργασία και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Κριτήρια επιλογής cd-player.

Φίλε μου, δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς με το Marantz.

Απο τα νέα player ενδιαφέρον παρουσιάζει το Cambridge Audio 740C. Πρέπει να παίζει στα 800 ευρώ οπότε, με λίγο τράβηγμα στο budget, μπορείς να το "χτυπήσεις". Καταλαβαίνω πως είναι 200 ευρώ πάνω απο το budget σου αλλά να έχεις υπόψην σου πως με αυτά τα χρήματα εκτός απο CD player παίρνεις κι ένα κορυφαίο DAC (διαθέτει δύο ψηφιακές εισόδους). Εφόσον φτάσεις σε αυτά τα χρήματα οι επιλογές είναι πολλές, αλλά στη θέση σου θα το ακούγα οπωσδήποτε πριν αποφασίσω. Περισσότερα για τα νέα player της Cambridge μπορείς να διαβάσεις εδώ.

Κάποια στιγμή πάντως θα πάρω το CD67SE να πάω να το ακούσω κόντρα στα 740C και 840C οπότε, αν δεν έχεις κάνει κίνηση μέχρι τότε, θα μπορώ να σου πω περισσότερα σχετικά με το πόση βελτίωση μπορείς να περιμένεις.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Λοιπόν, μερικές σκέψεις από εμένα. Ξεκινώντας από το πίσω πάνελ, ένα cd player πρέπει οπωσδήποτε να έχει ψηφιακή έξοδο, κατά πρώτο λόγο οπτική και δευτερευόντως ομοαξονική, (αν και θεωρητικά η δεύτερη είναι καλύτερη της πρώτης). Επίσης, είναι σημαντική ευκολία να έχει δύο αναλογικές εξόδους, ρυθμιζόμενη και σταθερή, ενώ δεν είναι απαραίτητο να έχει αποσπώμενο καλώδιο τροφοδοσίας, κάτι που αποτελεί ελάττωμα, σε οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή συναντάται. Τέλος, η δυνατότητα ψηφιακής εισόδου, που φέρουν μερικά CD player, που τα μετατρέπει σε DAC με ενσωματωμένο οδηγό δίσκου, μόνον ευπρόσδεκτη μπορεί να είναι, αλλά βέβαια όχι απαραίτητη.

Περνώντας στη συμβατότητα, ένα CD player του 2007 οφείλει να αναγνωρίζει κάθε μουσικό CD που κυκλοφορεί, ανεξαρτήτως του κλειδώματος που μπορεί το τελευταίο να έχει. Οι συσκευές που κυκλοφορούν εξοπλισμένες με οδηγό DVD rom, χωρίς την ανάλογη επέμβαση στο bios του, ώστε να μην απορρίπτονται οι κλειδωμένοι δίσκοι, πρέπει να είναι εκτός της λίστας επιλογών. Εάν ένα τέτοιο CD player δεν αναγνωρίζει ένα κλειδωμένο CD, το πρόβλημα το έχει η συσκευή και όχι ο δίσκος. Προχωρώντας, ένα σύγχρονο CD player οφείλει να αναγνωρίζει εγγράψιμα και επαναγράψιμα CD, ή ακόμη και DVD. Στο επίπερο του λογισμικού, πρέπει να αναγνωρίζει και να αποκωδικοποιεί τουλάχιστον MP3 και WMA σταθερού bit rate, και έως τα 320Kbps.

Περνώντας στο εσωτερικό, ο οδηγός με τον οποίον είναι εξοπλισμένη η συσκευή, πρέπει να είναι ταχύς, τόσο στην αρχική αναγνώριση του είδους του δίσκου, όταν αυτός εισάγεται, όσο και στην αναζήτηση των κομματιών. Ο οδηγός δεν χρειάζεται να είναι top loaded, εκτός αν εκτελεί και χρέη προέκτασης του πουλιού του αδικημένου από τη Φύση ιδιοκτήτη του• κατά συνέπειαν, τα top loaders απευθύνονται μόνο σε άνδρες αγοραστές, ενώ οι συσκευές με το κλασικό συρτάρι, ή σχισμή, απευθύνονται σε νορμάλ άνδρες, καθώς επίσης και σε γυναίκες, (οι οποίες, έτσι κι αλλιώς, είναι νορμάλ).

Περώντας στα ηλεκτρονικά μέρη, τέσσερα είναι τα τμήματα καλής ποιότητας πολυ πρέπει να φέρει ένα καλής ποιότητας CD player:
σύγχρονης τεχνολογίας μετατροπέας και ψηφιακό φίλτρο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι, ας πούμε, ένας PCM63, τεχνολογίας του 1990 δεν δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα. Προεκτείνοντας, δεν είναι απαραίτητο, αυτά τα τσιπάκια να προέρχονται από γνωστά ονόματα, που κυκλοφορούν ευρέως στο «χώρο». Ένα CD player με chipset της Burr Brown δεν είναι απαραίτητο ότι παίζει καλά, ή, αλλιώς, ένα CD player μπορεί να έχει αξαίσιο ήχο, με chipset της Wolfson, ή της Asahi Kasei, και τελεστικούς της JRC στο αναλογικό του τμήμα.
Ααα, μάλιστα! Καλής ποιότητας αναλογικό τμήμα, το οποίο δεν είναι ανάγκη να φέρει εφτά χιλιάδες τρανζίστορ σε τάξη Α, ούτε λάμπες. Μπορεί κάλλιστα να φέρει καλής ποιότητας τελεστικούς ενισχυτές, και να αποδίδει εξαιρετικά, με απόλυτα κριτήρια. Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει πως όλα τα CD player με λαμπάτο στάδιο εξόδου είναι για πέταμα• ένα σωστά σχεδιασμένο στάδιο εξόδου μπορεί κάλλιστα να υλοποιείται και με λάμπες.
Τουλάχιστον δύο καλά τροφοδοτικά, ένα για τα ψηφιακά, και ένα για τα αναλογικά κυκλώματα της συσκευής. Αυτά τα τροφοδοτικά δεν είναι ανάγκη να ξεκινούν από ξεχωριστούς μετασχηματιστές, αν και αυτό είναι ευπρόσδεκτο. Από την άλλη μεριά, όμως, μια συσκευή με δύο μετασχηματιστές δεν σημαίνει κατ’ ανάγκην και ότι τα τροφοδοτικά της είναι «καλά». Για να πω ένα παράδειγμα, σταθεροποιώντας τα 18V στα 15, με ένα LM317, δεν κάνω σταθεροποίηση, αλλ’ απλώς κοροϊδεύω τους άλλους. Επίσης, ένα σωστό τροφοδοτικό δεν είναι κατ’ ανάγκην γραμμικό. Μπορεί κάλλιστα να είναι διακοπτικό, αρκεί να έχει ληφθεί κάποια αντιθορυβική μέριμνα στο εσωτερικό της συσκευής.
Περνώντας στο χρηστικό μέρος του θέματος, ένα CD player που προέρχεται από κατασκευαστή που θέλει να λέγεται σοβαρός, δεν χρειάζεται να διαθέτει σβήσιμο των φωτεινών ενδείξεων της οθόνης ελέγχου, για να φύγει ο κόκκος από τα χάλκινα και τις φωνές. Βέβαια, από την άλλη μεριά, ο κατασκευαστής μπορεί να έχει κάνει την ανάγκη φιλοτιμία και να έχει εξοπλίσει τη συσκευή του με αυτή τη δυνατότητα, ώστε να συμβάλλει στην πλήρη συσκότιση του δωματίου, για να καλυφθεί και το ενδεχόμενο των νυκτερινών βομβαρδισμών σε περίοδο πολέμου, ή για να μη βλέπει ο ατυχής ιδιοκτήτης πόσο τον έχει αδικήσει η Φύση.

Πέραν της ορατότητας, ένα πολύ σημαντικό εργονομικό στοιχείο είναι η ταχύτητα απόκρισης στο τηλεχειριστήριο, κάτι που δεν είναι αυτονόητο, ανεξαρτήτως τιμής. Επίσης, όσο κι αν ακούγεται ως παράξενη σημασία στη λεπτομέρεια, τα πλήκτρα ελέγχου στην πρόσοψη της συσκευής πρέπει να είναι ευγενικά, δηλαδή να υποχωρούν με μικρή σχετικά δύναμη, και να είναι αθόρυβα, ενώ πρέπει να αποπνέουν και κάποια αίσθηση στιβαρότητας. Για παράδειγμα, τα περιστροφικά χειριστήρια του Copland CDA288 είναι μεν στιβαρά, αλλά σε σχέση με το jog του Sony 50ES είναι απλώς πρωτόγονα.

Θυμηθείτε τη ρήση του Οβελίξ: το να φτιάχνεις μενίρ, είναι λεπτοδουλειά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Τέλος, στο πλαίσιο του εφικτού, ένας υποψιασμένος αγοραστής ίσως θα έπρεπε να έχει και την επίγευση αυτών που κατοικοεδρεύουν στο εσωτερικό ενός CD player, κάτι που ίσως του ακονίσει την όραση, ειδικά άμα είναι και ολίγον κομπιουτεράς. Για παράδειγμα, ορίστε το εσωτερικό μια τίμιας κατασκευής...



... και ακόμη μιας.




Η πρώτη είναι το Marantz CD17, το απλό, όχι το KIS, καθ’ όσον το σασί δεν είναι επιχαλκωμένο, και ο ΜΤΣ είναι συμβατικού τύπου. Η δεύτερη κατασκευή είναι το 50es της Sony.
 

Attachments



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630




Δείτε τώρα και το εσωτερικό μιας κατασκευής, η οποία απέχει ελάχιστα από αυτό που ονομάζεται απάτη. Τί έκανε εδώ ο φωστήρ Ιταλός; Πήρε ένα κοινό, κοινότατο DVD rom, του κοτσάρισε τη δική του ετικέτα, μη τυχόν και δούμε ότι αυτό το υψίστης τεχνολογίας εξάρτημα είναι φτιαγμένο από τη BTC ή τη Sony, και έκανε το εξής απλό. Ελέγχει το μηχανισμό του μέσω του ATAPI interface και παίρνει το σήμα από την ανάλογη έξοδο που φέρουν όλα τα CD και DVD rom, με αυτό το γνωστό πριζάκι των τεσσάρων ακροδεκτών, στο οποίο παλαιότερα συνδέαμε το καλώδιο της Sound Blaster. Με ένα τέτοιο καλώδιο παίρνει το σήμα, και το οδηγεί σε ακόμη ένα ζεύγος τελεστικών, και από εκεί στην έξοδο, η οποία βεβαίως υλοποιείται με αυτά τα μουράτα, γυαλιστερά, κίτρινα, επίχρυσα βύσματα.

Διότι αυτά είναι απ’ έξω, εκεί που θα πέσει το μάτι του ιθαγενούς, ενώ από μέσα γίνονται σημεία και τέρατα. Κατά τα λοιπά, βεβαίως, τα review που θα διαβάσετε για αυτήν τη συσκευή, θα αναφέρουν πόσο καλής ποιότητας είναι τα βύσματά της, και θα σας συπμαρασύρουν στις «εντυπώσεις ακροάσεων», οι οποίες θα αναφέρονται για μια, ε, χμ, ούτως ειπείν, laid back απόδοση σε αυτό το τμήμα του φάσματος, για καλό «ρυθμό και ζωντάνια», αλλά με κάποια προβλήματα κόκκου στο λα μινόρε της Sarah Brightman, κλπ., κλπ., κλπ. Άλλο, βέβαια το γεγονός, ότι το σήμα της συσκευής προέρχεται από ένα DVD rom των 8€.
 

Attachments



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.698
Μηνύματα
2.870.238
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top