ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑUDIEN AV-2030, ΤΙ ΗΧΕΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ???

A

AKARL

Guest
Aυτη την ευκαιρία ψάχνω....αλλά για να την δώσω, δε ξέρω τι ηχεία να συνδέσω μπάς και γεμίσει και το δικό μου δωμάτιο........δε θέλω ουτε μπουζούκια να το κάνω ουτε όπερα.... απλά να καταλάβω μια αξιέπαινη διαφορά απο ότι "παπαριά" είχα εως τωρα....... Να πάρω ηχεία ραφιού με μεγάλη ευαισθησία ?....να πάρω ηχεία δαπέδου...?....

ΟΚ, αφού πας γυρεύοντας ... ας σε βοηθήσω.

Αν πρέπει να κρατήσεις και να χρησιμοποιήσεις το δώρο, στο Σκρουτζ έως 150 ευρώ υπάρχουν 2 επιλογές.


Και



Δεν τα έχω "ακούσει" είναι όμως 8ωμα και με την υψηλότερη ευαισθησία από τα διαθέσιμα. Δεν αξίζει να δώσεις περισσότερα λ7.

Δεν ξέρω τι παίζει στις αγγελίες. Ταβάνι τα 150 ευρώ.

Εννοείται ότι προχωράς με δικό σου ρίσκο και, σε κάθε περίπτωση, δεν περιμένεις θαύματα.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τα μαγκνατακια τα ξερω και διαφωνω ριζικα με ηχεια βασης. Δε θα παιξουν τιποτα. Ας παρει ο ανθρωπος δυο koda δαπεδου να εχει τουλαχιστον λιγο μπασο. Σιγουρα θα μεινει πιο ευχαριστημενος.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Τούτα τα φιλιπσακια.... Με παζάρι αν "το χεις" και χωρίς το σαμπ και εκείνο στο κέντρο που δινει μαζί.... Screenshot_20191029-170832.jpg
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Ο ενισχυτης αυτος δεν μπορει να αποδωσει καλα ότι και να κανει καποιος με λαμπες η αναβαθμισεις. Εφόσον φιλε μου δεν μπορεις να τον επιστρεψεις και πιθανότατα ουτε να τον δωρισεις καπου εφόσον είναι δωρο θα σου προτεινα να δωσεις τα λιγοτερα χρηματα δυνατον για να του φορεσεις δυο ηχειακια και να τον βαλεις να παιζει λιγο μουσικη στο backround σιγουρα όμως όχι για βινυλιο η οποια σοβαρη ακροαση. Η φθηνοτερη κινηση είναι να παρεις δυο fostex fullrange μεγάφωνα που είναι πολύ ευαίσθητα και αποδιδουν υποφερτα ακομα με τα φθηνοκινεζικα μηχανάκια, και να ακολουθήσεις τις οδηγιες μεσα να φτιαξεις ένα ζευγαρακι ηχεια. Θα σου βγει πολύ φθηνα, θα σου αρεσει η διαδικασια και θα αποκτησεις και νέο χομπυ και θα φτιαξεις δυο πολύ καλα ηχειακια που θα τα χρησιμοποιησεις και στην επομενη αγορα σου ενισχυτή όταν θα γινει αυτό.
 

A

AKARL

Guest
Τα μαγκνατακια τα ξερω και διαφωνω ριζικα με ηχεια βασης. Δε θα παιξουν τιποτα. Ας παρει ο ανθρωπος δυο koda δαπεδου να εχει τουλαχιστον λιγο μπασο. Σιγουρα θα μεινει πιο ευχαριστημενος.
Ο ενισχυτής το δώρο που έχει ο Δημήτρης έχει, στην καλύτερη των περιπτώσεων, πραγματική διαθέσιμη ισχύ όχι πάνω από 5 βαττ. Ίσως να λέω και πολλά. Πράγμα που απαιτεί μεγάλη ευαισθησία των ηχείων, εξαιρετικά εύκολο φορτίο (εμπέδηση, διακύμανσή της και φάση της), και το απλούστερο δυνατό κροσσόβερ. Άρα ηχείο δαπέδου λογικά αποκλείεται.

Μια άλλη λύση μπορεί ενδεχομένως να είναι ζεύγος ενεργών ηχείων που να οδηγούνται από την έξοδο ακουστικών.
 





Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
ΟΚ, αφού πας γυρεύοντας ... ας σε βοηθήσω.

Αν πρέπει να κρατήσεις και να χρησιμοποιήσεις το δώρο, στο Σκρουτζ έως 150 ευρώ υπάρχουν 2 επιλογές.


Και



Δεν τα έχω "ακούσει" είναι όμως 8ωμα και με την υψηλότερη ευαισθησία από τα διαθέσιμα. Δεν αξίζει να δώσεις περισσότερα λ7.

Δεν ξέρω τι παίζει στις αγγελίες. Ταβάνι τα 150 ευρώ.

Εννοείται ότι προχωράς με δικό σου ρίσκο και, σε κάθε περίπτωση, δεν περιμένεις θαύματα.
Ένας τέτοιου τύπου "λαμπάτος" που έχω στο γραφείο μου ( κάτι nob της koda ) δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά φαίνεται ίδιο πράγμα με τα μαγκνατάκια παίζει γαμώ για το γραφείο και ειναι ένα πολύ ωραίο φωτιστικό επίσης . Αν τον κρατήσεις πάρτα και δεν θα χάσεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ ρε παλικάρια θα τον δοκίμαζα, έτσι για το γαμωτο που λέει και ο Μάρκου Σαν.
Και ισχύει αυτό που έγραψε ο χαμένος ο ντρετμαν. Το μαρκετπλεις του φουμπου βρωμάει από ηχειακια μίνι συστημάτων που τα πουλάνε κάτι απίθανοι τύποι για... κανονικά ηχεία. Κάποια εξ αυτών όμως δεν είναι και τόσο τραγικα άθλια και πωλούνται για 20 - 30 ευρώ, όπως πχ αυτά.
Screenshot_20191029-185422.png

Άσε που το μίνι σύστημα που αρχικά συνόδευαν, μάλλον δε θα είχε περισσότερη ισχυ από τον λαμπατο του φίλου.
Εε, ας πάρει λοιπόν κάτι τέτοιο για να κάνει την πλάκα του σε πρώτη φάση και ας μαζέψει σιγά σιγά λεφτά για να πάρει κάτι αξιοπρεπές.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.793
...αφου περασε η πρωτη σελιδα γνωριμιας... βουρ στον πατσα..
για τι μουσικες μιλαμε ?
και γιατι βινυλιο !?
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Εγώ ρε παλικάρια θα τον δοκίμαζα, έτσι για το γαμωτο που λέει και ο Μάρκου Σαν.
Και ισχύει αυτό που έγραψε ο χαμένος ο ντρετμαν. Το μαρκετπλεις του φουμπου βρωμάει από ηχειακια μίνι συστημάτων που τα πουλάνε κάτι απίθανοι τύποι για... κανονικά ηχεία. Κάποια εξ αυτών όμως δεν είναι και τόσο τραγικα άθλια και πωλούνται για 20 - 30 ευρώ, όπως πχ αυτά.
View attachment 141839
Άσε που το μίνι σύστημα που αρχικά συνόδευαν, μάλλον δε θα είχε περισσότερη ισχυ από τον λαμπατο του φίλου.
Εε, ας πάρει λοιπόν κάτι τέτοιο για να κάνει την πλάκα του σε πρώτη φάση και ας μαζέψει σιγά σιγά λεφτά για να πάρει κάτι αξιοπρεπές.
Όχι αυτά ρε χαμενε..... Τα έχω τσεκάρει για πάρτυ μου.... :roflmao:
 




Μηνύματα
304
Reaction score
433
Καλα το βασικοτερο δεν εχουμε πει...τι μουσικες ακους και γιατι θες βινυλιο? Η σιντι? Εχεις συλλογη η σκοπευεις να κανεις?

Παντως φιλος εχει τον sherwood που προταθηκε πιο πανω με το φτηνοτερο πικαπ της project και ηχεια κατι pioneer καλη ωρα σαν τα δικα σου πανασονικ, απο παλιο all in one συστηματακι. Ακουει παραδοξως αρκετα καλα.

Απο την αλλη επειδη ειναι δωρακι ο ενισχυτης αυτος παρε κατι φθηνο, πολυ φθηνο ομως 50 ευρω μαξ και κανε το κεφι σου. Επισης οπωσδηποτε να συνδεσεις εκει τα πανασονικ να δεις πως παιζει.

Για πιο σοβαρο συστημα εδω ειμαστε. Μεταχειρισμενα βρισκεις θυσαυρους.

Μετανοειτε ακουγοντας tool. Και ουχι διαβαζοντας toole.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Στο μήνυμα 46 ο Akarl εκφράζει μια πολύ αισιόδοξη άποψη ότι ο ενισχυτής αυτός μπορεί να αποδώσει 5 watts.
Στην πραγματικότητα, με αποδεχτή παραμόρφωση, δεν θα δώσει ποτέ πάνω από 3,5-4 watts.
Το καλό είναι πως η ισχύς αυτή αρκεί για να οδηγήσει ένα ζεύγος ηχείων υπολογιστή. Αυτό υπό την προϋπόθεση πως θα βρίσκονται σε απόσταση όχι μεγαλύτερη από 80 εκατοστά από τα αυτιά σου.

Κάπου στην κατηγορία Diy παρουσιάζω μια κατασκευή με ένα μεγαφωνάκι 3 ιντσών της tang-band. Αφιέρωσε λίγο χρόνο να φτιάξεις δυο καμπινίτσες <<Συντονισμένου Σωλήνα>> (bass reflex) και θα με θυμηθείς.
 

A

AKARL

Guest
Δυστυχώς έτσι όπως το είπε ο Πέτρος είναι - ξέρει τι λέει. Ελπίζω τώρα να έχεις καταλάβει Δημήτρη ότι η "καζούρα" ήταν απλώς ένας τρόπος για να σου περάσουμε ένα μήνυμα. Ούτε κοροϊδία, ούτε ειρωνία ήταν. Τα κουκιά είναι μετρημένα και με τον συγκεκριμένο ενισχυτή τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top