Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Το κίτρινο χρώμα μετά τη ρύθμιση, κάθεται ακριβώς επάνω στην αναφορά!
Κοιτα Πανο......
Πρεπει καποια πραγματα στις εκφρασεις σου μιας και εγινες ρεβιουρερ...:116:να μην κυριολεκτης(π.χ. καθετε ακριβως)αν δεν εισαι σιγουρος.....γραψε καθετε παρα πολυ κοντα στο σημειο αναφορας....
Ετσι δινεις ακριβως στον αλλον να δει την πραγματικοτητα....

Δεν υπαρχει περιπτωση δευτερευον χρωμα να κατσει στην αναφορα εαν τα πρωτευον(που ειναι διπλα του)δεν ειναι ακριβος στην αναφορα....
Στην προκειμενη περιπτωση του κιτρινου,μιας και αναφερομαστε,δεν υπαρχει περιπτωση να πεφτει στην αναφορα αφου το πρασινο ειναι εκτος τριγωνου(και μαλιστα πλαγια)...Εκτος αν και το πρασινο ειναι λανθασμενο σαν σημειο στο σχεδιαγραμμα.......
Δυο ειναι οι περιπτωσεις που μπορει να πεφτει το κιτρινο σωστα......και μαλιστα η μια απο τις δυο δεν θα ειναι ακριβος..!!!!

Οσο ζεις μαθαινεις......ισχυει για ολους μας...!!!!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Κώστα το πράσινο αναφοράς του διαγράμματος είναι στη σωστή θέση του REC.709 (x:0.300 y:0.600). Το περίεργο είναι ότι το κίτρινο δεν είναι πάνω στην ευθεία πράσινου-κόκκινου, αλλά περίπου στην αρχική προ ρύθμισης θέση.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Κώστα το πράσινο αναφοράς του διαγράμματος είναι στη σωστή θέση του REC.709 (x:0.300 y:0.600). Το περίεργο είναι ότι το κίτρινο δεν είναι πάνω στην ευθεία πράσινου-κόκκινου, αλλά περίπου στην αρχική προ ρύθμισης θέση.
Μπορει να εχει προβλημα το προγραμμα Δημητρη....
Δεν μπορω να γνωριζω τι ακριβως παιζει....!!!
Εξαλλου ο Πανος εγραψε οτι δεν εκατσε ακριβως το πρασινο....
Αντε βγαλε ακρη...!!!!!!

Αυτα με τα σχεδιαγραματα θελουν προσοχη..δεν ειναι απλα τα πραγματα...ουτε ειναι ζωγραφικη...!!!!!
Θελει προσοχη η χρηση τους και το ανεβασμα τετοιων σχεδιων στο site..
Θα μας κοροιδευουν οσοι γνωριζουν και θα μπερδευουμε κοσμο οσοι δεν γνωριζουν...

Παντα μιλαω απο την καλη πλευρα..
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Μπορει να εχει προβλημα το προγραμμα Δημητρη....
Δεν μπορω να γνωριζω τι ακριβως παιζει....!!!
Εξαλλου ο Πανος εγραψε οτι δεν εκατσε ακριβως το πρασινο....
Αντε βγαλε ακρη...!!!!!!

Αυτα με τα σχεδιαγραματα θελουν προσοχη..δεν ειναι απλα τα πραγματα...ουτε ειναι ζωγραφικη...!!!!!
Θελει προσοχη η χρηση τους και το ανεβασμα τετοιων σχεδιων στο site..
Θα μας κοροιδευουν οσοι γνωριζουν και θα μπερδευουμε κοσμο οσοι δεν γνωριζουν...

Παντα μιλαω απο την καλη πλευρα..
Κώστα και Δημήτρη, πολύ σωστά.
Το πρόγραμμα έχει Bug, το είπα και στον Πάνο γιατι με ρώτησε!!!
Εφόσον αλλάξεις CIE απο αυτο που παίρνεις με τη 1η μέτρηση τα δευτερεύοντα μένουν στην εξωτερική πλευρά (στη μεγαλύτερη εδω αφού το μικρύναμε) του διαγράμματος και δεν ακολουθούν πάνω στο νέο άξονα.

Όμως η κάθετη θέση τους δίνει την σωστή αναφορα που θα έπεφταν κανονικά "αν" γινόταν κάθετη προέκταση.
Οπότε και είναι σωστά.

Για να είμασταν βέβαια απολυτα σωστοί και να δείχναμε την ακριβή θέση των δευτερευόντων (γνωρίζετε περί γυναίκας και Καίσαρα κλπ,κλπ), θα έπρεπε να βγαίναμε και να ξαναμπάιναμε στο colorfacts και τότε επειδή θα ήταν "καινούργια" μέτρηση θα τα έβγαζε πάνω στην ευθεία του τριγώνου....
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

οκ, ευχαριστούμε για τη διευκρίνηση Βαγγέλη.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Δεν θελω να το συζητησουμε.....
Εγω απλα και ωραια σου ειπα οτι ειναι λαθος....
Και για να σε βοηθησω θα σου πω οτι γινετε το αναποδο απο αυτο που πιστευεις..δλδ χαλαει την αντιθεση του jvc το σκοτεινο gamma στα ψηλα ire.......
Κατσε σκεψου και αν καταλαβεις τι γινετε,εχει καλως,αλλιως μεινε με την ιδεα που εχεις.......
Εγω να ξερεις δεν εχω προβλημα.....απλα μπερδευεται ο κοσμος...!!!

Κι εγώ είμαι ο πάπας της Ρώμης, μόνο που όλος ο υπόλοιπος κόσμος δεν το έχει αντιληφθεί ακόμα... :137: :204: :204: :204:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Κώστα και Δημήτρη, πολύ σωστά.
Το πρόγραμμα έχει Bug, το είπα και στον Πάνο γιατι με ρώτησε!!!
Εφόσον αλλάξεις CIE απο αυτο που παίρνεις με τη 1η μέτρηση τα δευτερεύοντα μένουν στην εξωτερική πλευρά (στη μεγαλύτερη εδω αφού το μικρύναμε) του διαγράμματος και δεν ακολουθούν πάνω στο νέο άξονα.

Όμως η κάθετη θέση τους δίνει την σωστή αναφορα που θα έπεφταν κανονικά "αν" γινόταν κάθετη προέκταση.
Οπότε και είναι σωστά.

Για να είμασταν βέβαια απολυτα σωστοί και να δείχναμε την ακριβή θέση των δευτερευόντων (γνωρίζετε περί γυναίκας και Καίσαρα κλπ,κλπ), θα έπρεπε να βγαίναμε και να ξαναμπάιναμε στο colorfacts και τότε επειδή θα ήταν "καινούργια" μέτρηση θα τα έβγαζε πάνω στην ευθεία του τριγώνου....

Ακριβώς έτσι είναι, τώρα μάλιστα που το λέει ο Βάγγος το αντιλαμβάνομαι κι εγώ, ότι δηλαδή όχι μόνο το κίτρινο, αλλά όλα τα δευτερεύοντα χρώματα δεν έχουν πάρει την ακριβή τους θέση στο νέο διορθωμένο τρίγωνο! :111:

Αν προσέξετε προσεκτικά το σχεδιάγραμμα με το διορθωμένο τρίγωνο, θα δείτε ότι και το κυανό αλλά και η ματζέντα δεν κάθονται ακριβώς πάνω στη γραμμή του τριγώνου, αλλά έχουν παραμείνει στην αρχική τους θέση. Φυσικά, όπως λέει και ο Βάγγος, πρόκειται για bug του προγράμματος... :121:

Μάλιστα, το ίδιο ακριβώς bug Δημήτρη (Headroom) συμβαίνει και στο HCFR, το οποίο από ότι γνωρίζω μιμείται το Colorfacts που χρησιμοποιεί ο Βάγγος. :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

α. Κοιτα Πανο......
Πρεπει καποια πραγματα στις εκφρασεις σου μιας και εγινες ρεβιουρερ...:116:

β. Οσο ζεις μαθαινεις......ισχυει για ολους μας...!!!!

α. Μάλιστα. Και από πότε έγινα reviewer βρε Κώστα και δεν το γνωρίζω;! :116:

Πάντα ήμουν, είμαι και θα παραμείνω ένα απλό μέλος του φόρουμ και τίποτα παραπάνω από αυτό.

Το έχω πει χιλιάδες φορές, εκφράζω την προσωπική μου άποψη και μόνο, που δεν έχει καμία παραπάνω βαρύτητα από τη προσωπική άποψη που εκφράζει το κάθε απλό μέλος που συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ.

β. Αυτό εννοείται, να ξαναπώ για μία ακόμη φορά, ότι τον Νοέμβριο του 2003 που έγραψα το πρώτο μου μήνυμα στο τότε AVforum, ουσιαστικά δεν ήξερα τι σημαίνει η λέξη βιντεοπροβολέας! :120:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Παναγιωτη μηπως μπορεις να μου απαντησεις σ'αυτο που ρωτησα,ποση περιπου % ειναι η ανομοιομορφια στο κομματι της PSA???????????
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Ρε τι θα γίνει με σας τους δυο? Θα συμφωνήσετε καμιά φορά :140:
Mονο αν του εξηγησω συμφωνουμε...:112:
Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση διαφωνουμε...:116:

Αλλα για να πας παραπερα θα πρεπει να βρεξεις τον πισινο σου,αλλιως δεν μπορεις να περασεις απεναντι...
Τωρα ειμαστε σε αυτο το σταδιο και θα δουμε .....:137:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Για να είμασταν βέβαια απολυτα σωστοί και να δείχναμε την ακριβή θέση των δευτερευόντων (γνωρίζετε περί γυναίκας και Καίσαρα κλπ,κλπ), θα έπρεπε να βγαίναμε και να ξαναμπάιναμε στο colorfacts και τότε επειδή θα ήταν "καινούργια" μέτρηση θα τα έβγαζε πάνω στην ευθεία του τριγώνου....
Οκ...ωραια...

Ευχομαι να μην παρεξηγηθω.....!!!!!
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Κοιτα Πανο......
Πρεπει καποια πραγματα στις εκφρασεις σου μιας και εγινες ρεβιουρερ...:116:να μην κυριολεκτης(π.χ. καθετε ακριβως)αν δεν εισαι σιγουρος.....γραψε καθετε παρα πολυ κοντα στο σημειο αναφορας....
Ετσι δινεις ακριβως στον αλλον να δει την πραγματικοτητα....
α. Μάλιστα. Και από πότε έγινα reviewer βρε Κώστα και δεν το γνωρίζω;! :116:

Πάντα ήμουν, είμαι και θα παραμείνω ένα απλό μέλος του φόρουμ και τίποτα παραπάνω από αυτό.
Μην μου λες εμενα ποτε εγινες ......!!!!!
Aυτα να τα λες σε αλλους....:137:
Ακου απλο μελος....!!!!!
Εσει σκοτωνεις ανθρωπο για να κατσεις να γραψεις ...

Εγω απλα σου επισημανα κατι.....
Γραφεις ωραια(με φρουφρου και αρωματα)αλλα καποια πραγματακια πρεπει να τα διορθωσεις..
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Παναγιωτη μηπως μπορεις να μου απαντησεις σ'αυτο που ρωτησα,ποση περιπου % ειναι η ανομοιομορφια στο κομματι της PSA???????????

Δημήτρη, δεν απάντησα, γιατί απλά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω! :137:

Αν υπάρχει κάποιος τρόπος για τον επί τοις εκατό υπολογισμό της χρωματικής ομοιομορφίας (ή ανομοιομορφίας) ενός πάνελ προβολέα, εγώ απλά δεν τον γνωρίζω... :120:

Π.χ., ο HD-750 παρουσίαζε μια χρωματική ανομοιομορφία στο δεξί μέρος του πάνελ υπό μορφή στενής λουρίδας, που ξεκινούσε από τη πάνω δεξιά γωνία και έφτανε μέχρι το μέσο του πάνελ, πάντα στο δεξιό μέρος. Μην φανταστείς πολύ μεγάλο πάχος της λουρίδας, γύρω στα 10-15 εκατοστά. Αυτή λουρίδα λοιπόν πρασινομπλέδιζε σε σχέση με το υπόλοιπο πάνελ.

Η χρωματική αυτή ανομοιομορφία του JVC δεν γινόταν αντιληπτή στις ταινίες, παρά μόνο στα ασπρόμαυρα εξειδικευμένα αποσπάσματα του Kill Bill Vol. 2 και σε ορισμένα πατερνάκια αναφοράς.

Αντίστοιχα προβλήματα ανομοιομορφίας (και πολύ χειρότερα) είχε και ο Sony VPL80, μόνο όμως σε πατερνάκια με μεσαίες δυνάμεις του γκρίζου π.χ., από 40 έως 60 IRE, αλλά και στα ασπρόμαυρα πλάνα του Kill Bill σε μικρότερο βαθμό.

Τώρα σε αυτό που μου ζητάς, να υπολογίσω δηλαδή πόσο επί τοις εκατό ήταν η χρωματική ανομοιομορφία του JVC, αδυνατώ να δώσω απάντηση.

Ο μόνος τρόπος που μπορώ να φανταστώ για να γίνει κάτι τέτοιο, είναι να παίρναμε με τον Βάγγο τις ενδείξεις χρωματικότητας από το κέντρο του πάνελ, και μετά να προσπαθούσαμε να κάνουμε το ίδιο στην περιοχή της οθόνης στην οποία παρουσίαζε τη χρωματική ανομοιομορφία ο JVC. Πράγμα από πολύ δύσκολο, έως αδύνατον θα έλεγα! :121:

Εάν έλεγα κάτι τέτοιο στον Βάγγο, η πιθανότερη αντίδρασή του θα ήταν να μου φορέσει τον αισθητήρα κολάρο! :137:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

ευχαριστω Πανο,καταλαβα,η περιγραφη σου ειναι πολυ επεξηγηματικη.Το % που ειπα απλα ειχε το νοημα να σε βοηθησει οχι να σε μπερδεψει.:615:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.161
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Άραγε αυτή η ανομοιομορφία είναι του συγκεκριμένου μηχανήματος?
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Άραγε αυτή η ανομοιομορφία είναι του συγκεκριμένου μηχανήματος?
Μονο dlp τριτσιπο θα εχει τις λιγοτερες ανομοιομορφιες.....
Ολα τα υπολοιπα θα εχουν διαφορες μεγαλες απο κομματι σε κομματι..
Και οχι μονο ανομοιομορφιες....
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.871.667
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top