Κόντρα πλακέ, Seas κι ένα μάτσο Hypex

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Μετρησεις χωρις dirac:
1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


Αυτο το 200-300 που ξεφυτρωσε?
Το 55 μας χαιρετησε :party:
Το 30 εμεινε να μας παρηγορει που δεν εχουμε 1η οκταβα.
Πρεπει να παιξω λιγο με την τοποθετηση μαλλον. Απλα εβαλα τα ηχεια εκει που τα ειχα και πριν.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Με την απόκριση που έχεις τώρα με ένα parametric eq φαίνεται να έρχονται όλα εύκολα. Βέβαια από τη στιγμή που έχεις dirac δεν βλέπω το λόγο να μην το χρησιμοποιήσεις.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αχ, ωραία, γελάσαμε και σήμερα.
Λοιπόν, πέραν της πλάκας, αν και αυτό που είπες δεν είναι καθόλου λάθος:

Το 30 εμεινε να μας παρηγορει που δεν εχουμε 1η οκταβα.

Οφείλω να σε επαναφέρω στην τάξη, έτσι για τα μάτια του κόσμου ρε αδερφέ, και να σου επισημάνω πως δε βλέπω πολλαπλά σαμπ εκεί μέσα.

Δηλαδή ο νταποστ τι ήταν; Πόντιος; Που τρυπούσε τα ντουβάργια;

Οπότε οκ, από χώρο τελείωσες, εκεί μέσα ο,τι δορυφοράκια και να βάλεις θα κελαηδούν μέχρι κει που δε φαντάστηκαν ούτε τα ίδια, αλλά για να ολοκληρώσεις το γλυκό, ξεκινάς να πουλάς ο,τι καλώδια σου μείνανε στα ράφια, και μάζεψε τα λεφτά για να τα κάνεις σαμπ.

Υπ'οψιν επίσης, πως παρότι φοράω τα γυαλιά μου, δε βλέπω 5-αδα ηχείων εκεί μέσα. Και επανερχόμαστε στον νταποστ. Δηλαδή τι; Πόντιος ήταν; Δε κατάλαβα, πως τον φωνάζεις; Γιωρίκα;
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ο στόχος του Άκη ήταν να πετάξει το ντιρακ που μόλις αγόρασε. Και νομίζω είναι πολύ κοντά στο να τον πετύχει!
να πεταξει το ντιρακ;;;τι λεει οκ. νταποστ χερ ντοκτος στωμεν καλως;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μετρησεις χωρις dirac:
View attachment 185697

View attachment 185698

View attachment 185699

View attachment 185700

View attachment 185701

Αυτο το 200-300 που ξεφυτρωσε?
Το 55 μας χαιρετησε :party:
Το 30 εμεινε να μας παρηγορει που δεν εχουμε 1η οκταβα.
Πρεπει να παιξω λιγο με την τοποθετηση μαλλον. Απλα εβαλα τα ηχεια εκει που τα ειχα και πριν.
:thumbsup:
Ενα απο τα ελάχιστα δικάναλα που έχω περιέργεια να ακούσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
:thumbsup:
Ενα απο τα ελάχιστα δικάναλα που έχω περιέργεια να ακούσω.
Ε, είσαι ρομαντικός.

Περίεργο για καράφλα. Δε σου το'χα.

Θα μου πεις κι ο Γκουσγκούνης ήταν. Σωστό.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Αχ, ωραία, γελάσαμε και σήμερα.
Λοιπόν, πέραν της πλάκας, αν και αυτό που είπες δεν είναι καθόλου λάθος:




Οφείλω να σε επαναφέρω στην τάξη, έτσι για τα μάτια του κόσμου ρε αδερφέ, και να σου επισημάνω πως δε βλέπω πολλαπλά σαμπ εκεί μέσα.

Δηλαδή ο νταποστ τι ήταν; Πόντιος; Που τρυπούσε τα ντουβάργια;

Οπότε οκ, από χώρο τελείωσες, εκεί μέσα ο,τι δορυφοράκια και να βάλεις θα κελαηδούν μέχρι κει που δε φαντάστηκαν ούτε τα ίδια, αλλά για να ολοκληρώσεις το γλυκό, ξεκινάς να πουλάς ο,τι καλώδια σου μείνανε στα ράφια, και μάζεψε τα λεφτά για να τα κάνεις σαμπ.

Υπ'οψιν επίσης, πως παρότι φοράω τα γυαλιά μου, δε βλέπω 5-αδα ηχείων εκεί μέσα. Και επανερχόμαστε στον νταποστ. Δηλαδή τι; Πόντιος ήταν; Δε κατάλαβα, πως τον φωνάζεις; Γιωρίκα;
Κουραστηκα ρε ντοκ. Δεν εχω ορεξη τωρα για σαμπ. Σε καναδυο χρονια μπορει να το ξανασκεφτω. Ενταξει, αμα πηγαινω στον νταποστ καταλαβαινω οτι ειμαι αμπασος, αλλα αυτο δεν ειναι μεγαλο προβλημα. Αμα δεν πηγαινω, μια χαρα μπασο εχω :gotcha:
να πεταξει το ντιρακ;;;τι λεει οκ. νταποστ χερ ντοκτος στωμεν καλως;;
Ναι, ιδεατά θα λυνονταν ολα τα θεματα και δε θα χρειαζοταν ισοσταθμιση.
Επειδη αυτα δε γινονται ουτε στην τηλεοραση, παντα θα χρειαζεται καποιου ειδους διορθωση.
Αν βεβαια ειχε αναλαβει τη μελετη του χωρου και την υλοποιηση του treatment καποιος ειδικος, το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο.
Γι’αυτο επ’ευκαιρια να πω εδω οτι δεν προτεινω σε κανεναν αυτες τις παλαβομαρες που εκανα εγω. Με τη βοηθεια καποιου επαγγελματια μπορεις να στησεις συστημα-χωρο γρηγορα, ευκολα και με καλυτερα αποτελεσματα, χρησιμοποιωντας δοκιμασμενες λυσεις και επωνυμα προϊοντα. Ισως με περισσοτερα χρηματα, αλλα οχι στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα.
Αλλιως......διαβασμα. Ξεκινηστε με αβσάιτ ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ενταξει, αμα πηγαινω στον νταποστ καταλαβαινω οτι ειμαι αμπασος
Στον νταποστ και γω θέλω να πάω.
Αλλά αφού πάρει τρινοβ.
Και ενισχυτή για τα πίσω, όχι κείνο το πλεϊστέισο.
Κουραστηκα ρε ντοκ. Δεν εχω ορεξη τωρα για σαμπ. Σε καναδυο χρονια μπορει να το
Νταξ, ξεκουράσου.
Εντός της εβδομάδας,θα στο ξαναπώ.
Που θα πάει, θα λυγίσεις.
Είμαι μανούλα στον ψυχολογικό πόλεμο.

Άσε που πιάνουν τα χέρια σου, ξέρεις και άντερα εδώ που τα λέμε, φτιάχνεις μια τετράδα σαμπ σε ντετέ.

Αυτό που έκανες στα ντουβάργια ήταν μεγάλη δουλειά. 4 κλειστά κουτάκια με ένα έμβολο να μπαινοβγαίνει, είναι πλέιμομπιλ για να περνάει ευχάριστα η ώρα.







ΥΓ.
Πίνω ένα ποτηράκι (γεμάτο) απ'ενα από αυτά τα δύο, στην υγειά σας, σε σένα και στον νταποστ που μας φτιάξατε με ωραίες φωτογραφίες σήμερα:

IMG_20201107_190857.jpg


Δε θυμάμαι ποιο από τα δύο έβαλα, νομίζω το δεξί, δε γ@μεις, θα ξαναβάλω σε λίγο από το αριστερό και θα καταλάβω.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
:thumbsup:
Ενα απο τα ελάχιστα δικάναλα που έχω περιέργεια να ακούσω.
Μην έχεις περιέργεια. Παίζει άψογα, με ή χωρίς ντιρακ. Με ή χωρίς σαμπ.

Αλήθεια τώρα, τελικά αν δεν είναι κουκουρούκου τα συστήματα, όλα λίγο πολύ το ίδιο παίζουν.

Τουλάχιστον αν δεν έχεις απαιτήσεις ηχού Χάι Εντ συστήματος έκθεσης. Ο οποίος ήχος Χάι Εντ συστήματος έκθεσης εμένα πολύ μου αρέσει αλλά με τον καιρό και το διάβασμα κατάλαβα ότι είναι με κάποιο, πολύ ακριβό συνήθως τρόπο, μαγειρεμενος.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ακης , ποτε περνατε ρε φιλε εσυ με τον Dapost για Θεσνικη?
Και μια που ( τυχαια ) θ ανεβειτε, δεν παιρνετε μαζι σας και τα τρυπανια σας, τις σεγες σας και τα ξυλα σας?

Οχι τιποτα αλλο, μη λενε μονο εμενα και καλα, ελα που θα ερθεις φερε και τη μηχανη σου μαζι σου....
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Συγχαρητηρια, να ρωτησω κατι και εγω σαν ασχετος που ειμαι. Οι μετρησεις ολες και η ακροαση εγιναν (νονται) με ανοιχτη ή κλειστη τη πορτα πισω δεξια σου ? Μαλλον κλειστη ετσι ? Εκανες ποτε καμμια με ανοιχτη και εαν θες σχολιασε μου τι ειχε σαν αποτελεσμα (εστω απο ακροαση).

Ευχαριστω
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Συγχαρητηρια, να ρωτησω κατι και εγω σαν ασχετος που ειμαι. Οι μετρησεις ολες και η ακροαση εγιναν (νονται) με ανοιχτη ή κλειστη τη πορτα πισω δεξια σου ? Μαλλον κλειστη ετσι ? Εκανες ποτε καμμια με ανοιχτη και εαν θες σχολιασε μου τι ειχε σαν αποτελεσμα (εστω απο ακροαση).

Ευχαριστω
Ανοιχτη παντα, γιατι ειναι κρεμαστη συρομενη. Δε νομιζω οτι μπορει να προσφερει κατι θετικο στον ηχο. Αλλα δεν εχω δοκιμασει κιολας. Δεν ειμαι και πολυ των δοκιμων.
Γενικα ψιλοτεμπελης ειμαι, μη με εχετε για κανεναν προκομμενο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ανοιχτη παντα, γιατι ειναι κρεμαστη συρομενη. Δε νομιζω οτι μπορει να προσφερει κατι θετικο στον ηχο. Αλλα δεν εχω δοκιμασει κιολας. Δεν ειμαι και πολυ των δοκιμων.
Γενικα ψιλοτεμπελης ειμαι, μη με εχετε για κανεναν προκομμενο.
Κοιταξε, υπαρχουν πιο ειδικοι να απαντησουν, αλλα εγω νομιζω οτι ανοιχτη ειναι καλυτερα αφου ειναι πισω σου. Φευγει ενεργεια χαμηλων απο το δωματιο. Το ιδανικο ας πουμε θα ηταν να υπαρχει και μια επισης στο πιδω τοιχο σου, πισω αριστερα. Τοτε θα ησουν τελειος. Αλλα ηδη εισαι. Απλως δε ξερω εαν δημιουργει καποια "ασυμετρια" στο ακουσμα αλλα δε νομιζω αφου βρισκεται πισω σου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ανοιχτη παντα, γιατι ειναι κρεμαστη συρομενη. Δε νομιζω οτι μπορει να προσφερει κατι θετικο στον ηχο. Αλλα δεν εχω δοκιμασει κιολας. Δεν ειμαι και πολυ των δοκιμων.
Γενικα ψιλοτεμπελης ειμαι, μη με εχετε για κανεναν προκομμενο.
Δοκίμασε και με κλειστή, και ανέβασε να δούμε.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Κοιταξε, υπαρχουν πιο ειδικοι να απαντησουν, αλλα εγω νομιζω οτι ανοιχτη ειναι καλυτερα αφου ειναι πισω σου. Φευγει ενεργεια χαμηλων απο το δωματιο. Το ιδανικο ας πουμε θα ηταν να υπαρχει και μια επισης στο πιδω τοιχο σου, πισω αριστερα. Τοτε θα ησουν τελειος. Αλλα ηδη εισαι. Απλως δε ξερω εαν δημιουργει καποια "ασυμετρια" στο ακουσμα αλλα δε νομιζω αφου βρισκεται πισω σου.
Υπαρχει και αριστερα ανοιγμα προς το χωλ. Πισω ειναι η κουζινα.
Δοκίμασε και με κλειστή, και ανέβασε να δούμε.
Δενυπαρχειπεριπτωσηλεμε.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Υπαρχει και αριστερα ανοιγμα προς το χωλ. Πισω ειναι η κουζινα.

Δευπαρχειπεριπτωσηλεμε.
Συγνωμη δε καταλαβαινω. Στη φωτο βλεπω εχει απορροφηση με αυτα τα πανελ διαχυσης στο πισω τοιχο. Πισω απο αυτα υπαρχει πορτα ? Ο τοιχος που ειναι το κλιματιστικο δεν ειναι ο "πισω" τοιχος ακροασης ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top