ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑUDIEN AV-2030, ΤΙ ΗΧΕΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ???

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Μην τον πετάξεις, άστους να λένε :p
Ειδικά αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις στον ήχο.
Απλά πάρε 2 φτηνά ηχειάκια και άκου τη μουσικούλα σου.
Θα φωτίζει και ωραία το γραφείο σου, θα κάνει και εντύπωση στις πιτσιρίκες που θα τον βλέπουν :p
 

P

PMC

Guest
Ο ενισχυτης αυτος δεν μπορει να αποδωσει καλα ότι και να κανει καποιος με λαμπες η αναβαθμισεις. Εφόσον φιλε μου δεν μπορεις να τον επιστρεψεις και πιθανότατα ουτε να τον δωρισεις καπου εφόσον είναι δωρο θα σου προτεινα να δωσεις τα λιγοτερα χρηματα δυνατον για να του φορεσεις δυο ηχειακια και να τον βαλεις να παιζει λιγο μουσικη στο backround σιγουρα όμως όχι για βινυλιο η οποια σοβαρη ακροαση. Η φθηνοτερη κινηση είναι να παρεις δυο fostex fullrange μεγάφωνα που είναι πολύ ευαίσθητα και αποδιδουν υποφερτα ακομα με τα φθηνοκινεζικα μηχανάκια, και να ακολουθήσεις τις οδηγιες μεσα να φτιαξεις ένα ζευγαρακι ηχεια. Θα σου βγει πολύ φθηνα, θα σου αρεσει η διαδικασια και θα αποκτησεις και νέο χομπυ και θα φτιαξεις δυο πολύ καλα ηχειακια που θα τα χρησιμοποιησεις και στην επομενη αγορα σου ενισχυτή όταν θα γινει αυτό.


Στο μήνυμα 46 ο Akarl εκφράζει μια πολύ αισιόδοξη άποψη ότι ο ενισχυτής αυτός μπορεί να αποδώσει 5 watts.
Στην πραγματικότητα, με αποδεχτή παραμόρφωση, δεν θα δώσει ποτέ πάνω από 3,5-4 watts.
Το καλό είναι πως η ισχύς αυτή αρκεί για να οδηγήσει ένα ζεύγος ηχείων υπολογιστή. Αυτό υπό την προϋπόθεση πως θα βρίσκονται σε απόσταση όχι μεγαλύτερη από 80 εκατοστά από τα αυτιά σου.

Κάπου στην κατηγορία Diy παρουσιάζω μια κατασκευή με ένα μεγαφωνάκι 3 ιντσών της tang-band. Αφιέρωσε λίγο χρόνο να φτιάξεις δυο καμπινίτσες <<Συντονισμένου Σωλήνα>> (bass reflex) και θα με θυμηθείς.


Αυτές τις δυο απαντήσεις λαβέ υπ όψιν σου και με λιγα χρήματα θα έχεις καλό ήχο και θα μάθεις και πράγματα....
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Ανταλαξέ τον με κάτι άλλο, οτιδήποτε άλλο, μην ασχοληθείς μαζί του. Μόλις τα φτύσει η πρώτη κινεζολάμπα, (κάτι που θα γίνει πολύ γρήγορα), ούτε για φωτιστικό δε θα κάνει. Δώστο τώρα που είναι ακόμα καινούργιο.
 



A

AKARL

Guest
Κάπου στην κατηγορία Diy παρουσιάζω μια κατασκευή με ένα μεγαφωνάκι 3 ιντσών της tang-band. Αφιέρωσε λίγο χρόνο να φτιάξεις δυο καμπινίτσες <<Συντονισμένου Σωλήνα>> (bass reflex) και θα με θυμηθείς.
3 δροσερές ίντσες για όλους...

Άλλο που για κάπχοιες λυσσάρες εδώ μέσα οι 3 ίντσες δε φτάνουν ούτε για μεγάφωνο ακουστικών... :rofl:

Αν και τεχνικά δεν μπορώ να τοποθετηθώ αλλά αν του άλλαζε ο χριστιανός καμία λάμπα σαν αναβάθμιση θα βελτιωνόταν το μηχανημα;
Για δοκίμασε να βρεις τις ίδγιες (2 x 6F1 και 2 x 6U1 - αν όντως έχει αυτές) ή ακριβώς παρόμοιες αντικαταστάτριες. :wink:

Ένας τέτοιου τύπου "λαμπάτος" που έχω στο γραφείο μου ( κάτι nob της koda ) δεν θυμάμαι ακριβώς
Είναι, κατά πάσα πιθανότητα, υβριδικός.

Δημήτρη δώσε σοβαρή βάση στα παρακάτω:

Ανταλλαξε τον με κατι που χρειαζεσε.
Προσωπικα θα φοβομουν και να τον λειτουργησω.
Ο ενισχυτης αυτος δεν μπορει να αποδωσει καλα ότι και να κανει καποιος με λαμπες η αναβαθμισεις.
Ανταλαξέ τον με κάτι άλλο, οτιδήποτε άλλο, μην ασχοληθείς μαζί του. Μόλις τα φτύσει η πρώτη κινεζολάμπα, (κάτι που θα γίνει πολύ γρήγορα), ούτε για φωτιστικό δε θα κάνει. Δώστο τώρα που είναι ακόμα καινούργιο.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Πάρε μαγκνεπαν.
Κώστα, γιατί δε στέλνεις τα δικά σου για να διαπιστώσουμε και πρακτικά τις ικανότητες οδήγησης του ενισχυτή?
Έχω ακούσει ότι αυτά τα μαγκνεοπανοστατικα είναι εξαιρετικά εύκολα φορτία 3-5W αρκούν αρκεί να είναι λαμπογλομπάτα.

Κλαίιιιωωωωωωω :lol: :lol::lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Εγώ έχω μικρά μαγκνεπαν, αυτός θέλει τα 20-αρια για δοκιμή, στακντ.

Ας πάρει 4 ηχεία καλού κακού, να αντέξουν τα αμπέρ του ενισχυτή.

Προσοχή στα καλώδια ηχείων, τουλάχιστον 6-αρια, να σηκώνουν το ρεβμα.
 

A

AKARL

Guest
Πάρε μαγκνεπαν.
Εγώ έχω μικρά μαγκνεπαν, αυτός θέλει τα 20-αρια για δοκιμή, στακντ.
Ας πάρει 4 ηχεία καλού κακού, να αντέξουν τα αμπέρ του ενισχυτή.
Προσοχή στα καλώδια ηχείων, τουλάχιστον 6-αρια, να σηκώνουν το ρεβμα.
:roflmao::roflmao::roflmao:


1572429468249.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Μην τον πετάξεις, άστους να λένε
Ναι, κάνε ότι σου έπεσε δήθεν κατά λάθος.
Κι έγινε χίλια κομμάτια. Ω τι κρίμα.

Τώρα κάνε την καρδιά σου πέτρα, και πάνε πάρε ένα Κράουν. Είδα ένα να κόβει βόλτες στις αγγελίες.

Μη ψάξεις μετά τι ηχείο να πάρεις για να οδηγείται σωστά. Πάρε όποιο θες, όποιο σου κάτσει στο μάτι, όποιο βγάλανε προσφορά, όποιο βολεύει στο δωμάτιο ή όποιο αρέσει στη γκόμενα.

Φιλ φρι.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top